Gönderen Konu: BENİDE ARANIZA ALIN PLZ :)  (Okunma sayısı 4387 defa)

amtgvn

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Ahmet GÜVEN
  • Bulunduğu İl: BURSA
  • Doğum Yılı: 1990
BENİDE ARANIZA ALIN PLZ :)
« : Ağustos 28, 2015, 04:09:00 ÖS »

Merhaba Arkadaşlar;

Ben Bursadan 25'lik Ahmet. Uzun süredir takipteyim fakat aranıza yeni katıldım. Hayalimin peşinden gitmek için artık icraat vakti geldiğini hatta geçmek üzere olduğunu düşünüyorum. Fakat merak ettiğim konular ve desteğinizi isteyeceğim konular falan var.

Birde küçük bir önerim var. Önce önerimi söyleyeyim. Tanışma başlığını tek başlık içinde yapsak ve her yeni gelen bu başlığın altına yazsa sanki daha güzel olmaz mı?

Danışmak istediğime gelince ben bir Tirhandil yapmak istiyorum. Ama bunu yeniden projelendirmek istiyorum. Bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Neler yapmalıyım? vs. Sohbet ilerledikçe sorularınıza ve cevaplarınıza göre sorularımda artacaktır zaten. Ayrıca bir çok arkadaş çıkıp sen amatörsün başaramazsın imkansız gibi sözler sarf edecektir. Onlara cevabende aşağıdaki linki paylaşıyor ve başarılmayacak hiçbir şey yoktur diyorum.  :)

http://www.radikal.com.tr/radikalist/azmin_zaferi_halki_rahat_etsin_diye_dagi_deldi_elleriyle_yol_insa_etti-1423407

amtgvn

• Yeni Üye
  • *
Ynt: BENİDE ARANIZA ALIN :)
« Yanıtla #1 : Ağustos 28, 2015, 04:20:09 ÖS »
Birde bu konu başlığını niye düzeltemiyorum :/

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: BENİDE ARANIZA ALIN PLZ :)
« Yanıtla #2 : Ağustos 28, 2015, 06:43:48 ÖS »
Merhaba aramiza hosgeldiniz,

Oncelikle onerinizi degerlendirmeye alalim guzel bir dusunce olabilir.

Sonralikla buraya abuk sabuk fikirlerler ile gelip,15 metre 20 metrelerden bahsi acip zaman calan kisiler haricinde kimseye yapamazsiniz denmez,demedik burasi aksine yaptirma yeridir.

En son olarak sectiginiz tekne her bakimdan zor ve ince ince islemeniz,kosusturmaniz gereken bir tekne.Simdiden kolayliklar diliyorum.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #3 : Ağustos 28, 2015, 06:53:52 ÖS »
Abi ne işin var allahını seversen; al bir kayık bak keyfine. Sonra kafayı yersin sende benim gibi. Bak demedi deme.  :) Sene seneyi kovalar, kayık seni oyalar, öyle bakarsın uzaktan mahzun mahzun denize. Bi allahın kuluda kalkıp demez canın sağolsun, al benim kayık senin olsun diye.  :P Neyine gerek. Dost acı söyler demişler...

Gelelim yardım meselesine: Bu kadar sözden sonra illaki yapıcam dersen  ::) burda senin gibi deli çook, mesela ben; can baş üstüne derim.  :D
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

amtgvn

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Ağustos 28, 2015, 06:58:42 ÖS »
Merhaba aramiza hosgeldiniz,

Oncelikle onerinizi degerlendirmeye alalim guzel bir dusunce olabilir.

Sonralikla buraya abuk sabuk fikirlerler ile gelip,15 metre 20 metrelerden bahsi acip zaman calan kisiler haricinde kimseye yapamazsiniz denmez,demedik burasi aksine yaptirma yeridir.

En son olarak sectiginiz tekne her bakimdan zor ve ince ince islemeniz,kosusturmaniz gereken bir tekne.Simdiden kolayliklar diliyorum.

Merhaba Volkan;

Resmiyet hariç sizli bizli konuşmayı pek sevmem senin içinde sakincasi yoksa sen diye devam edeceğim.

Gönlümden geçen tabikide min. 15-20 metre ama ona ne butcem ne vaktim ne de tecrübem var. Benim kafamda max. 10 +-2 var bu bile çok ama çok zorken 15-20 diye sallayamam. İnce iscilik kismina gelince bunun farkindayim ve gerekirse 10 yilimi alsin ugrasirim yeter ki baslayayim.

Projeyi nasil cizdirebilecegim hakkında bir fikrin var mi?

amtgvn

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Ağustos 28, 2015, 07:00:08 ÖS »
Abi ne işin var allahını seversen; al bir kayık bak keyfine. Sonra kafayı yersin sende benim gibi. Bak demedi deme.  :) Sene seneyi kovalar, kayık seni oyalar, öyle bakarsın uzaktan mahzun mahzun denize. Bi allahın kuluda kalkıp demez canın sağolsun, al benim kayık senin olsun diye.  :P Neyine gerek. Dost acı söyler demişler...

Gelelim yardım meselesine: Bu kadar sözden sonra illaki yapıcam dersen  ::) burda senin gibi deli çook, mesela ben; can baş üstüne derim.  :D

Yok yapacagim :D bende bu karsilama üzerine hoşbulduk canlar derim :)

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #6 : Ağustos 28, 2015, 07:13:00 ÖS »
Amaç denize çıkmak olunca; bak amcam kısa yoldan halletmiş  ;)

Hadi buda bir parmak bal olsun :P

Bu da sizin düşündüğünüz ölçülerde bir motor tırhandil endazesi. fikir verir umarım.

İznini alır almaz bir tırhandil aşığının tavsiye niteliğinde bir yazısını da buradan yayınlayacağım. Şimdilik kolay gelsin :)
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #7 : Ağustos 28, 2015, 07:48:14 ÖS »
Tirhandiller ve diğer Ege tekneleri genellikle plansız yapılır. Her ustanın kendine has kalıp olarak kullandığı eğrileri vardır. Yabancılar teknelerini önce plana geçirdiler sonra ise çizimleri geliştirip yeni modeller yarattılar. Biz ise hala aynı yerdeyiz. Bazı çalışmalar olsa da plan konusunda çok zayıfız.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

amtgvn

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Ağustos 31, 2015, 01:55:21 ÖÖ »
Tirhandiller ve diğer Ege tekneleri genellikle plansız yapılır. Her ustanın kendine has kalıp olarak kullandığı eğrileri vardır. Yabancılar teknelerini önce plana geçirdiler sonra ise çizimleri geliştirip yeni modeller yarattılar. Biz ise hala aynı yerdeyiz. Bazı çalışmalar olsa da plan konusunda çok zayıfız.
Amaç denize çıkmak olunca; bak amcam kısa yoldan halletmiş  ;)

Hadi buda bir parmak bal olsun :P

Bu da sizin düşündüğünüz ölçülerde bir motor tırhandil endazesi. fikir verir umarım.

İznini alır almaz bir tırhandil aşığının tavsiye niteliğinde bir yazısını da buradan yayınlayacağım. Şimdilik kolay gelsin :)

İlk sıradaki amcam gerçekten harikaymış. Bu daha bir mantıklı geldi işin aslı :p Proje bu kadar mı? Yoksa daha ayrıntılandırılmışı mevcut mu acaba?

amtgvn

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Ağustos 31, 2015, 01:59:34 ÖÖ »

Evet genel olarak haklısınız fakat bunun projelendirilmiş hali mevcut. Likia 40 ismiyle üretimi yapılıyor hatta ve harika olmuş. Bence araştırmalısınız. İnsan aşık oluyor resmen.

Benim genel bir sorum olacak. Araştırdığım kadarıyla ahşaptan yapmaya kalkışırsam sadece gövde maliyeti bana 20bin liranın üzerinde bir yük bindirecek. Ayrıca ahşaba şekil vermek oldukça zor. Fiber konusunda pek bilgim yok. Eğer fiber çok pahalı bir madde değilse ve yapımını becerebilirsem sadece kalıbını oluşturmak 1-2bin liraya patlıyor. Ne dersiniz?

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: SCALICA
« Yanıtla #10 : Ağustos 31, 2015, 07:46:28 ÖÖ »
Hoşgeldiniz.
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #11 : Eylül 01, 2015, 06:01:52 ÖS »
Hoşgeldiniz  :)

amtgvn

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Eylül 01, 2015, 10:22:55 ÖS »
Hos buldum  :)

Kaptan Reşat

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Reşat Güzeltırpan
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 02.08.1949
  • Tekne Adı: BAKRAÇ
« Yanıtla #13 : Eylül 01, 2015, 10:50:52 ÖS »

Ahmet kardeş
     Bir deniz sever olarak heyecanınıza katılmamak elde değil. Genç yaşınız hayallerinizin en güçlü desteği olacaktır.Yeterki azimli ve kararlı olun. Yaşınız bana bilgi sayar ve İnternet ile aranızın iyi olacağı hissini veriyor. Sadece Tirhandil yazarak serbest dolaşan bir sürü plana ulaşabilirsin zaten Mehmet bey de bir tane eklemiş. Önce şöyle 70/80 santimlik ölçekli bir maketini yap endaze planı olduktan sonra içini döşemek zevkine kalmış. Ve madem ki bu kadar istiyorsun şimdiden parayı düşünme.
      Hadi bakalım.Görelim seni,sağlıklı ve başarılı çalışmalar. Kolay gelsin. 

amtgvn

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Eylül 02, 2015, 12:24:23 ÖÖ »

Ahmet kardeş
     Bir deniz sever olarak heyecanınıza katılmamak elde değil. Genç yaşınız hayallerinizin en güçlü desteği olacaktır.Yeterki azimli ve kararlı olun. Yaşınız bana bilgi sayar ve İnternet ile aranızın iyi olacağı hissini veriyor. Sadece Tirhandil yazarak serbest dolaşan bir sürü plana ulaşabilirsin zaten Mehmet bey de bir tane eklemiş. Önce şöyle 70/80 santimlik ölçekli bir maketini yap endaze planı olduktan sonra içini döşemek zevkine kalmış. Ve madem ki bu kadar istiyorsun şimdiden parayı düşünme.
      Hadi bakalım.Görelim seni,sağlıklı ve başarılı çalışmalar. Kolay gelsin.

Reşat Abim ne kadar güzel motive etmişsin :) Yola kesinlikle doğru yerden başladığıma inanıyorum. Böylesine güzel insanlarla birlikte olduğum sürece motivasyonumu asla kaybetmem. Dediğin çok mantıklı önce kafama tam olarak yatan bir projeyi bulup 1/10 maketini yapıp ardından gerçek boyutlarına geçmem daha mantıklı olacak sanırım. Hem bu maket yapımı projeyi daha rahat okumama olanak sağlar sanırım. Ben tam olarak projeyi bulup ya da kafamdakini çizdirip kolları sıvayayım. Bu arada bir sorum olsun size. Sizce kalıp çıkarıp fiber gövde yapmak çok mu ütopik?

Volkan'a tekrar tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. İyi ki açmış bu forumu :)