Gönderen Konu: S750 Vira Bismillah  (Okunma sayısı 79031 defa)

Mesut Ali

• Çırak Rehber
  • Vira Bismillah (Gözyaşım )
  • Ad Soyad: Ali
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Tekne Adı: Vira Bismillah ( Gözyaşım )
Ynt: S750 Vira Bismillah
« Yanıtla #150 : Eylül 09, 2016, 11:21:28 ÖS »

Teşekkürler Sunay bey ağabey.

paraddoxx

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Gökhan YAĞCI
  • Bulunduğu İl: Manisa
  • Doğum Yılı: 1986
« Yanıtla #151 : Eylül 09, 2016, 11:59:26 ÖS »
Mesut bey tekneniz için toplam ne kadar bir maliyet öngörünüz var acaba?  Sormamın sakıncası yoksa tabi...

Mesut Ali

• Çırak Rehber
« Yanıtla #152 : Eylül 10, 2016, 03:31:50 ÖS »
Bu konuda birşey söylersem yalan olur. Maliyet Volkanında dediği gibi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Örnek vereyim. Epoksi var 18kg. 450 -480 arsı. Başka bir epokside 520 - 580 arsı. Ben 20 kg. hali hazırda kullandım. Bitirene kadar nekadar gider bilmem. Boya macun direk tuvalet iç dekorasyon yelkenler varsen düşün.:) Tam yardımcı olamadım sanırım. sitede bu konuların geçtiği bir bölüm olacak orayıda incele. Bir de en güzeli tekneyi tamamen bitiren birisiyle görüş. Mesela ibrahim Karanlık bey ağabeyle görüşe bilirsin. Selamlar.

Mesut Ali

• Çırak Rehber
« Yanıtla #153 : Eylül 10, 2016, 03:40:37 ÖS »
Biraz önce unuttum. Hayallerini inşa ediyorsan hiçbir öngörü yapmıyorsun. Maddi imkanın bittiği yerde de bu işten vazgeçmez ve şartları zorlarsın. Hele bir başla bu sitede maddi manevi birçok kişi sana destek olmaya çalışır eminim.

Mesut Ali

• Çırak Rehber
« Yanıtla #154 : Eylül 10, 2016, 03:42:47 ÖS »
Biede Volkanı takip et. O bu konuda müthiş bir örnek.

Mesut Ali

• Çırak Rehber
« Yanıtla #155 : Eylül 10, 2016, 07:06:25 ÖS »
Yardım lütfen!
Kontraplak üzerinde ince bir çatlak var 20 cm. Kadar. Bu kontrayı kaplamada kullanabilirmiyim. Çatlak sadece en üst katmanda gibi görünüyor.

Mesut Ali

• Çırak Rehber
« Yanıtla #156 : Eylül 10, 2016, 07:16:11 ÖS »
Fotoğraf

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #157 : Eylül 10, 2016, 08:02:41 ÖS »
Bir sıkıntı olmaz Mesut. Çatlak kısmı dış tarafa gelsin elyaf kaplamadan önce az macunla ya da talaşla karıştırılmış epoksiyle tamir eder; devam edersin. Kolay gelsin :)
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

Mesut Ali

• Çırak Rehber
« Yanıtla #158 : Eylül 10, 2016, 09:21:06 ÖS »
Çok teşekkürler Mehmet ağabey. Saygı ve selamlar.

paraddoxx

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #159 : Eylül 10, 2016, 09:24:02 ÖS »
Bu konuda birşey söylersem yalan olur. Maliyet Volkanında dediği gibi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Örnek vereyim. Epoksi var 18kg. 450 -480 arsı. Başka bir epokside 520 - 580 arsı. Ben 20 kg. hali hazırda kullandım. Bitirene kadar nekadar gider bilmem. Boya macun direk tuvalet iç dekorasyon yelkenler varsen düşün.:) Tam yardımcı olamadım sanırım. sitede bu konuların geçtiği bir bölüm olacak orayıda incele. Bir de en güzeli tekneyi tamamen bitiren birisiyle görüş. Mesela ibrahim Karanlık bey ağabeyle görüşe bilirsin. Selamlar.

Sonuna kadar haklısınız aslında. Biraz düşününce ; insan, hayallerine yürümek ile "normal"in dışına çıkmamak arasında gidip geliyor. (Günümüz "normal" insanının birşeyi satın almak yerine kendi başına üretmeye girişmesi "anormal" bir durumdur ya hani. Hele de bu metrelerce boyunda bir yelkenli tekneyse) İnsan normların dışında bir şey hayal ettiği anda çevresinden öğrendiği korkuları karşısına çıkıyor. Tabi ben korkuyorum demek yerine "Ben yapamam." "Bu çok pahalıya mal olur", "Yaparım ama zamanım yok" gibi cümleler insanı daha az yaralayıcı oluyor.

Demem o ki bu forumu keşfedip uzun saatler başlıkları takip edince insan büyük hayaller kurmaya başlıyor. Sonra da bu hayallerin büyüklüğü karşısında korkup "Maliyet" gibi "zaman" gibi "yetenek" gibi etmenlerin arkasına saklanıyor. Size sorduğum sorunun yersizliğini idrak edince içimi buraya dökmek istedim. Kimbilir belki benim gibi başkaları da vardır ve onlara yardımcı olurum.

Size çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yakinen takibe devam edeceğim. Başınızı ağrıttıysam kusura bakmayın...

Mesut Ali

• Çırak Rehber
« Yanıtla #160 : Eylül 10, 2016, 10:05:17 ÖS »
Estağfurullah sevgili dostum. Baş ağrıtmak da nedemek. Olurmu öyle şey. Ben sana bir öneride bulunayım naçizane. İzmirdesin ve Mordoğana gitmek sanırım sorun olmaz. Bu siteden ibrahim bey ağabeye ulaş çok güzel bir tekne yaptı görmek için müsaade iste.  Tekne yi git de yerinde gör.Ne kaybedersin? Belki de bir s650 de sen yaparsın. Selamlar.

paraddoxx

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #161 : Eylül 10, 2016, 10:15:06 ÖS »
Estağfurullah sevgili dostum. Baş ağrıtmak da nedemek. Olurmu öyle şey. Ben sana bir öneride bulunayım naçizane. İzmirdesin ve Mordoğana gitmek sanırım sorun olmaz. Bu siteden ibrahim bey ağabeye ulaş çok güzel bir tekne yaptı görmek için müsaade iste.  Tekne yi git de yerinde gör.Ne kaybedersin? Belki de bir s650 de sen yaparsın. Selamlar.

Eywallah Mesut bey, inşallah birgün benim de bir tekne inşaatım olur. Başlarsam mutlaka bitiririm, bir şekilde başlamak nasip olur inşallah. Umarım İbrahim beyle de tanışırız bir gün...

harunm

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Harun M.
  • Bulunduğu İl: Fethiye/Muğla
  • Doğum Yılı: 1962
  • Tekne Adı: HAYLAZ
« Yanıtla #162 : Eylül 13, 2016, 08:15:23 ÖS »
Yardım lütfen!
Kontraplak üzerinde ince bir çatlak var 20 cm. Kadar. Bu kontrayı kaplamada kullanabilirmiyim. Çatlak sadece en üst katmanda gibi görünüyor.
Bir sıkıntı olmaz Mesut. Çatlak kısmı dış tarafa gelsin elyaf kaplamadan önce az macunla ya da talaşla karıştırılmış epoksiyle tamir eder; devam edersin. Kolay gelsin :)

Bence çatlak kısmı bir spatula ile yokla, nereye kadar kalkıyorsa kaldır, tamiratını öyle yap, her ihtimale karşı plakanın o yüzeyini iç tarafta kullan. Sebebini biraz düşünürsen bulursun :)
Kolay gelsin!

Mesut Ali

• Çırak Rehber
« Yanıtla #163 : Eylül 14, 2016, 01:13:27 ÖÖ »
Teşekkürler Harun bey ağabey. Sizede kolaygelsin. Selamlar.
Yardım lütfen!

Bence çatlak kısmı bir spatula ile yokla, nereye kadar kalkıyorsa kaldır, tamiratını öyle yap, her ihtimale karşı plakanın o yüzeyini iç tarafta kullan. Sebebini biraz düşünürsen bulursun :)
Kolay gelsin!

Mesut Ali

• Çırak Rehber
« Yanıtla #164 : Eylül 17, 2016, 01:19:51 ÖÖ »
Yardım lütfen
Kaplama yaparken kontraplakların arasını macun ilemi dolduracağız yoksa yapışkanı macun kıvamında karıp onunlamı dolduracağız.?  Yoksa hiçbirşey yapmayıp kumaş kaplama esnasında mı dolduracağız? Şimdiden Teşekkürler.