Gönderen Konu: Tekne Restorasyonu- Elyaf Kaplama ve Elyafın Mukavemeti  (Okunma sayısı 26036 defa)

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
Ynt: Tekne Restorasyonu- Elyaf Kaplama ve Elyafın Mukavemeti
« Yanıtla #45 : Aralık 10, 2012, 10:09:36 ÖS »

Volkan olay gramaj olayı değil ki , yani bir ikiden daha büyük bir sayı diye daha avantajlı olmuyor burda. Biz iki kat 250 gr elyaf kullandığımız zaman bildiğin laminasyon yapmış oluyoruz. Laminasyonda ise bir çoğumuzun bildiği üzere üst üste binmenin oluşturduğu değil birbirlerini çekmenin oluşturduğu direncin mukavemetini elde etmeye çalışıyoruz.

Laminasyon ile elde edilen direnci sana bir oyunla anlatayim kardeş.  :) :)

İskambil kağıtlarını al birbirleri üzerine tek tek 90 derece açı yapacak ve alt köşeleri çakışacak şekilde 10 ar tane diz ve iki uçtan tutup kuvvetlice açmaya çalış. (yani basitçe iskambilleri bir bir üst üste dizeceksin ve herbirini diğerine 90 derecelik açı ile bir V yap ve V nin iki ucunu tutup açmaya çalış)

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #46 : Aralık 10, 2012, 10:12:53 ÖS »
Bu arada VOGO çok iyi durumdaydı (İsmail aibinin dedikleri dışında) , bu söylediklerim onun için değil , o senin yaptığın şekilde de bence yeterli olur.

r_spect

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Çağdaş Özcan
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #47 : Aralık 13, 2012, 04:35:10 ÖS »
Arkadaşlar cam elyafı konusunda temini nasıl yapıyorsunuz acaba ? Forumda okuduğumla çok ayrı fiyatlar alıyorum 200 gr 9,5 TL ( Kg. ) 300 gr 7,5 TL ( Kg) fiyatlar aldım, örme cam elyaf epoksiye uygun olduğunu söylüyor satıcılar , topu 100 mt. eni 1,20 mt miş. bir topun bedeli 270 tl diyorlar . Acaba ben yanlış ürünü mü soruyorum . Çünkü forumda okuduğum kadarıyla metresi 13 - 15 tl civarında alımlar yapılıyormuş.Yanlış alıpta elimizde kalmasın ürün ardından .

İyi Günler,

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #48 : Aralık 13, 2012, 05:26:07 ÖS »
  Site üyemiz  "Scalica Marin" Arda çalıca arkadaşımızla irtibata geçin. Ben oradan temin ediyorum. 

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #49 : Aralık 13, 2012, 06:40:29 ÖS »
Arkadaşlar cam elyafı konusunda temini nasıl yapıyorsunuz acaba ? Forumda okuduğumla çok ayrı fiyatlar alıyorum 200 gr 9,5 TL ( Kg. ) 300 gr 7,5 TL ( Kg) fiyatlar aldım, örme cam elyaf epoksiye uygun olduğunu söylüyor satıcılar , topu 100 mt. eni 1,20 mt miş. bir topun bedeli 270 tl diyorlar . Acaba ben yanlış ürünü mü soruyorum . Çünkü forumda okuduğum kadarıyla metresi 13 - 15 tl civarında alımlar yapılıyormuş.Yanlış alıpta elimizde kalmasın ürün ardından .

İyi Günler,

işte zurnanın zırt dediği bir nokta.!
elyaf, dokuma,keçe vb iki üç çeside ayrılıyor..
ağaç,kontraplak gibi laminasyonlarda dokuma elyaf denilenin türün kullanıldıgını biliyorum..
keçe denilen tür tamamı fiberglas teknelerde bir kat dokuma bir kat keçe olarak birlikte kullanılıyor..sebebide birlikte daha iyi yapışması delamine olmaması..
örgü hangi gruba giriyor bilmiyorum..bilen arkadaşlar bu konuda yazarsa iyi olur..

lodosum

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: hakan ozcan
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: lodosum
« Yanıtla #50 : Ocak 04, 2013, 07:26:10 ÖS »
herkese kolay gelsin, forumu tesadüfen bulup üye oldum.baştan sona yazılanları okudum.

yıllardır epoksi +elyaf ile  fiber teknemi tamir eder veya altını üstünü sağlamlaştırır dururum.

faydalı olabilecek bazı düşüncelerimi sizlere aktarayım.

...2 kat ile  3 kat elyaf tabiki farklı sağlamlıkta olur. ancak burada önemli olan husus elyaf sarma işleminde arada
hava baloncuğu bırakmamak..bu baloncuklaın daha sonra patlatıp içini tekrar doldurmak gerekirli zahmetli iştir.
eğer gözden kaçırısan denizin ortasında tatsız süprizle karşılaşırsın.tekne su alabilir.elyaf serme işini düzgün yapasan çelikten sert bir yapı elde ederiz.
 kuma karaya oturan tekne omurgasınaı 3 kat yapasın , omurga kenarlarını 2 kat yapasın.. bordaya tek kat  cam elyafı yapsan yeterlidir.
...epoksinin donma başlangıcı yada jelleşmeye başlama süresi  20- 30 dakikadır.
eğer yarım saatte işini bitirmezsen elinde donmuş epoksi ile kalırsın onu çözmek mümkün değildir. :)
en iyisi bu işi ilkbaharda sabah serinde yapmaktır. yazın güneşte yapasan epoksi 15 dakikada bile donabilir.sertleşir helva gibi olur.
... epoksi bir şekilde teknenin sağına soluna bulaşır saha sonra çıkarmak mümkün değildir.. sağı solu iyice naylonlamak lazımdır..

west marin epoksi kullandım, daha sonra şimdilerde teknomarin marka kullanıyorum kiloluk tenekeleri 30 tl idi.

kullanılacak miktarı  bilme birazda göz kararı oluyor. yaptıkca gidecek miktarı kendin tahmin edersin.
elyafa serme yapacaksan fazla gider , dolgu işi yapacaksan mikro fiberle epoksiyi doyurursun macun gibi olur. tasarruf edersin.laminat yapıştırmada gene mikrofiberle doyurursun az gider.

boya rulosu kullanırsan gene israf edersin, epoksi rulosu kullanmanızı tavsiye ederim bu rulo metalden dönen bir rulodur.yani sünger olan yerde döner metal vardır. dolayısıyla süngerin emdiği miktardan tasarruf etmiş olursun .. bu ruloları karaköyde satıyorlar. tuzladada görmüştüm.. tekar tekrar kullanabiliyoprum..
hepinize kolay gelsin...

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #51 : Ocak 05, 2013, 10:20:31 ÖÖ »
Celal Bey değerli tecrübelerinizi bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!