Kendi Tekneni Kendin Yap > Dayanışma Salonu

Epoksi Elyaf katları arası dolgu macunu olurmu

<< < (2/2)

eminuygarcelik:

--- Alıntı yapılan: sessizsakin - Mart 01, 2023, 09:33:56 ÖS ---Olmaz mi, olur. Ama Kompozit mantigina ters. 3 kat elyafin gucunden taviz vermis oluyorsunuz.

Teknelerin govdesinde en cok cekme kuvvetleri calisir. Cekme kuvveti de bir nesnenin en cok dis yuzeylerini etkiler.
Macunun ise cekme kuvvetlerine karsi direnci yok'a yakindir.

Eger hic macun kullanmazsaniz, katmanlar arasi mesafe az oldugu icin cekme kuvveti neredeyse butun elyaf katmanlarina benzer miktarda yansir ve 3 katman da is yapar.
Macun kullanirsaniz, yukun tamamina yakini en distaki elyaflara yansir. Macun esner neredeyse hic bir dayaniklilik gorevi ustlenemez. Alttaki elyaf katmanlari da yuzeyen uzaklamis oldugu icin onlara cok az kuvvet yansir. Neredeyse is yapmazlar. Ta ki en distaki elyaf katmani su koyverinceye kadar.

Yani benim gorusume gore, Bu sartlarda teknenize yer yer tek katman elyaf uygulamissiniz'a yakin bir dayaniklilik elde edersiniz.

Dolguyu en dis'a uygularsaniz, herhangi bir cekme kuvveti karsisinda bu dolgu esner. Dolayisi ile kuvvet'i karsilama isi macun altindaki elyaf tabakasina kalir. 3 tabaka da arka arkaya oldugundan beraber calisarak kuvveti karsilarlar.

Yani, mantiken;
Macunu henuz ortada elyaf yokken en alta uygulamaniz en saglikli ve dogru olani. Eger henuz hic elyaf uygulamadiysaniz mutlaka bu yolu tercih edin.
Bu mumkun degil ise, elyaf tabakalarini beraber uygulayin. En son macun ile duzeltme yapin.

--- Alıntı sonu ---

ben bu şekilde uygulamayı kastetmiştim zaten (Bu mumkun degil ise, elyaf tabakalarini beraber uygulayin. En son macun ile duzeltme yapin.) Şu an ben bu şekilde çalışıyorum.

sessizsakin:

--- Alıntı yapılan: eminuygarcelik - Mart 02, 2023, 10:46:25 ÖÖ ---ben bu şekilde uygulamayı kastetmiştim zaten (Bu mumkun degil ise, elyaf tabakalarini beraber uygulayin. En son macun ile duzeltme yapin.) Şu an ben bu şekilde çalışıyorum.

--- Alıntı sonu ---
Sizin mesajinizda yanlis birsey gormedim. Daha ziyade ortaliga biraz fazladan matematik serpistirmeyi uygun gordum  ;D

eminuygarcelik:

--- Alıntı yapılan: sessizsakin - Mart 04, 2023, 12:40:33 ÖS ---
--- Alıntı yapılan: eminuygarcelik - Mart 02, 2023, 10:46:25 ÖÖ ---ben bu şekilde uygulamayı kastetmiştim zaten (Bu mumkun degil ise, elyaf tabakalarini beraber uygulayin. En son macun ile duzeltme yapin.) Şu an ben bu şekilde çalışıyorum.

--- Alıntı sonu ---
Sizin mesajinizda yanlis birsey gormedim. Daha ziyade ortaliga biraz fazladan matematik serpistirmeyi uygun gordum  ;D

--- Alıntı sonu ---
Yok. Ondan sebep değil. Sizin yazdığınız da benim yapmış olduğum uygulamayı tasdik edince doğru yapığıma emin olduğum için yazdım. :) :) :)

sessizsakin:
:) :) :)

Navigasyon

[0] Mesajlar

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git