Gönderen Konu: 3.5 -5 m Yelkenli Plan Seçimi?  (Okunma sayısı 16338 defa)

muratyzb

• Yeni Rehber
  • **
3.5 -5 m Yelkenli Plan Seçimi?
« : Ocak 28, 2012, 01:19:02 ÖÖ »

selamlar,
Yelkenli bir tekne yapmak amacıyla nette araştırma yaparken formunuzu gördüm. Beğendim çok yararlı bilgiler ve paylaşımlar içeriyor. 3.5-5 metre boylarında yelkenli maksimum 100 kg ağırlığında (kullanacağım sahilde liman yok kuma çekeceğim) kürek ve motorla da kullanılabilen bir tekneyi garajımda yapmayı planlıyorum. Yaptığım plan araştırmalarında birkaç modele ısındım ama henüz karar veremedim. Malum planı doğru seçmek önemli. Gelecek tavsiye ve bilgilere şimdiden teşekkür ederim. Üzerinde durduğum planlar : goat island skiff   http://www.seawingboats.co.uk/Goat%20Island%20Skiff.htm , sharpie 14 http://www.bateau.com/proddetail.php?prod=SH14, vbotton dinghy http://www.bateau.com/proddetail.php?prod=V12&cat=10, 4.00günlük tekne ve dorry ler.

Bülent

• Kıdemli Üye
  • Yeni Üye
  • *
Ynt: 3.5 -5 m yelkenli plan seçimi
« Yanıtla #1 : Ocak 28, 2012, 09:07:33 ÖÖ »
"Argie 10" var veya yapabiliyorsanız "Argie 15" daha konforlu

http://www.dixdesign.com/dinghies.htmhttp://www.dixdesign.com/dinghies.htm

Ertuğrul DURAK

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: Ertuğrul Durak
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: Deniz
« Yanıtla #2 : Ocak 28, 2012, 10:03:13 ÖÖ »
Ertuğrul Durak
İstanbul-Beykoz
İstanbul İl Temsilcisi
Hayal edebiliyorsan yapabilirsin!

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #3 : Ocak 28, 2012, 11:15:01 ÖÖ »
Bende size Bülent gibi Argie leri önermeyi istiyordum lafı ağzımdan almış :)
Ayrıca 3 3.5 metre bir teknede en fazla 2 kişi (konforlu bir şekilde) olacağınızı unutmayın bence kişi sayısına görede tekne boyunu belirlemeniz iyi olur. 3 kişiyi de zorla alırsınız ancak hiç konforlu olmaz. Hareket edemezsiniz nasıl bindiyseniz öyle inersiniz. 3+ kişi sayısına sahipseniz ve konforlu bir seyir istiyorsanız bence 4 metre ve üzeri teknelere bakın derim.min 4 metre sizin romork,hafiflik,kuma çekme vs gibi özelliklerinizi karşılar.Onun için ufak bir taşıma arabası dahi yapabilirsiniz sahil çekimleri için.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

muratyzb

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #4 : Ocak 28, 2012, 12:51:50 ÖS »
argie 15 te çok iyi bir altenatif.  4.00 day boat alternatifler arasında geniş eni ve ağırlığı ile stabilitesinin iyi olduğu izlenimini verdi. Ağırlığı diğerlerinden biraz daha fazla. Açıkçası kaç kg ağırlığındaki tekneyi dalgalı bir havada kuma çekebilirim bilmiyorum. ilk yapım denemem olduğu için basitlik te önemli. Tecrübeli arkadaşlardan Goat island skiff hakkında yorum bekliyorum. teşekkürler.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #5 : Ocak 28, 2012, 12:58:40 ÖS »
Kuma çekmek için bilmiyorum şöyle bir sistemden haberiniz varmı ancak taşıma işini kendinize dert etmeyin. Teknenizin arkasına koyacağınız aşağıdaki resimdeki gibi iki tekerlek tüm probleminizi çözecektir. Ben botumda belirli bir dönem bunları kullandım.Katlanabilme özelliği var seyre başladığınızda katlıyorsunuz kıyıya yaklaştığınızda suya indirir rahatlıkla çekersiniz. Hem teknenizin arka aynası büyük olacağı için kötü bir görüntüde olmaz.

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

classicboats- M.Cem GÜR

• Kıdemli Üye
  • Çırak Üye
  • *
  • cemgur@classicboats-turkiye.com
    • Classicboats Turkiye
  • Ad Soyad: M.Cem GÜR
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1955
« Yanıtla #6 : Ocak 28, 2012, 04:46:45 ÖS »
Goat Island Skiff çok yapılan çok da başarılı bir plandır.
"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır."

izci04

• Kıdemli Üye
  • Çırak Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Ersin İzci
  • Bulunduğu İl: Yalova
  • Doğum Yılı: 1985
« Yanıtla #7 : Ocak 28, 2012, 06:29:43 ÖS »
Bence ilk tercihiniz Cem beyinde bahsettiği tekne olsun teknik bilgiler hakkında birşey bilmediğim için yorum yapmayayım ancak tasarımı çok hoş :)
Argilerde güzel yanılmıyorsam İsmail Bey yapmıştı forumumuzdan.
Ersin İzci
1985/Armutlu

muratyzb

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #8 : Ocak 28, 2012, 11:29:09 ÖS »
taşıma sistemini ilk kez görüyorum başarılı. yapacağım tekneyi Erdek-ilhanköy-büyükova'da kullanacağım. burası kuzeye açık bir koy. Akşamüstü dalgalar 0.5-1 m yüksekliğe ulaşıyor çoğu kez. halen kullandığım polyester teknemi kuma çekerken iki kez motoru suya düşürdüm. o yüzden hafiflik konusuna takıntım var.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #9 : Ocak 28, 2012, 11:35:40 ÖS »
Off geçmiş olsun inşallah çok ciddi bir durum yaşanmamıştır. Tekerlek sistemini bir düşünün derim. Gerçi fiyatları biraz pahalı ancak sanayide 4 te 1 fiyatına çıkabilir bunlar.

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

muratyzb

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #10 : Ocak 28, 2012, 11:37:21 ÖS »
cem hocam; goat island skiff ile argie 15 arasında önemli iki fark taban ve yelken dizayn farklılıkları sanırım. 25-75 cm dalga yüksekliği olan denizlerde düz tabanlı bir tekne stabilite açısından avantaj mıdır yoksa dezavantaj mı? Goat ısland skiff yelken donanımı yönünden daha basit ve abraması daha basit görünüyor ne dersiniz? Yapımı da daha basit sanırım. Bu konuda bana ışık tutarsanız sevinirim. Teşekkürler...

muratyzb

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #11 : Ocak 28, 2012, 11:40:00 ÖS »
Tekerlek sistemi basit ve kullanışlı. Tek dezavantaj görüntü kirliliği olabilir.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #12 : Ocak 28, 2012, 11:41:57 ÖS »
Teknenizin aynası yüksek olduğu için ( Bota göre) okadar da kötü durmayacaktır diye düşünüyorum.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

muratyzb

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #13 : Şubat 02, 2012, 10:57:21 ÖS »
Sonunda kararımı verdim. Goat island skiff. planları satın aldım. Mail adresime planlar ile birlikte 74 sayfalık bir kılavuzda geldi. Doğal olarak ingilizce. Oldukça ayrıntılı bir kılavuz tam amatörlere göre.  Dikkatlice okuyup çevireceğim ardından 1/10 bir model yapacağım. Bu arada malzeme araştırmasına devam tabii iş güç müsaade ettikçe... Kontraplaklarda bir sorun var planlar 122 x 244 su kontrasına göre çizilmiş. Borda ve tabandaki ek yerleri hep bu ölçüler göz önüne alınarak planlanmış. bizim 170 x220 kontraplaklarla biraz planlamaya ihtiyaç görünüyor. Arkadaşların öneri ve bilgilendirmelerine açığım. Teşekkürler.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #14 : Şubat 02, 2012, 11:10:32 ÖS »
Sonunda kararımı verdim. Goat island skiff. planları satın aldım. Mail adresime planlar ile birlikte 74 sayfalık bir kılavuzda geldi. Doğal olarak ingilizce. Oldukça ayrıntılı bir kılavuz tam amatörlere göre.  Dikkatlice okuyup çevireceğim ardından 1/10 bir model yapacağım. Bu arada malzeme araştırmasına devam tabii iş güç müsaade ettikçe... Kontraplaklarda bir sorun var planlar 122 x 244 su kontrasına göre çizilmiş. Borda ve tabandaki ek yerleri hep bu ölçüler göz önüne alınarak planlanmış. bizim 170 x220 kontraplaklarla biraz planlamaya ihtiyaç görünüyor. Arkadaşların öneri ve bilgilendirmelerine açığım. Teşekkürler.

Bu konuda laminasyon yapmanız gerekecek :( Malesef bizlerin kontraplak sıkıntısı çok büyük :( Eğer uygun genişliği yapalayabilirseniz kontralara çapraz çizim yapılabilir diye düşünüyorum ancak bu seferde kontraplağa yazık olabilir. :(

Sizide en kısa zamanda Devam Eden İnşalar bölümümüzde görmekten çok büyük mutluluk duyacağız :) Adalar kafilemiz hızla artmakta :)
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com