Gönderen Konu: Tekne Kullanimi Icin Polyester Tavsiyesi?  (Okunma sayısı 9903 defa)

balkan

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: balkan şahin
  • Bulunduğu İl: balıkesir
  • Doğum Yılı: 1981
Tekne Kullanimi Icin Polyester Tavsiyesi?
« : Nisan 10, 2014, 03:03:40 ÖS »

merhabalar bir sorum olacak cevaplayan olursa sevinirim.8metre ye 2.60 genişliginde filikamı ayna kıç a çeviriyorum .daha önce başı kıçı kikti başı biraz uzatarak yatırdım   ,kıçı ise aynaya çeviriyoum.profil ile gövdeden gelen formu aynen arkaya taşıdım şimdilik iyi görünüyor.fakat 15mm su kontrası ile kapladıktan sonra polyester ile kaplayacağım .tahmini 4 ila 7 kat arası   sizce kaçlık elyaf kullanmalıyım ve hangi polyesteri tavsiye edersiniz.ayrıca teknenin kıçı ile su kontralarının birleştiği yerlerde 3mm  5mm civarı açıklıklar kalıyor bu aralıkları   kapatmak için ne tür bir malzeme kullanmalıyım (macun v.b)üzerini polyester kaplayacağım için polyesterin yapışacağı bir malzeme.kısa zamanda gelişmeleri fotolar ile paylaşacağım.şimdiden teşekkürler.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: polyester tavsiyesi
« Yanıtla #1 : Nisan 10, 2014, 03:57:40 ÖS »
polyester yerine epoksi kullan,açıklıklarıda epoksi macun yada,epoksi yapıştırıcıya katacagın talaş yada microfiber tozla macun kıvamına getirip dolgu yapabilirsin...4 kat 350-400 arası fiber kumaş yeterli olur..
kumas yayacagın polyester kısımları zımparala boya ve boyadan sonra jelkot denilen kaygan bir kısım var onu fibere kadar kaldır..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Tekne Kullanimi Icin Polyester Tavsiyesi?
« Yanıtla #2 : Nisan 10, 2014, 07:13:07 ÖS »
Bende oncelik olarak epoksi kullanin derim.Bosluklari doldurmak icin epoksi macun veya, epoksi yapistirici + kaba ustubec karisimini kullanabilirsiniz ben kendi teknemde bu sekilde kullaniyorum.
Polyester tavsiyesini eger marka olarak soruyorsaniz Bursa'da elyafimi aldigim Aromatik Kimya var size orasini oneririm en azindan fiyat alip karsilastirma yapabilirsiniz.
7 kat bence fazla olur ama 4,5 kat yeterli olur.Elyaf secerken kullanacaginiz yapistirici turune gore secim yapin ve onu belirtin.Birlesim yerlerine bol bol zimpara yapmayida unutmayin.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

balkan

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Nisan 11, 2014, 09:40:41 ÖÖ »
öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.servet bey polyester kaplayacağım alanı jelkota kadar indirdim hatta bazı yerleri biraz daha derine indi diyebilirim kaplayacağım alan kabaca hesapladığımda tahmini 14   15 metrekare alan kaplıyor   minimum 4 kat yapmış olsam 60metrekare elyaf ihtiyacım var ve bu elyaf için tahmini kaç teneke polyester yada epoksi kullanmam gerekir ve bu kadar malzeme için epoksi ve polyester arasında tahmini kaç tl fark olur.tecrübelerinize ihtiyacım var o yüzden bu kadar soruyorum.aralıkları kapatmak için tavsiyeleriniz üzere epoksi macunda karar kıldım.volkanaydın kardeşim aromatik kimyayı arayacağım teşekkürler.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #4 : Nisan 11, 2014, 10:07:06 ÖÖ »
öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.servet bey polyester kaplayacağım alanı jelkota kadar indirdim hatta bazı yerleri biraz daha derine indi diyebilirim kaplayacağım alan kabaca hesapladığımda tahmini 14   15 metrekare alan kaplıyor   minimum 4 kat yapmış olsam 60metrekare elyaf ihtiyacım var ve bu elyaf için tahmini kaç teneke polyester yada epoksi kullanmam gerekir ve bu kadar malzeme için epoksi ve polyester arasında tahmini kaç tl fark olur.tecrübelerinize ihtiyacım var o yüzden bu kadar soruyorum.aralıkları kapatmak için tavsiyeleriniz üzere epoksi macunda karar kıldım.volkanaydın kardeşim aromatik kimyayı arayacağım teşekkürler.

Elyaf için kabaca şöyle basit hesap yapılır.
Öncelikle kaç grlık elyaf ile kaplanacağının bilinmesi gerekir. Ben yine kendi teknemden örnek vereyim. Ben 500 gr/m2 lik elyaf kullandım.Yapıştırıcı sarfiyatını belirleyebilmek için;

m2 de kullanılacak elyaf grmı x 2 = m2 de yapıştırıcı ihtiyacı   formülünü kullanabilirsiniz. Bende m2 de bazen 900 gr bazen 1100 gr gibi rakamlara ulaşmıştım.
60 m2 alan için 300 m2/gr lık elyaf kullanırsanız kabaca 36 +- kg yapıştırıcı(epoksi veya polyester) 350 gr/m2 kullanırsanız 42 +- 400 gr/m2 kullanırsanız 48+- 450 m2/gr kullanırsanız 54 kg+- 500 m2/gr kullanırsanızda 60 kg+- gibi bir sarfiyatınız olur.

Maliyet açısından da 2 sene önce 18 kglık polyester tenekesini yanlışlıkla 180 TL ye almıştım ancak sertleştiricisi ve kobaltı dahil değildi onların ayrıyetten alınması gerekiyordu onun hakkında malesef bir bilgim yok. Epoksi kg fiyatlarıda piyasada 30-45 TL arası geziniyor şu aralar tabi pazarlık durumunu işin içine katmadığımız zaman :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

balkan

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Nisan 11, 2014, 11:26:05 ÖÖ »
hesapların ve bilgi için sağol.ben daha kolay olacağını düşündüğüm için 350 gr lık elyaf kullanmayı düşünüyorum en azından köşeleri dönerken daha rahat olur diye tahmin ediyorum.lakin epoksinin kg fiyatını ortalama 35tl den alsam sadece epoksi 2100 tl yapıyor .epoksininde polyester gibi sarfiyatı aynı oranda mıdır .öyle ise polyester kullanmak zorunda kalacağım sanırım

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #6 : Nisan 11, 2014, 11:38:23 ÖÖ »
hesapların ve bilgi için sağol.ben daha kolay olacağını düşündüğüm için 350 gr lık elyaf kullanmayı düşünüyorum en azından köşeleri dönerken daha rahat olur diye tahmin ediyorum.lakin epoksinin kg fiyatını ortalama 35tl den alsam sadece epoksi 2100 tl yapıyor .epoksininde polyester gibi sarfiyatı aynı oranda mıdır .öyle ise polyester kullanmak zorunda kalacağım sanırım

İkiside aşağı yukarı aynı yoğunlukta miktar değişse bile çok az oynar.Boşlukları epoksi macun ile doldurmaya karar verdiyseniz iyice zımara yapmayı unutmayın ve epoksi polyester uyumu konusunda malzemeleri aldığınız yerlere danışın.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #7 : Nisan 11, 2014, 01:54:36 ÖS »
polyester kontraplakla iyi bag kurmayabilir,genellikle kontrapılak fiber kombinasyonunda yapıştırmada pasta denilen macun vari elemanı kullanıyorlar..eğer polyesterle illa yapacam diyorsan yapıştırmada arada boşluk kalmamasına dikkat et..yeni elyaf döseyecegin polyester kısımdaki jelkotuda zımparala kaldırki,ek yaptıgın elyafla bag kurabilesin...bu tip modifiyelerde epoksi daha saglıklı...

balkan

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Nisan 11, 2014, 02:50:18 ÖS »
merhaba servet bey .araştırmalarıma ve sizin söylediklerinize göre epoksi daha sağlıklı haklısınız.ama maalesef polyesterle arasında ciddi fiyat farkı çıkıyor ortaya .o yüzden polyester kullanmak durumunda kalıyorum.ve umarım sorunsuz halledebilirim.dediğiniz gibi jelkotu elyafa kadar kazıdım .tavsiyenize uyarak 350 lik fiber  kumaş kullanmayı düşünüyorum ,birde polyester tavsiye edebilirmisiniz .birkaç farklı marka var fiyatlar neredeyse aynı arada kaldım.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #9 : Nisan 11, 2014, 06:10:34 ÖS »
poliya sanırım piyasadaki en büyük üretici..bazı marka teknelerin bu ürünü kullandıgını biliyorum..birde polyesteri alırken kullanım föylerinide al,yalnış karışımlar patlamaya sebep oluyor diyorlar..