Kendi Teknem Var > Tekne Römorkleri

Hidroliksiz Damperli Römork

(1/3) > >>

khbilen:
Tekne mekne yok ama, biz hayal kurmaya devam edelim. Normal tekneler için pek gerekmiyor da, benim katamaranı indirmekte epey işime yarar gibi görünüyor. Az bir ilave ile, ırgatı kulanarak bu şekle getirilebilir.  Ben ters makara ile geri iterek suya atmaya çalışıyorum, ama şişme olduğu için iyice oturuyor tabanı, sürtünme fazla oluyor, itmesi de kolay olmuyor. Bu biraz daha işe yarar.

sessizsakin:
Fikri sevdim. Hidroliksiz damperli kasa baya iyi fikir. Gelistirmeye de musait.

Bu tarz agirlik kaldirma islerinde ben genelde gazli pistonla belirli bir miktar yuku dengeliyorum. Boylece motora binen yuk epey azaliyor.
Ornegin kasanin bos agirligi 50kg ise, 60 - 70kgf piston koyarim. Boylece bos kasayi kaldirip indirmek icin neredeyse guc gerekmez.

Ayrica fazladan 2 - 3 makara daha atip palanga sistemi yapilirsa hizdan kaybedip gucten rahatlikla kazanilabilir.

khbilen:
Gazlı Piston demişken birşey sorayım.

Ben de evdeki hidrolik atölye vincine ilave birşeyler yapmaya çalışmıştım bir ara. 50-60 cm, ince uzun hidrolik şişe kriko var temelinde. Onunla kaldırıyorsun. İndirme de yine aynı otomobili indirir gibi, krikonun vanasını açınca iniyor. Ağır yük varsa (1 ton gibi), iniş çok hızlı ve sert olabiliyor. Yumuşatmak için iki yandan gazlı piston koyayım dedim. Benim Doblonun arka bagaj kapağı öyle çalışıyor. Aynı yılın pistonu değil ama eski model iki piston aldım. Fakat pistonları sıkıştırıp bağlayamıyorum herhangi bir yere. Ne mümkün.

Bir yolu var mı? Yoksa bendekiler bozuk - kilitli falan mı? Nasıl anlarım, nasıll bağlarım. Doğru model/yıl olsaydı arabınkini söküp bunları takmayı deneyecektim ama bunlar 5 10 cm daha uzun.

sessizsakin:
Onlar nerden baksan 200 - 300N(~20-30kgf) gucundedir. Dolayisi ile elle yada iman gucuyle sikistirman oldukca zor. Normalde mekanizmanin en acik oldugu noktada herhangi bir kuvvet gerektirmiyorken baglaman lazim.

vlkanaydin:
Bayadır burayı ziyaret edemiyordum ufak bir operasyon geçirdim diizmden :halay

Biraz ayaklanıp bilgisayar başına geçince bu video çok iyi geldi,atölyede gibi hissettim kendimi valla abi çok sağol paylaşımın için.

Çok detaylı bir çalışma var,çok ta ekipman ihtiyacı var maşallah ama proje müthiş.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git