Gönderen Konu: Motoryat projesi  (Okunma sayısı 5947 defa)

ümit gökay

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: ümit gökay
  • Bulunduğu İl: antalya
  • Doğum Yılı: 1984
Motoryat projesi
« : Ocak 25, 2017, 12:15:27 ÖÖ »

selamun aleyküm tüm deniz sevdalı ustalarım kaptanlarım abilerim kardeşlerim. ismim ümit dogma buyume antalyalıyım. denize aşık bi insanım dogal olarak. ama artık tek kıyıdan bakmak istemiyorum farklı kıyılarda farklı koylarda olmak istiyorum. artık küçük tekne istemiyorum. bunun için kendi teknemi yapmaya karar verdim. ilk etepta multichine 31 düşünmüştüm ama yelkenli olmasından dolayı kararımı değiştirdim. çünkü yelkenli tekne bana hitap etmiyor yapsamda satın alsamda içime sinmeyecek. bunun için motorlu teknelere bakmaya başladım. http://www.bruce-roberts.com/public/HTML/EURO12.htm linkini ekledigim tekneyi yapmayı düşünüyorum. bunun için yer zaman malzeme el becerisi işcilik gibi konularda problem yok allahın izni ile bi anda degil 3 sene 4 sene 5 sene ne kadar sürerse yavaş yavaş imkanlar dahilinde yapılacak. siz degerli ustalardan bilgi fikir düşünce almak istiyorum nasıl olur neler yapmalıyım nerelerden başlamalıyım.

NOT: form da uzun zamandır bi cok konuları okudum inceledim bazı konularda yapamazsın mümkün degil olmaz bununla ugraşacagına ikinci el al falan filan diye insanı yapacagı işten sogutan yazılar yazılıyor lütfen bu konuda olmasın. olursada mantıklı acıklaması ile olusun...

SAYGILAR....

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Motoryat projesi
« Yanıtla #1 : Ocak 25, 2017, 12:27:02 ÖÖ »
Aramıza hoşgeldiniz sefalar getirdiniz Aleyküm selam  :)

Öncelikle sizde burada vakit geçirmeye başladıkça bazılarına uğraşma satın al,sen hiç bulaşma diyeceksiniz emin olun ve bu sözümü unutmayın  C:-)

Size neden öyle öyleyelim biz yapmak isteyene bu işi yaptırmak için kurulmuş bir topluluğuz. Ne güzel plan seçiminizi yapmışsınız hemde projenizin büyüklüğü ile orantılı ücretli plana yönelmişsiniz ki bu niyetinizin en büyük göstergesi. :onay :onay

Nerden başlamalısınız ?

Kesin olarak bu tekneye karar verdiyseniz planı almak 1. adım olacak.

Burada sorulacak sorular.
Teknenin özelliklerini iyice inceledikmi? Tekne ''steel and aluminium'' bir tekne. Buna uygun işçilik,malzeme elde varmı ? El becerisi varmı ? 12 metre bir tekne en iyi ihtimal ile 3-4 senesi var. Bu süreye hazırmıyız ? 12 metre bir tekne en iyi ihtimalle sizden 100 bin +- tl götürür. Bu süreçte buna hazırmıyız ? Önce bu teknenin bir maketini yapmayı düşünüyormuyuz ?

Ben soruları sordum sizde bu soruları kendinize sorun cevapları netse hemen başlayın  :dedv
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

ümit gökay

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Ocak 25, 2017, 12:50:03 ÖÖ »
Sn. volkan aydın cevabınız için teşekkür ederim.

1. evet tekneyi inceledim uzun zamadır fiberglas aluminium ve celik olmak üzere üç planı var eger ben yanlış anlamadıysam. sadece orada kafama takılan her planın üç ayrı fiyatı var hangisini ücret olarak kabul etmeliyim. bütün a dan z ye herseyi ile eksiksiz olmalı plan.

2. gerekli olan işcilik malzeme var olmayanlarda temin edilir. el becerisi konusunda kendime güvencim sonsuz mobilya elektirik su tesisatı hepsini yaparım.

3.evet uzun bi zaman var ve ben buna hazırım.zaten bi anda 100 bin tl verebilsem 2. el ararım amacım burada hem uzun zamanda yavaş yavaş biseyler yapmak en önemlisi kendim birşeyler beceridigimi görmek

4. maketini yapmayı tabiki düşünüyorum az cok bana fikir verecektir

SAYGILAR....

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #3 : Ocak 25, 2017, 10:32:08 ÖÖ »
Hangi malzemeden imal etmeye niyetleniyorsanız o malzemeye ait planı alacacaksınız. Tekne planları kullanılacak malzemeye göre tasarlanır ve küçük gibi görünse de her malzeme için ayrı detaylar vardır. Bu planlardan en ucuzunu alayım kontraplaktan veya ahşaptan imal edeyim diye düşünemezsiniz.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

ümit gökay

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Ocak 27, 2017, 12:53:43 ÖÖ »
sizce hangisi en iyi en uygun fiyatlı en hızlısı olmalı. alüminyum mu celik mi fiberglasmı.

bi sorum daha var anlamadıgım konu şu fiberglas ile cam elyaf ve epoksi arasında fark varmı yoksa aynı şeymi

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #5 : Ocak 27, 2017, 01:57:54 ÖÖ »
sizce hangisi en iyi en uygun fiyatlı en hızlısı olmalı. alüminyum mu celik mi fiberglasmı.

bi sorum daha var anlamadıgım konu şu fiberglas ile cam elyaf ve epoksi arasında fark varmı yoksa aynı şeymi

Amatör yapımcı için sıralarsak,en uygun yapım şekli k.plak ,elyaf,epoksi yöntemidir..
En zoru polyester teknedir,nedeni polyester için önce teknenin erkek yada dişi kalıbını yapmak lazım..
epoksi ve polyester yapıştırıcı çeşitleridir..epoksinin yapıştırıcı olarak polyestere göre artıları daha coktur,ama pahalıdır..cam elyaf kumaş türüdür,yapıştırıcı ile calışıldıgında fiberglas denilen ürün ortaya çıkar..
Alüminyum son dönemlerde tercih edilen bir malzemedir tekne yapımın da,korozyona cok dayanıklıdır..ama deniz aluminyumu ve kaynak ekipmanı pahalıdır,kaynak işçiliği önemlidir..sac tekneler sağlamdır sunek olduğundan çarpmalarda delinmeye karşı mukavimlerdir,kumlama ve epoksi boyalarla korozyona karşı dirençleri de gelişmiştir..malzeme,kaynak,maliyet giderleri daha düşüktür,diger yöntemlere göre inşa'sı daha hızlıdır diyebiliriz..

ümit gökay

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Ocak 28, 2017, 01:49:31 ÖS »
allahın izni ile bu işe yakında başlayacagım hatta o kadar niyetlendimki sırf bu iş için antalyadan istanbula 11 19 şubattaki yat fuarına günü birlik gitmek için şimdiden uçak biletini aldım. sırf bilgi ve görsel güzellikleri daha yakından görmek için.  ama yukarıdaki link te paylaştıgım tasırımın bi kaç begenmedigim yeri var mesela üst kabin kısmı orada ufak tefek değişiklikler yapabilirmiyim mesela.