Gönderen Konu: SON KAT ELYAFTAN SONRASI  (Okunma sayısı 6628 defa)

ulu1

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Ahmet Ulukut
  • Bulunduğu İl: Muğla-Milas
  • Doğum Yılı: 1949
  • Tekne Adı: Böçek
SON KAT ELYAFTAN SONRASI
« : Temmuz 15, 2012, 06:28:47 ÖS »

Sevgili dostlar,

Sitedeki tüm yapılmış projeleri incelediğimde teknelerin dış kaplaması son kat elyaf atıldığında öylece bırakılıyor. Ben 25 gr./m2 polyester tül kullandın ve mocunla fazla uğrasmadım. Sadece yoklama macunu yetti. Malzeme hem ucuz hemde karaköyde var.
İncelememde gözümden kaçan varsa kusura bakmayın.

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
Ynt: SON KAT ELYAFTAN SONRASI
« Yanıtla #1 : Temmuz 15, 2012, 08:56:39 ÖS »
Elyaftan sonra astarboya, yoklama, macun, boya, son kat boya nasıl yapılacak; bir bilen anlatsa da öğrensek !..
Ne mutlu Türküm diyene.

mtursucu

• Yeni Rehber
  • **
  • Muharrem Turşucu
« Yanıtla #2 : Temmuz 15, 2012, 09:06:51 ÖS »
Elyaftan sonra osmos önleyici bir malzeme kullanmanızı tavsiye ederim.
 http://www.teknomarin.com.tr/astarlar/teknopox%201545%20tr.html

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #3 : Temmuz 16, 2012, 03:09:14 ÖS »
Elyaftan sonra astarboya, yoklama, macun, boya, son kat boya nasıl yapılacak; bir bilen anlatsa da öğrensek !..

http://www.teknomarin.com.tr/faydalitr.html

Sunay Abi buradaki videoları izlersen özellikle sorunla ilgili en üstteki video kafanda bazı sorular cevap bulmuş olur. Burdakiler gibi aşırı profesyonel yapmasanda bazı aşamaları yapmış olursun.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
« Yanıtla #4 : Temmuz 16, 2012, 03:50:23 ÖS »
Sağol  Volkan, videodan çok istifade ettim.
Ne mutlu Türküm diyene.

ulu1

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #5 : Temmuz 16, 2012, 05:57:56 ÖS »
Sevgili Sunay,

Ben kendi yaptığım teknenin iç kısmında 200 m2/kg örgü elyaf ve Duratek KL674 marin Epoksi, dış kısmında 200 m2/kg örgü elyaf, Duratek KL 674 marin Epoksi üzerine 25 m2/kg Tül Elyaf kaplayarak kaplama işlemini bitirdim. Burada KL674 marin Epoksi ahşaba son derece yapıştığı için seçtim.
Kaplamadan sonra hafif bir zımpara ve Polisan Epoksi Macun ile hatalı yerleri macunladım. Macun kuruduktan sonra su zımparası ile yeniden zımpara ve bu işlemin ardından tekne temizlenerek Polisan Epoksi Antilorozif astar ile bir kat boyadım. Astar kuruyunca yine su zımparası ile zımparaladım ve gerekli yerlere yoklama macunu tatbik ettim. Bu işlemden sonra tekneyi tüm toz ve zımpara artıklarından temizledikten sonra Polisan Epoksi boya 9016 ile son kat boyayı attım ve iş bitti. bu işlemden sonra zehirli yapmak istersen su kesimini çizerek zehirli uygulayabilirsin.
Sormak istediğin birşey olursa cekinme.

Selamlar,

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
« Yanıtla #6 : Temmuz 16, 2012, 08:43:56 ÖS »
Sevgili Sunay,

Ben kendi yaptığım teknenin iç kısmında 200 m2/kg örgü elyaf ve Duratek KL674 marin Epoksi, dış kısmında 200 m2/kg örgü elyaf, Duratek KL 674 marin Epoksi üzerine 25 m2/kg Tül Elyaf kaplayarak kaplama işlemini bitirdim. Burada KL674 marin Epoksi ahşaba son derece yapıştığı için seçtim.
Kaplamadan sonra hafif bir zımpara ve Polisan Epoksi Macun ile hatalı yerleri macunladım. Macun kuruduktan sonra su zımparası ile yeniden zımpara ve bu işlemin ardından tekne temizlenerek Polisan Epoksi Antilorozif astar ile bir kat boyadım. Astar kuruyunca yine su zımparası ile zımparaladım ve gerekli yerlere yoklama macunu tatbik ettim. Bu işlemden sonra tekneyi tüm toz ve zımpara artıklarından temizledikten sonra Polisan Epoksi boya 9016 ile son kat boyayı attım ve iş bitti. bu işlemden sonra zehirli yapmak istersen su kesimini çizerek zehirli uygulayabilirsin.
Sormak istediğin birşey olursa cekinme.

Selamlar,
Teşekkür ederim.
Kaplamadan sonra hafif zımpara ve Polisan epoksi macun ile hatalı yerleri macunladığını yazıyorsun. Benim teknede de elyafın bazı kabaran yerleri oldu. Devam eden insaatlar bölümünde ZETA 4.30 konu başlığında resimleri mevcut. Bu hatalı yerleri kazıyıp zımpara ve senin kullandığın macunla kapatmayı düşünüyorum. Uygun olur mu?
Selamlar
Ne mutlu Türküm diyene.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #7 : Temmuz 16, 2012, 08:54:37 ÖS »
    Sunay abi, O kabaran yerleri kazıyıp aç ve tekrar o kısımlara lokal olarak elyaf döşeyip, sonra macunla düzeltme yapılırsa daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
« Yanıtla #8 : Temmuz 16, 2012, 09:29:31 ÖS »
    Sunay abi, O kabaran yerleri kazıyıp aç ve tekrar o kısımlara lokal olarak elyaf döşeyip, sonra macunla düzeltme yapılırsa daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.
Teşekkürler.
Bu hatalı yerler teknenin iç kısmında olduğu için böyle düşünmüştüm. Dışını daha yapmadım. Yaptığım hatayı da galiba buldum. Kontraplağa elyaf öncesi zımpara atmamıştım. Deneme yaptım; önce zımpara yapılırsa elyaf çok iyi yapışıyor, sorun kalmıyor.
Ne mutlu Türküm diyene.

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
« Yanıtla #9 : Temmuz 16, 2012, 09:37:49 ÖS »
Teşekkürler.
Bu hatalı yerler teknenin iç kısmında olduğu için böyle düşünmüştüm. Dışını daha yapmadım. Yaptığım hatayı da galiba buldum. Kontraplağa elyaf öncesi zımpara atmamıştım. Deneme yaptım; önce zımpara yapılırsa elyaf çok iyi yapışıyor, sorun kalmıyor.
Sizin de daha önce tahmin ettiğiniz gibi kontraplak üzerinde bazı kısımlarında yapışmayı önleyen bir madde var galiba.
Ne mutlu Türküm diyene.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #10 : Temmuz 16, 2012, 09:41:54 ÖS »
     Ben diş yüzeyde sanmıştım, iç yüzeyde ise sorun olmaz.

ulu1

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #11 : Temmuz 17, 2012, 04:35:46 ÖS »
Bendede iç kısımda bazı kabarmalar oldu tamamen kazıyıp elyaf ile tamir ettim. Büyük yüzeylerde zamanla macun sorun olabilir.