Gönderen Konu: Maksimum 6mt boyunda bir motoryat planlıyorum  (Okunma sayısı 4351 defa)

kayhandogan

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Kayhan DOĞAN
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1973
Maksimum 6mt boyunda bir motoryat planlıyorum
« : Ağustos 20, 2013, 09:23:35 ÖS »

Selamlar,
Bir süredir sitenizi en ince detayına kadar ilgiyle okuyorum. Tavsiye ettiğiniz,adı geçen,isim benzerliği olanlarla beraber binlerce plan yapım örneği derken ben tekneyi yapmaya karar verdim. Fakat çok ciddi bir sorunum var kararsızlık :) İnşaa etmeyi düşündüğüm yerdeki ağacı kesip üzerini kapatacak planları bile hazırladım ama henüz ortada tekne planım yok. http://www.sztormiaki.pl/rambler/Bonito.html bu tarz olmak üzere toplamda 6 -7 mt yi geçmeyecek bir tekne görmek istiyorum ama bulamadım. İçten motorlu olmasını istiyorum. Maksimum 7 mt olabilir. Sebebine gelince inşaa edeceğim yere yoldaki virajdan dolayı sadece tek dingil kamyon inebiliyor ( bu nedir bende bilmiyorum ama sonuçta 8 mt lik tekneyi buradan alıp çıkartamıyormuş ). Yelkenli sanırım bu işte çok tercih edilen ancak benim böyle bir ihtiyacım yok. İki kişilik kamarası olan wc ve yüzmek için platformu olan bir plan bulup satın almak ve uygulamak istiyorum. Bir iki gün içinde yaşayabileyim gittiğimde.
Sizlerin tecrübe ve bilgilerinizden yararlanmak istediğim diğer bir konu da dıştan takmalı motorların avantajı ve dezavantajı nedir? 6-7mt bir tekne için kaç bg motora nominal ihtiyaç vardır? Tekne planlarında tabanı yaptıktan sonra kamara ve diğer tarafları kendim yeniden tasarlayabiliyormuyum ? Bunun için bir ağırlık hesabı v.s yapmam gerekiyor mu ?
Soracağım yüzlerce sorudan ilk birkaçını seçtim affınıza ve geniş yüreğinize sığınıyorum.
Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

ülgenkurt

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: ülgen
  • Bulunduğu İl: kurt
  • Doğum Yılı: 1982
Ynt: Maksimum 6mt boyunda bir motoryat planlıyorum
« Yanıtla #1 : Ağustos 21, 2013, 01:29:55 ÖS »
Kayhan Bey öncelikle aramıza hoşgeldiniz :) :) Bazı sorularınız olmuş, benim de çok fazla bilgim yok ancak ellimden geldiğimce size yardım etmeye çalışayım.
Kayhan Bey bu işin tüm uzmanları tekne yapımında plan ve projenin öneminden bahsederler yani kendi başınıza yapacağınız bir teknenin statik ve diğer hesaplarını doğru yapamazsanız tekneniz deniz üstünde stabil duramayacağı gibi hız ve kullanım bakımından da bir takım sorunlarla karşılaşmanız mümkün. Motor konusunda ise forumun deniz motorları ile ilgili kısımları var eğer incelerseniz size bir takım bilgiler verir veyahut volvopenta nın websitesinde motor seçim bölümünü kulllanırsanız o da sizi bir miktar aydınlatacaktır. Kayhan Bey nacizane tavsiyem forumda ücretsiz veya çok düşük fiyatlarla satılan takne planlarını satın almanız ve plana tamamen sadık kalmanız yönünde. Bununla birlikte istediğiniz türden teknelerin oldukça gelişmiş 2. el piyasası mevcud bence biraz kollama yaparak ikinci el temiz bir tekneyi makul fiyatlara satın alabilirsiniz. Benim kısıtlı bilgi birikimim ile size yardımım ancak bu kadar :( :( Şimdiden çalışmalarınızda başarılar dilerim.   
                                                                                                                                                                 Saygılarımla

ülgenkurt

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Ağustos 21, 2013, 01:41:29 ÖS »
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-deniz-araclari-motoryat-kutlay-marine-rakser-sloop-700-70054731/detay

Kayhan Bey anladığım kadarı ile sizin istediğiniz, bu türden bir tekne. bu linki paylaşmamın sebebi sadece bilgi vermek.şayet bunun gibi birşey istiyorsanız ikinci el piyasasında çok daha ucuza bulabilirsiniz.

kayhandogan

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Kayhan DOĞAN
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1973
« Yanıtla #3 : Ağustos 21, 2013, 05:42:18 ÖS »
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Sanki kafamdakini okumuşsunuz. Aynen istediğim tekne bu şekilde. Plan konusunda ücretli olması önemli değil satın almak istiyorum zaten ama bu tip bir tekne planı bulamadım. Tavsiye edeceğiniz bir plan varsa inceleyip satın alabilirim. Uygun ikinci el tekne alma fikri önceleri benimde kafamdaydı ama kendim yapmak onunla uğraşmak istiyorum. İkinci el aynı tekne belki daha hesaplı bile olacaktır. Plan arayışım olumsuz sonuçlanırsa sizin dediğiniz gibi bu tip bir tekne alıp kullanıcısı olacağım :)

ülgenkurt

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Ağustos 21, 2013, 06:28:21 ÖS »
   Kayhan Bey Forumun ücretli tekne planları bölümünü detaylıca inceleyiniz. Orada belki bişeyler bulabilirsiniz. verdiğim linki tıklarsanız bence size uygun planlar var bir göz atınız. Sizin için bazı araştırmalarda bulunurum ancam malesef benim de bilgim kısıtlı :( :(  Ama Forumun kurucusu  Volkan Aydın ile temasa geçerseniz o size daha çok yardım edebilir. Bana nazaran bilgisi çok daha fazla ve siz de internet ortamında araştırma yaparsanız muhakkak bişeyler bulabilirsiniz.     Saygılarımla   

http://www.denizrehberim.com/15-ve-40-arasi-12-adet-motorlu-tekne-planiboatplansdk-t486.0.html

göksu

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Serkan Ceylan
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1976
« Yanıtla #5 : Ağustos 22, 2013, 12:23:44 ÖS »
Serkan Ceylan
Beykoz / İstanbul