Gönderen Konu: Bir Alım Gücü Hikayesi 1 -Deniz Motorları  (Okunma sayısı 2370 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Bir Alım Gücü Hikayesi 1 -Deniz Motorları
« : Eylül 25, 2021, 10:37:17 ÖS »

Selamlar
Bu yazıyı ne zamandır yazmak istiyordum. Şimdiye kısmetmiş. Öncelikle belirtmek isterim ki bu yazının muhattabı kesinlikle resimlerde görünen firmalar, markalar, satış temsilcileri vs değildir. Bu tüm belirtilen şeylerden , tüm görüşlerden bağımsız bir durum değerlendirmesidir.

Önce hikayeye en başından taaaa en başından başlayayım.
Seneler önce aldığımız ve keyifle kullandığımız bir 9.9 jhonson 2 zamanlı deniz motorumuz vardı . Ben bu motorumuz ile motor teknolojileri, bakım, tamir konusunda çoğu şeyi öğrendim. Yani yanlış olmasın basit bir impeller değişimi değil de , deniz suyu giriş borusunun motor bloğundaki girdiği yerin parçalanan contasını değiştirecek kadar öğrendim diyelim. <>
 Ama gerek eski oluşu, gerek 2 zamanlı olup benzin-yağ karışımı yapılması gerektiği, biraz ağır ve bizim için gereksiz güçlü olduğu kanısına vararak sıfır bir motor almaya karar verdik.
 Zaman olarak 2020 yılı Haziran aylarındayız bunu aklımızın bir köşesine yazalım.
 Aklımda 2 marka vardı açıkçası Hidea ve Parsun. Mercury ve Tohatsu fiyatlarını da takip ediyordum. Bu markalardan 1-2 tık yukarıda olmasına rağmen radarımdalardı ancak stok sorununa takılmıştım ve pandemi sebebi ile ne zaman geleceği belli değildi.
 Gel zaman git zaman Parsun motorlarında da stok olmaması sebebi ile Hidea markasında karar kıldık ve Bursa ilinde yetkili bayisinden nakit 6500 TL  ödeyerek anlaşmasını yaptık ve 1 hafta 10 gün geminin gelişi ve ürünlerin gümrükten çıkışını bekledik.
 Yani bu maceramızın başladığı tarih olarak 29 Temmuz 2020 gününü 6500 TL ile baz alabiliriz.

Ama keşke hikaye burada bitseydi. :crying  15 gün civarı geçtikten sonra bayimiz tarafından arandık ve bu sevkiyatta gelen tüm motorların kısa şaft olduğunu, uzun şaft siparişi verildiğini ama yanlış yükleme sonucu tüm partinin kısa şaft çıktığını söylediler ve ücret iadesi yapılacağı söylendi.
 Ve kısa zamanda ücret iademiz yapıldı. Bu koşturmalar esnasında tabi ki 2020 yaz sezonunu kaçırmış olduk. Artık kısmet değilmiş diyerek teknemizi kışlayacak şekilde kapattık, paramızı korumaya alıp ya nasip diyerek beklemeye başladık.

2. el piyasasına da bakıyorum arada belki oradan temiz bir şeyler düşer mi diyerek sahibinden üzerinden ama dolandırılmamak mümkün değil. Hatta dolandırmaya çalışan kişileri ifşa ettiğim için whatsapptan ağır küfürler yedim ama onların resimlerini buraya koymak ayıp olur biraz. Bu vesile ile görmeden, denemeden, kayıtsız faturasız, belgesiz deniz motoru, tekne alışverişi yapmamanızı, kimseye kapora göndermemenizi tavsiye ederim. İlla alacaksanız gidin yerinde görün, deneyin öyle alın. Sizler bu alışverişleri yaptıkça bu dolandırıcılar ve hırsızlar cesaret buluyor, yüz buluyorlar.

Neyse gelelim asıl konumuza. Paramız cebimizde gözümüz satış sitelerinde, elimiz telefonda sürekli bayi ile iletişimdeyiz. Malum dolar kuru, pandemi vs derken azıcık başıma gelecekleri tahmin ediyorum ve işi bir an önce bitirmek istiyorum.
 Hemen akabinde 12 Kasım 2020 tarihinde aşağıdaki fiyatı görüyorum.

Ama elden bir şey gelmiyor çünkü stokta yok ve sevkiyat bekleniyor. Sevkiyatlarda pandemi sebebi ile gecikiyor, konteyner krizi var. Allah'a dua etmekten başka şansımız kalmıyor.
2020 Aralık ayının sonlarına gelirken bir şok . Bizim takibimizde olan motor aldı başını gitti. Stok hala yok. Yine duaya devam.

Bu zıplamadan sonra 2021 Ocak ayı fiyatın bu civarlarda gezinmesi ile geçiyor. İlk şok ile kendini bu seviyelere attı ve artık yeni normalin buraları olduğunu bizlere kabul ettirdi. 2021 Subat ayının ortalarına geldiğimizde yine yetkili bayiyi telefon ile darlarken kış aylarında bir sevkiyat olacağının haberini alıyoruz. Ve ettiğimiz duaların karşılığı olarak yanlış hatırlamıyor isem Naci Ağbal'ın merkez bankası başkanlığına geldiği/geleceği/gelmiş olduğu o günlerde dolar kuru 6.99 dolaylarına iniyor. Ve hemen işi bitirmek için bayiye doğru yola koyuluyorum. 6.99 kurdan motor alış işlemini resmiyete döküyoruz.

Anadolu çocuğunun yüzü gülür mü tabi dolar kurunu takip ediyoruz ama kahrolası federallerin zam yapacağını hiç hesap edemiyoruz. 950 $ ile başladığımız bu serüven Hidea distribütörünün de zam yapması ile 1090 $'la devam ediyor, yine inşallah bir sorun çıkmaz diye bildiğimiz bütün duaları okuyoruz.
O günlerde takip ettiğim satış sitesinin fiyatı aşağıdaki şekilde. Ve bende biraz daha indirimle 17 Şubat 2021 tarihinde kargo, ilk çalıştırma, motor yağı vs dahil 7390 TL ye ikinci kez işi bitiriyorum. Ve yine gümrükten çıkış işlemleri için bekleme sürecine geçiyoruz.

15-20 gün geçiyor ve bayimizden yine bir telefon alıyoruz. '' Volkan bey motorunuz geldi istediğiniz zaman teslim alabilirsiniz'' .
Hadi geçmiş olsun bizler için. Bu macerayı toplam 7 ayda cebimizden 1000 TL fazla çıkarak atlattık bunada şükür diyerek müsait bir zamanımızda motorumuzu teslim alıyoruz.

Buradan yine parantez açarak bir konuda teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Hidea Bursa bayisi Ali Şukla Motocross
ve Hidea Ana Distribütörü Betex .  Bir önceki tecrübemin bunda etkisi büyük ama beni mağdur etmedikleri için teşekkür etmek istiyorum. Hidea'nın 6 hp lik modelini tercih etmemdeki sebeplerden biride yanında 12 lt'lik depo ve hortum vermesiydi. Kendinden depolu olan başka markalar bildiğim kadarı ile 12 lt lik depo vermiyor.  Bu yeni sevkiyat ile artık Hidea markasıda kendinden depolu modellerinde 12 lt lik depo göndermeyi kesmiş.  Ancak sağolsunlar belkide bir kere mağdur ettikleri içinde olabilir 12 lt lik depoyu sonradan gönderdiler. Bayimde sürekli bilgilendirip işin peşini bırakmadı, ana firma olan betex'te tabiri caizse kulağının üstüne yatmadı ve verdikleri sözü tam zamanında tuttu. Tekrar teşekkürler.

Motoru bagaja koyduğum an rahatladım. Çünkü malesef beklentiler ve yaşadığım tecrübe üzerine bu işin nerelere gidebileceğini tahmin ediyordum. Tabi insan 6-7 ay bir ürünün fiyatını,stoğunu hasta gibi takip edince bu huyunu hemen atamıyor. 
Bu yazıyı yazdığım günlere kadar ürünün fiyatını ara ara takip ediyorum hep. Gördüğüm sonuçlar dehşet verici. Aşağıya sizlere kolaj şeklinde bırakıyorum. Görüşlerimi ise nacizane fotoğraflardan sonra paylaşmak istiyorum.

En son resim 25 Eylül 2021 fiyatıdır. Yani bu yazının yazıldığı günün fiyatı. Bu hikaye 29 Temmuz 2020 tarihinde başlamıştı. Yani aradan 14 ay geçmiş. Uzun bir sürede olabilir, kısa bir sürede olabilir. Bu süre kişilerin algılama biçimlerine göre değişiklik gösterir. Benim fikrimi sorarsanız bana göre çok kısa bir süre. 6500 TL ile başlamışız 14 ay süre geçmiş ve 11.795 TL'ye gelmişiz.
Bu yazıyı yazmamdaki sebep olaya denizcilik yönünden bakmam. Tekrar belirtmek isterim ki ne firmalara, ne satış sitelerine, distribütöre, ne herhangi bir görüşe eleştiri yapmak değil amacım. Herkes işini yapıyor. Bunlar sebep değil maalesef sonuç. Ve bende bu sonuca bakıp üzülüyorum ve durum tespiti yapmaya çalışıyorum.
 Bu yazının bir benzerini yine barınak/marinalar ile ilgili de yazacağım. Orda da efsane olaylar döndü, dönüyor.

Bir insan 6 hp bir deniz motorunu 11.795 TL ye nasıl alacak ? 14 ay gibi bir sürede bu para ile 2 motor alabilecekken anca 1 motor alabilecek seviyeye gelmiş durum . 6 hp deniz motorlarında tekneye takılabilecek en temel motor. Yani kayık, sandal, olta balıkçılarının ulaşması gereken bir motor. Asgari ücret 2800 TL, ortalama memur vs maaşları 5-6 bin tl dolaylarında dolaşırken bu motorlara nasıl sahip olunur ? İnsan 2 maaşını yemeden içmeden deniz motoruna verir mi ? Bu tabloyu görünce işin içinden çıkamıyorum. İnsanları tekne yapmaya nasıl teşvik edeceğiz ?  Denizciliğimizi geliştirmek için neler yapabilir, nasıl bir çözüm bulabiliriz artık inanın bilmiyorum. İnsanlar artık yavaş yavaş uzaklaşıyor denizden. Zaten ''Deniz FAKİRİ sevmez'' diye bir söz yerleşmiş bu kültürün içine. Bu sözün arkasına sığınıp herkes yolunu bulmaya bakıyor. Neden sevmesin ? Bir kayık bir motorun neden ulaşılmaz olması gerekiyor ? Veya orta halli bir kişi neden ufak bir kamaralı kayık/yelkenli sahibi olamasın ? Denizde daha çok insan olması lazım, bu olay herkes tarafından ulaşılabilir olmalı ki biz gelişelim, ilerleyelim. Denizden uzaklaşırsak karanlığa yakınlaşırız. Deniz ışık gibidir bana göre..

Bu durum tespitini sonlandırıken hakkımızda hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bukadar uzun bir yazıyı buraya kadar sabırla okuduğunuz içinde teşekkür ediyorum.   <> <> <>

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
Ynt: Bir Alım Gücü Hikayesi 1 -Deniz Motorları
« Yanıtla #1 : Eylül 26, 2021, 10:06:07 ÖÖ »
Sevgili volkan,
Keyifle okudum ancak resimleri goremiyorum.  Resimler yerine bir "girilmez" levhasidir gidiyor  :sad22

Yurt disina tasinali yaklasik 4 yil oldu. Turkiye'de iken nasil oluyor da gelirimiz hic degismezken surekli yukselen fiyatlara ragmen hayatta kalmisiz... Dusunuyorum, kendimi bildim bileli bu fiyatlar hep yukseliyor. Insanda "gecmiste ne kadar zengindiysek artik" hissi olusuyor :gk

Bence su sartlarda motoru opup basina koymalisin. Turkiye'de boyle bir urunu planladigindan 1000tl fazlasina icinde motor yagiyla beraber almak buyuk sans.

Hayirli olsun deyip polemige el vermeden kacayim,

Hayirli olsun.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #2 : Eylül 26, 2021, 11:53:03 ÖÖ »
Resim linkleri güncellendi tekrardan.  :crying
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #3 : Eylül 27, 2021, 08:44:38 ÖÖ »
Yav Volkan,

Tamam, burası denizcilik forumu; konumuz deniz. Ama "durum tespiti" yapmak için bu kadar koşuşturmana gerek yoktu.
Tereyağı önceki yıl 20 TL idi, geçen yıl 40. Şimdi 100. Yani arada bir markete gidip baksan aynı şeyleri görürdün.

Elebette denizcilik de fazlasıyla nasibini alacaktı bundan. Zaten "lüküs" görülen bir uğraşı ve de artık iyice dışa yani dolara bağımlı olduğu için bu sonuçlar gaayet normal.

Ben her yaz bir kurtarma harekatı yapmak istiyorum. Ama hesap-kitap, her yıl daha pahalıya çıkıyor, daha imkansızlaşıyor, bir sonraki yaza kalıyor. Mevzilerimizi koruyabilsek, ona da şükür diyeceğiz.

Batmadan suyun üzerinde durabiliyorsak ne mutlu bize...