Gönderen Konu: KARARSIZ KALDIM ! Lütfen yardım...  (Okunma sayısı 5854 defa)

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
KARARSIZ KALDIM ! Lütfen yardım...
« : Ocak 07, 2014, 12:26:07 ÖS »

S750 nin orijinal ölçüleri: Tam boy 7,50M.- En 2,80M. -Deplasman 3350Kg.
Bildiğiniz gibi ilk model çalışmamda jpg dosyasından verim alamadığımdan ve Mevcut DXF dosyası deplasman versiyonuna uymadığından "S750 kiloluk versiyon" denilen yuvarlak karinalı modeli yeniden çizdim.  ;)
Ancak çizerken gördümki aslında bu teknenin eni 2,95M. :o üçüncü ve dördüncü postaları biraz baskılayarak 2.80e indirmişler.  ??? 3. ve 4. postaları rahatlatınca form kendini buldu. Wajtek amcanın aslında 850 bir versiyonu daha var onda ki ende 2,95M. sanki 650 ile 850 ye ara bir model olarak 750 yi icat etmiş bana göre zorlama bir ölçü.Her neyse

Genişlikteki düzeltmeye paralel 1/3 en boy oranını korumak için ve de platformu biraz genişlesin diye tekne boyunu toplam 8,85e çıkartmış oldum :)

Ama bu seferde pruvadan bakınca gözüme silindir gibi görünmeye başladı. Şeytanda bir türlü rahat vermiyor dürtüp duruyor :D

Geldiğim noktada kararsız kaldım. :-\  en 2,95M.yi iç ölçü kabul edip "posta ve kaplama kalınlıklarını ilave ederek toplam 20cm." öyle mi yapmak, yani tekne enini 3,15'e çıkarmak…  ::) yada: 1,87M. Kabin yüksekliğinden feragat edip "Farş tahtalarından itibaren kemere kalınlığı çıktıktan sonra kalan gerçek kabin yüksekliği 1,77M oluyor"  bir 10cm daha basık yapıp 1,67 kabin yüksekliğine razı olmak.  :-\ ve kafayı her vurduğumda "kendim ettim kendim buldum" türküsünü mü söylemek.  :-X Bu arada boyum 1,75M.

Boyuna %10 kadar büyütmenin çok problem olmayacağını ama enine büyütmenin stabiliteye olumsuz katkısı olabileceğini bazı kaynaklarda okumuştum buna rağmen; ende 20 cm , %06 kadar büyütmenin etkisini kestiremediğimden bir türlü karar veremiyorum.  :-\

Tabii konu görsellik olduğu kadar, teknik olarak ta önemli. Konuyu bilen arkadaşlardan ricam korkutmadan, ürkütmeden, güzel güzel "ne kaybederim, ne kazanırım" anlatmaları ve karar vermemde bana yardımcı olmalarıdır. Saygılar  :)   

Sizce hangisi? soldaki 295cm. en, sağdaki 315cm. en. Her ikisinde de salmasız sintine draftı 50cm. Toplam yükseklik 217cm. Tam boy 885cm.

M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: KARARSIZ KALDIM ! Lütfen yardım...
« Yanıtla #1 : Ocak 07, 2014, 01:55:51 ÖS »
dar olan daha estetik duruyor..sanırım denizdede daha hıza müsait olur..
en,boy büyütmeleri konusunda farklı,farklı fikirler var her kafadan bir ses çıkıyor..
gerçi yapmaya kalktıgın modelde tam bir muamma..polonyalı sadece temel çizimleri koymus,fazla bir teknik açıklama yok..yapılmış örnegi yok..adama ulaşılmıyor vb..yani bir nevi kadere kırkbeş durumu....o yüzden madem gözünü kararttın etkilenmeden nasıl istiyor,begeniyorsan öyle yola devam et..

ozancirpan

• İleri Üye
  • ozancirpan.blogspot.com
    • Bi Dahamı Gelecez Dünyaya
  • Ad Soyad: Ozan ÇIRPAN
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1981
  • Tekne Adı: Rüzgar
« Yanıtla #2 : Ocak 07, 2014, 03:36:55 ÖS »
Mehmet abi tekne tasarımından hiç anlamam ama söyleyebileceğim tek şey senin beğenmen yeterli, anladığım kadarıyla bu çok göreceli bir konu yoruma bayağı açık

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #3 : Ocak 07, 2014, 10:26:55 ÖS »
'Mehmet Abi posta ve kaplama kalınlıkları ile birlikte 20 cm' kısmını anlayamadım ? 20 cm kalınlık ne için ?

Ayrıca ben olsaydım hem görünüş açısından hemde -kendi sebeplerimce- teknik açıdan geniş versiyonu seçerdim.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
Ynt: KARARIMI VERDİM
« Yanıtla #4 : Ocak 09, 2014, 06:13:13 ÖS »
dar olan daha estetik duruyor..sanırım denizdede daha hıza müsait olur..
en,boy büyütmeleri konusunda farklı,farklı fikirler var her kafadan bir ses çıkıyor..
gerçi yapmaya kalktıgın modelde tam bir muamma..polonyalı sadece temel çizimleri koymus,fazla bir teknik açıklama yok..yapılmış örnegi yok..adama ulaşılmıyor vb..yani bir nevi kadere kırkbeş durumu....o yüzden madem gözünü kararttın etkilenmeden nasıl istiyor,begeniyorsan öyle yola devam et..

Servet senden aldığım güçle şeytana kış kış dedim defettim  :D ben de dar olanı estetik buluyordum ama hani diyorlar ya denizde büyük bile küçüktür. O sebeple biraz daha biraz daha diye şeytan dürtüp duruyordu.

Ve kararımı nihayet verdim ölçüyle oynamıyacağım ama orijinal ölçüyü de iç ölçü kabul edeceğim. Böylece yaklaşık 20mm x 2 kaplama payı ve 80mm x 2 postaların kalınlık payları kadar kübik genişlemiş olacak böylece 1,07 x 1,07 x 1,07 = 1,225 yani %22,5 hacimsel büyüme olacak bununda ölçülerde ve hesapta çok sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum.

%22 lik bir büyümenin kabuk maliyetini absurt bir ölçüde artıracağını sanmam. Deplasmanı matematiksel 750 kg. kadar artıyor uygulamada 1 ton yada 1,5 ton kabul etsem de zaten motoru 40HP civarı düşünüyordum. Salma ve balast ağırlığını %50 civarında öngörmüş yine aynı oranı koruyabilirim. Yelken alanını; daha doğrusu direk yüksekliğini artırmayı düşünmüyorum. Ama yelken kombinasyonunu artırabilmek için bir civadra ile Kotra arma seçeneğinede sıcak bakıyorum. Birtek hâlâ netleştiremediğim konu kaplama yöntemi. Strip plank diye yola çıktım ama kimisi masif ahşabı sokma içine diyor. kimiside gereksiz ağırlık sadece kontrplak şeritle kapla yeter diyor yani kafa karışık ???

Her zamanki gibi konuyu bilen ustaların ve tüm dostların yorum ve önerilerine açığım. :)
M.Köstekçi

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #5 : Ocak 09, 2014, 06:25:10 ÖS »
bencede masif ağaçı düşünme kontraplak ile kapla...istanbulda bile temiz masif agaç bulmak zor budaksız,çatlaksız vb..var olan 1.sınıflarda çok pahalı..kontraplak masif agaçtan daha saglam ve su emmez de deniyor..üstünede fiber kaplıyacan nasılsa..bence saglamlık konusunda bir problem çıkmaz..40 hp motor o tekneye fazla gelir..biliyorsun deplesman tekneler gövde boyu kadar sürat yapar..teorik olarak 10-15 hp arası bile senin tekneyi götürür..sahibinden.com da bugün bakarken(züğürt tesellisi) :) 27 hp quanci zf sanzımanlı motor gördüm sıfır,fiyat olarakda diğer markalara göre uygun..tabi çin malı biraz emsallerine göre kilo fazlalıgı var ama iş gçrür..artık yaza başlarsın :).

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
Ynt: KARARIMI VERDİM...
« Yanıtla #6 : Ocak 09, 2014, 08:11:02 ÖS »
Servet motor hesabı yaparken "Deplasman x LWL" diye biliyorum yanlışmı biliyorum? Ayrıca 10-15HP bana göre yetersiz kalır. bunun fırtınası var akıntısı var...

Benim DWL 8,30M.
Deplasmanda yaklaşık 5 ton civarı olur gibi

bir yerlerde bir ara deplasman teknelerinin LWL si 3 le çarpılır diye okumuş ona görede ilk başta 27HP falan diyordum da yetmeyecek diye artırayım demiştim.
M.Köstekçi

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #7 : Ocak 09, 2014, 08:17:33 ÖS »
ağırlık 5 ton civarıysa kötü hava,dalga vb düşünürsek 20-25 hp yeter tekneye..seri üretim teknelere bu boyda bavaria vb bakarsan onlarında bu güçte motor kullandıgını görürsün..aslında 10-15 hp arasıda yeter normal koşullarda ama kötü havalarda zorlanır biraz motor..27 hp iyi,kötü her koşulda götürür seni..