Gönderen Konu: Bir Tutkudur "Deniz"  (Okunma sayısı 5693 defa)

bRk

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Burak
  • Bulunduğu İl: TONĞA
  • Doğum Yılı: 1992
Bir Tutkudur "Deniz"
« : Şubat 14, 2017, 03:47:23 ÖS »

Öncelikle ALLAH'ın Rahmeti ve Bereketi Üzerinizde olsun

İsmim BURAK,
İSTANBUL da yaşıyorum ve denize hayran bir insan olduğumu düşünüyorum,

yaklaşık 2 gündür forumda aktif olmamla beraber 2 haftadır ziyaretçi olarak forumunuzu ve sizlerin yorumlarını okumakla meşgulüm :)

zamanımın çoğunu karada geçirdim :( deniz ile ilgili pek fazla bir bilgim yok tekneler hakkında hiç bir bilgim yok açıkçası yüzmeyi bile o kadar iyi bir şekilde becere bilen biri değilim (derseniz ki ne halt etmeye buradasın ) zaman buldukça deniz kenarına giderim sürekli orada öyle otururken denizin sakinliği renkleri güzelliği her zaman dikkatimi çekmiştir ama helede öyle karanlıkda denize baktığım zaman ki o sessizliği ucu bucağı olmayışı beni denize daha yakın kılıyor sanki kendimi orada bulacak mışım gibi hissediyorum, ama gelin görün ki bir sandalın suda nasıl durduğunu bile bilmeyen de biriyim :(

uzun lafın kısası buraya geldiğim günden beri kısa sürede bir sürü şey öğrendim, ne kadar öğrendiğimi söylesem bile şuan ki durumumda kendime bir tekne yapmam zor gibi duruyor ama hedefim de kendime ait bir tekne yapmak var bundaki amacım sadece benimde bir teknem olsun kışları bahçeme koyim yazları marina da dursun canım sıkıldıkça gezerim den ziyade kendi emeğim ile bu işi becermek istiyorum gönül rahatlığıyla bunu ben yaptım benim şaheserim diyebilmek ve en önemlisi de içimi huzurla dolduran denizle baş başa kalabilmek. eminim bunu becerdiğim zaman hiç unutamayacağım bir de deneyim kazanmış olacağım :)

işte buda benim hikayem sizler kadar becerikli değilim ama bir malzemeyi de ziyan edecek kadar da kötü bir yeteneğim yok üstesinden kalkabileceğimi düşünüyorum. Bu arada forumda aklımdaki tekneyi bulamadım aklımda yelkensiz tip bir tekne var kıçtan motorlu sürat teknesi tarzında bir tekne var aklımda eğer elinde böyle bir planı olan abimiz arkadaşımız varsa rica etsem iletişime geçebilir mi benimle şimdiden teşekkür ediyorum.

ALLAH kimseyi hiç bir konuda utandırmasın de bizi (amin )

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Bir Tutkudur "Deniz"
« Yanıtla #1 : Şubat 14, 2017, 10:29:28 ÖS »
Madde 1 ve en önemlisi yüzmeyi belirli bir seviyede öğrenmek. <> Bu işlerin başlangıcı için atılcak ilk adım bence. Denizle içli dışlı olmak isteyen biri yüzmeyi kesinlikle iyi öğrenmeli. Sonrası Allah'a kalmış tabi zor durumlarda da  O:-) O:-)

Daha yeni başlıyorsun öğrenmek için çok çok zaman ve bilgi var. Ama forumu didik didik edersen mutlaka kaba taslak ta olsa bir tekne yapabilecek kadar bilgin olur.

Plan önerisi olarak ta Ücretsiz tekne planları bölümündeki Kuzey 420 yi önerebilirim. Senin ihtiyaçlarını fazlasıyla görür. :onay
Tekrar hoşgeldin  <>
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

bRk

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Şubat 15, 2017, 06:24:52 ÖS »
Madde 1 ve en önemlisi yüzmeyi belirli bir seviyede öğrenmek. <> Bu işlerin başlangıcı için atılcak ilk adım bence. Denizle içli dışlı olmak isteyen biri yüzmeyi kesinlikle iyi öğrenmeli. Sonrası Allah'a kalmış tabi zor durumlarda da  O:-) O:-)

Daha yeni başlıyorsun öğrenmek için çok çok zaman ve bilgi var. Ama forumu didik didik edersen mutlaka kaba taslak ta olsa bir tekne yapabilecek kadar bilgin olur.

Plan önerisi olarak ta Ücretsiz tekne planları bölümündeki Kuzey 420 yi önerebilirim. Senin ihtiyaçlarını fazlasıyla görür. :onay
Tekrar hoşgeldin  <>

yüzmek şart doğru diyorsun en yakın zamanda bu işinde eğitimini alacağım  :A formu didik ddik edeceğimden emin olabilirsin  :dedv    tşk ederim ilgin için belirttiğin tekneyi şimdi inceleyeceğim inş. içime sinerde başlarım bu işe :)

izci04

• Kıdemli Üye
  • Çırak Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Ersin İzci
  • Bulunduğu İl: Yalova
  • Doğum Yılı: 1985
« Yanıtla #3 : Şubat 15, 2017, 11:06:57 ÖS »
hangi şehirdesin? aramıza hoşgeldin bu arada.
Ersin İzci
1985/Armutlu

bRk

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Şubat 16, 2017, 01:56:36 ÖS »
hangi şehirdesin? aramıza hoşgeldin bu arada.

hoş buldum abi İSTANBUL dan katılıyorum aranıza

onurcemil

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Cemil AKAR
  • Bulunduğu İl: Sinop
  • Tekne Adı: Çekirdek
« Yanıtla #5 : Şubat 16, 2017, 02:31:40 ÖS »
Merhaba Arkadaşlar;
Yaklaşık 1 aydır bu forumu takip ediyorum. Çok yararlı bir forum olmuş, iyi ki varsınız. Denize olan merakımdan ötürü 1 yıldır tekne fiyatlarını araştırıyordum. Sinop'ta sizin de tanıdığınız Sadri hocadan ve sizlerden aldığım cesaret ile kendi teknemi yapmaya karar verdim. Uzun araştırmalar neticesinde önce küçük bir balıkçı kayığı yapmaktı niyetim. Fakat sonradan bazı arkadaşlarımın maddi manevi destek vermesiyle hedefimi büyültüp 4,95'lik candlefish 16'da karar kıldım. Ne kadar başarabileceğime inansam da teknenin büyük olması nedeniyle yine de içimde bir korku var. Ama sanırım bu korkuyu da seviyorum :) Şu an fiyat araştırması yapmaktayım. Yavaş yavaş eksik aletleri tamamlıyorum. Her şey yolunda giderse nisan başlarında başlamayı düşünüyorum. Planım kesim işlemlerini bitirdikten sonra izin alıp tüm mesaimi harcayarak telle dikme ve yapıştırma yöntemiyle tekneyi bitirmek. Sizce bu ebattaki bir tekneyi bir yardımcı ile kesim hariç kaç günde bitirebilirim?

bRk

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Şubat 16, 2017, 05:19:46 ÖS »
Merhaba Arkadaşlar;
Yaklaşık 1 aydır bu forumu takip ediyorum. Çok yararlı bir forum olmuş, iyi ki varsınız. Denize olan merakımdan ötürü 1 yıldır tekne fiyatlarını araştırıyordum. Sinop'ta sizin de tanıdığınız Sadri hocadan ve sizlerden aldığım cesaret ile kendi teknemi yapmaya karar verdim. Uzun araştırmalar neticesinde önce küçük bir balıkçı kayığı yapmaktı niyetim. Fakat sonradan bazı arkadaşlarımın maddi manevi destek vermesiyle hedefimi büyültüp 4,95'lik candlefish 16'da karar kıldım. Ne kadar başarabileceğime inansam da teknenin büyük olması nedeniyle yine de içimde bir korku var. Ama sanırım bu korkuyu da seviyorum :) Şu an fiyat araştırması yapmaktayım. Yavaş yavaş eksik aletleri tamamlıyorum. Her şey yolunda giderse nisan başlarında başlamayı düşünüyorum. Planım kesim işlemlerini bitirdikten sonra izin alıp tüm mesaimi harcayarak telle dikme ve yapıştırma yöntemiyle tekneyi bitirmek. Sizce bu ebattaki bir tekneyi bir yardımcı ile kesim hariç kaç günde bitirebilirim?

heş geldin hocam :) aynı şekilde bende yaklaşık o ebatlarda bi sürat tekneri tarzında birşeye göz koydum bakalım nasıl olacak :) bana sorarsan en az bi 3-4 ay sürer diye tahmin ediyorum gerçi malum bizde çok bilir kişi değiliz yavaş yavaş öğrene öğrene inceleye inceleye yanlış oldu sil baştan ile 5-6 ay sürer diye hesaplardım ben en azından 4 ya diye hesaplarsam 4 aynı geçtiğim zaman üzülmezdim okadar :D

hocam telle dikme yöntemi nasıl kullanılıyor (yapıştırmak istediğin yeri önce yapıştırıp ardından telle dikiyoruz iş böyle yürüyor ama sonra o telleri üzerinde mi bırakıyoruz yoksa çıkartıyor muyuz) çıkartıyorsak kontrplak da oluşan deliği nasıl kapatıyoruz  yada o deliklerle ne yapıyoruz :S ?

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #7 : Şubat 16, 2017, 05:48:30 ÖS »
Alıntı
hocam telle dikme yöntemi nasıl kullanılıyor (yapıştırmak istediğin yeri önce yapıştırıp ardından telle dikiyoruz iş böyle yürüyor ama sonra o telleri üzerinde mi bırakıyoruz yoksa çıkartıyor muyuz) çıkartıyorsak kontrplak da oluşan deliği nasıl kapatıyoruz  yada o deliklerle ne yapıyoruz :S ?

Tel kalınlığına uygun matkapla karşılıklı deliyorsun, epoksi sürüp deliklerden bakır tel geçirip sıkıyorsun (kablo çırtı da kullana bilirsin duruma göre), bir gün sonra bunları söküyörsun, delikleri tıkaman gerekmez, çünkü üzeri elyaf kaplanacak ama illa kapatacağım dersen ve extra işçiliği göze alırsan, epoksi macun veya epoksi-talaş karışımıyla yapacağın macunla delikleri kapatıp zımparaladıktan sonra elyaf kaplayabilirsin.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #8 : Şubat 16, 2017, 07:44:12 ÖS »
Merhaba Arkadaşlar;

Tecrübeyle,el alışkanlığı,malzemelerin hazırlığı ile ilgili birşey. Param,yanımda biri hazır,tüm malzemelerim hazır olsa ben kendi teknemi 3 ayda tertemiz bitirir çıkardım.Boyut çok büyük değil tam kıvamında bence 4.95 şimdiki aklım olsa tek seçeceğim ölçü olurdu. Benim açımdan baktığınızda 3-4 ayda mesai usulü çalışmayla biter.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #9 : Şubat 16, 2017, 07:46:31 ÖS »
Merhaba Arkadaşlar;

heş geldin hocam :) aynı şekilde bende yaklaşık o ebatlarda bi sürat tekneri tarzında birşeye göz koydum bakalım nasıl olacak :) bana sorarsan en az bi 3-4 ay sürer diye tahmin ediyorum gerçi malum bizde çok bilir kişi değiliz yavaş yavaş öğrene öğrene inceleye inceleye yanlış oldu sil baştan ile 5-6 ay sürer diye hesaplardım ben en azından 4 ya diye hesaplarsam 4 aynı geçtiğim zaman üzülmezdim okadar :D

Bende 2-3 yıl olarak hesaplıyordum 5 yıl oluverdi  :on

Önce dikiyoruz sonra yapıştırıyoruz sonrada telleri veya plastik kelepçeleri çıkartıyoruz. Çıkartmayanlarda var bakır tel kullanıp. Delikler şerit elyafla kaplanıyor tekrardan sonra macun vs gibi.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

bRk

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Şubat 16, 2017, 10:37:41 ÖS »
Alıntı

Tel kalınlığına uygun matkapla karşılıklı deliyorsun, epoksi sürüp deliklerden bakır tel geçirip sıkıyorsun (kablo çırtı da kullana bilirsin duruma göre), bir gün sonra bunları söküyörsun, delikleri tıkaman gerekmez, çünkü üzeri elyaf kaplanacak ama illa kapatacağım dersen ve extra işçiliği göze alırsan, epoksi macun veya epoksi-talaş karışımıyla yapacağın macunla delikleri kapatıp zımparaladıktan sonra elyaf kaplayabilirsin.

Sanıyorum ki bakır tel biraz pahalıya malulur plastik cırtı sökmesek de üzerinde bıraksak sorun olur mu birde bu yöntemi bütün yapıştırılan yerlere yapıyor muyuz mesele posta yı iskelete yapıştırken hatta iskelete sabitlenen dış kabuk da dahil olur mu sıkıntı çıkarmı bize

bRk

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Şubat 16, 2017, 10:43:17 ÖS »
Merhaba Arkadaşlar;

Bende 2-3 yıl olarak hesaplıyordum 5 yıl oluverdi  :on

Önce dikiyoruz sonra yapıştırıyoruz sonrada telleri veya plastik kelepçeleri çıkartıyoruz. Çıkartmayanlarda var bakır tel kullanıp. Delikler şerit elyafla kaplanıyor tekrardan sonra macun vs gibi.

Yardım lazım olursa gelelim hem bizim işe elimiz alışır hem de yanlış felan yaparsak acemiliğimizi senim teknede atmış oluruz hemde senin işler de biraz hızlanmış olur :on

onurcemil

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Cemil AKAR
  • Bulunduğu İl: Sinop
  • Tekne Adı: Çekirdek
« Yanıtla #12 : Şubat 17, 2017, 12:29:21 ÖS »
Volkan hocam ne yaptın tüm zamanımı harcasam bile 3-4 ay mı sürecek şimdi bu? sam davlin'in kitabını okudum, forumda konuyla ilgili birçok yazı okudum, videolar izledim.. bu kadar sürmez diye tahmin ediyordum. O halde öncelikle malzemeleri alıp hafta sonları çizim ve kesim işlemlerini bitirip, iskeleyi kurduktan sonra izin almalıyım. Bu şekilde boya hariç bir yardımcı ile 10 günde bitirmeye çalışacağım. Aşamaları buradan paylaşırım. Yapacağım yer açık olduğundan en azından Nisan ayını beklemem gerekiyor. Kapalı bir yer bulursam hemen başlayacağım. Yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler...

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #13 : Şubat 17, 2017, 01:41:21 ÖS »
Epoksilerin kurumasi zaten toplamda 1 haftayi bulur ;D Hangi yontemle yapiliyor bilmiyorum ama dik yapistir ile yapildigini varsaysak serit elyaf epoksi hop kurumasi icin 1 gun bekledik.telleri cikardik bosluklari epoksiyle macunladik 1 gun bekledik.Baska hic ekstra islem yapmadigimizi varsayiyorum komple elyaf serdik epoksiledik 1 gun bekledik. Epoksi macun 1 gun.Epoksi astar 1 gun sonra boya vs oda 1 gun bunlar sadece bekleme sureleri  ;D Ee bikip ulan ne tekneymis bitmedi lanet olsun gozum gormek istemiyor diyip bunalacaginiz zamanlar da olacak  >:D İnce detay parcalar. ar,plnda anlamadiginiz cozmek icin ugrasacaginiz yerler olacak. Yani olacakta olacak.Hepside cozulecek ama zaman iste  :A

Kisacasi hic kendinize zaman hedefi koyup sıkılmayın su akar yolunu bulur.İsten izin alinmayip veya sinirli alinip hafta sonlari bile is cozulur.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #14 : Şubat 17, 2017, 09:22:32 ÖS »
Alıntı
Sanıyorum ki bakır tel biraz pahalıya malulur plastik cırtı sökmesek de üzerinde bıraksak sorun olur mu birde bu yöntemi bütün yapıştırılan yerlere yapıyor muyuz mesele posta yı iskelete yapıştırken hatta iskelete sabitlenen dış kabuk da dahil olur mu sıkıntı çıkarmı bize

Hurda kablo bulursan plastiğini sıyırıp bakır tel elde edersin, ben öyle yapmıştım. Kablo cırtını sökmen gerekir, zira plastik olduğu için epoksi bu kısımlara yapışmaz. Ayrıca kontrplağın direnç gösterdiği yerde cırtlar kopabiliyor, buralarda tel kullanman gerekir.