Gönderen Konu: Evde Kano Yapımı Yardım  (Okunma sayısı 8754 defa)

ramzes

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: husam demir
  • Bulunduğu İl: hatay
  • Doğum Yılı: 1975
Evde Kano Yapımı Yardım
« : Mart 29, 2016, 02:43:29 ÖS »

arkadaşlar aranıza yeni katıldım sizlerden ricam deniz de kullanmak için aynı zamanda balık avında kullanmak için kano yapmak istiyorum el becerim var ama kano için plan lazım bir plan buldum nette ama işin içinden çıkılacak gibi değil bana yardımcı olurmussunuz lütfen şimdiden teşekkür ederim umarım birileri yardımcı olur bana

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: kano yapımı yardım
« Yanıtla #1 : Mart 30, 2016, 10:05:54 ÖS »
Aramıza hoşgeldiniz,bulduğunuz kano planını burada paylaşırsanız beraber değerlendirme yapabiliriz.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

ckrali

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: ali
  • Bulunduğu İl: edirne
  • Doğum Yılı: 1982
Ynt: Kano yapımı yardım
« Yanıtla #2 : Mart 31, 2016, 12:09:11 ÖÖ »
Selamlar,
Uzun bir süredir forumu takip etmeme rağmen ilk mesajımı yazıyorum. Ahşap teknemizi sattıktan sonra kendi teknemi yapma hayaliyle bir süre internette araştırma yaptım. Maalesef zaman ve mekan sorunu yaşıyorum. Bu yüzden bir ay önce fiber bir tekne aldım. Hayalimi ertelemiş değilim. Denize açılamadığım hafta sonlarında yakın göletlerde kullanabileceğim,arabamın üzerinde taşıyabileceğim, kendi başıma indirip,kaldırabileceğim , dengeli , iki kişiyi güvenle taşıyabilece bir kano yapmayı arzu ediyorum.
Sayın  Ramzes denizde kullanmak için kano pek mantıklı gelmiyor. Şöyle ki eğer sadece kürekle kullanacaksanız tahminen balık avından pek verim alamayacak, güvenle açılamayacaksınız. Eğer sadece kıyıdan avlanmayı düşünüyorum diyorsanız küçük bir kayak daha verimli olur kanaatindeyim.
Denizde kullanmak için dengeli sağlam bir kano yapmak için harcayacağınız enerji ve maddiyatı küçük bir tekne yapmakta harcayabilirsiniz. Teknenize küçük bir motor uygun olur böylece daha verimli balık avı yapabilirsiniz.
Bir kaç kano projesi paylaşmak istiyorum:
http://toledocommunityboathouse.com/plans/lazyweekender/100918_comp/index.htm

ilgili sitede lazy weekend isimli kano projesi var. Benim bulduğum en basit en ucuz en dengeli kano projesi bu oldu. Michael Storer isimli tasarımının ""quick canoe""  isimli kanosuyla karşılaştırılmış.

quick canoe
http://www.storerboatplans.com/wp/news/woodworker-puts-plywood-canoe-together-in-4-hours/

quick canoe planı 30 dolar, yapım videosu

Bu iki kanoda yaklaşık ağırlıklarda 25 kg civarı. Arabanızın üzerine koyup taşıyabileceğiniz ağırlıkta.

Özellikle bu iki plan üzerinde durdum. Verdiğim linkteki karşılaştırma gayet kapsamlı. Planları ücretsiz olan lazy weekend kano benim için daha uygun diye düşünüyorum.
Sayın Ramzes bu iki kano da iki kişiyi rahat taşıyor. Daha küçük birçok kano projesi var. Duckpunt 15 (yelkenli versiyon) cheap canoe gibi
ancak deniz de bu kanoları kullanmak ne kadar olası bilemiyorum. Dediğim gibi tatmin etmeyeceğini düşünüyorum.
Kayak modellerine bakabilirsiniz demiştim onun için de araştırma yapmıştım. CLC boats ta kayak planları mevcut Türkiye de Mehmet YAPICI bir çok projesini gerçekleştirmiş bu kayakların. Anladığım kadarıyla yapımı en rahat olan woodduck 14 isimli kayak. Denizde balık avı için (elbetteki kıyı şeridinde) işinizi göreceğini tahmin ediyorum. Eğer deniz de kullanmak için biraz daha büyük bir tekne yapmak niyetine girerseniz bu sitede bir çok plan mevcut (argie 15 çok populer). Eğer yelkene merak varsa yine michael storer in "goat island skiff" planına bakabilirsiniz.

Sayın Volkan AYDIN  size bir kaç sorum olacak Türkiyede ki kontraplaklar ile yurtdışı kaynaklı planlarda ki kontraplak ölçüleri tutmuyor malum.
lazyweeked canoe

Şimdi ben plandaki gibi yan kısımları iki kontraplağı birleştirerek yapmak istiyorum. Orjinal de 467,4 cm olan kano uzunluğu bulduğum kontraplak ölçülerinden dolayı (2,20 * 1,70)  daha da kısalacak 440 cm olacak şekilde yapmak istiyorum. Arkasını da ayna kıç yaparak (elektrikli motor kullanabilme ihtimaliyle) tamamlayabilir miyim ? Bu kano da sizce dengesizlik yapar mı? Veya önerebileceğiniz başka bir plan var mı?

İlk mesajım umarım size de bana da faydalı olur. Edirne'den Selamlar.

ramzes

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: husam demir
  • Bulunduğu İl: hatay
  • Doğum Yılı: 1975
Ynt: Kano yapımı yardım
« Yanıtla #3 : Nisan 15, 2016, 11:56:48 ÖÖ »
teşekkür ederim
sağolun