Gönderen Konu: Dünya Turu için Yelkenli Önerisi  (Okunma sayısı 11865 defa)

hisalih

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: salih
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1986
Dünya Turu için Yelkenli Önerisi
« : Ekim 20, 2015, 08:59:54 ÖS »

Merhabalar;

Bir tanıdığım önümüzdeki sene  Vendee Globe  rotasını takip ederek bir dünya turuna çıkmayı düşünüyor hali hazırda elinde bir yelkenli var ama her yelkenli doğal olarak böyle turlara uygun değil, Kendisi araştırma yapmasına rağmen birde daha tecrübeli olan sizlere sormak istiyorum parasal yönden bir sıkıntı olmadığı için tek kişinin dünya turu yapabileceği bir Yelkenli Önerisi gerekiyor kendisi profesyonel yelkenciler gibi 100 günlük bir sürede bunu tamamlama gibi bir düşüncesi yok ortalama 300-400 günde tamamlamayı düşündüğünden dolayı yiyecek ve su ihtiyacının hepsini bir yelkenlide barındırmayı düşünüyor sizin önerdiğiniz yelkenliler ne olabilir genelde mini 6.50 önerilse 'de tek kişi için daha iyileri vardır diye düşünüyorum.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
Ynt: Dünya Turu için Yelkenli Önerisi
« Yanıtla #1 : Ekim 20, 2015, 10:55:13 ÖS »
Dünya turu için tüm kişisel  ihtiyaçları  ve teknenin ihtiyaçlarını barındırabilecek büyüklükte ve denize  gerçekten  dayanıklı, sert  havada içindekine  de  kolay bir yaşam sağlayacak tekne gerekir. Bu  tekne kesinlike 10 metre altında olmamalıdır.  Dünya turu yapan küçük  tekneler sizi yanıltmasın. Sadece başarabilenler konu edilir, başaramayan tekne sayısı ise oldukça fazladır. Mini  6.50 veya benzeri bir tekneyi bu iş için düşünmek maceradan da ötedir.   

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

hisalih

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Ekim 20, 2015, 11:35:15 ÖS »
cevap için teşekkür ederim peki önerdiğiniz bir yelkenli tekne var mı? tek kişinin kontrolünü sağlamakta sıkıntı çekmeyeceği

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #3 : Ekim 21, 2015, 09:46:23 ÖÖ »
Tüm tekneler tek kişinin  kullanmakta sıkıntı çekmeyeceği teknelerdir. Belki biraz kişisel değişiklikler gerekebilir ama özellikle açık denizde tüm tkneler tek kişi kullanılabilir. Zaten  tek kişi olunca günde en az 8  saat tekne kimsenin  kontrolu olmadan yol alacaktır.

Yelken  alanları dağıtılmış yani  keç  veya cutter veya ikisi birden  bir tekne kontrol açısından kolaylık sağlar,  omurga salma düz gitmede kolaylık sağlıyor ama  rüzgar dümenleri ve otopilotlar fin salmalı bir tekneyi de kolaylıkla kontrol ediyor  dümen palasının birden çok yerden gövdeye bağlı olması dümen kırılma olasılığını azaltır (skeg hung). Ağır deplasman teknesinin denizde hareketleri de yavaştır. Cumhur Gökova'nın Karayiplerden dönerken  olduğu gibi yatarken fırlayıp teknenin  tavanına çarpıp yaralanmazsınız veya güverteden denize uçma riskiniz azalır  ayrıca rahat da edersiniz.

Tekne  denize gerçekten dayanıklı olmalıdır, küçük  pencere açıklıkları, sağlam bir gövde ve kamara yapısı ve arma,  kolaylıkla kendiliğinden boşalabilen bir      havuzluk, kuru bir kamara, yeterli su deposu, yeterli gıda deposu, yeterli olacağını umduğunuz yedekler ve aletler teknenin olmazsa olmazıdır. arızalar mutlaka olacaktır ve bunları onarabilecek bir reis şarttır. Her zaman önerdiğim  gibi  Türkiye'den çıkıyorsanız, Akdeniz'i  geçene kadar  limana girmenizi gerektirecek  2-3 arıza yaşarsanız vaz geçin.

Aslında her tekne dünya seyahati yapabilir, dünya seyahati yapacak olan tekne değil tekneyi kullanandır. Kullanan kendini yeterli hissediyorsa zaten doğru tekneyi de seçer.  Gerekli olan kişisel ihtiyaçlar (gıda su vs) dışında gövdesi arması ve motoru sağlam kalacak bir teknedir. Diğer malzemeler sizin  ne kadar rahat edeceğinize bağlı olarak seçilebilir.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #4 : Ekim 21, 2015, 01:18:05 ÖS »
Tekne seçimi bir takım özellikler hariç tamamen kişiseldir. Aşağıdaki  linkteki cruiser olarak sınıflanmış ve özellilkle "blue water" olarak bellirtilmiş tekneler bu tür bir gezi için uygundur.

http://www.sailboatlistings.com/cgi-bin/saildata/db.cgi?db=default&uid=default&sb=33&so=descend&price-gt=1&websearch=1&manufacturer=&model=&length-gt=33&length-lt=45&year-lt=---&year-gt=---&price-lt=&type=cruiser&material=---&hull=---&state=&view_records=+Show+Matching+Boats+http://www.sailboatlistings.com/cgi-bin/saildata/db.cgi?db=default&uid=default&sb=33&so=descend&price-gt=1&websearch=1&manufacturer=&model=&length-gt=33&length-lt=45&year-lt=---&year-gt=---&price-lt=&type=cruiser&material=---&hull=---&state=&view_records=+Show+Matching+Boats+

6,5m  bir tekne ile dünya dolaşılmaz, dolaşılabilir diye yola çıkarsanız tamamlamama olasılığı bitirme olasılığına göre çok daha  yüksektir. Eğer gerçekten kenidinize eziyet etmek istiyorsanız denemenizde bir sakınca yok.

hisalih

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Ekim 21, 2015, 01:53:22 ÖS »
cevap için teşekkürler

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #6 : Ekim 21, 2015, 04:48:47 ÖS »
Hakan Oge nin dunya turuna ciksam hangi tekne ile çikarim seklinde bir söylesisi vardi. Kendi blogunda olabilir. Google da aratirsaniz bulabilirsiniz. Tropik bolgrlet icin ayri, kutuplar icin ayri tekneden bahsediyordu.
Ne mutlu Türküm diyene.

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #7 : Ekim 22, 2015, 11:54:08 ÖÖ »
Merhabalar;

Bir tanıdığım önümüzdeki sene  Vendee Globe  rotasını takip ederek bir dünya turuna çıkmayı düşünüyor hali hazırda elinde bir yelkenli var ama her yelkenli doğal olarak böyle turlara uygun değil, Kendisi araştırma yapmasına rağmen birde daha tecrübeli olan sizlere sormak istiyorum parasal yönden bir sıkıntı olmadığı için tek kişinin dünya turu yapabileceği bir Yelkenli Önerisi gerekiyor kendisi profesyonel yelkenciler gibi 100 günlük bir sürede bunu tamamlama gibi bir düşüncesi yok ortalama 300-400 günde tamamlamayı düşündüğünden dolayı yiyecek ve su ihtiyacının hepsini bir yelkenlide barındırmayı düşünüyor sizin önerdiğiniz yelkenliler ne olabilir genelde mini 6.50 önerilse 'de tek kişi için daha iyileri vardır diye düşünüyorum.

Hocam öncelikle merhaba...

Vendee Globe rotasını izleyerek bir tur yapmayı düşünen arkadaşımızın kanımca ; hangi tekne ile bu turu yapacağı konusunda tavsiyeden çok zaten bu bilgiye bizlerden çok daha fazla sahip olması gerektiğini düşünüyorum. Zira bildiğimiz Vendee Globe rotası ise bu bahsettiğiniz , o tecrübe ve bilgi mertebesinde değilse biz transatlantik önersek te sonuçları çok ağır olabilir.

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #8 : Ekim 22, 2015, 12:30:04 ÖS »
Bence bu topic tam Servet'lik. ;) "Güzel ülkemin, güzel insanı" nutkunun tam sırası  ::) ama her ne olduysa bu sene dutu çok yedi anlaşılan... :D

Sanırım arkadaş bir heves hayal kurdu; hayal kurarken seside açık unuttu. (zaman, zaman çoğumuzun yaptığı gibi...) Her ne ise yinede böyle bir hayalin içinde kaybolmadan dolaşabilmek için yolu aydınlatanlara teşekkürler...
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

ismailoruc

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Oruç
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: Devekuşu-2
« Yanıtla #9 : Ekim 22, 2015, 01:02:46 ÖS »
Mehmet abi
Her şey hayalle başlar.
Hayal zaman içinde edinilen bilgilerle şekillenir, daha sonra da ya vaz geçilir yada gerçekleştirmek için eyleme geçilir.
Bu değerli dostumuzun hayalini gerçekleştirmek için eyleme geçeceği günleri sabırsızlıkla bekleyeceğiz.
Yeter ki hayalinden vazgeçmesin. Mutlaka olur.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #10 : Ekim 22, 2015, 01:15:55 ÖS »
Dünya turuna niyetlenen ve yapanların bir çoğu acemidir ve yeterli bilgileri olmadan denize çıkarlar. Yolda öğrendikleri ile usta olurlar ve turu tamamlarlar. İlk Türk dünya dolaşanı Sadun Boro'dur ve Ege'den daha güzel bir yer olmadığını iddia eder. 

Ben kendimi bir çok defa test ettim. Önce Antalya körfezini batıdan doğuya geçerken, Mısır'a tekne götürürken gördüm  ki bir günü geçen kara görmeden geçen seyirlerden hoşlanmıyorum. Uzun sürelli bir yolculuğa çıkacak olsam, niyetim eski dünya turu yapmak olurdu. Akdeniz'den çıkıp Baltık denizi, Sibirya, Japonya, Çin, Hindistan, belki Kızıldeniz, korsanlık devam ediyorsa Güney Afrika ve Akdeniz'e geri dönüş hep hayalimdedir.   

hisalih

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Ekim 22, 2015, 08:23:15 ÖS »
                 Osmanuysal, Mehmet Köstekçi , ismailoruc yorumlar için teşekkür ederim bazı kişilerin doğal olarak tepkileri olmuş Vendee Globe rotası bildiğiniz 4 senede bir 6.5 metrelik tekne ile çıkılan rota burada bir yanlış yok bilindiği üzere dışarıdan yardım veya karaya ayak basmak yasak benim bu konuda az çok bilgim var sizler kadar iyi değilim ama tura çıkacak olan kişinin zaten bilgisi var.

Zaten bu bilgi doğrultusunda kendine yelkenli araştırıyor ama benim amacım elimden geldiğince yardımcı olup bu konuda olan forumlardada sormak istedim bir dostum olduğu için başına bir şey gelmesini istemem. Sonuç olarak genelde Antalya Rotasında bulunup ülke dışına çıkmamış biri ve ülkemiz ile tropikal bir iklimi olan yerler arasında farklar olur.

Özellik ile PM olarak celenoglu ile biraz konuştuk yardımcı oldu, Sağolsun Mehmet Köstekçi özel olarak sanırsam aklından geçenleri foruma direk yansıttın belki böyle bir tecrüben var ise yurt dışı kendi kişisel önerilerin var ise paylaşırsan memnun olurum birde normalde Vendee Globe rotasında somali tarafı yok korsanlar nedeni ile sanırsam bu rotanın eklenmesi bir sıkıntı yaratır mı acaba?

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #12 : Ekim 22, 2015, 08:34:23 ÖS »
Bence bu topic tam Servet'lik. ;) "Güzel ülkemin, güzel insanı" nutkunun tam sırası  ::) ama her ne olduysa bu sene dutu çok yedi anlaşılan... :D
    Yazlıkta tekneyle uğraşıyordu, yazlık sezonu bitti yakında esip gürlemeye başlar  ;D ;D ;D

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #13 : Ekim 22, 2015, 09:56:40 ÖS »
6,5 m bir tekne ile (umarım doğru yönde) dünyayı  dolaşmaya niyetlenen birisi Somali'den korkmaz,  onca badireden sonra, susuz ve gıdasız Somali korsanlarının  eline düşmek işine bile gelebilir. İşin  şakası bir yana Somali korsanlığı Nato güçleri sayesinde biraz hafifledi ama korsanlık Hint okyanusunda yaygınlaştı.  Sanırım  Hindistan boylamını geçtikten sonra ada ve kara bulunan her yerde korsanlık riski oldukça yükseldi. Hedefleri konusunda bir bilgim yok, acaba amatör tekneleri de hedef alıyorlar mı? Yarışların yapıldığı rotalar organizatörler tarafından seçilse bile eminim  ki bir takım  güçler tarafından da denetleniyordur. Yalnız başına bir teknenin  bu konudaki şansından bahsetmek istemiyorum.

hisalih

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Ekim 22, 2015, 10:23:53 ÖS »
             @celenoglu yorum için teşekkürler. Konuşmamızın akabinde zaten 12.5 metrelik bir tekne beğenmiş çoktan,  zaten Vendee Globe katılma amacı yok mevcut rota üzerinden ilerleyecek söz konusu zamanda organizatör olmadığı için denetleme ne derece olur bilmiyorum. ama verdiğin bilgiler gerçek anlamda değerli,

Seni olayın dışına alarak @mehmet ve @Karanlık bu konuya benim dışımda Google üzerinde araştırma yapıp faydalı bilgiler için giren kişiler olabilir bu yüzden derviş dervişe sıra ile binermiş felsefesini takip etmeyin baktığım kadarı ile yaşlarınız benden kat kat büyük böyle konuları trollemek yerine PM olarak yada telefon ile konuşabilirsiniz. Yaşınızın verdiği ve anladığım kadarı ile "elden iş gelmeyince dile vururmuş " deyimini forum üzerinde yansıtmamanız daha iyi olur.

En azından gidin gerçekleştiremediğiniz hayalleriniz var ise imkanı olan kişilerin konularını baltalamak yerine torunlarınıza hayalleriniz ne ise yaşamış gibi lanse edin. ortalama 500 ile 1k mesaj adeti olan birilerinin foruma daha katkı sağlayan cevaplar vermesini beklerim.

herkese kolay gelsin ve celenoglu verdiğin cevaplar için tekrar tekrar teşekkür ederim.