Gönderen Konu: Amatör Tekne Yapımcılığında Karar Kriterleri  (Okunma sayısı 41762 defa)

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Amatör Tekne Yapımcılığında Karar Kriterleri
« : Eylül 15, 2011, 08:12:28 ÖS »

Eminim ki,bu dergiyi okuyanların çok önemli bir kısmı amatör tekne yapımcılığına heves etmiştir.
Amatör tekne yapımı aslında sıradan hevesle başlanacak umulduğu kadar da kolay sonuç alınacak bir hedef değildir.
sekiz şeye ihtiyacınız olacak:
1-bilgiye,
2-tekneyi bitirebilecek kadar sabıra
3-zamana
4-iyi bir plana
5-tekneyi yapabileceğiniz mekana
6-gerekli alet ve edevata
7-el becerisine,
8-ekonomi bilgisine
9-bol miktarda paraya
10-bütün bunlara katlanacak bir aileye.
1-Bilgi ihtiyacınız:
Hayatınızda hiç bir deniz yolculuğu yaptınız mı?
Yapacağınız tekne boyunda bir teknede kaç saatinizi gecirdiniz?
Tekneler hakkında ne biliyorsunuz?
Malzemeler hakkında neler biliyorsunuz?
Tekne dizaynı hakkında neler biliyorsunuz?
Tekne yapımı hakkında neler biliyorsunuz
Nasıl bir tekneye ihtiyacınız var?
Tekneyle neler yapacaksınız? nerelere gideceksiniz?
Tekneyi nerede muhafaza edeceksiniz?
Yaparken kimden teknik destek alacaksınız?
İşte bu ve buna benzer binlerce soruya dolu dolu doyurucu cevaplar verebiliyorsanız sonraki maddelere geçebilirsiniz.
2- Sabır ihtiyacınız:
Amatörce yapılan hiç bir imalatın belirlenen zamandan önce bitirildiği görülmüş sey değildir.
Bazen küçücük bir tahta parçası sizi günlerce oyalayacak.haftalarca uğraştığınız bir kalıbın hatalı olduğunuson anda farkedeceksiniz.Kullandığınız malzemenin önemli bir kısmını ziyan edeceksiniz.Birileri sürekli gizliden gizliye kıskançlıkla alay edecektir. Yüzlerce aksilik üstüste gelecektir.Tekneyi bitirmek ar-namus meselesine dönüşecektir.
Sezon bittiğinde tekne bitmemiş olacaktır.
3-Zaman ihtiyacınız.
Eğer çok basit bir tekne yapmıyorsanız öyle günde bir saat.hafta sonları 5 saat çalışmakla tekne bitmez.Bu kadar zaman ayırırsanız yarısına yakınını malzeme aramakla,tutkalların,polyesterin,boyanın kurumasını,kesilen elektriklerin gelmesini beklemekle geçirirsiniz.
Bolca vaktiniz,uzun sürede bitirme hedefiniz yoksa vazgeçin gitsin.Vaktiniz yoksa denize nasıl çıkacaksınız?.
4-Plan ihtiyacınız.
Bir tekne yapmak icin öncelikle iyi bir plana ihtiyacınız var.Eğer plansız yapmayı düşünüyorsanız bu yazının devamını okumanıza bile gerek yok.Hatta tekne yapmak icin ayıracanız bütçeyi sayısal loto da filan değerlendirin hiç değilse?adı da kumar olan bir kumarı oynadım? dersiniz.
Plansız bir teknenin çok iyi bir işcilikle yapılmış olması bu dergiyi okuyanlar için bir şey ifade etmez.
Plansız yapacağınız tekne, bakanların gözüne hoş görünebilir belki ama denizde fazlaca işinize yaramaz.
Sayısız milyarlar harcayarak yapacağınız bir tekne,sütliman havalarda bile denizde olmayı burnunuzdan getirebilir.
İyi bir planı nasıl edineceksiniz?
İki yolu var.
Ya gideceksiniz bir gemi insa mühendisine,adamın bileğinin hakkını,alnının terini ödeyecek plan çizdireceksiniz.
Ya da yurtdışından bilinen tanınan bir plan getireceksiniz.
Benim tavsiyem birincisidir.Yurtdışından getirilecek bir planı ne kadar anlar,ne kadar uygularsınız,son anda aklınızdan gecen küçük tadilatlara imkan verir mi bunu önceden bilebilmek imkansız.
Benim tavsiyem, hazır plandan pahalıya da çıksa planı Türkiye?de çizdirmektir.
Ama sakın olaki mühendisinizden abuk subuk şeyler istemeyin.Ona ihtiyacınız olan tekneyi anlatın,benzerlerini tarif edin.Bizdeki müteahhitlerin sonradan kat çıkma hesabı gibi hesapları yapmak yerine istediğinizi tam olarak söyleyin.Tam plan bitmişken? bunu yarım metre genişletelim 1 metre uzatalım? gibi saçmalıklarla adamın aklını almayın.
Bizim insanımız fikrin bedelini ödemekte gerçekten çabasızdır.İyi bir tekne yapmak icin gözden çıkardığı paranın komik bir kısmını bile dizaynır a vermek yerine,beğendiği teknenin iki fotoğrafını ustaya verip tekne yaptırır.Maksat projeyi bedavaya getirsin.
Hatta beğendiği teknenin planında oransal büyütmelerle daha büyük bir tekne yaptıranlar var bu ülke de.E nasıl oluyor bu tekne.Oluyor da benim gözümde 6 yaşında 80 kiloya erişmiş çocuk gibi oluyor.Böyle bir tekne de denizde çok şişman bir çocuğun hantallığında davranıyor.
Ben 200.000 $ lık plansız tekneler gördüm.Sadece ustanın kafasında tasarlanmıştır.
Gözle yapılan enterpolasyon her zaman başarılı olmuyor ki.
Planına uygun yapılmış bir tekne her zaman daha iyi fiyata satılır.
Belki siz yaptığınız tekneyi satmamayı düşünüyorsunuz.Tekne sizinle beraber mi yaşayacak?
Ya büyük gelecek bakamayacaksınız satacaksınız.ya küçük gelecek satacaksınız.
Hatta uzun bir zamanı tekne yapımına harcayıp ondan çok daha az süre kullanıp bıkacaksınız.
Bir tekne ya başka bir sahibin mal varlığına,ya denizin dibine,ya sobaya , ya da belediye çöplüğüne gider.
Eğer planlı bir tekne iyi bir işçilik söz konusu ise son üç halin olma ihtimali çok azalır.
Yok plansız bir tekneyi satmayı düşünüyorsanız müşteriyi hacıağalardan,pavyon sahiplerinden,ilk kez tekne alacaklardan,denizle ilişkisi sadece boğazda balık yemekten ibaret bir kitle icinden bulmalısınız
5-Mekan ihtiyacınız:

Yurdumuz insanı heves etmeye görsün,apartmanın 3.katında,çatısında,denizden 1000 km uzakta, samanlıkta, bahçede,sokakta yapar teknesini.
Eğer ciddi olarak yapacaksanız baştan söyleyeyim.teknenin iki tarafında en az 1 metre boşluk kalacak kadar geniş,tekne boyunun 1,5 misli kadar uzun uzunlukta kapalı bir ve mümkünse yüksek tavanlı bir mekana ihtiyac olacaktır.
Mekanın aydınlık olması tercih edilmelidir.Bodrum katta tekne yaparsanız elektrik harcamanızın çoğunluğu aydınlatmaya gider.
Bir sürü malzeme alacaksınız,alet edevat alacaksınız.Bunları koruyacak gibi bir mekanı kullanma şansına sahip olmalısınız.
Mahalle arasında yapmaya kalkarsanız çoğunlukla tekneye ayıracağınız zaman haftasonu ve geceler olacaksa komsularla hır gür yaşayabilirsiniz.
Elektrikli aletlerin gürültüleri bazen çok çekilmez oluyor.
Mekanın elektriği suyu,hatta tuvaleti de olmalı tabii.
Ben bu ülkede tekne yapılabilecek hiç bir mekanda kalorifer görmediğim icin ucuz
yollu bir sobayı da soğuk kış günleri icin tavsiye ederim.

6-Alet ve edevat ihtiyacınız:

Bakın burası önemli.Eğer kenarda bir sürü alet edevatınız varsa mesele yok.Ama hiç alet ve edevatınız yoksa bir daha düsünün.
Tekne kaç para?alet edevat kaç para?
Ortalama alet edevat ihtiyacı icin gözden çıkarmanız gereken para 500 Tl. dan daha aşağıda olmayacaktır.Peki tekne bittikten sonra onları ne yapacaksınız?Nerede muhafaza edeceksiniz?
?Hepsini emanet alırım? diyorsanız onunla başa çıkamazsınız.Alıp geri götürmeye bol miktarda zaman harcarsınız.

7-El becerisine ihtiyacınız :
Acemi nalbant mesleği fakirin eşeğinde öğrenirmiş.Eğer hiç bir deneyiminiz yoksa başlamayın.
Öğrenin,gidin tekne ustaları,marangozlar,boyacılar nasıl çalışır bakın.Bakmaktan ve öğrenmekten bıkmayın.
Teknede kullanacağınız malzemelerin tamamı dövize endeksli ve tahmininizden pahalı
Bu yüzden?dekupaj kullanmayı öğreneceğim diye koca bir tabaka marin kontraplağı,polyester dökeceğim? diye dünyanın malzemesini ziyan edebilirsiniz.
Bu tür deneyimleri ucuz ve az miktardaki malzemeler ile kazanmaya çalışın.Çok bilinen ancak az uygulanan ?kırk kere ölç,bir kere biç?kuralını unutmayın.

8-Ekonomi bilgisine ihtiyacınız:
Kişisel bütçenizde tekneye önemli bir yer ayırın.Ona düzenli olarak ne kadar para ayırabileceğinizi,
bu parayla neler alınabileceğini,ne kadar süre masraf etmeniz gerektiğini planlayın.
Tekne icin gerekli malzemelerin neredeyse tamamının listesi size dizaynır tarafından sunulabilir.

Ülkemizin mevcut şartları değerlendirildiğinde ?gerektikce malzeme alırım, yaparım?mantığıyla teknenin bitmeyeceğini şimdiden anlayın.Eğer dolar bazında kazanmıyorsanız tekne bütçenizi dolar olarak kenarda saklamıyorsanız malzemeyi olabildiğince baştan alıp stoklayın.
Tüm girdiler dövize endeksli olduğundan tekne bütçesini de döviz cinsinden planlayın.
Hesabın sonu ucurum gibi görünüyorsa vazgecin.
Eger ortalama gelir getiren bir işiniz varsa ve işinize daha fazla zaman ayırdıkça daha fazla kazanabiliyorsanız tekne yapımı icin harcayacağınız zamanı işinizde değerlendirerek belki de daha iyi bir tekneyi satın alabilecek birikimi edinebilirsiniz.

9-Bol miktarda paraya ihtiyacınız:

Amatörce yapılan hiç bir tekne planlanan maliyetle bitmez.Malzeme fiyatlarında
ki artışlar,ziyan olan malzemeler,sonradan malzeme değişiklikleri,yapım süresinin uzaması
tekne maliyetini sürekli arttırır.Zaten bitse de denizde yine bedava gezilmez.Teknenin yanına
gidişiniz,üzerine binişiniz,onun çekek yerinde,marinada,iskelede bağlı oluşu bile masraftır.
Tekne yaparken satılık tekne ilanlarına bakmaktan vazgecin.
Sizin maliyet hesabınızdan çok daha ucuza ikinci el teknelere rastlarsanız morali
niz bozulur.

10-Bütün bunlara katlanabilecek bir aileye ihtiyacınız:
İşte bu olmazsa olmaz kuraldır ve en önemlisidir.Diğerlerini bir sekilde telafi edebilirsiniz.Ama bunu asla.Aileniz,eşiniz çocuklarınız tekne fikrinden uzaksa baştan vazgeçin.
Tekne yaparken sadece kendinizin değil,ailenizin ve cevrenizin de zamanını kullanırsınız.Onların sizin de dahil olmanız gereken planlarında olmazsınız.Çocuğunuzun okul kursu,alışıla gelmiş hafta sonu gezileri,düzenli akşam yemekleri,akraba ziyaretleri,sinema ve diğer eğlenceleri ve bir sürü şey sekteye uğrayacaktır.
Alıştığınız aile yaşamını,aile bütçenizi bozmamayı düşünüyor ve bunu sorunsuzca çözebileceğinize inanıyorsanız bir daha düşünün.
Koca bir teneke polyester hazırlamış çalışırken çalan cep telefonundaki yakınınızın? hadi yemeğe gel.?demesine aldırış etmezsiniz belki ama ondan sonra polyesterin ne olacağını da Allah bilir.
Diyelim ki işin bu kısmı da halloldu.
Benim gibi her gün takım elbise ve kravatla dolaşıp evine efendi efendi dönen bir adamsanız teknenin yanından eve dönüşünüz de bir acaip olacaktır.Üstünüze başınız talaşlı,zımpara tozlu,tiner kokulu olarak eve dönmeye başladığınızda elbiselerinizi dış kapının yanında çıkarırsınız. Elbiselerinizi balkona atarsınız.Banyoya girersiniz.O sıcak banyoya tiner kokusu siner.İç çamaşırlarınız bile acaip kirlidir.Yıkanırsınız koyu koyu kirler akar.Daha dün akşam kestiğiniz tırnaklarınızın arası simsiyah olur.Bir daha kesersiniz.O kadar tutkal,tiner,polyester ile çalıştıktan sonra nefesinizin kimyası bile değişir.Tozdan burun delikleriniz tıkanır.Siz bile bıkarsınız.
Eşinizin bakışını da unutmamak gerek tabii.
Kadıncağız bakar bakar kaderine küser.Yüksek öğrenim görmüş kocasının eve her gün böyle gelişine isyan eder.Kendisi,çocuklar ve diğer bütün güzel şeyler ile sizin tekneyi bir teraziye koyar bugün olmazsa yarın ama elbette bir gün bir patlar.Siz de patlarsınız sonunda.Kendinize değil,kendinizden başka herkese kızarsınız ve sonuçta evlenirken ne kadar yanlış yaptığınızı,kaderinizin kötü olduğunu düşünüp bunu somut olarak söyle ifade edersiniz;
?şimdi gideceğim,o tekneyi kıracağım,yakacağım,zaten size de iyilik yaramıyor?
E ben ne demiştim?bir tekne nasıl elden çıkardı?(Bakınız yukarıda madde 4)
Bunun olmaması icin evdeki durum kavgaya dönüşmeden tekneyi epey bir ilerletin.İlerletin ki geri dönüşünüz olmasın.
Arada evde yapılacak ufak tefek tamiratı tamamlayın.Evde iki civi çakımlık iş varken yapmıyorsanız evdekiler icin yaptığınız teknenin hiç bir anlamı yoktur.
Bu arada yaptığınız teknenin ne kadar önemli ve değerli olduğu konusunda eşinizi ikna edin.
Bittiğinde ne kadar keyif alacağını,komşulara ve arkadaşlarına nasıl hava atacağını, teknenin sosyal statünüze neler katacağını,tekneden tutacağınız lüferleri,istavritleri ballandıra ballandıra anlatın,benzer teknelerin satış fiyatlarını, broşürlerini göstererek ne kadar karlı(?)bir iş yaptığınızı anlatın.
Eğer çocuklarınız varsa bir şekilde onlara da tekneyi sevdirin.
Ben 8 yaşımdaki oğlumun elinde çekiçle teknenin etrafında dolaşmasını istiyorum ama keratayı henüz sadece sürat motoru fikrine alıştırabildim.
moral verici ve moral bozucu son söz:
Şimdi bu yazıyı okuyup da hala cesareti kırılmayan varsa sonsuz başarılar dilerim
Yazının devamını okumasına gerek yok.Onlar icin sonraki yazımda elektrikli el aletlerini anla
tacağım.
Bunların hiç birine dayanamam diyorsanız başlamayın.
Bitirilemeyecek bir tekne sinirlerinizi bitirmeye yeter.
Yok icinizde biraz da olsa heves kaldıysa gidin bütçenizin elverdiğince bir tekne alın.Nasıl olsa bir tekne asla bitmiş olmayacağından üzerinde az bucuk çalışır hevesinizi körlersiniz.
Veya arkadaşınızın teknesine gidin.Hani şu en iyi tekneye.
Bunu da yapamıyorsanız Yenikapı?da sandal kiralayın yorgunluktan bayılana kadar kürek çekin.Aylarca tekne görmek istemezsiniz.Yine canınız isterse yine gidin Yenikapı?ya.
Olmadı mı bir de fırtınada çıkın denize .Kesin vazgecersiniz.
Zaten bir kaç sene sonra hevesiniz de gecer, eskiden yaptığınız gibi zaman öldürmeye devam edersiniz ve her gün? keşke?lerinize bir kaç tane daha eklersiniz.

Savaş KAYAN

Bu yazıyı amatörce tekne yapmak isteyen arkadaşların gözünü korkutmak için değil neyle karşılasacaklarını , sürecin nasıl gelisecegini bilmeleri için buraya koyuyorum..
Yazıyı kaleme alan arkadaş ikibinlerin başından beri amatör tekne yapımcılığı işiyle uğrasmıs kendisine sanırım iki yada üç tekne yapmıs çeşitli internet forumlarında tekne yapımı  konusunda bilgi ve deneyimlerini paylaşmıs ,tartışmalarda bulunmus deneyimli birisidir..Tekne yapmak isteyen arkadaşların bu yazıyı okuyup,kararlarını ondan sonra vermelerinin hem ekonomik,hem zaman hemde ruhsal menfaatlerinedir. :)
Herkese kolay gelsin diyorum.. :)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: AMATÖR TEKNE YAPIMCILIĞINDA KARAR KRİTERLERİ
« Yanıtla #1 : Eylül 15, 2011, 08:46:38 ÖS »
Servet Abi çok güzel bir yazı paylaşmıssın teşekkürler.Konuyu sabitledim.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #2 : Eylül 15, 2011, 08:55:05 ÖS »
Ayrıca 6-9 ve 10. maddelere katılmadığımı belirtmek isterim.Alet edevatın 500 Lira tutması yüksek bir rakam 200-250 tl arası çok rahat tüm malzemeler toplanabilir. 9.maddede ise ikinci el tekne az fiyatlı bulabilirsiniz ama 1978 model 1980 model olur ne halde olur orasını bir tek allah bilir.Şahsi fikrim amatör tekne yapımcılığı okadar da külfetli ve maliyetli bir iş değildir.Tabikide bedava yapacak haliniz yok elbet giderler olacak ama bu insanları korkutacak derecede olucağını sanmıyorum. 10. madde ise çok garibime gitti.Evet tekne yapımına çok zaman ayırıcaksınız ama bu tüm yaşamınızın alt üst olacakmış gibi algılanmasını gerektirmez.Tekne yapıyorsunuz diye hafta sonu gezisi yapmıcaksınız anlamına gelmez.Yada tekne yapıyorsunuz diye çocuğunuzu okula,kursa götürmeyeceksiniz anlamına gelmez.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #3 : Eylül 15, 2011, 09:32:18 ÖS »
volkan göz korkutup bu işe hevesli insanları caydırmak değil amaç..nasrettin hoca damdan düşünce herkes bir yol önermiş,hocanın cevabı bana daha önce damdan düşen birini bulun..beni  en iyi o anlar ne yapılacagınıı en iyi o bilir demiş.! savaş arkadaş''ta damdan düşenlerden :).
ayrıca eski bir yazı bu alet,edevat kısmı su anda 500tl'yi geçer bence..
1) matkap
2)dekupaj testere
3)acılı kesim için yatar testere
4)rende için el planyası
5)el frezesi
6)zımpara makinesi
7)bol miktarda işkence
bunlar olmazsa olmazları bu işi yapmak için...diger ufak tefek alet ve edevatı saymıyorum bile..
bu işte kullanılacak elektrikli malzemelerinde ikinci el olmaması lazım( ne zaman yolda bırakacagı belli olmaz.)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #4 : Eylül 15, 2011, 10:03:00 ÖS »
Abi günümüzde markalar okadar çoğaldıki Çin Malı şuan çok rahat 35 TL ye çok rahat titreşimli zımpara,dekupaj testeresi darbeli matkap bulmanız olası.Ve bence artık Çin Malı kötüdür diye bir şeye inanmıyorum her markanın her ürünün yolu Çin'den geçiyor.Bence 500 TL kaliteli markalar için geçerli bir seçenek.Hadi Çin Malınıda geçtim Alman Malı Einhell marka hertürlü aleti yemek parasına mağazalardan bulabilirsiniz.Daha dün carrefourdaydım bu markalı zımparalar 29 TL carrefourun kendi aletleri 25 TL. Einhell'in bir çok ürününü kullandım akü şarj cihazı,şarjlı matkap şuan babam benzinli testeresini kullanmakta zeytin işleri için.Hiç bir sıknıtısını görmedim açıkçası.Bence 500 tl biraz yüksek bir rakam abi
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Ertuğrul DURAK

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: Ertuğrul Durak
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: Deniz
« Yanıtla #5 : Eylül 17, 2011, 01:08:47 ÖS »

Bu programı izleyene kadar aklımda ne bir tekne almak nede bir tekne yapmak vardı,
Bİr gün abim (Uzakyol Başmakinist) bak adamlar yapıyor biz neden yapmayalım hemde maliyetleri bizim karşılayacbileceğimiz tutarlarda (Ortanın altında gelir, Alt gelir demeyi yediremiyorum kendime :))

O gün bu gün araştırmalarım devam ediyor,

Ama bir sorun var! bilgi ve belgeye sahip değildim

Bu siteyle tanıştığımda bana güven verdi eksik olduğum bilgi ve belgeye bu siteden ulaşacağıma inandım

Ama aklıma takılan hala birsürü şey var

Örneğin : Ülkemizin mevcut şartları değerlendirildiğinde ?gerektikce malzeme alırım, yaparım?mantığıyla teknenin bitmeyeceğini şimdiden anlayın. (Ben böyle yapacaktım)

Örneğin : Okuduğum araştırdığım konular içersinde geçen konularda şöyle birşey dikkatimi çekti

'Eğer daha önce bir tekne yapmadıysanız ve bilginiz hiç yoksa profosyonel bir plan satın alınız ki aldığınız planda teknenin nasıl yapılacağı hakkında detaylı bilgiye ulaşınız '

Niyetim :

http://dinghy.pl/40m_dayboat.htm
Sitemizde (bi parçam oldu artık bu site) paylaşılan bu örnekle başlayıp bitirebilmek, bitirebildiğimi görmek, özgüvenimi kazanmak, yapılabilirliğine ve yapabildiğime inanmak, yapılışını öğrenmek, yelkenli bir tekneyi kullanmayı öğrenmek.

Bunu İstanbul boğazının kuzeyinde Beykoz sahili ve çevresinde kullanmayı düşünüyorum
- Bu teknenin o bölgeye uygun olup olmadığını bilmiyorum ?
- Bu bölgede doğdum büyüdüm yüzmeyi öğrendiğim günü hatırlamıyorum kendimi bildim bileli yüzmeyi biliyorum. Lise zamanlarında  çocukluk arkadaşımla balık tutmak için sandal kiralardık, sandala sabahtan akşama kadar kira vermemek için sandalla dubaya malzemelerimizi taşır sonra birimiz sandalı geri götürüp yüzerek tekrar dubaya gelirdik (Duba tahmini 1 km sahilden). Tabi aynı işlem akşamda olurdu :)

Lafı çok uzattım başınızı ağırttım amacım ise ;

http://www.yachtdesign.com.br/01_portugues/projetos/pp25/mc41_01.htm (bu tekne türkiye sahillerini gezebilmek için uygunmudur?)

Bu tip bir tekne yapabilecek düzeye gelebilmek için gerekli araştırma, küçük tekne yapımı ve teknenin kullanımını öğrenmek (abim = yav olum ben yelkenden anlamam nasıl gider nasıl durur beceremeyiz biz onu).

Yakın zamanda 4 m günlük tekne imalatına başlayacağım ve bitene kadar kafanız fena halde ütüleyeceğim :) inşallah sıkılmazsınız benden...

Ertuğrul Durak
İstanbul-Beykoz
İstanbul İl Temsilcisi
Hayal edebiliyorsan yapabilirsin!

ismailoruc

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Oruç
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: Devekuşu-2
« Yanıtla #6 : Eylül 17, 2011, 01:23:32 ÖS »
ERTUĞRUL KARDEŞ

yanılmıyorsam pop 25 açık plan intermetten indirebilirsin.
ama dingy nin boüazda kullanımında şüpheliyim
saygılar

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #7 : Eylül 17, 2011, 01:29:17 ÖS »
Ertuğrul abi Yelken konusunda ilk başlarda aynen bende sizin gibi düşünüyordum.Ya bu yelkenli nasıl gidicek istediğim yöne gidemicem rüzgar nereye götürürse oraya,rüzgar nasıl götürcek gibi saçma fikirlerim vardı :D güzelyalı limanında bot ve motorumu indirirken Güzelyalı Yelken Klubü ile tanışma fırsatım oldu.Kısacası şunu söylemek istiyorum.Böyle bir zevk,huzur,heyecan yok.Hem huzurlu olup hem heyecanlı olabilceğin,nabzınızın tavan yapacağı nadir yerlerden.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Ertuğrul DURAK

• Çırak Rehber
« Yanıtla #8 : Eylül 17, 2011, 01:34:55 ÖS »
Volkon bey düşüncesi bile heyecanlandırıyor beni

Gece yatıyorum tekne gündüz kalkıyorum tekne :)

İsmail bey pop 25 i şu anda gözüm kesmiyo hele şu 4 m yi alnımızın akıyla bitirip seneye sezona denize atsak benden mutlusu olmaz

Pop 25 in kanuni prosedüre aykırılığı yoksa internetten plan indirilebiliyorsa link vermeniz paylaşım açısından iyi olur

Saygılar,
Ertuğrul Durak
İstanbul-Beykoz
İstanbul İl Temsilcisi

ismailoruc

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Oruç
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: Devekuşu-2
« Yanıtla #9 : Eylül 17, 2011, 02:00:47 ÖS »
başladığında rüyanda da görmeye başlıyacaksın değerli kardeşim

nirvana35

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #10 : Eylül 23, 2011, 11:52:19 ÖÖ »
değerli arkadaşım siteye bugün katıldım baktığımda baya bi uğraş ve hevesin var san bu konuda pop25 net ölçülerini göndereceğim fakat tercüme ve birkaç işlemden sonra şimdiden hepinize kolay gelsin.
 ;) ;) ;) ;)
Koray EREN                                                      İZMİR il temsilcisi      O rh _

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
« Yanıtla #11 : Eylül 23, 2011, 12:55:40 ÖS »
Bugünkü koşullarda alacağınız aletler Çin malı veya Çin'de yaptırılmış olacak. Çin mallarının kontrol altında yapılanları kaliteli olabilir. doğrudan çin markası ile satılanlara biraz daha dikkaltli yaklaşmak gerekir. Bu tür elektrikli cihazların hemen tamamında adam gibi yatak yoktur, yani motor milleri plastik üerinde döner. Çalışmaz mı çalışır ve başarılı da olur. Ama cihazı uzun süre kullanacaksınız. Doğru dürüst bir marka alın.

Ben ne yapıyorum? En ucuz Çin malı cihazı alıyorum ve kullanıyorum. İşim genellikle onarım olduğu için yeterli oluyor. İşten sonra kullanabilir miyim? sorusunu söküp bakarak cevaplıyorum. Eğer cihaz idare ederse bir dahaki onarıma gidiyor. Yetersizse garanti süresinde ise gönderiyorum yoksa hiç bakmadan atıyorum ve yenisini alıyorum. Ama inşaat işine girecek olsam düzgününü hatta en iyisini alırdım.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

Ertuğrul DURAK

• Çırak Rehber
« Yanıtla #12 : Kasım 02, 2011, 08:34:02 ÖS »
değerli arkadaşım siteye bugün katıldım baktığımda baya bi uğraş ve hevesin var san bu konuda pop25 net ölçülerini göndereceğim fakat tercüme ve birkaç işlemden sonra şimdiden hepinize kolay gelsin.
 ;) ;) ;) ;)

Net ölçü dediğiniz plansa ücretsiz tekne planları bölümünde yayınlamanızı ancak telif hakkı açısından bir sıkıntı oluşmaması için Volkana danışmanızı  öneririm.
Ertuğrul Durak
İstanbul-Beykoz
İstanbul İl Temsilcisi

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #13 : Kasım 02, 2011, 09:48:44 ÖS »
Eğer plan ücretli olarak satılmaktaysa inşa hakkı sadece planı satın alan kişidedir.Paylaşılabilir fakat etik olarak güzel bir davranış olmaz.Sonuçta emek harcanıp bedel karşılığında satılan birşey.Özel olarak karşılıklı paylaşılabilir ancak forum üzerinden paylaşılması Denizrehberim Etiğine Uymaz :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Ertuğrul DURAK

• Çırak Rehber
« Yanıtla #14 : Kasım 03, 2011, 05:06:05 ÖS »
 ;) ;) ;) ;)

o zaman Koray beyden bir mail bekliyorum :) ecozge@windowslive.com
Ertuğrul Durak
İstanbul-Beykoz
İstanbul İl Temsilcisi