Gönderen Konu: Tekne Yapımı İçin Gerekli Alan  (Okunma sayısı 15358 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Tekne Yapımı İçin Gerekli Alan
« : Ağustos 10, 2011, 03:37:13 ÖÖ »

Teknemiz planımıza göre 3 metre olabilir 5 metre olabilir hatta 8 metre,9 metre...15 metre olabilir.Haliyle bu teknemizi evimizin bir odasında yapmamız mümkün değil.Tekne inşası için minimum teknenin boyuna göre orantılı olan bir yer gerekli. 3 metre bir tekne için 5 6 metrekare 5 metrekare bir tekne için 8-12 metrekare alan yeterli olur örnek vermek gerekirse.Tekne boyunun yanı sıra kesim yapabilceğimiz,rahat hareket edebilceğimiz eşyalarımızı koyabilceğimiz geniş bir alan seçmeleyiz.
 Tekne yapımında kullanıcağımız ana malzemelerden biride epoksidir.Epoksi çeşitli sertleştiriciler geciktiriceler sayesinde çeşitli sürelerde ve derecelerde sertleşen bir malzemedir.Bu yüzden ortamın sıcaklığının kullanığınız sertleştiricilerle uyumlu olması gerekir ki epoksiniz sertleşebilsin.
 Ayrıca tekne yaparken zımpara işlemi her devrede olduğu için açık bir alan en azından bol havalanan bir alan olması gerekir.Zımparada oluşucak tozlar sağlığa zararlıdır.
 Ayrıca bol havalanan bir yer olmasının diğer bir nedeni ise epoksi soğuyarak sertleşen bir yapıştırıcı değildir.kimyasal reaksiyonlarla sertleşen bir yapıştırıcıdır.Ve sertleşirken insan sağlığına zararlı gazlar çıkarma ihtimali vardır.
 Teknenizi 3 ay gibi bir sürede bitirebilicekseniz eğer alan için çok düşünmenize gerek yok(extreme hava durumları hariç).Fakat 5 metre ve üstü tekneler için özelliklede tek başına iseniz bitirme süresi biraz uzayabiliyor.6 ay-1 yıl süreleri içinde çeşitli hava muhalefetleri yaşanabilir.Özellikle açık havada çalışmayı seçtiyseniz bu durumu göz önünde bulundurup alanda gerekli düzenlemeleri yapmalısınız.
Şimdilik bizim önerebiliceklerimiz bukadar..Bizde büyüklerimizden yenilerini öğrenebilirsek sizlerle paylaşmaktan çekinmeyeceğiz.Sizlerinde fikirleri,önerileri olursa bizimle ve diğer tekne yapımcıları ile paylaşmaktan çekinmeyiniz.

DENİZREHBERİM.COM
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

pihsan

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: parcali
  • Bulunduğu İl: izmir
  • Doğum Yılı: 1970
Ynt: Tekne Yapımı İçin Gerekli Alan
« Yanıtla #1 : Nisan 07, 2015, 06:55:03 ÖS »
Genislik 10 metre derinlik 6 metre… 10m tarafinda yani cepheden giris 3m demir kapi…. tekne boyu  7.5m  ama icerden merdiven 2m geriye 8m kaliyor…..merdiven alti tuvalet… tuvaleti kaldirirsam 8.5 ye kaliyor…… tekneyi yaptik diyelim, cikarmak icin demir kapiyi sokup 3m duvari kirip tekrar orup kapiyi yerine takmak gerekiyor… cok kafam bozuldu, hic dusunmemistim bunu...

harunm

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Harun M.
  • Bulunduğu İl: Fethiye/Muğla
  • Doğum Yılı: 1962
  • Tekne Adı: HAYLAZ
« Yanıtla #2 : Nisan 07, 2015, 09:31:38 ÖS »
En azından bir yerin var :) ben 3. katta 12 m2 bir odada çalışıyorum. Kafan bozulduğu zaman bunu aklına getir :)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #3 : Nisan 07, 2015, 10:40:37 ÖS »
Genislik 10 metre derinlik 6 metre… 10m tarafinda yani cepheden giris 3m demir kapi…. tekne boyu  7.5m  ama icerden merdiven 2m geriye 8m kaliyor…..merdiven alti tuvalet… tuvaleti kaldirirsam 8.5 ye kaliyor…… tekneyi yaptik diyelim, cikarmak icin demir kapiyi sokup 3m duvari kirip tekrar orup kapiyi yerine takmak gerekiyor… cok kafam bozuldu, hic dusunmemistim bunu...

Benim tekneyi çıkarma fotolarımı gördünüzmü ? ? :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

H@K@N

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: HAKAN HİLMİ KAVAKLIOĞLU
  • Bulunduğu İl: İZMİR
  • Doğum Yılı: 1973
« Yanıtla #4 : Nisan 07, 2015, 11:01:55 ÖS »
En azından bir yerin var :) ben 3. katta 12 m2 bir odada çalışıyorum. Kafan bozulduğu zaman bunu aklına getir :)

Aynen abi..
Evin bir odasını model uçak ve radyo kontrol sistemler için ideal bir hobi odasına çevirdim.Yaklaşık 12 metrekare.
Şimdi yazlıkda spor olsun diye yurtdışından bir kano planı edindim.Odada yapsam nereden çıkacak?.Camdaki demiri keseyim dedim ama eni tek kanat pimapenden çıkmaz..
Mecbur yazlıkda yapacağız artık..

H@K@N

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: HAKAN HİLMİ KAVAKLIOĞLU
  • Bulunduğu İl: İZMİR
  • Doğum Yılı: 1973
« Yanıtla #5 : Nisan 07, 2015, 11:03:56 ÖS »

Bilmezmiyim Volkan..Çıkarmak efsane de yapmaya başlarken nasıl milimetrik hesap yaptın aklım almıyor :)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #6 : Nisan 07, 2015, 11:06:51 ÖS »

Bilmezmiyim Volkan..Çıkarmak efsane de yapmaya başlarken nasıl milimetrik hesap yaptın aklım almıyor :)

Allah yardım etti abi 3-5 cmle çıktı yani ordan biraz daha değişik olsa belki kurtarmayacaktı. Her halükarda çıkardıda bizi uğraştırmadı,duvar kırmak zorunda kalmadık.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

pihsan

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #7 : Nisan 08, 2015, 06:20:15 ÖÖ »
Harun Abi, vallaha icimi rahatlattiniz :) … Latife yapiyorum … :)
Bu ise hobi amacli girmek hem bu site altinda birlesen arkadaslarin hemde benim ortak amacimiz.. Yoksa gider hazir aliriz. Simdi amac kendi elimizden bit tekne cikarmak olunca ise biraz ciddi girmek istedim. Bu dukkanin yarisi buyuklugunde birde ikinici kati var. Seferihisar sanayisini goren arkadaslar bilir. Ayrica bu sanayini diger bir ozelligi sigacik limanina hitap etmesi. Yani yarisi tekne yapimcisi…bu benim icin bulunmaz firsat. O bakimdan biraz uzuldum... Yurt disindaki arkadaslarin tekneyi yaptiklari yerleri gordunuzmu? Harika yerler insaa etmisler. Benimde amacim hem malzeme deposu hem imalathane hem ofis gibi bir yer… Bitmedi , ayrica sitedeki arkadaslarin sehir disindan geldiklerinde  agirlayacagim hatta konaklayabilecekleri sanayinin cok yakininda 1+2 kucuk bir dairem var ve benim yazligimda seferihisarda..… Yani kisacasi bu ise cok ciddi girdim…45 yasindan sonra insan hayallerini gerceklestirebiliyor ancak :) …….benim uzulmeyimde kim uzulsun….Burdaki tekneci arkadaslar tum tekneleri sanayiye ait dukkanin karsindaki alnlarda yapiyor belki bir ihtimal bende oyle yaparim … En azinda postalari icerde baslarim sonra disari cikarim… sizce olurmu?

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #8 : Nisan 08, 2015, 08:57:30 ÖÖ »
Harun Abi, vallaha icimi rahatlattiniz :) … Latife yapiyorum … :)
Bu ise hobi amacli girmek hem bu site altinda birlesen arkadaslarin hemde benim ortak amacimiz.. Yoksa gider hazir aliriz. Simdi amac kendi elimizden bit tekne cikarmak olunca ise biraz ciddi girmek istedim. Bu dukkanin yarisi buyuklugunde birde ikinici kati var. Seferihisar sanayisini goren arkadaslar bilir. Ayrica bu sanayini diger bir ozelligi sigacik limanina hitap etmesi. Yani yarisi tekne yapimcisi…bu benim icin bulunmaz firsat. O bakimdan biraz uzuldum... Yurt disindaki arkadaslarin tekneyi yaptiklari yerleri gordunuzmu? Harika yerler insaa etmisler. Benimde amacim hem malzeme deposu hem imalathane hem ofis gibi bir yer… Bitmedi , ayrica sitedeki arkadaslarin sehir disindan geldiklerinde  agirlayacagim hatta konaklayabilecekleri sanayinin cok yakininda 1+2 kucuk bir dairem var ve benim yazligimda seferihisarda..… Yani kisacasi bu ise cok ciddi girdim…45 yasindan sonra insan hayallerini gerceklestirebiliyor ancak :) …….benim uzulmeyimde kim uzulsun….Burdaki tekneci arkadaslar tum tekneleri sanayiye ait dukkanin karsindaki alnlarda yapiyor belki bir ihtimal bende oyle yaparim … En azinda postalari icerde baslarim sonra disari cikarim… sizce olurmu?

Hiç dışarı çıkma hep içerde yap..yazın güneşten,kışın soğuktan çalışamazsın yoksa..yapıştırıcılar soğuktan ve nemden uzak ortamı sever...

harunm

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Harun M.
  • Bulunduğu İl: Fethiye/Muğla
  • Doğum Yılı: 1962
  • Tekne Adı: HAYLAZ
« Yanıtla #9 : Nisan 08, 2015, 10:39:06 ÖÖ »
Servet bey'in dediği gibi dışarı çıkarmadan yapmak en iyisi.Yerin oldukça geniş, 3 metre genişliği olan ana giriş kapısı ölçü olarak tam ortada mı? Eğer kapı bir tarafa yakınsa belki problem olmayacak. Hiç resim üzerinde yerleştirip baktın mı? En iyisi sen dükkan planını bir gösteriver, hep beraber düşünelim :)

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #10 : Nisan 08, 2015, 03:34:23 ÖS »
Dışarı çıkarma konusunda ben aynı fikirde degilim. Gölgelik yapmak ve kışa kadar tekneyi bitirmek şartıyla dışarısı daha iyi .
Epoksi ve boya solumaktan kurtulmuş olursun. Malum sağlık için çok zararlı. Boya yaparken uygun zaman seçilirse olur.
Ne mutlu Türküm diyene.

pihsan

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #11 : Nisan 08, 2015, 06:38:33 ÖS »
Tuvaleti kaldirdiktan sonra bas ve kic taraflarinda duvara 50cm kaliyor… yeterli herhalde…
Sunay Abi, havalandirma tertibati yapacagim, cok kaliteli maskelerim var. Malum meslek icabi zaman zaman kullaniyoruz, ozellikle H2S kacaklari riski olan yerlerde.(Rafineri)
 2 adet 5 tonluk manual calasgali tavana monte edecegim. bIlmem icerde doner herhalde, Donus icin taban mesafesi 4 x8 m , tekne genislgi 2.6 m…. tek yorgunluk tuvalet kirilacak ve cikarirken kapi …
cok sagolun arkadaslar…..