Gönderen Konu: Devekuşu'nun Seyir Defteri  (Okunma sayısı 51135 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Devekuşu'nun Seyir Defteri
« Yanıtla #90 : Mayıs 17, 2013, 10:16:26 ÖS »

Bugün neredeyse bütün günümü Devekuşu ve İsmail Abi ile geçirdim :)

Kendisi blogdan biraz hızlı gidiyor :D Yaklaştığını biliyordum ama blogdan takip ettiğim için daha esenköyde olduğunu bugun Armutlu'ya geçeceğini düşünüyordum. Akşam facebooktan ''gemlikteyim bu gece yarın sabahtan Mudanya'ya geçeceğim dedi ve bağlantı koptu. Bende beni telaşlandırmak için şaka yapıyor sandım . Ama içimede bir kurt düştü 11:30 civarında ben bir arayayım dedim ne olur ne olmaz diye aradığımdan Mudanya'dan Trilye'ye geçiyordu :(

Gemlik Mudanya arası seyir yapmak istiyordum ama malesef onu kaçırdım. Onun acısıyla hemen Trilye'ye doğru yöneldim.

13:30 gibi Trilye'ye vardım ve liman girişinde Devekuşu'nu gördüm.

Resimden de anlaşılacağı üzere rüzgar 0.

Ben gittiğimde İsmail Abi yine yazı yetiştirmeye uğraşıyordu. İşlerini bitirince Devekuşu'na geçtik. Hemen işi kendime yontup kendi teknemde yapacağım tüm detayları inceledim,öğrendim. :D Çok detaylı şekilde Devekuşu'nu inceleme fırsatım oldu.

İnceleme fırsatım oldu derken şundan bahsetmek istiyorum.

İsmail Abi kendi mütevaziliğinden Devekuşunu bize hep küçük,işte adınıda koyduğu gibi hep Devekuşuymuş gibi tanıttı. Ben daha önce gerçekte görmemiştim hiç Devekuşunu. Hep fotoğraflardan görüyordum. Bizde nasıl bir önyargı bıraktıysa artık ben gidince adeta şok oldum.Devekuşu'nun hiç fotoğraflardaki gibi ve İsmail Abi'nin bahsettiği gibi olmadığını farkettim.Bunu kendisinede söyledim zaten abi sen insanları böyle alıştırdın ama bence böyle değil diye.

Kamarasına girdim ki 2 metrelik bir insan olarak oturduğumda çok rahattım. Devekuşu bir insanın denizle olan tüm bağlarını asgari üzeri  bir seviyede çok rahat sağlayabilir bence.Ayrıca teknede herşey çok pratik :D

Bu arada Boğaz yarışında 15. değil kendi klasmanında 49 tekneden 8. tekne olduğunuda söyledi her halde tüm yüzleri kızarttığı bir gerçek  :o :o :o

Bunlar şahsi görüşlerimdir bence ülkemizin bu tür insanlara ihtiyacı var. o yarışa katılan tüm tekneler eminim ''milyar'' ve ''sistem'' yönünden Devekuşundan kat ve kat üstün teknelerdir. Burada ki amacım tabikide pofpoflayıp yağcılık yapmak değil ama artık birşeylerin anlaşılması gerekiyor. Bir kültürün değişmesi onun yerine doğru olanının gelmesi gerekiyor. Bu tür platformlarda insanlara en kolay ulaşılabilecek yer.

Lütfen bu geziyi ve burayı takip edenler bu fikirlere,bu görüşlere önem versinler. Şuana kadar bildiğiniz tüm gerçekleri unutmanız gerekiyor.

Bir adam kalkıyor bir tekne yapıyor. Hatta o tekneyi de bambaşka bir tekne yapıyor ona bir kamara ilave ediyor. Tüm Egeyi dolaşıyor sonra Marmara'ya geliyor Marmara'yı dolaşıyor hadi bunları geçtim yarışa katılıyor 49 da 8. oluyor.
İşte birşeylerin gerçekliği burda başlıyor.

İsmail Abi bunu gerçekleştirdi. Hayali olan,emek verebilecek herkes gerçekleştirebilir. Yeterki bir ucundan başlayabilelim.

Bugünden sonra ufak çaplı bir gaz almadımda değil :D Çok beğendim,çok hoşuma gitti bende bir  an önce kendi teknemi bitirip gezmek,dolaşmak,yelken açmak istiyorum  ::) :-[
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

serkanavci

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Serkan Avcı
  • Bulunduğu İl: Kocaeli
  • Doğum Yılı: 1976
« Yanıtla #91 : Mayıs 18, 2013, 12:25:35 ÖS »
Volkan dediklerine aynen katılıyorum. Bu iş sadece parası olanların yapacağı birşey değil tamamen gönül işi. Yeter ki İsmail abi gibi yapacağım bu işi de. Ben Devekuşu'nu geçen sene ilk seyre çıkarken Tekirdağ'da görmüştüm ama o zaman içine girememiştim. Bu senede sağolsun İsmail abi'nin davetiyle mesafe olarak kısa ama benim için çok uzun gelen bir seyre katıldım ve kendi kendime bugüne kadar böyle bir zevki neden tatmamışım diye hayıflandım. Gerçi bugüne kadar hep "tekne mi, yat mı, ooo çok paran olması lazım" sözlerini duyduğumuzdan bu duygulara erişemedik ama İsmail abi ve sen bu işi çok az paralara da yapabiliceğimizi gösterdiniz. Sizlere teşekkürler.

Bu arada bu zevkten daha çok uzak kalmama adına bu sene S-650'yi bitirdim bitirdim, bitiremedim yine bir tane 6 mt 2. el bulup seneye yaz kesinlikle denizlerde yelken açmak istiyorum. Acayip birşeymiş... ;)
İ.Serkan AVCI
1976-Körfez/KOCAELi

ismailoruc

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Oruç
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: Devekuşu-2
« Yanıtla #92 : Mayıs 19, 2013, 07:59:39 ÖS »

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #93 : Mayıs 20, 2013, 06:37:41 ÖS »

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #94 : Mayıs 21, 2013, 09:37:26 ÖS »
Devekuşu bugünErdek ten ayrılarak Karabiga ya vardı
Bir de video çektim , dalgaların arasında 1 dk 33 sn yelik. Blogtan İzlemenizi öneririm
http://ismailoruc.blogspot.com/2013/05/karabiga.html

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #95 : Mayıs 23, 2013, 04:13:21 ÖS »

daruga01

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Yavuz Daruga
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1972
  • Tekne Adı: NAZDAL AS
« Yanıtla #96 : Mayıs 23, 2013, 04:22:37 ÖS »
İsmail abi yakıtı indirimli mi alıyorsun yoksa benzinlik teki fiyata mı.
birde barınak marinalara bağlanırken yaptığın işlemlerden ve ödediğin paradan bahsedermisin. sana zahmet.
şimdiden teşekkürler.
yolun açık olsun, kolay gelsin.

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #97 : Mayıs 23, 2013, 07:11:43 ÖS »
yakıtı aynı fiyattan alıyorum. senin bildiğin indirimli bir yol varsa söyle ben de yapayım.

maliyet sormuşsun. iki ay sonra alacağım emekli maaşımı bile yedim. bankaya iki maaş borçluyum.

türkiyede de öyle beleş bişi yok kardeşim. eme yabancı batrağın varsa bilemem.

tüm gezide  benzin ve maliyet dışında birşey senin ilgini çekmedi demek

daruga01

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Yavuz Daruga
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1972
  • Tekne Adı: NAZDAL AS
« Yanıtla #98 : Mayıs 23, 2013, 08:33:21 ÖS »
yakıtı aynı fiyattan alıyorum. senin bildiğin indirimli bir yol varsa söyle ben de yapayım.

maliyet sormuşsun. iki ay sonra alacağım emekli maaşımı bile yedim. bankaya iki maaş borçluyum.

türkiyede de öyle beleş bişi yok kardeşim. eme yabancı batrağın varsa bilemem.

tüm gezide  benzin ve maliyet dışında birşey senin ilgini çekmedi demek
yok abi teknelere translog diye birşey okudum bu gün Sadun Boronun kitabında da ondan merak ettim.
barınak ve marina işlem ve ücretlerine değinmemişsin.(bunu hep merak etmişimdir)
senin sıkı takipçilerindenim abi. her akşam resimlerini yazılarını videolarını takip ediyorum.
yolun açık, işlerin kolayına olsun.

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #99 : Haziran 05, 2014, 09:23:32 ÖÖ »
Devekuşu2 nin Barınak arama yolculuğu başladı.

http://ismailoruc.org/

acar_41

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Gökhan
  • Bulunduğu İl: Tekirdağ
  • Doğum Yılı: 1980
« Yanıtla #100 : Haziran 05, 2014, 10:19:11 ÖÖ »

Yolun açık olsun İsmail abi, umarım Tekirdağ limanında görüşme fırsatımız olur,
Gökhan KEŞKEKLER
Merkez / TEKİRDAĞ
gokhankeskekler@gmail.com

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #101 : Haziran 05, 2014, 01:57:26 ÖS »
inşallah Gökhan.
en kötü Barbarosta buluşuruz

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #102 : Haziran 05, 2014, 02:07:43 ÖS »
Başarılar ve kolayına seyirler diliyorum.

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #103 : Eylül 21, 2015, 06:26:52 ÖS »
Marmara Adasında Gezinti (1.nci gün)

http://www.ismailoruc.org/…/marmara-adasnda-gezinti-1nci-gu…

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #104 : Eylül 23, 2015, 12:01:40 ÖÖ »
Marmara Adasında Gezinti (dönüş)
   Gece Saraylar da konakladıktan sonra sabah saat sekiz civarı ayrıldım. Sarayların çıkışındaki batık gemiyi sancağıma alarak yola devam ettim.(aşağıdaki fotoğraflar batık geminin değil, ben çıkarken mermer yüklemek için saraylara yanaşan başka bir gemi) Ada nın bu tarafı diğer tarafına oranla çok daha yeşil. Saraylar çıkışında Murat ın çektiği fotoğrafların birkaçını sizlerle paylaşmak istedim.

Adanın kuzeydoğusundaki küçük adacıkları geçtikten sonra akıntı ve hafifte olsa esen rüzgarla Asmalı köyüne  vardım. Asmalı oldukça sakin korunaklı bir barınak. Elektirik ve su imkanı var. Asmalı da fazla kalmayarak çay molasından sonra hazır rüzgar da uygun diyerek tekrar yola koyuldum.

Asmalı Balıkçı Barınağı

Asmalı da tarihi bir ev

Rüzgar pupadan geliyordu. Mizana yelkeni de açarak ayarlamaya çalışırken Topağacı na  gelmiştim bile.Hazır rüzgar varken Topağacı na girmeyerek Marmara limanına kadar esen rüzgardan faydalanmayı tercih ettim.

Marmara adası balıkçı barınağı girişi

Marmara Adası balıkçı barınağı adanın diğer barınaklarına göre çok fazla kalabalık. Adadaki tüm balıkçı tekneleri burada. Önce iskelemdeki mendireğe bağlandım. Barınak girişine yakın bir yerden yolcu alan denizotobüsleri, mendireğin hemen dibindeki kıyı emniyeti ve sahil güvenlik teknesi nin giriş ve çıkışlarda bulunduğum yerde yaratacağı sallantıyı düşününce; yerimi değiştirmeye karar verdim.
   Barınağın dibinde ağlarını hazırlayan bir balıkçı teknesinin üzerine aborda olma iznini aldıktan sonra yerimi değiştirdim. Kıçtan balıkçı teknesine baştan da rıhtıma bağlandım. Tek sorun balıkçı teknesinin sabah saat beşte çıkacak olmasıydı.

Adanın bu bölümü ilçe merkezi. Birçok devlet kurumu bu bölümde. İdari olarak Avşa ve Ekinlik adaları da buraya bağlı. Plajları ve çay bahçeleri ile adanın turizmi de burada.
   Gecenin sonuna saat beş civarı balıkçı teknesine gelenlerin tıkırtısıyla uyanarak Devekuşu nun kıç halatını çözdüm ve Balıkçı teknesinin çıkışından sonra ben de hareket ettim. Artık Mürefteye dönüş başlamıştı.
    Hayırsız ada yakınlarına kadar motorla geldikten sonra esmeye başlayan hafif rüzgarla yelkeni az da olsa doldurarak motor yelken yola devam ettim. Bu arada hayırsızada nın birkaç fotografını da çekmeyi ihmal etmedim.

Hayırsızada

Yıllardır içimde uhde olan Marmara adası gezisi bu şekilde sona erdi. Sırada yakımızdaki cennet diye adlandırdığım Kapıdağ yarımadasındaki koylar ve barınaklar var. Bayramda Erdek ten Bandırma ya bir kapıdağ gezisi planlıyorum. Bir aksilik çıkmazsa 25 Eylül 2015 cuma günü Mürefteden Kapıdağ için hareket edeceğim.

Marmara Adası Gezisi (Dönüş)
http://www.ismailoruc.org/…/marmara-adasnda-gezinti-donus.h…