Gönderen Konu: 5 metre sandal planı gerekiyo lütfen  (Okunma sayısı 6416 defa)

dodo292

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: barış saraç
  • Bulunduğu İl: samsun
  • Doğum Yılı: 1975
5 metre sandal planı gerekiyo lütfen
« : Ekim 18, 2014, 04:56:33 ÖS »

arkadaşlar tam bir deniz tutkunuyum tekne almak için maddi durumum yok o yüzden kendim yapmaya karar verdim el becerime güveniyorum 5 metre bi tekne düşünüyorum kontraplaktan sonra fiberglass kaplıycam yorumlara bakılırsa plansız üstesinden gelecegimi düşünmüyorum.ğlan konusunda yardım istiyorum

Faruk Demir

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Faruk Demir
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1960
Ynt: 5 metre sandal planı gerekiyo lütfen
« Yanıtla #1 : Ekim 29, 2014, 11:10:22 ÖÖ »
 Fao- Dünya gıda ve tarım örgütü planıdır. ücretsizdir

İndirme linki :https://drive.google.com/file/d/0B-1tshYduIR8Y1FIRVhOVEF1dmc/view?usp=sharing

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #2 : Ekim 29, 2014, 11:48:35 ÖÖ »
Sitemizde 135 adet,belki daha da fazla tekne plani bulunmakta.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

muraterdal

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: murat erdal
  • Bulunduğu İl: manisa
  • Doğum Yılı: 21,02,1982
« Yanıtla #3 : Şubat 28, 2015, 09:14:16 ÖÖ »
Sitemizde135 adet,belki daha da fazla tekne plani bulunmakta.
madem okadar cok plan var neden hic birine ulasamıyoruz ben bu siteyi 1.5 senedir takip ediyorum ve bir tana adam gibi detaylı anlatımlı bir plana gprmedim varsa burada paylas da yararlanalaım

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #4 : Şubat 28, 2015, 10:21:47 ÖÖ »
Sitemizde135 adet,belki daha da fazla tekne plani bulunmakta.
madem okadar cok plan var neden hic birine ulasamıyoruz ben bu siteyi 1.5 senedir takip ediyorum ve bir tana adam gibi detaylı anlatımlı bir plana gprmedim varsa burada paylas da yararlanalaım

Ulaşamadığınız planları bana rapor edin ben gerekli güncellemeleri yaparım.
'Adam gibi detaylı plan' nedir nasıl olması gerekir sizce ? Kriterlerini bilelim ki ona göre araştırmamızı yapalım.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #5 : Şubat 28, 2015, 12:03:15 ÖS »
Eger amaciniz 5 metrelik bir tekne yapmaksa, eger bunu yapabilecek sekilde el becerinize guveniyorsaniz , kabataslak bir planla da ustesinden gelebilirsiniz. Eger gelemeyeceginizi dusunuyorsaniz tekne nedir nasil olmalidir biraz arastirmaniz gerek.

Yapacaginiz tekne plani, en cahil insanin bile anlayabilecegi kadar detayli yapilmis bile olsa, sizin yine de bazi konulara hakim olmaniz gerekir.

Agirlik merkezi nedir nasil olmalidir. Teknelerin alt formu neden farkli sekillerdedir hangi sartlarda hangi tip alt formlar tercih edilir. Avantaji dezavantaji nedir.  Bunlari bileceksiniz ki amaciniza uygun tekne planini secebilin.

Yelken mi tercih edeceksiniz. Motor mu tercih edeceksiniz. Hepsinin gerekleri ve ihtiyaclari cok farkli.

Bana sorarsaniz, bu konularda yeterli bilginiz olmadigini dusunuyorsaniz tekne parasi biriktirin.

Kendi teknenizi yapmak biraz yetenekle zor degildir. Ama arastirmak ve ogrenmek gerektirir.

Yillarim mimar ve muhendislere gercek gibi gorunen cizimler yapmayi ogretmekle gecti. Hep karsilastigim ; bana guzel bir cizimin ayarlarini anlatin. Ben gideyim oldu.

Guzel plan bulmak isin yarisi. Kalan yarisinda daha edinmeniz gereken bilgiler var. Bunlari once arastirir ogrenirseniz, ihtiyaciniz olanin cok detayli " adam gibi bir proje " olmadigini goreceksiniz.
Kadin gibi narin bir proje de isinizi gorur.

tekne boyuna bagli olarak isler zorlasir. Bana gore 6 - 7 metreden sonra teknede muhendislik calismasi cok onemli olmaya basliyor. Ama 6 - 7 metreden kucuk tekneler dolayisiyla hatalari epey tolere edebiliyor. 5 metrelik bir tekne iyi kotu bir plan ve bilgi ister. Adam gibi proje, daha buyuk tekneler icin gerekebilir :) tabi burdaki adam nedir :) o onemli

H@K@N

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: HAKAN HİLMİ KAVAKLIOĞLU
  • Bulunduğu İl: İZMİR
  • Doğum Yılı: 1973
« Yanıtla #6 : Şubat 28, 2015, 12:52:29 ÖS »
Bence iyi kötü bir planla başlamayın.Daha önce örnekleri yapılmış hatasız bir plan bulun.Benim yaptığım tekne de 5 metere ama planını size vermek istemem.Planda birçok hatalar çıktığı için her aşamasında fazladan emek harcıyorum.Mecburen modifikasyonlar yapıyorum.Bittikten sonra posta ve kaplamanın kalıplarını dileyene ücretsiz olarak vereceğim ama suda görmemlazım öncelikle.
Benim gibi uğraşmak istemiyorsanız titiz bir plan edinmenizi tavsiye ederim.

iskandil

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Mart 01, 2015, 12:44:37 ÖÖ »
Merhaba Barış Bey,
madem Samsun'da yaşıyorsunuz el beceriniz de var, önce model yapmayı deneyebilirsiniz. Konak sineması önündeki altgeçitte bir tekne maket / modelcisi var. Belediyenin düzenlediği kurslarda hocalık yapıyor. Zannediyorum 15 gün içinde yeni kursa başlayacak. İstersen bir uğra, bilgi al derim. Bu arkadaş ahşap model tekneleri sarma yöntemiyle kaplıyor, orijinali gibi. Yapacağın teknenin önce modelini yapıp hatalarıda gördükten sonra tam boy imalata geçebilirsin. Elbette karar sizin, benimki sadece bir öneri. Başarı dileklerimle...