Gönderen Konu: S-650 Teknemi Yapıyorum  (Okunma sayısı 1983 defa)

cankan

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: cantürk kandemir
  • Bulunduğu İl: bursa
  • Doğum Yılı: 1963
S-650 Teknemi Yapıyorum
« : Ekim 12, 2021, 10:07:48 ÖS »

Merhabalar yaklaşık bir yıldır Volkan Aydın kardeşimin yaptıklarını rehber olarak kullanarak krokilerden s-650 modeli yapımına başladım postaları huş ağacından playwood ile cnc de kestim ayrıca bir tarafınıda çam tahta ile gemici tutkalı ve vida ile birleştirerek  bir nevi çok güçlü kompozit postalar ürettim   tekne hala ters vaziyette kaplama aşamasında ilerliyorum ayrıca salma kutusunu yaptım macera denebilir biçimde paslanmaz saç ile tamamladım sadece hareketli salmayı kalın saç kestirerek vede iyi bir kaplama ile  kaç kilogram olarak yapacağımı belirleyemedim
(önerilere açığım) yakında bazı resimler paylaşmayı istiyorum.Şimdilik bu kadar görüşmek üzere.
cankan

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: S-650 Teknemi Yapıyorum
« Yanıtla #1 : Ekim 13, 2021, 08:57:25 ÖS »
Selamlar  <>

Öncelikle hayırlı uğurlu olsun bol bol fotoğraf ve devam eden inşalar bölümüne yeni konu bekliyoruz,oradan takip edebilelim.

Hareketli salmada salma yaprağının ağırlığı okadar fazla değil. Yaklaşık 30-35 kg kadar bir ağırlığı var. Amacı yanal sürüklenmeyi önlemek. Yanal sürüklenme teknenin düz gidebilmesi demek. Ben salmamı yukarı çektiğim zaman limanda düz suda manevra yapamıyorum. Tekne sürekli bir yere doğru kayıyor. Hareketli salmalı teknelerde salma yaprağı bu görevi görüyor. Yani ağır yapmak için ekstra bir çabanız olmasın.

Ağırlık işini tekne içinde balast koyarak hallediyoruz. Ağırlığı salma yaprağına değilde içeriden salma kasası yanlarına eşit şekilde dağıtarak yapmak gerekiyor. Beton,kurşun,mermer tozu vs orası artık bütçenize kalmış birşey. İç balastta 300-350 kg kadarcık.  :fiyu

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #2 : Ekim 13, 2021, 09:28:42 ÖS »
Salma ile safra sürekli karışıyor, salma teknenin özellikle orsa seyrinde yana kaymasını engellemek için tekne omurga hattında su altına inen bir levhadır, yanal süreklenmeyi engellemek için herhangi bir ağırlık gerekmez, bir çok teknede eskiden kontraplak veya ahşap salma kullanılırdı. Safra ise rüzgarın yelken üzerindeki yatırma etkisini engellemek için tekne ağırlık merkezini aşağı çekmeye yarayan ağırlıktır. Merkezi aşağı çekmek asıl amaç olduğundan sabit salmalı teknelerin salmaları biraz şişkin tasarlanarak ve demir veya kurşun gibi özgül ağırlığı fazla malzemeden yapılarak ve gerekirse en altına torpil şeklinde ek yapılarak ağırlık merkezi aşağı çekilir. Bu ağırlığın tekne içine  koyulması da mümkündür. Ağırlık merkezi hesabında ağırlıkların, ağırlık merkezine göre uzaklıkları önemli olduğundan tekne içine oyulacak ağırlığın salmaya veya salma ucuna koyulacak ağırlığa göre fazla olması gerekir. Hesaplamada asıl olan ağırlık x kol boyudur, ne kadar uzak olursa ağırlığı o kadar azaltabilrsiniz, kol boyu kısaldıkça ağırlık arttmalıdır.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

cankan

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: cantürk kandemir
  • Bulunduğu İl: bursa
  • Doğum Yılı: 1963
« Yanıtla #3 : Ekim 15, 2021, 11:42:41 ÖS »
Teşekkür ederim k mesele şimdi netleşti ,Salmanın seyir sırasında kaymayı onlemekle beraber teknenin ağırlık merkezini aşağıya çekmesi gerektiğini yorumlamıştım balast yeterli olduğu için hafif yapmak daha akıllıca.Yavaştan denizici olyorum mu ne  :)
cankan