Kendi Tekneni Kendin Yap > 'DIY' Kendin Yap

Ortak Yelkenli Makaraları Üretimine Ne Dersiniz ?

(1/40) > >>

vlkanaydin:
Harıl harıl teknemin yelken ekonomisi için çalışmaktayım. Bu anlamda yelkenli makaralarının karşılığında bir hayli fazla $ işareti görünüyor benim için.
Şu şekilde bir fikrim var burada kabul görür mü, veya maliyeti bunu yapmaya değecek kadar fark eder mi şuan bilmiyorum sadece bir fikir oluştu ve beyin fırtınası yapmak için paylaşmak istedim.

Çoğu bitmemiş yelkenli tekne var. Benim autocad çizim ve bu çizimleri lazer kesim ile paslanmaz istenilen malzemeden alma imkanım mevcut takip edenler bilir.
Şimdi aşağıda resmi görünen şekilde makaralar imal etmek için her şart mevcut.

Uygun mm ye göre tekli,çiftli,yönlendirme den tutun ihtiyaca yönelik her türlü makarayı tasarlayıp yapabiliriz.
Paslanmaz kısımlarında sorumluluğu tamamiyle alabilirim. Paslanmaz civata somun olayınıda çok uyguna çözebilirim,orta göbeği nerden bulurum onu bilmiyorum.

Şuan tam plaka ölçülerini bulamadım ama direk paslanmazlarını 3 mm 0 plakadan 150 liraya kestirmiştim toplam malzeme + kesim. O plakadan 15-20 adet tahmini makara çıkardı diye düşünüyorum. Ayrıca 3 mm kalın olabiliri,2 mm de yeterli olabilir veya 1,5 buda aynı paraya levha alanımızı büyütüp daha fazla makara çıkarma imkanı sağlayabilir vs vs vs.

Bu fikre sıcak bakanlar ihtiyaçları olan makaraları belirleyip buraya yazarlar ise daha net fikir sahibi olabiliriz . Ben ciddi olarak yapmayı düşünüyorum sizlerinde fikirlerini almak istedim belki katılmak isteyenler olabilir. Böylece hem kendi hemde katılan kişilerin maliyetlerine katkımız olmuş olur.  Aşağıdaki fotoda yabancı abimiz 9 adet makara üretmiş levhadan. Tanesi 30 lira yazsa 270 liralık bir makara gideri olacakken belkide bizim yöntemimizle 100 liraya anca gelecek.

Benim şahsen
5 Adet 8-10 mm halata uygun makaraya ( ihtiyaca göre 2 li de olabilir)
2 Adet 3'lü güverte yönlendirme
2 adet 2direk dibi yönlendirme makarasına ihtiyacım var.

Çıkan ürünleri kargo ile veya uygun yollar ile sahiplerine ulaştırabiliriz.

Mehmet Köstekçi:
Volkan makara için kullanılan malzeme "keslamit ya da kestamit" diye bilinir. Farklı çaplarda çubuk şeklinde dolu malzeme olarak farklı renklerde üretiliyor. Makaralar için grafit katkılı olanlar daha kaygan olduğu için tercih ediliyor diye biliyorum. İnt.den bakınca Bursada satıcısı varmış. http://www.pinarmetal.com/kestamid.html İhtiyaç var elbet, var da şimdiden derdine düşmek; araba almaya tekerden başlamak gibi henüz benim için.

ErsanAkpınar:

Ahşap dan makara da yapılıyor tornada rahatlıkla yapılabilinir. Kestane veya meşe den ürete bilinir.
Şöyle Atölyem olsa keşke  :(

vlkanaydin:

--- Alıntı yapılan: Mehmet Köstekçi - Şubat 09, 2018, 03:49:08 ÖÖ ---Volkan makara için kullanılan malzeme "keslamit ya da kestamit" diye bilinir. Farklı çaplarda çubuk şeklinde dolu malzeme olarak farklı renklerde üretiliyor. Makaralar için grafit katkılı olanlar daha kaygan olduğu için tercih ediliyor diye biliyorum. İnt.den bakınca Bursada satıcısı varmış. http://www.pinarmetal.com/kestamid.html İhtiyaç var elbet, var da şimdiden derdine düşmek; araba almaya tekerden başlamak gibi henüz benim için.

--- Alıntı sonu ---

Evet abi Bursa’da var daha önce alışverişimde olmuştu ama o ihtimali şuan torna imkanın olmadığı için hiç düşünmedim. Hazır olarak ulaşabilir miyiz acaba onu düşündüm.
Senin teknen bitsin ozaman yine bir topluluk oluştururuz abi  <>

vlkanaydin:

--- Alıntı yapılan: ErsanAkpınar - Şubat 09, 2018, 09:26:09 ÖÖ ---
Ahşap dan makara da yapılıyor tornada rahatlıkla yapılabilinir. Kestane veya meşe den ürete bilinir.
Şöyle Atölyem olsa keşke  :(

--- Alıntı sonu ---

Evet abi bunları biliyorum ama klasik teknelere daha çok yakışıyor :) Torna imkanıda şuan için yok  :crying
Ama çok güzeller..

Evet buyrun buyrun buyrunnnnnn..... Yok mu başka arttırannn  :di

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git