Gönderen Konu: Sztrandek 650 Motosailer Tam İstediğim Model-Fiber Tekneye Kamara Yapımı  (Okunma sayısı 8009 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Sztrandek 650 Motosailer Tam İstediğim Model Ama?
« Yanıtla #15 : Ocak 29, 2020, 09:24:52 ÖS »

Kiriş için kontrplak mı kullanmayı düşünüyorsunuz ?
Bence 5x5 çam kereste kullanın. Kontrplak uygun desteği sağlamaz.elyaf kaplasanızda sağlamaz malesef üstüne çıkıldığında çöker.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #16 : Ocak 29, 2020, 09:28:35 ÖS »
Çam kereste ile şuna benzer birşey oluşturmanız lazım.

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Arya-

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Dursun
  • Doğum Yılı: 1982
« Yanıtla #17 : Ocak 29, 2020, 09:35:45 ÖS »
Yükseklik için bir formüle uymam gerekir mi?

4mm kontraplak kullansam üstünü cam elyaf ve epoksi uygulassam sağlamlığı için uygun olur mu?

Yani bitince üstüne çıksam beni taşır mı? Çökmemesi adına ekstra destekler yapmam gerekir mi? İşin başlangıcında beni Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

-Formül olmasa da çok yüksek yapmamaya dikkat edin çünkü ne kadar yüksek olursa teknenin ağırlık merkezini okadar yukarıya çeker. Üzerinde insan da olcağını düşünürsek tekne dengesi açısından sıkıntı yaratma ihtimali olabilir

-4mm ince olur bence en az 6 mm camelyaf ve epoksi sağlamlık için destek sağlar.

-Altına destek yapılması gerekir. Kamaranın formuna uygun küpeştelerden başlayıp biten. Posta-stinger çıtaları tarzı.
Ağır olmasın diye 4mm tercih etmiştim ama 6mm tavsiyenize uyacağım. İlk başta kamara giriş yüksekliğini 70cm yapmıştım ki içine girince en azından oturulabikecek bir yükseklik olsun istemiştim. Kaba olduğunu farkedince 60cm e düştüm. Denge konusu çok düşündürüyor beni tabi ki. Üstüne çıkma dediğim illaki, demir atınca biri üstünde güneşlenmek ister. Dalga yiyince etkisini bende merak etmiyor değilim. O halde ben 6mm kontraplak ile dikmeye başlayayım.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #18 : Ocak 29, 2020, 09:47:51 ÖS »
Yükseklik için bir formüle uymam gerekir mi?

4mm kontraplak kullansam üstünü cam elyaf ve epoksi uygulassam sağlamlığı için uygun olur mu?

Yani bitince üstüne çıksam beni taşır mı? Çökmemesi adına ekstra destekler yapmam gerekir mi? İşin başlangıcında beni Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

-Formül olmasa da çok yüksek yapmamaya dikkat edin çünkü ne kadar yüksek olursa teknenin ağırlık merkezini okadar yukarıya çeker. Üzerinde insan da olcağını düşünürsek tekne dengesi açısından sıkıntı yaratma ihtimali olabilir

-4mm ince olur bence en az 6 mm camelyaf ve epoksi sağlamlık için destek sağlar.

-Altına destek yapılması gerekir. Kamaranın formuna uygun küpeştelerden başlayıp biten. Posta-stinger çıtaları tarzı.
Ağır olmasın diye 4mm tercih etmiştim ama 6mm tavsiyenize uyacağım. İlk başta kamara giriş yüksekliğini 70cm yapmıştım ki içine girince en azından oturulabikecek bir yükseklik olsun istemiştim. Kaba olduğunu farkedince 60cm e düştüm. Denge konusu çok düşündürüyor beni tabi ki. Üstüne çıkma dediğim illaki, demir atınca biri üstünde güneşlenmek ister. Dalga yiyince etkisini bende merak etmiyor değilim. O halde ben 6mm kontraplak ile dikmeye başlayayım.

Teknenin fotosunuda koyabilirmisiniz ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Arya-

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #19 : Ocak 29, 2020, 09:52:23 ÖS »
Bence 5x5 çam kereste kullanın. Kontrplak uygun desteği sağlamaz.elyaf kaplasanızda sağlamaz malesef üstüne çıkıldığında çöker.
Evet abi, dediğin gibi kereste kullanacağım. Hem daha kolay uygulayabilirim diye düşünüyorum

Arya-

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #20 : Ocak 29, 2020, 10:09:16 ÖS »
Çam kereste ile şuna benzer birşey oluşturmanız lazım.
Ne güzel anlatmışsın çizerek, çok teşekkür ederim. Teknem bu.

Arya-

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #21 : Ocak 29, 2020, 10:36:15 ÖS »
Çam kerestelerle destekli 6mm kontradan uygulama kafama yattı ama şu ağırlık meselesi düşündürmüyor değil. Hiç desteksiz 4mm den kalıp gibi hazırlayıp fiber kaplama yapmak başka bir seçenek olarak düşünülebilir mi? Sağlamlık açısından nasıl olur ve işçilik açısından da daha zor ve daha mı masraflı olur?

tcgberk

• Çırak Rehber
  • insanlar 3e ayrlır,yaşayanlar,ölüler ve denizciler
  • Ad Soyad: Tunç Aş
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1974
  • Tekne Adı: CJ 3B WILLYS
« Yanıtla #22 : Ocak 30, 2020, 08:33:41 ÖÖ »
Kartondan maketini yapıyorum şuan. 160cm uzunluk, yükseklik 40cm den 60cm e eğimli olacak. 4mm kontraplakla 2 başlardan 1 ortadan kriş atsam yeterli olur mu sizce?
makette yeterli olur ama gerçeğinde en az 10 mm olmalıdır tavan kontraplağı
pruvanız neta deniziniz sakin olsun

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #23 : Ocak 30, 2020, 11:58:08 ÖÖ »
Kartondan maketini yapıyorum şuan. 160cm uzunluk, yükseklik 40cm den 60cm e eğimli olacak. 4mm kontraplakla 2 başlardan 1 ortadan kriş atsam yeterli olur mu sizce?

Böyle bir kamara,resmini koydugun tekne de sakil durur,teknenin ikinci el degerini düşürür,şatışta sıkıntı yaşarsın..
https://www.highlanderboats.co.uk/highlander-fast-fisherman-boat/
Linkteki kamara uyar senin teknene,kalıp çıkartabilirsen 4 kat elyaf ve polyesterle yapabilirsin,üstünde dolaşmaya da gerek yok,öne linkteki gibi açılıp,kapanabilen bir cam koydugunda,gerektiginde açıp baş tarafa ulasabilirsin..
kamara dizaynının göze hoş gelmesi için,tekne kavisini takip etmesi lazım,brandacılar da artık bu tip ufak,tefek işlerde güzel işler çıkartabiliyor..

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #24 : Ocak 30, 2020, 11:59:53 ÖÖ »
    160 cm uzunluğa enlemesine (kemere hattına paralel) iki adet 4 x 5 kiriş üzerine 6 mm kontrlpak yeterli olur. Üzerine elyaf kaplarsınız.

Arya-

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #25 : Ocak 30, 2020, 09:30:38 ÖS »

Böyle bir kamara,resmini koydugun tekne de sakil durur,teknenin ikinci el degerini düşürür,şatışta sıkıntı yaşarsın..
https://www.highlanderboats.co.uk/highlander-fast-fisherman-boat/
Linkteki kamara uyar senin teknene,kalıp çıkartabilirsen 4 kat elyaf ve polyesterle yapabilirsin,üstünde dolaşmaya da gerek yok,öne linkteki gibi açılıp,kapanabilen bir cam koydugunda,gerektiginde açıp baş tarafa ulasabilirsin..
kamara dizaynının göze hoş gelmesi için,tekne kavisini takip etmesi lazım,brandacılar da artık bu tip ufak,tefek işlerde güzel işler çıkartabiliyor..
Sakil durursa hemen söker atarım, umrumda olmaz. Amaç zaten öncelikli olarak uygulamaları kavramak, kesmek biçmek, elyafı reçineleri tanımak, biraz deneyim kazanmak. Öneriniz için teşekkür ederim ama linkteki tekne hiç bana göre değil. Bu zaten deneysel bir çalışma. Sonucu bende tam olarak kestiremiyorum. Belki çok şık olacak ama dengesiz birşey olacak yine çöpe gidecek. Bilemiyorum..

Arya-

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #26 : Ocak 30, 2020, 09:33:42 ÖS »
    160 cm uzunluğa enlemesine (kemere hattına paralel) iki adet 4 x 5 kiriş üzerine 6 mm kontrlpak yeterli olur. Üzerine elyaf kaplarsınız.
Dediğiniz gibi yaptım tavan 6mm yan tarafları sizce 4mm yapsam fark eder mi?

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #27 : Ocak 30, 2020, 09:53:31 ÖS »
     Yanları da 6 mm yaparsanız iyi olur. İki kat üst üste olan kaplamalar harici 4 mm yi pek kullanmayın, bir de iç donanımda dolap vb gibi donanımlarda kullanılabilir.

Arya-

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #28 : Nisan 27, 2020, 12:37:06 ÖS »
Merhabalar, uzun süre oldu ama. Neden çam. Yani bir anlamı var mı çam olmasının. Keresteci bana inşaatlara veriyoruz dedi. Dayanıklı mıdır? Yani özel bir anlamı var mı çam olmasının.

yalova77

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: YALÇIN KUŞKU
  • Bulunduğu İl: SAKARYA
  • Doğum Yılı: 1961
« Yanıtla #29 : Nisan 27, 2020, 08:52:30 ÖS »
Merhabalar, uzun süre oldu ama. Neden çam. Yani bir anlamı var mı çam olmasının. Keresteci bana inşaatlara veriyoruz dedi. Dayanıklı mıdır? Yani özel bir anlamı var mı çam olmasının.
yerli çam inşaatlık doğru demiş satıcı ithal çam olursa olur rusya dan ithal çam dayanıklı bir ağaçtır