Gönderen Konu: Teknemle Gezemiyorum  (Okunma sayısı 15994 defa)

crbatu

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: batuhan
  • Bulunduğu İl: yıldız
  • Doğum Yılı: 1985
Teknemle Gezemiyorum
« : Temmuz 24, 2012, 12:24:24 ÖÖ »

merhabalar bundan 6 sene once kusadasından aldıgım bır surat teknem var bınmıyordum gecen gun bınmek ıstedım basıma gelmeyen kalmadı ruhsatsız kesınlıkle gezemıcegımı soyledıler malefes 30 senelık bır tekne faturası yok nasıl ruhsat cıkarıcam kı ben buna sahıplık belgesıde kalkmıs 40hp motorum var ama motorun faturası var ıse yaramıyo bana bir yardımcı olun napıcam yani çöpe atıcak halim yok kayıt ettırıp vergımı odeyip bende gezmek ıstıyorum sımdıden tşkurler

serdarcik

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: serdar SAYIN
  • Bulunduğu İl: antalya/alanya
  • Doğum Yılı: 1983
Ynt: teknemle gezemiyorum
« Yanıtla #1 : Temmuz 24, 2012, 02:51:55 ÖÖ »
tek cikis yolunuz var bence, teknenin aynisini ureten bir uretici bulup, ureticiyle anlasip, teknenize bakim yaptirip yeni gibi fatura kestirmeniz. Ureticinin odeyecegi vergiyi, teknenin tamirat ve boya masrafini odeyince faturalarinizi alir, faturalarla kayit yaptirabilirsiniz. Eski tekneye yeni gibi fatura cikartmaniz lazim.
Yada bulundugunuz yerde sahil guvenlik komutanligi yoksa, kimse ruhsat sormaz. Bana soran olmadi enazindan:) zaten sahil guvenlik yakalarsa bi sekilde ceza yazar isterse. Ama ruhsatsiz tekneye ceza yazmazlar, direk baglarlar.
Umarim yardimci olmusumdur.
serdar sayin
Alanya/antalya

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Tekne Adı: SCALICA
« Yanıtla #2 : Temmuz 24, 2012, 08:00:23 ÖÖ »
tek cikis yolunuz var bence, teknenin aynisini ureten bir uretici bulup, ureticiyle anlasip, teknenize bakim yaptirip yeni gibi fatura kestirmeniz. Ureticinin odeyecegi vergiyi, teknenin tamirat ve boya masrafini odeyince faturalarinizi alir, faturalarla kayit yaptirabilirsiniz. Eski tekneye yeni gibi fatura cikartmaniz lazim.
Yada bulundugunuz yerde sahil guvenlik komutanligi yoksa, kimse ruhsat sormaz. Bana soran olmadi enazindan:) zaten sahil guvenlik yakalarsa bi sekilde ceza yazar isterse. Ama ruhsatsiz tekneye ceza yazmazlar, direk baglarlar.
Umarim yardimci olmusumdur.

bildiğim kadarı ile teknenin aynısını üreten bir yer bulmanıza gerek yok, tekne üreten herhangi bir yer de olur. Elinizdeki tekneyi ürettiklerini gösteren fatura kesmeleri lazım, tabi bunu yapacak yer bulmak lazım ...
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

serdarcik

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: serdar SAYIN
  • Bulunduğu İl: antalya/alanya
  • Doğum Yılı: 1983
« Yanıtla #3 : Temmuz 24, 2012, 05:28:45 ÖS »
bildigim kadariyla tekne kaliplari planlar gibi patent turu biseyle korunuyor. Yani isteyen istedigi tekneyi uretemiyor. Sadece uretici firmalarin hepsi satis yapildigina dair fatura kesebilir. Bu fatura gecerli olurmu olmazmi bir bilgim yok.
40 hp icin birde ehliyet gerekiyor, is tek ruhsatla bitmiyor.

serdar sayin
Alanya/antalya

crbatu

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Temmuz 24, 2012, 06:54:02 ÖS »
teknenın faturası oldugu zaman ruhsat cıkabılıyor onemlı olan fatura eskı yenı farketmez iş ruhsatla bitiyor ehlıyet ıse başvurup sınava gırıp alabılıyosun o kolay iş benım aradıgım tekneye nerden fatura alabılecegım olay budur

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #5 : Temmuz 24, 2012, 07:24:14 ÖS »
Ehliyet yerine 'Amatör Denizci Belgesi' ifadesini kullanmamız daha sağlıklı olacaktır. Tekneye nerden fatura alabileceğiniz sizin ikna kabiliyetinize kalmış tek tek üreticileri dolaşıp derdinizi anlatacaksınız.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

crbatu

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Temmuz 24, 2012, 07:36:44 ÖS »
bu işlerle uğrasan bır fırma ıle gorustum kendılerının bu işi yaptıklarını soyledıler hiç birseye karısmıyacagımı soyledı gereklı yazısmaları kendılerı yapıyorms 150 200 kadar masrafın olur dedi üreticileri dolasmaya gerek kalmadı

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #7 : Temmuz 24, 2012, 08:39:14 ÖS »
Prinç alırken evdeki bulgurdan olmayın. Bence temkinli yaklaşın. Teknenizin boyunu bilmiyorum,konuştuğunuz yerin yönteminide bilmiyorum ancak yasal yollar ile bunu 150 liraya bağlamaları zor gibime geliyor. Yasal olarak tek bir yöntem var. Yukarıda belirtildiği gibi yeni bir fatura.  Yeni bir fatura ile tekne kaydettirmek içinde firma sizden zaten fatura kdvsini falan alacak e bunun ötv side var. Bu sitede kendi teknelerini yapıp kaydettiren kişiler ( ki tekneler gayet sade tekneler) 250 300 liralarda ötv vergileri oluyor. Bence iyi araştırmadan icraata geçmeyin.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

crbatu

• Yeni Üye
  • *
Ynt: Teknemle Gezemiyorum
« Yanıtla #8 : Temmuz 24, 2012, 10:25:30 ÖS »
tekne 4 metre 30 senelık teknem kendımız yaptı gosterıcez fiber fişlerıyle  bırlıkte basvurucamızı soyledıler bu sekılde süreklı yaptıklarını soyledıler onunla ılgılıde bir yonetmelık varmıs zaten sıtenın ısmıde teknebelgesi c o m

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #9 : Temmuz 24, 2012, 11:21:32 ÖS »
Kendi teknenizi yaptiginizi gostermeniz birseyi degistirmezki. Yapilmis ornekleri,devam eden insalari inceleme firsatiniz oldumu bilemiyorum ancak bu sitedeki teknelerin hepsi el yapimi. El yapimi tekneler de su yontem ile kayit ettirilir. Yaptiginiz malzemelerin faturasini liman baskanligina ibraz edersiniz. Fatura tutar toplaminiz uzerinden yine otv odersiniz. Yanliz kendi yaptiginiz tekneye 5 yil satilamaz kaydi konur. Lutfen bunlari kotu bir amacla soylemiyorum. Iyi arastirmadan ne oldugunu bilmeden kimseye para transferi vs yapmayin. Site hakkinda bir bilgim yok kimseyi kotulemek istemem ancak bizler site ahalisi olarak hep sahada oldugumuz icin az cok yonetmelikleri ezberlemis  oluyoruz degistigindede cabuk haberimiz oluyor. 2 3 ay once bu arayisa baslamis olsaydiniz sahiplik belgesi olayi 1 2 gun icerisinde cozerdi. Ancak suan durum biraz zor. Iyi arastirmadan kimseye itibar etmeyiniz.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

crbatu

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Temmuz 25, 2012, 05:03:17 ÖS »
evet 5 sene satamıyacagımıda soyledi demekki boyle bır cıkar yol var dıeyilmi

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #11 : Temmuz 25, 2012, 05:08:46 ÖS »
Gelismeleri bizlede paylasirsaniz seviniriz isler hallolduktan sonra
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Karabulut Tekne

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #12 : Temmuz 26, 2012, 10:55:12 ÖS »
Bulunduğunuz bölgenin liman başkanını ikna ederek "kendim yaptım yöntemiyle" 5 yıl satmamak şartıyla birlikte limana kaydettirebilirsiniz.   Gereken evrakları kendileri size bildireceklerdir.
Karabulut Tekne
Ahşap Motoryat İmalat Atölyesi
Çanakkale / Gelibolu