Gönderen Konu: Tekne Parkı Nasıl Yaparız (Yürüyen uçak icad edicem)  (Okunma sayısı 7468 defa)

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: SCALICA
Ynt: Tekne Parkı Nasıl Yaparız (Yürüyen uçak icad edicem)
« Yanıtla #15 : Aralık 25, 2015, 04:56:34 ÖS »

konuyla alakalı degil ama denizden çıkmayan teknede zehirli boya ömrü ne kadar...

Zehirli boyanın türüne kalitesine kalınlığına göre değişir, ortalama 1 yıllıktır. Bazen müşteriler arar 2 yıllık boya ister buna göre boya üretiriz.
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

Hakan ÇOKAL

• Yeni Rehber
  • **
  • Problemsiz günler dileğiyle
  • Ad Soyad: Hakan Çokal
  • Bulunduğu İl: Tekirdağ
  • Doğum Yılı: 1970
« Yanıtla #16 : Aralık 27, 2015, 11:17:27 ÖS »
Yapamıcam galiba ben bu yürüyen ucağı hiç cesaret veren yok  :( :( :( :(

Biraz cesaret verelim Taner kardeşe..
Kaldıraç sistemini önereyim sana. Barınak yetkililerine sorar, olumsuz bir cevap almazsan uygulaması çok zor değil. Aman aman bir malzeme de harcamazsın. Elin kaynak, taş tutuyorsa kendin de çok ucuza mal edersin. İki hafta içinde bilgisayarıma pro engineer yüklenecek. Bir hafta sonu da çalışmak için süre verirsen bir kaldıraç tasarımı yaparız sana. Yalnız öncesinde senden birkaç şey isteyeceğim.

Lazım olan şeyler:

1- Sabır, azim, el emeği, mekanik de olsa bir ırgat.
2- Barınaktan izin. Bazı parçaları demonte edilemeyen bir sistem olacak
3- Teknenin yüklü kütlesi (konstrüksiyon malzemesi seçimi için kaldıracın taşıyacağı toplam ağırlık)
4- Kaldıraç için su altında ve su üstünde  kullanabileceğin alanın ölçüleri ve özellikleri (sağında solunda ne kadar boşluk var, zemin yapısı, meyil var mı vs.)
5- Teknenin ebatları.

Cesaret geldiyse önce barınaktan izin al, sonra yaz. Senin için ne yapabileceğime bakarız. Her şey uygun giderse teknik resimlerini gönderirim, sonrası sana ait.

tnrmmt

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: TANER MEMET
  • Bulunduğu İl: BURSA
  • Doğum Yılı: 1988
« Yanıtla #17 : Aralık 28, 2015, 07:50:35 ÖS »
Hakan abi merhaba öncelikle kaynağımda taşımda var bunları kullanmaktada sıkıntım yok fakat kaldıracın en büyük sıkıntısı deniz tabanına sabitlemek tekne marinanın mendireğinde bağlı derinlik ve egim yüksek baş kısmı 1.70 civarı kıç kısmında ise derinli tahmini 3 ila 4 metre civarı sorularına tek tek cevap vericek olursam
1-ırgat problem değil-el emegindede sıkıntı yok-zamanıda bir şekilde yaratıcaz
2-barınakta sıkıntı yok
3-tekne fab.verisi 450 kg motor fab.verisi 172 kg en az 50 lt benzin var çapa farklı ekipmanlar vs 100 kg toplam min 800 kg dır
4-su altında sıkıntı yok su üzerinde en olarak 2.50 2.70 maksimum zemin yapısı kil çamur toprak zemine sabitleme bundan büyük sıkıntı
5-tekne ebatları 5.20 boy motor dahil 5.70 en 2,10

benim kafama takılan zemine nasıl sabitleme yapılabilir  zemin kil tonoz bile tuturmak zor oluyo bazen
Taner MEMET

BURSA

ssb

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Barış
  • Bulunduğu İl: Çanakkale
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #18 : Aralık 29, 2015, 04:41:27 ÖÖ »
Selamlar ,
 Zemine sabitleme için kazık çakılabilir.Eğer bağlama yerinin yanına kadar kepçe benzeri bir araç girebiliyorsa mümkün.Kepçe arka koluna yada vinç ucuna takılan çakma aparatları var. Bu ekipmana sahip bir firma bulunması lazım. Bahçe çiti , bitki taşıma sistemleri yada levha,pano vs dikme gibi işlerle uğraşan firmalar yada bunların çalıştığı hafriyat veya vinç firmaları kullanıyorlar.

tnrmmt

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #19 : Aralık 29, 2015, 10:51:59 ÖÖ »
Barış bey yanına büyük kepçe girmez hadi küçük kepçe bulduk girdi diyelim ama zemine kazık çaktırmak başlı başına sıkıntılı  ayrıca alt kısım yer yer kayalık onuda geçtim limana o şekilde bir yerleşim yapmak çok çileli ve maliyetli olacaktır
Taner MEMET

BURSA

Hakan ÇOKAL

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #20 : Aralık 30, 2015, 11:28:23 ÖS »
Sınırlayın, kısıtlamayın kendinizi baylar. Bulacağız çaresini merak etme sen. Eğer düşündüğüm gibi ise zemine ihtiyacım yok.

Taner; senin anlattıklarına göre tekneni bağlayacağın yerin dip ve kenar yapısını çizmeye çalıştım. Doğru anlamış mıyım? Bana tarif etmen gereken başka bir şey yok ise A ve B ölçülerini kabataslak vermeni istiyorum.

A: Mendireğin denize olan kenarından geriye gidebileceğimiz serbest bölge (Ne kadar yer işgal edebilirim?)
B: Mendireğin denizden olan yüksekliği ve
Mendirek zemini beton mu?

tnrmmt

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #21 : Ocak 05, 2016, 11:19:29 ÖS »
Hakan abi kusura bakma ufak bi yıl bası tatili falan derken uzak kaldım yeni gördüm mesajını ciddi bir proje ile uğrasıyosun anladığım benim için en iyisi ben sana yerin resmini çekeyim yollayayım bir kaç güne gider eklerim sende daha rahat fikir üretebilirsin tarifle olmıcak çünkü
Taner MEMET

BURSA

Hakan ÇOKAL

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #22 : Ocak 07, 2016, 06:37:19 ÖS »
Tamamdır Taner. Sıkıntı yok. Ölçülere yine de ihtiyacım olacak. Deniz içine değil; betona sabitlenecek bir konstrüksiyon tasarlayacağız. Bu nedenle ölçüler gerekli.