Gönderen Konu: Sztrandek-650 'VOGO'-Bursa  (Okunma sayısı 498081 defa)

serkanavci

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Serkan Avcı
  • Bulunduğu İl: Kocaeli
  • Doğum Yılı: 1976
Ynt: S-650 'VOGO'-Volkan Aydın-Gökhan Aydın
« Yanıtla #585 : Kasım 05, 2012, 02:48:55 ÖS »

Volkan,

Planın CAD çiziminde karinanın komplesi ve güverte kısmı için 8 mm kontraplak ölçüsü var. Sen neden 6 mm döşedin?Maliyet falan mı?
İ.Serkan AVCI
1976-Körfez/KOCAELi

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #586 : Kasım 05, 2012, 03:19:03 ÖS »
8 mm yi teknenin forumuna gore egip bukmek imkansiz. Daha oncede konustugumuz gibi tasarimci cizerken vodkayi fazla kacirmis heralde. Maliyet cok farketmiyor 6 mm 65 tl 8 mm 75 tl.
Yinede kimseye plani soyle degistirin boyle yapin demek istemem o sorumlulugu almak istemem. Bu benim tecrubem. 500 grlik elyaf kullandigim icin onada guvendim biraz.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #587 : Kasım 05, 2012, 03:59:09 ÖS »
     8 mm kullanıldığı zaman parçaları birbirine yapıştırarak eklemek lazım. Uzun parçaların esnetilmesi mümkün olur. Parça kısa oldukça esneme direnci artar ve esnetmek zorlaşır. Ayrıca 8 mm kullanan dizayner postaları sadece kalıp parçası olarak düşünmüş; postalar teknede kaldığı durumda zaten 65 cm ara ile var olan postalar da direnci arttıracaktır. Tabii ki Volkanın da dediği gibi bu benim düşüncemdir. Aslında konu tartışılmaya değerdir.

serkanavci

• Çırak Rehber
« Yanıtla #588 : Kasım 05, 2012, 04:10:09 ÖS »
Karinayı değil de en azından güverte kısmını 8 mm yaparsak Volkan'ın dediği esneme az olur galiba.
İ.Serkan AVCI
1976-Körfez/KOCAELi

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #589 : Kasım 05, 2012, 04:13:37 ÖS »
Abi ben parçaları 3 postayı kaplayacak şekilde kaplıyorum yani 65 cm x 3. 195 cm boy yaparki bizim teknenin 3 te biri demektir nerdeyse.Dert sadece eğip bükmekte değil. Nasıl anlatayım bilmiyorum ama o eğimi verirken mesela 4 nolu posta 5 nolu postadan daha dışarıdadır. sonra postalar kıç postalarına doğru içeri girer. arada kalanlarda boşluklar oluyor eğimden dolayı. 8 mm ile bu eğimlerin stinger a yapıştırılması çok çok zor. İşkence ile yapıştırırsınız çıkardığınız anda yapışkanlar atar stingerin üst kabuğunu parçalar.

Postaların kalıp olarak kullanılması kontraplak kaplamayı çok etkiliyor. Rahat bir kaplama için postaların kontraplakların yan yüzeylerine 90 derece açıyla temas etmesi gerekir ancak bizim teknemizde bu böyle değil. Kaplamaya başlayınca beni anlayacaksınız :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

serkanavci

• Çırak Rehber
« Yanıtla #590 : Kasım 05, 2012, 05:40:36 ÖS »
Tamam kardeş dediğini anladım,karina kısmında dediğin gibi 6 mm iyi olur. Ama güverte kısmında öyle çok döndürmen gereken kısım var mı? Güverte üstü düz mü yoksa dönmeli mi?

Bir de sen kaplama yaparken vidalama yaptın mı yoksa direk işkence ile tutturdun mu?
İ.Serkan AVCI
1976-Körfez/KOCAELi

mehmet şasi

• İleri Üye
  • Ad Soyad: mehmet şasi
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1964
« Yanıtla #591 : Kasım 05, 2012, 07:13:08 ÖS »
Geçenlerde birisine 1000 W inverter fiyatı sormuştum ki teknede soğutucu olacaksa bu büyüklükte bir inverter yetecektir, 700 $ - 800 $ civarında fiyat almıştım.
serkan bey
 bu fiyat bana biraz yüksekgici geldi üzerinde bataryası falan vardır

serkanavci

• Çırak Rehber
« Yanıtla #592 : Kasım 05, 2012, 07:34:44 ÖS »
çok detayını bilmiyorum ama tekneler için üretilmiş bir inverter idi. Bir arkadaş vasıtasıyla fiyat sormuştum öyle gelmişti.
İ.Serkan AVCI
1976-Körfez/KOCAELi

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #593 : Kasım 05, 2012, 09:58:32 ÖS »
Tamam kardeş dediğini anladım,karina kısmında dediğin gibi 6 mm iyi olur. Ama güverte kısmında öyle çok döndürmen gereken kısım var mı? Güverte üstü düz mü yoksa dönmeli mi?

Bir de sen kaplama yaparken vidalama yaptın mı yoksa direk işkence ile tutturdun mu?

Planlarda güverte için 6 mm demekte Serkan Abi. Eğer benim söylediğim esniyor lafından yola çıkarak 8 mm ye dönüş yaptıysan ortadan geçilen bir çıta ile bu olayı çözdüm boşuna kendine ekstra masraf çıkarma bence. Üst güverte diğer yerlere nazaran tabikide 8 mm kaplamaya daha uygun.

Ben hiç işkence kullanmadım. 7 cm aralıkla matkapla tabiri caizse stinger boynuca onlarca delik açtım 4 cm lik vida ile sıkıştırarak yaptım ve yapmaya devam ediyorum. İşkence ile sadece ilk koyduğun kontraplağı yapabiliyorsun.Sonra elbet vidaya geçmek zorundasın. Bende hiç kafamı yormadım direk vida ile başladım ve bitireceğim :D Bunun için 1 kutu 250 li vida aldım. Onları kullanıyorum tak çıkar :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

serdarcik

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: serdar SAYIN
  • Bulunduğu İl: antalya/alanya
  • Doğum Yılı: 1983
« Yanıtla #594 : Kasım 06, 2012, 02:35:50 ÖÖ »
Serdar abi 400 er litrelik iki depo bu tekne için cok korkunç bir rakam. Ben maximum 60 ar litre düşünüyorum. 400 er litreyi bu tekne taşımaz. Teknenin toplam ağırlığı 1.5 ton. Ben 60 ar kilo düşündüğüm için iki yana alacağım. Elektrik için sahile geldigimde Akın'ın devreden çıkıp sadece sahil elektriğinin kullanılmasını istiyorum yani sahil akuyu şarj etsin bende akuden kullanayım degil.

karar senin bana kalirsa, kucuk bir gunes paneliyle sahile baglanmadan kendi kendini idare edersin. marinaya girip para vermektense alargada kalip marina parasini gunes paneline vermek daha mantikli bence.

60 litre biraz kucuk degilmi sence. tekne 4 kisilik, arkadaslarinla 2 gunluk tura cikmis olsan, bulasiklari yikamaya yetmez o su:) ilerde emekli olunca daha uzun seyirlerede cikacan tabi :)
serdar sayin
Alanya/antalya

serdarcik

• Çırak Rehber
« Yanıtla #595 : Kasım 06, 2012, 03:09:54 ÖÖ »
     Bu inverterler çok bir işe yarayacağını sanmıyorum. mesela bir soğutucuyu çalıştıramazmış (bir bilenin söylemesi). Ben inverter yerine telefon şarjı için akü çakmaklı şarj cihazı ve soğutucu içinse akülü oto soğutusu düşünüyorum.

inverteri ben son care olarak onerdim. tekne komple 12 volt malzemeyle donatilsin ki daha verimli olsun. mesela 12v tv, 12v buzdolabi, 12v lamba gibi.
serdar sayin
Alanya/antalya

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #596 : Kasım 06, 2012, 10:00:38 ÖÖ »
Serdar abi 400 er litrelik iki depo bu tekne için cok korkunç bir rakam. Ben maximum 60 ar litre düşünüyorum. 400 er litreyi bu tekne taşımaz. Teknenin toplam ağırlığı 1.5 ton. Ben 60 ar kilo düşündüğüm için iki yana alacağım. Elektrik için sahile geldigimde Akın'ın devreden çıkıp sadece sahil elektriğinin kullanılmasını istiyorum yani sahil akuyu şarj etsin bende akuden kullanayım degil.

karar senin bana kalirsa, kucuk bir gunes paneliyle sahile baglanmadan kendi kendini idare edersin. marinaya girip para vermektense alargada kalip marina parasini gunes paneline vermek daha mantikli bence.

60 litre biraz kucuk degilmi sence. tekne 4 kisilik, arkadaslarinla 2 gunluk tura cikmis olsan, bulasiklari yikamaya yetmez o su:) ilerde emekli olunca daha uzun seyirlerede cikacan tabi :)

Abi 60 litreyi ben 3 tane damacana olarak dusunuyorum ki fazla bile geliyor :D Bulasik icin deniz suyu abi son durulama tatli suyla ohooo hic doga insani olamamamissiniz kinadim valla :D :D :D

Elektrik konusunda dediginde mantikli abi ama benim teknemi baglayacagim kursunlu limaninda elektrik sebekesi var ben onu dusunerek 220 dusundum yoksa gunes panelide olabilir.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

serkanavci

• Çırak Rehber
« Yanıtla #597 : Kasım 06, 2012, 10:13:53 ÖÖ »
Bu durumda redresör'de bir seçenek olabilir. Sistemin 12 V olur ama sahilden besleme alırsan redresör üzerinden sisteme 12 V verirsin,sahilde akülerin boşa çıkar. Seyirde zaten sıkıntı yok, olmadı jeneratör çalıştırırsan yine redresörü beslersin o da aküleri şarj eder.

İ.Serkan AVCI
1976-Körfez/KOCAELi

serdarcik

• Çırak Rehber
« Yanıtla #598 : Kasım 06, 2012, 12:36:09 ÖS »

Abi 60 litreyi ben 3 tane damacana olarak dusunuyorum ki fazla bile geliyor :D Bulasik icin deniz suyu abi son durulama tatli suyla ohooo hic doga insani olamamamissiniz kinadim valla :D :D :D

Elektrik konusunda dediginde mantikli abi ama benim teknemi baglayacagim kursunlu limaninda elektrik sebekesi var ben onu dusunerek 220 dusundum yoksa gunes panelide olabilir.
Bana kalirsa bidaha dusun. Ilerde su tanklarini buyutemessin. En az 100 litre bari yap. Tanki dikine yapip bolme arasi delikleri kucuk yapip yarim doldurursun, ilerde 4. Damacana gerekirse kamarada yer kaplamaz :)  :) :)
Elektrik konusunda tercih senin, sahile bagli kalirsan, teknede 2 cesit elektrik hatti olacak. Cok fazla kablo, anahtar, lamba... Ekonomik degil :) :) Herzaman kursunlu limaninda olmayacaginida dusun.
bu arada arasira maliyet hesabi verde, kafamizda fikir olussun. Cesaret edebilsem bende baslayacam ama bilmiyorum nezaman olur.
iste ozaman 100 litre belki 150 litre depo yapacam :) :) :)
serdar sayin
Alanya/antalya

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #599 : Kasım 06, 2012, 09:05:54 ÖS »
Az önce sitemiz üyelerinden Sevgili Hayrettin Abi ile birlikte atolyedeydik. Kendiside Vacationer yapmaktaymış şuan ters durumda çok mutlu oldum böyle bir ziyaretten ve böyle bir tekne yapılmasından bende en kısa zamanda iade-i ziyaret yapacağım. Yarın kontraplaklarım gelecek 2 plaka 6 mm ve 1 plaka 8 mm onlar geldikten sonra tekrar full tempo kontraplak kaplayıp bu ayın 15 ine kadar kontraplak kaplamayı bitirip elyafa hazır hale getirmeyi planlıyorum. Kalan 15 günde ise elyaf ve yapabildiğimiz iç mobilyaları yapıp aralık ayında  da vbir 15 gün macun çalışması ve kalan eksikleri tamamladıktan sonra daha rahat çalışabileceğim ve detayları tamamlayabileceğim kendi yerimize tekneyi çıkaracağım.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com