Gönderen Konu: Tekne yapmaya karar verdim. YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.  (Okunma sayısı 31993 defa)

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
Ynt: Tekne yapmaya karar verdim. YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.
« Yanıtla #135 : Mayıs 15, 2019, 09:40:03 ÖS »

Ben zaten elyaf işine hiç girmedim. Küçük modelde oldukça zor olur. Hatta gerekmez diye de düşünüyorum. Onun yerine bir parça kontrplak üzerinde dene, maksat antreman olsun.

yexplorer

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Yalçın yılık
  • Bulunduğu İl: Balikesir
  • Doğum Yılı: 1976
« Yanıtla #136 : Mayıs 16, 2019, 02:17:17 ÖS »
Düz zeminde kolay olur ama eğimli bölgede nasıl olur onu görmek için yapacağım. Sizin dediğiniz gibi gereksiz belkide.
Bu omurganın kapmala dışına çıkmasıyla ilgili kafama oturmaya yada nbeim kacirdigim birşeyler var. Ben 0 noktasını alırken omurga ve postanın birleşim yerini baz aldım. Omurga baştan sona aynı ölçülerdeydi. 0 noktasını alırken birleşim noktası yerine omurganın alt noktasını mı dikkate almak gerekirdi.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #137 : Mayıs 16, 2019, 09:11:20 ÖS »
Omurga konusunda asıl söz sahibi planın kendisidir. Omurga içeride kalacak veya dışarıda olacak diye bir genel kural yok, olamaz. Hatta dediğim gibi, teknesine göre, omurga kısmen içeride, kısmen dışarıda olabilir.

Sayfa 2 Yanıt 16, resim 312.jpg de teknenin kesitleri var ve resimler omurganın durumunu pek güzel gösteriyor. Bir kısmı dışarıda, bir kısmı içeride. Orada postanın omurga ile birleşme şekli de görülmüş oluyor. O nedenle sıfır noktası şurası demek de doğru değil. Her bir kesit için farklı olabilir. Plana bakıp ona göre yapmak lazım.

Planda (Kesitte) omurga dışarıda ise, kaplama da mecburen dışından, yanından başlayacak. İçeride ise, kaplama da onu örtecek şekilde omurganon ortasından başlacayak.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #138 : Mayıs 16, 2019, 09:25:42 ÖS »
Şu teknenin baştan üç postası hizasına kadar omurganı tamamı, ondan sonra da büyük kısmı dışarıda, tam görülemiyor.

Genelleme yapmak doğru olmayabilir ama, gördüğüm buna benzer (denizcilikteki tanımı/adı her ne ise) böyle düz tabanlı omurgalı teknelerin çoğunda omurga dışarıda oluyor.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #139 : Mayıs 17, 2019, 05:38:28 ÖS »
Plana baktım da,omurgayı ''T'' biçini yapmış,kaplamalar T nin çıkıntılarına basıyor..Yani kaplama tamamen omurgayı kapatmıyor..Sizin yaptıgınız makette,omurga T degilde düz sanırım,kaplamaları hemen omurganın yanından başlatmıssınız,o noktada maket olarak degil de,1/1 imalatta çok zayıf kalır,bir yere dayanıp destek alması lazım..
Ya omurgayı biraz iç'e alıp kaplamaları omurga üstünden baslatıp,finişte masif agaçla kontra omurga yapacaksınız,yada plana sadık kalıp omurgayı T biçiminde yapacaksınız.

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #140 : Mayıs 17, 2019, 07:36:49 ÖS »
Gözlemlenenler:

a) Karinanın omurga üzerinde yaptığı çizgiye "yani hatta" aşoz denir. Kaplama ya bu aşoz hattında açılan kanala alıştırılır; ya da aşoz hizaında  omurga ile yanak yanağa öpüşen bir stringer yapılarak o stringere monte edilir.

b) Model de olsa teknenin formunu gösteren "yalancı forma" da denilen stringerler tek parça olmalıdır ki form görülebilsin.

c) Kaplama asla postalar üzerinde sonlandırılmamalı ek yapmak kaçınılmaz ise posta aralarına denk getirilerek içerden bir klapa ile bağlanmalıdır.

d) Planda var mı, yokmu bilmem ama posta dizilimi gerçekleştikten sonra çeneler arasında bir yalancı forma çekip postaları kestiği noktalardan stringer yuvaları açılarak gömülmesi gerekir.

Neyse şimdilik bu kadar kolay gelsin.
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

TolgaE

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Tolga
« Yanıtla #141 : Mayıs 19, 2019, 11:13:57 ÖS »
Herkese merhabalar.
Uzun zamandır iş yoğunluğum yüzünden takip etmeye çalışıyorum ama fırsat bulup bi türlü paylaşımda bulunamadım :(
Yalçın abinin eline sağlık model çok güzel olmuş,  maşallah baya bi ilerlemiş.
Tabi bende iş yerinde boş durmadım firsat buldukça küçük küçük modeli yapmaya çalıştım.Ama fotoğraf çekmediğimi farkettim belli yerinden sonra foto çekebilidim.
Yazışmaları okurken ben Yalçın abinin yaptığı teknikten biraz farklı bi teknik kullandım.
Yalçın abi postları birleştirme yapmış ben kontrplak ile kesme ile yapmaya çalıştım baya zor olsada sonrası için bence daha kolay oldu.Yalçın abi orjinal boyutunda yapılması gereken bi platform ile postları dizmiş ben su kesimini  0 noktası alarak hızalama deliği açarak postları birleştirdim model olduğu için.
Kaplama olarak balsa ağacı 2mm kullandım kolay kaplama ve istenilen eğimi daha kolay verdim.
Teknenin altındaki çıkıntıya ne deniliyor bilmiyorum ama ölçüsünü bulamadığım için resimlere bakarak hangi postlara kadar uzanıyorsa yükseklik 65cm 6,5cm olarak kabul ettim 5. Postadan 10. Postayı bir cm geçecek şekilde koydum.
Bu arada tekne yapmaya karar veren herkes biraz el becerisi güveniyorsa projeye bağlı kaldıktan sonra yapılabileceğine inandım.
Herkese hayırlı ramazanlar kolay gelsin.
Bu arada model tekne resimlerini yükleyemiyorum :(((((

TolgaE

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #142 : Mayıs 19, 2019, 11:19:37 ÖS »
Resimler..

TolgaE

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #143 : Mayıs 19, 2019, 11:33:44 ÖS »
Resimlerin jpg çevirmem gerekiyormuş sorun buymuş devamı resimlerin...

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #144 : Mayıs 20, 2019, 07:55:52 ÖÖ »
Oldukça temiz ve düzgün olmuş görünüyor, elie sağlık.

yexplorer

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Yalçın yılık
  • Bulunduğu İl: Balikesir
  • Doğum Yılı: 1976
« Yanıtla #145 : Mayıs 20, 2019, 04:05:24 ÖS »
Eline sağlık gerçekten çok güzel ve temiz bir çalışma olmuş benim ki gibi derme çatma olmamış.
Benim yaptığım omurgadaki çıkıntı sizinkinde yok yanılmıyorsam postalardaki omurga girintisini omurga derinliği kadar yaptınız o yüzden kaplamanın içinde kalmis. Uygulama şekli nasıldır.

TolgaE

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #146 : Mayıs 20, 2019, 10:05:25 ÖS »
Eline sağlık gerçekten çok güzel ve temiz bir çalışma olmuş benim ki gibi derme çatma olmamış.
Benim yaptığım omurgadaki çıkıntı sizinkinde yok yanılmıyorsam postalardaki omurga girintisini omurga derinliği kadar yaptınız o yüzden kaplamanın içinde kalmis. Uygulama şekli nasıldır.
Yalçın abi uygulama şeklim ilk önce postaları yan ve omurga kesitlerini  Kadir abinin programından kesitsiz olarak çıktı aldım bende zaten ilk yazışmalarda kendimde çizmeye başlamıştım.
Hem programın hemde kendi hatalarımı görebilmek için.
Kadir abiden ilk yazışmalarda Kesitsiz olarak postaları istemiştim teşekkür ederim sağolsun yollamıştı.
Yan kesitlerde çok sorun yoktu ama omurga kesitlerini yüklediğim resime göre birebir aynı şekilde yapmaya çalıştım.
Postaların omurga yerine oturacak kısımların en uç noktasından (Kadir abinin posta dizilişine göre yazıyorum)0 dan 11 e kadar olan postaları derinlik 40 mm demiş 4 mm alarak kesitler açtım genişlik 150mm demiş 15mm olarak aldım. 12.postaya derinlik 70mm demiş 7mm lik kesit açtım genişlik 80mm demiş 8 mm olarak aldım ve 13.postaya da derinlik 140 mm demiş 14 mm lik genişlik 80 mm demiş 8 mm lik bir kesit açarak postaları oluşturdum abi.
Yüklediğim resime göre omurganın eğimini birebir vermeye ve kalınlığında aynı yapmaya çalıştım.(resim çekmek aklıma gelmedi abi :(( )
Postaları platform yaparak değil, kontrplak üzerinden keserek yaptığım için su hattını 0 olarak aldım ve kontrplak üzerinden sıfır hattından kesim yaptığım için hızalama deliği açarak postaları birleştirme yaptım abi.Böyle yapınca platforma ihtiyacım kalmadı.
0 dan 11 e kadar olan omurga tahtasına birleştirme bittikten sonra postaların üzerinde kalan omurga yı postaların eğimine göre zımparalama yaparak kaplamanın tam üzerine ne kadar oturması gerekiyorsa öyle yapmaya çalıştım yine yüklediğim resimde veriyor abi.
En son bu haline getirdim abi.

TolgaE

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #147 : Mayıs 20, 2019, 10:14:45 ÖS »
Ayrıca ağaç tutkalı ve sabitlemek için toplu iğneyi çivi olarak kullandım abi.

TolgaE

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #148 : Mayıs 20, 2019, 10:47:31 ÖS »
Bu arada omurgada 15 mm olan genişlik kaplama bittikten sonra 7 mm civarinda kaldı resimlerde görülüyor,bu boşluğa alt çıkıntı ve gerisine ayrı bi tahta ile kaplama vermekte abi benim projeden çıkarttığım bu şekilde abi.
Tecrübeli abilerimde bakıp yorumlarsa daha iyi olur sonuçta en önemli bölge olarak düşünüyorum teknenin omurga, postaları ve kaplaması abi.

TolgaE

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #149 : Mayıs 21, 2019, 11:27:10 ÖS »
Abi birde bi link atıyorum bunu izleme şansın olursa postayı yan çıtalara nasıl hizalandığını daha iyi kafanda oturur diye düşünüyorum.Aynı tekniği omurgayı sabitledikten sonra pastaları hizalamada kullandım ve kendi teknenin projesi ile hemen hemen aynı oldu. Kaplamada sırasında bir problem yaşamadım abi.