Gönderen Konu: Ucuz-Basit-Kolay İnşa Edilir Hemde Açık Deniz Teknesi ( Pop25)  (Okunma sayısı 25083 defa)

classicboats- M.Cem GÜR

 • Kıdemli Üye
 • Çırak Üye
 • *
 • İleti: 123
 • cemgur@classicboats-turkiye.com
  • Classicboats Turkiye
 • Ad Soyad: M.Cem GÜR
 • Bulunduğu İl: İstanbul
 • Doğum Yılı: 1955

http://www.yachtdesign.com.br/02_ingles/plans/pp25/desc41-2.html

B & G Yat Tasarım neredeyse 25 yıllık kariyeri boyunca geniş bir ürün yelpazesi içinde özellikle de gezi yelkenlileri  tasarımlarına adamıştır.
2008 yılı ikinci yarısında bazı ithalatçı ülkelerin ekonomileri çükünce, ucuz, kolay inşa edilir, sahil seyrine uygun ve asıl önemlisi deneyimsiz amatör yapımcılara yönelik planlar ile tanıştırılmaları için uygun zaman olduğuna karar verdik.
Orta sınıf gezi yelkencisi ikinci el piyasada bile  hala onların erişemeyeceği fiyatlar ile boğuşurken, yepyeni bir marka  yat satın almayı, en azından geçici olarak, göze alamazdı. Mümkün olan en iyi çözüm kendi tekneni kendin yap  yaklaşımı olmalıdır. Bizim yeni projemiz, Pop 25, için seçtiğimiz  isim pek alışıldık değildi. Güçlü bir çağrışım vardı: o hayalleri pes etmeyenlerin kalplerini fethetmek için tasarlanmıştı.

ZORLUKLAR: Düşük bütçeli bir yelken teknesine ulaşmak kolay bir hedef değildir. Piyasada tam boyu sekiz metre altında polyesterden imal edilen yığınla küçük tekne vardır. Hiçbir fabrika bu boyda bir tekneyi gezi teknesi olarak kabul etmez. Genel olarak yelkenciler de bu boy bir tekneyi ?hafta sonu teknesi? olarak nitelerler.
Ancak  ofisimiz sadece pazar talepleri doğrultusunda hazır  planları sağlama niyeti ile çalışmaz. Biz, geleneksel pazarda bulunamayan alternatif tasarımları üretmeyi daha çok seviyoruz.. Küçük boyutlu, ekonomik, açık deniz yelkenli tasarımı ise ,neredeyse bizim ve  denizciler için çekici  bir saplantı oldu.Kırk elli yıl öncesinde özellikle İngiliz, Fransız ve Skandinav fabrikalarının bu amaçla ürettikleri bazı çok eski 25 foot cıvarı modeler dışında, ikinci el, açık deniz teknesi bulmak oldukça zordur. O günlerde, belki yeterli bilgi eksikliğinden, aşırı katmanlı tek cidar, ağır polyester tekneler belki yüzlerce yıllıktı. Diğer taraftan şimdilerde baş ve kıç uzantılarda yüzdürücülük eksiklikleri, yetersiz stabiliteleri ile tasarımları ?uygun? Kabul edilmiyor.
Azınlıkta olduğumuzu bilsek de, pek çok orta sınıf gezi yelkencisi için fiyat etiketinin ceplerindeki parayla örtüşeceği tasarımlar peşindeyiz.
Son otuz yılın refahı ile, gezi tekneleri boyları durmadan büyüyüp, tek başına kullanmak için çok büyük, satın alınmalarında büyük yatırım ve bakım onarımları konusunu hiç açılmayacak kadar yüksek hale geldiler.

2008 ekonomik çöküşünden etkilenip acı çeken sokaktaki vatandaş için daha büyük gezi teknesi sahibi olmak hayattaki önceliklerinin dışına çıktı. Buna karşın kalplerinin derinliklerinde altından kalkabileceği yelken teknesi ve denizde yaşam tarzı asla yavaşlamadı. İnsanlar ekonomik durumdan dolayı daha fazla hayal kırıklığına uğrasa da özgürleşme  çabaları günden güne arttı.

ALTERNATİF: Amatörlerin yapımına yönelik açık deniz tekneleri konusunda uzmanlaşmış olmamız yine açık deniz için küçük tekne isteyen denizcileri içinde altın bir umut, tünelin ucunda bir ışık, halihazırdaki çözümsüzlüğe care olduk. Ne kadar az olduğu önemli değil, aylık ve sürekli bir yatırım yapabiliniyorsa, amatör yapım konusunda rüyalar gerçek olabilir. Amatör tekne yapımı diğer hobilerin yanında yapımcı için unutulmaz bir deneyimdir.
Amatör yapımın oldukça zor olduğunu biliyoruz. Ancak, ulaşılabilir, içinde yaşanacak kadar geniş, sahil seyirleri yapılabilecek kadar iyi bir gezi teknesi yapmış olmak hayatta elde edilmiş olan önemli bir gelişmedir.

Geçmiş bütün bilgi birikimimizi, deneyimlerimizi sağlam, az bakım gerektiren, uzun ömürlü olması için ortaya koyduk. Bu amaca ulaşmak için inşaatın her adımı için basit çözümler ile  yaratıcı olduk. Planların tamamlandığı bu aşamada başardığımızdan eminiz.

İNŞA PROSESİ: POP25 için playwood/Epoxy tekniğini yapım basitliği ve bu sistemle yapılan teknelerin yüksek kaliteli olmasından dolayı seçtik. Dünyada amatör yapımcılar tarafından en fazla uygulanan plywood/epoksi tekniğinin seçilmesi boşuna değildir.
Plywood/Epoksi kabuk güçlü ve hafif, son derece dayanıklı, asgari bakım gerektiren ve Elyaf ve epoksi  sayesinde Polyester gövde sızdırmazlığını sağlayan ve iç tarafta da ahşabın sıcaklığını koruyan bir yapım tarzıdır.

Ama biz, Plywood/Epoksi yapıma başka bir tarzda yaklaşmayı uygun gördük. Daha işe başlarken kafasında hâlâ şüpheler ve belirsizlikler olan deneyimsiz amatör yapımcıya azami derecede yapımcı destekli ve daha ilk adımlardan itibaren yapımcının güvenini kazanacak ve ileriye güvenle bakabileceği hale getirdik.  Genel olarak amatör yapım planlarına başlayanlar ilk adımların karmaşık ve yavaş ilerlediğinden yakınırlar. Eğer başlangıçta sonuçlar hızla alınırsa hiç bir etkenin yapımı yavaşlatmayacağını düşünüyoruz

Yaklaşımımız oldukça açık ve anlaşılırıdı: En kolay yapılacak şey dikdörtgen bir çerçeve yapmaktır. Ana enine kesitleri yani postaları, köşeleri üçgen pahlar ile 2 çeneli ve büyük verimli yapıyı böylece oluşturduk.

Bu kesit sadece basit bir yelken teknesi tasarımı değil. Geniş düztabanı altından rahatça geçen
Su akımına olanak veren karina atları sanatıdır. Çifte salma ve 12 derecelik eğimli ikiz dümen sayesinde orsa seyrinde bayılan teknede rüzgâr altı salma dikey pozisyonunu bulur ve azami yatay direnci saülar. Buna karşın rüzgâr üstü salma da dengeyi korur.

Diğer taraftan, birleştirme basitçe çivi ve çekiç kullanarak ve borda kaplaması basit dairesel testere veya CNC de hatasız kesilmiş parçalardan oluşursa yapımcı kendini içinden çıkılmaz projelerde boğulmuş hissetmez..

Kimse hızla ve basitçe ortaya çıkarttığı kabuğu görünce işi yarıda bırakıp vaz geçmez.
Yapım metodunda bir başka yenilikçilik de çift cidarlı top-side?dır. Bu, üstün bir ısı yalıtımı sağlamanın yanı sıra ve ek fayda olarak, tekne rezerv yüzdürücülük kuvveti ile 2400 litre hacim oluşturdu.
Bu boyutta bir teknede bu kadar güvenlik faktörüne ulaşmak çok nadir görülür.  topsides yüzdürücülük  hücreleri ve diğer kapalı su geçirmez bölmeleri ile Pop 25 hemen hemen batmazlık kazandı. Güverte ve bina da çift cidar olduğundan Pop25 yüzdürücülük kapasiteleri ve ısı yalıtımı konusunda çok özel oldu.
Bir diğer önemli faktör, yapımın, pazarda kolayca bulunabilecek basit çivi ve çekiç ile kolayca ortaya çıkarılabilmesi ve epoksi yapıştırıcı ile güçlendirilmesidir. Epoksi uygulamasından sonra çiviler geri alınır. Maliyet düşüklüğü ve yapım süresinin kısaltılmasının ne kadar önemli bir tasarruf sağladığını bir düşünün!

KONSEPT: Her şeyden önce Pop25 bir açık deniz teknesidir. O nedenle proje geliştirilirken konfor ve güvenlik en ön planda göz önüne alınmıştır. Yanı sıra amatçr yapıma yönelik olduğu için tekne yapımına özgü bağlantı tasarımları açıkça belirtilmiştir. Aynı zamanda yapım sürecinin hızlı ve ucuz olması garanti edilmiştir.
Tekne, kendi boyunda 6 kişinin barınabileceği yatakları, evye, alkollü ocağı ve çekmeceler ile donatılmış mutfağı, ön tarafındaki perdede göstergelerin olduğu panel bulunan harita masası, üst tarafında heç kapağı ve tekne içi havalandırma sağlayan sistemleri ile tuvaleti ile extra hacimlidir. Gerektiğinde, eğilip bükülmeden üst baş değiştirmeye müsaade eden stratejik tavan yüksekliği 1.80metre giriş kaportası altında sağlanmıştır.

Pop25 çok fazla bütçesi olmayan deniz macera severleri için düşünüldü. Biliyoruz ki hava koşulları kötüye gittiğinde onlar için en önemli konu teknesine güvenmektir.
Pop25?I tasarlarken küçük gezi teknelerinde en fazla karşılaşılan yetersiz havalandırma ve ısı yalıtımı problemlerini yok etmek temel amacımız oldu. O nedenle bu proje arası süngerle doldurulmuş çift cıdarı ile yeterli havalandırmayı sağlayan seçkin bir projedir. Su tesisatı ile elektrik tesisatı da parçalara ulaşımı ve servise alınması bakımından oldukça kullanışlıdır. Her biri 60 litre olan entegre pis su tankları teknede ihtiyaç olan tüm atık su kapasitesini karşılar.
Yelken teknesi bakış açısından Pop25 olabildiğince az mürettebat ile kullanmayı amaçlar. Sadece sürekli olarak yerinde sabit duran 3 yelkeni vardır. Genoa güverteye bağlıdır ve  flok gerektiğinde fırtına flokuna tahvil edilebilir. Teknede yelken kullanımı hayret verecek kadar basittir. Bağlantısı dümencinin oturağına yakın olan ana yelken ıskotası skipper tarafından kontrol edilir. Full batten?li ana yelkende normalinden daha fazla aralıklı ve gerektiğinde fırtına yelkenine dönüştürmek amacı ve tekne içinde fazla yeleken taşımamak için 2 camadan vardır.

Pop25 çift salma ve ikiz dümeni ile günde 2 kere gelgitlerin olduğu coğrafyada en iyi ?park eden? teknedir. Salmalar özel bir yöntemle tekneyi beşik olmadan ayakta tutabilecek açı ile boruya lamanın kaynatılması sayesinde elde edilir.
2.10 metre kokpit boyu ile 6 kişinin rahatça oturmasına elverişlidir.

Bu rağmen projenin parlayan yıldızı tahrik gücüdür. Tekne 4.5Kw 14 kilo ve 182mm çaplı, 102mm yüksekliğinde ve tekne yelken seyri yaparken jeneratör olarak da çalışan İsveç OZsingle motor ile donatılıyor. Bunun yanında çalışırken hemen hemen sesi duyulmuyor ve göz ardı edilebilir bakım gideri var.

600Ah 12V akü grubu ile öngörülen performansı ekonomik moddave 24V?DA 4 mil, 48V?da ve 40 dakikada maximum 5,5 mil sürat yapacak. 6 Knots hızla yelken performansında ise ortalama 60Ah güç sağlıyor.
Yol alırken üretilen elektrik yanı sıra solar panel ve rüzgâr jeneratörü de yardımcı güç üreticileridir.
Fosil yakıtlar yerine güneş enerjisini kullanarak elektrik motoru ile tahrik sağlamak çevrecilerin birincil seçeneği olmalıdır. Pop25 asri zamana uyumlu ve insanoğlunun doğa ana ile uyum içinde yaşamayı öğrenme çağı tasarımıdır.
Rüzgâr olsa da olmasa da Pop25 her hangi bir yöne belirlenemez bir süre için ilerleme yeteneğine sahiptir.

Bu da bizim hayal edebileceğimiz ?mutlak özgürlüğe? yakın bir durumdur!
"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır."

vlkanaydin

 • Kurucu
 • Onursal Rehber
 • *****
 • İleti: 6.867
  • Denizrehberim Forumu
 • Ad Soyad: Volkan Aydın
 • Bulunduğu İl: Bursa
 • Doğum Yılı: 1991
 • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: UCUZ-BASİT-KOLAY İNŞA EDİLİR HEM DE AÇIK DENİZ TEKNESİ ( POP25)
« Yanıtla #1 : Şubat 01, 2012, 02:35:17 ÖS »
Paylaşım için çok teşekkürler Cem abi. Videoda çok etkileyici
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

msceylan

 • Usta Rehber
 • *****
 • İleti: 1.447
 • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
 • Bulunduğu İl: Ankara
 • Doğum Yılı: 1972
Ynt: UCUZ-BASİT-KOLAY İNŞA EDİLİR HEM DE AÇIK DENİZ TEKNESİ ( POP25)
« Yanıtla #2 : Şubat 01, 2012, 03:10:22 ÖS »
Tek sıkıntı çekilemiyor :D Pantanal 25'e kalıyoruz ;D ;D

mehmet şasi

 • İleri Üye
 • ***
 • İleti: 404
 • Ad Soyad: mehmet şasi
 • Bulunduğu İl: istanbul
 • Doğum Yılı: 1964
Ynt: UCUZ-BASİT-KOLAY İNŞA EDİLİR HEM DE AÇIK DENİZ TEKNESİ ( POP25)
« Yanıtla #3 : Şubat 01, 2012, 03:22:45 ÖS »
güzel bir tekne yapılabilir gibi planları ücretlimi

servet

 • Kıdemli Üye
 • Onursal Rehber
 • *
 • İleti: 2.585
 • Tekne Adı: avanti
Ynt: UCUZ-BASİT-KOLAY İNŞA EDİLİR HEM DE AÇIK DENİZ TEKNESİ ( POP25)
« Yanıtla #4 : Şubat 01, 2012, 03:29:17 ÖS »
güzel bir tekne yapılabilir gibi planları ücretlimi

330 avustralya doları..iyi bir plan için çok degil..

servet

 • Kıdemli Üye
 • Onursal Rehber
 • *
 • İleti: 2.585
 • Tekne Adı: avanti
Ynt: UCUZ-BASİT-KOLAY İNŞA EDİLİR HEM DE AÇIK DENİZ TEKNESİ ( POP25)
« Yanıtla #5 : Şubat 01, 2012, 03:31:57 ÖS »
1.900 müs a.doları :)

msceylan

 • Usta Rehber
 • *****
 • İleti: 1.447
 • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
 • Bulunduğu İl: Ankara
 • Doğum Yılı: 1972
Ynt: UCUZ-BASİT-KOLAY İNŞA EDİLİR HEM DE AÇIK DENİZ TEKNESİ ( POP25)
« Yanıtla #6 : Şubat 01, 2012, 03:37:27 ÖS »
Bence yapım sırasında düzgün bir plan ücretini fazlasıyla çıkarır diye düşünüyorum. Ne dersiniz ? Üstelik takıldığın yerde sorması da cabası...

vlkanaydin

 • Kurucu
 • Onursal Rehber
 • *****
 • İleti: 6.867
  • Denizrehberim Forumu
 • Ad Soyad: Volkan Aydın
 • Bulunduğu İl: Bursa
 • Doğum Yılı: 1991
 • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: UCUZ-BASİT-KOLAY İNŞA EDİLİR HEM DE AÇIK DENİZ TEKNESİ ( POP25)
« Yanıtla #7 : Şubat 01, 2012, 04:04:46 ÖS »
1.900 Dolar = kabaca 3200 TL desek :D

Benim açımdan oldukça yüksek bir miktar 3200 e kabuğu bitirebileceğimi varsayarsak iyiki s-650 yi tercih etmişim :D İnşallah 3 4 ay sonrada bu lafımı tekrar edebilirim :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

msceylan

 • Usta Rehber
 • *****
 • İleti: 1.447
 • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
 • Bulunduğu İl: Ankara
 • Doğum Yılı: 1972
Ynt: UCUZ-BASİT-KOLAY İNŞA EDİLİR HEM DE AÇIK DENİZ TEKNESİ ( POP25)
« Yanıtla #8 : Şubat 01, 2012, 04:14:17 ÖS »
1.900 Dolar = kabaca 3200 TL desek :D

Benim açımdan oldukça yüksek bir miktar 3200 e kabuğu bitirebileceğimi varsayarsak iyiki s-650 yi tercih etmişim :D İnşallah 3 4 ay sonrada bu lafımı tekrar edebilirim :D

Plan 330 AUD X 1.9 =627 TL :) :)

servet

 • Kıdemli Üye
 • Onursal Rehber
 • *
 • İleti: 2.585
 • Tekne Adı: avanti
Ynt: UCUZ-BASİT-KOLAY İNŞA EDİLİR HEM DE AÇIK DENİZ TEKNESİ ( POP25)
« Yanıtla #9 : Şubat 01, 2012, 04:14:50 ÖS »
yalnış hesap yaptın volkan 600 tl civarı.. :)
bencede ücretsiz planlarda pilgrim590 ve s650 yapmak için gayet uygun..

mehmet şasi

 • İleri Üye
 • ***
 • İleti: 404
 • Ad Soyad: mehmet şasi
 • Bulunduğu İl: istanbul
 • Doğum Yılı: 1964
Ynt: UCUZ-BASİT-KOLAY İNŞA EDİLİR HEM DE AÇIK DENİZ TEKNESİ ( POP25)
« Yanıtla #10 : Şubat 01, 2012, 04:21:01 ÖS »
ücretsiz plan tercih edilmesi elbet güzel ama aile olarak düşündüğünde bence 8 metrelik bir tekne gerekli diye düşünüyorum

msceylan

 • Usta Rehber
 • *****
 • İleti: 1.447
 • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
 • Bulunduğu İl: Ankara
 • Doğum Yılı: 1972
Ynt: UCUZ-BASİT-KOLAY İNŞA EDİLİR HEM DE AÇIK DENİZ TEKNESİ ( POP25)
« Yanıtla #11 : Şubat 01, 2012, 04:22:20 ÖS »
yalnış hesap yaptın volkan 600 tl civarı.. :)
bencede ücretsiz planlarda pilgrim590 ve s650 yapmak için gayet uygun..
Hem Volkan'ın s650 zırhlı olacak çift katman :)

vlkanaydin

 • Kurucu
 • Onursal Rehber
 • *****
 • İleti: 6.867
  • Denizrehberim Forumu
 • Ad Soyad: Volkan Aydın
 • Bulunduğu İl: Bursa
 • Doğum Yılı: 1991
 • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: UCUZ-BASİT-KOLAY İNŞA EDİLİR HEM DE AÇIK DENİZ TEKNESİ ( POP25)
« Yanıtla #12 : Şubat 01, 2012, 04:24:00 ÖS »
Ben Avusturlya dolarını Amerikan dolarına çevirdiniz sandım :D

Yani Doların 1.900 değilde Planın 1.900 Amerikan Doları olduğunu düşündüm :D :D :D

Hesap doğruda algılama yanlış oldu :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

vlkanaydin

 • Kurucu
 • Onursal Rehber
 • *****
 • İleti: 6.867
  • Denizrehberim Forumu
 • Ad Soyad: Volkan Aydın
 • Bulunduğu İl: Bursa
 • Doğum Yılı: 1991
 • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: UCUZ-BASİT-KOLAY İNŞA EDİLİR HEM DE AÇIK DENİZ TEKNESİ ( POP25)
« Yanıtla #13 : Şubat 01, 2012, 04:25:41 ÖS »
Zırhlı ki hemde ne zırhlı :D

4 gözle bekliyorum şu karlar erisin havalar biraz düzelsin dışarılara çıkmaya uygun olsunda bahçeye kurayım dükkanı diye.

Yoksa benimkiside 'Ayı yavrusunu severken öldürürmüş' mantığı olcak.Postaları severken öldürücem :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

msceylan

 • Usta Rehber
 • *****
 • İleti: 1.447
 • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
 • Bulunduğu İl: Ankara
 • Doğum Yılı: 1972
Ynt: UCUZ-BASİT-KOLAY İNŞA EDİLİR HEM DE AÇIK DENİZ TEKNESİ ( POP25)
« Yanıtla #14 : Şubat 01, 2012, 04:28:02 ÖS »
 ;D ;D ;D


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
3693 Gösterim
Son İleti Ocak 03, 2012, 04:58:58 ÖS
Gönderen: vlkanaydin
1 Yanıt
3638 Gösterim
Son İleti Ekim 21, 2012, 06:21:22 ÖS
Gönderen: servet
0 Yanıt
4054 Gösterim
Son İleti Aralık 26, 2012, 08:09:52 ÖÖ
Gönderen: cihan35
63 Yanıt
22506 Gösterim
Son İleti Ağustos 04, 2017, 10:22:55 ÖS
Gönderen: vlkanaydin
27 Yanıt
15394 Gösterim
Son İleti Mayıs 18, 2015, 08:58:01 ÖÖ
Gönderen: celenoglu
2 Yanıt
5603 Gösterim
Son İleti Ekim 28, 2014, 12:12:39 ÖS
Gönderen: alperserkan01
0 Yanıt
1950 Gösterim
Son İleti Kasım 19, 2014, 06:09:55 ÖS
Gönderen: akdenizkompozit
17 Yanıt
7435 Gösterim
Son İleti Mayıs 29, 2018, 09:10:04 ÖÖ
Gönderen: osman topcu
1 Yanıt
2078 Gösterim
Son İleti Ağustos 21, 2016, 01:26:53 ÖS
Gönderen: Mustafa Umut Sarac