Gönderen Konu: Strafor Üzerine Epoksi Reçine Kullanımı, Yardim Edin Lütfen  (Okunma sayısı 18510 defa)

knn

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: kenan
  • Bulunduğu İl: ankara

Herkese merhaba, bir suredir forumunuzu takip ediyordum sizin sayenizde epoksi reçinesini ogrendim. Benim teknelerle ilgili bir hobim yok ama kendi capimda suanda bir proje uzerindeyim. Strafor kullanarak robot yapmaya calisiyorum, detaylica anlatarak belki sorunuma yardimci olabilirsiniz. R2D2 (artuditu) yu bilmeyeniniz yoktur star wars taki yuvarlak kafali garip sesler cikaran robot :) onun birebir boyutlarinda maketini yapmaya calisiyorum, butun iskelet, şase, kollari, bacaklari ve buna benzer kisimlari 4mm lik strafordan (parke alti silte diyede geciyo) bu malzemeden yapiyorum amacim bu urunu kullanarak sert hafif ve dayanikli bir robot yapmak. Internetten izledigim vidyolarda falan straforu once pva (masif tutkal beyaz tutkal) ile kapladim ardindan uzerine epoxy recine surdum. Hersey gayet guzel ama tam olarak istedigim bir aertlik gozlemleyemedim hala esneme var ama ince tek kat bir epoxy kat uyguladim. Sorum 2. Bir kat daha atarsam daha sert kemik gibi olur mu 2. Sorum straforu beyaz tutkalla kaplamadan mi epoksi surmeliyim bu sayede kopuk daha fazla epoxy emip sertlesir diye dusundum 3. Sorum ise epoxy yüzeyini attıktan sonra üzerine dirwk sprey boya cekebilirmiyiyim zimpara yapmadan
Not: bu arada epoksiyi sureli 24 saat gecmedi 8 saat falan gecti ama yuzeye dokundugumda donmus gibi gozukuyo ilk defa kullandim hatta ilk defasinda tam oranda ama yuksek miktarda karistirdim yarim saate dondu daha az miktarlarda hazirlayip calistim. Biraz uzun bir yazi oldu kusura bakmayin :)

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: SCALICA
Ynt: strafor uzerine epoksi recine kullanimi, yardim edin lutfen
« Yanıtla #1 : Ocak 14, 2015, 12:21:10 ÖS »
Kenan bey merhaba;

4mm den biraz daha kalık strafor kullanabilirsin, ısı yalıtım köpüklerinin inceleri var strafora göre biraz daha serttir, yada köpük yapısı daha sıkı olan straforlar var bunlardan bulabilirsen işini biraz daha kolaylaştırır.
anladığım kadarı ile önce strafora şeklini verip daha sonra üzerini kaplıyorsun.
istediğin sertlik ne derecede ?  çelik gibi bir sertlikmi istiyorsun ?
önerim,
epoksinin üzerinden 24 saat geçmesini bekle,
epoksi + elyaf ile kaplama yapabilirsin, biraz daha mukavim bir yapı elde edersin,
ne kadar kat atarsan o kadar sert bir yapı elde edeceksin.
Köpük epoksiyi emmez (ben öyle biliyorum) tutkal, epoksi vs. ne ile yaparsan yap, yaptığın işlem yüzeyi sertleştirme olacaktır.
İstersen cıvık bir macun göndereyim, köpüğü onunla kaplamayı dene.

3. sorunun cevabı, epoksi donduktan sonra boya atabilirsin, zımpara atman boyanın yüzeye tutunmasını arttıracaktır, zımparasız atarsan boyanın en ufak darbede kalkma ihtimali var, ama seninki süs eşyası vs. gibi bir şey olacağından zımparasız da idare eder gibi .

Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

knn

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: kenan
  • Bulunduğu İl: ankara
Ynt: Strafor Üzerine Epoksi Reçine Kullanımı, Yardim Edin Lütfen
« Yanıtla #2 : Ocak 14, 2015, 11:22:37 ÖS »
Arda bey cevabiniz icin tesekkur ederim. 4mm lik strafor secmemin nedeni kolay kesilebilen parca olmasi ve ayrica rahat sekil verebiliyorum kolay bukulebiliyor. Ama istegim straforu uygun forma getirdikten sonra sertlesmesini istemek ve diger kalin straforlarda ornegin 1 cm lik buldum okadar rahat calisamadim uzerinde. Sertlestirecegim straforun celik gibi sert olmasina gerek yok yalnizca biraz daha az esnek olsun yeter(3 boyutlu yapinca ayakta kalsin saglam olsun yeter) tek kat attigim icin biraz parmakla ustune bastirinca içine cokme oluyo umarim dediginiz gibi 2. Kati attigimda bunun da onune gecmis olurum. Elyaf ya da macun hic kullanmadim acikcasi ve parcalarimda cok ufak parcalar da var ayni zamanda girinti cikintilari da var nasil yapistiririm bilmiyorum onlari ama umarim dediginiz gibi 2. Kati atinca saglamlassa yeter bana musadenizle bir soru daha sormak istiyorum parlak sprey boya bulunur mu acaba yoksa yuzey parlakligi icin epoksi uzerine boyadan sonra ne surmem gerekir( aklima vernik tik yagi falan geldi ama tam bilemiyorum nasil bir goruntu olur) birde bu plastidip diye bir urun var o nasil bir urun hic kullanmisliginiz var midir acaba?

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: SCALICA
« Yanıtla #3 : Ocak 15, 2015, 08:00:24 ÖÖ »
Kenan bey;

elyaf kullanamayacaksanız, sertlikte belli bir noktaya kadar ulaşacaksınız.
Epoksi reçineyi biraz daha kalın sürmeyi deneyin, aradaki bekleme süresini uzatın , hala parmakla bastırınca çökme yapıyorsa farklı bir şey önereceğim.
Parlak sprey boyalar var diye biliyorum, istediğiniz parlaklığı yakalayamazsanız vernik uygulayabilirsiniz (ben hiç uygulamadım ama uygulayanı duydum :D , önceden farklı bir yerde denemekte fayda var.

Plastidip i bilmiyorum.
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

sertac271

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: sertacser tac
  • Bulunduğu İl: kıbrıs
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #4 : Ocak 15, 2015, 11:19:55 ÖÖ »
Plasti dip i bir dönem yoğun bir şekilde kullandım. Hemen her yüzeye yapışıyor olması büyük avantaj. Bir kaç gün içinde tam sertliğine ulaşıyor. Kadife gibi yumuşak görünen yüzey sert ve mukavametli bir kaplama oluyor. Öyle ki; zemini doğru  temizlenmiş biryere yapılan uygulamayı ,yüksek su basıncına maruz kalmasına rağmen araba yıkama üniteleri dahil neredeyse hiç deforme edemiyor diyebilirim. Siyah rengin uzun süreli güneş ışığında  bir miktar solduğuna şahit oldum. Fiyat olarak normal boyalara nazaran pahalı olsada , boyayı tanımak adına denemek keyifli olacaktır. Zira bir çok yerde kullanmak isteyecekseniz. Garanti veririm :)