Gönderen Konu: Explorer 39 roberta barros tekneyi almak  (Okunma sayısı 7105 defa)

serdaraysun

• Çırak Rehber
  • umut güzel bir şeydir belkide en güzel şey
  • Ad Soyad: Aysun serdar
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 84
Explorer 39 roberta barros tekneyi almak
« : Mayıs 30, 2015, 11:30:47 ÖS »

geçen gün   roberta barros un siteside Explorer 39 adlı tekneden  daha fazla bilgi alabilmek için bir mail yolladım bana dönüş sagladılar teknenin plan fiyatı 2340 dolardı ve çok pahallıydı indirim yapıp yapamıaycaklarını sordum %20 indirim yapabileceklerini söylediler yani 1800 dolar civarına planları verebileceklerini söylediler ama genede bana pahallı geldi hemde çok bir çok kişi için hoş bir fikir gibi gelmesede 3 veya 4 arkadaş bir planı alsak bu yasal olurmu sonuçta alır almaz herkes yapmaya başlamıyacak tekneyi ... bazıları hiç yapamayacak belkide bundan dolayı ben diyorumki samoa 34  veya explorer 39 gibi tekneleri 3 veya 4 arkadaş almayı isteyen veya düşünen varmı ve bu yasalmı ??????

Explorer 39  link  :  http://www.yachtdesign.com.br/ingles/projetos/ex39/desc45-2.php

Samoa 34  link :http://www.yachtdesign.com.br/ingles/projetos/sm34/samoa33_2.php

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: Explorer 39 roberta barros tekneyi almak
« Yanıtla #1 : Mayıs 31, 2015, 01:47:35 ÖÖ »
yasal olup olmamasını bir kenara koyalım..kimse yapmaya  kalkışmayacağı bir tekneye 500-600 dolar para vermez..belki,belki 50-100 doları gözden çıkartır..ikincisi yapmayı düşündüğün tekne 39 feet,bunun kaç'a çıkacağı konusunda bir fikrin varmı?? plan parası tekne imalatında harcayacağın paranın yanında çerez kalır :)..adam emek ve bilgisini koyup çizmiş, her ülkeden bir kişi para verip plan alıp sonrada bu planı paylaşırsa,kimse amatörler için bir şey yapmaz,yapamaz zaten..adamlar bu işten kazandıkları parayla işlerini ve yaşamlarını idame ettiriyorlar..ikincisi telif hakkı diye bir şey var bir plandan bir tekne yapabilirsin..bizim gibi ülkelerde telif hakları kulak arkası ediliyor ama yakaladığı yerde tazminatını alır adam..sence o tekne kaç tl'ye tamamlanır,bir kişi kaç yılda bitirebilir 39 feet tekneyi?

serdaraysun

• Çırak Rehber
« Yanıtla #2 : Mayıs 31, 2015, 11:01:21 ÖÖ »
benim bahsettigim şey alıp planı hadi bundan biz para kazanalım degil söz gelimi ben bunu abimle amcamla dayımla veya hala oglumla aldım diylim oda onu yapmak istedi akraban bile olsa yasal degilmi ?? bu arada bu büyüklükte bir tekne 60 bin 70 bine çikar tabi takacagın motora göre durum degişebilir ...birde indirim ne kadar saglayabilirm diye düşündüm tabi ilk ercigimde o degildi samoa 34 tü genede verdigin bilgiler için teşekkürler üstat

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #3 : Mayıs 31, 2015, 01:06:21 ÖS »
Bu tekneyi ben bile 150 bin altina yapamam :S cimriligime istinaden
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #4 : Mayıs 31, 2015, 01:42:45 ÖS »
Planlar da ceket gibidir. Bir tane alırsınız ve kullanırsınız. Aynı ceketi aynı anda nasıl iki kişi giyemiyorsa bir plan sadece bir tekne içindir. İndirim için müracaat edip ben iki tane veya x tane yapacağım derseniz sonrakiler için büyük olasılıkla daha düşük bedel talep ederler.

Amatörlüğün sınırı yok ama bu boyda bir tekne inşa etmek sanırım bu sınırın oldukça üst seviyelerinde kalıyor. Ben amatör tekne inşası ile tekneye binmeyi iki ayrı hobi olarak görürüm. Niyetiniz bu boy bir tekneye sahip olmaksa ikinci el veya hazır kabuk olarak alternatifler bulabilirsiniz. Eski de olsa sağlamsa üstündekileri elden geçirmek daha kolay olur.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

serdaraysun

• Çırak Rehber
« Yanıtla #5 : Mayıs 31, 2015, 01:52:38 ÖS »
gönül istiyorki teknesi insanın ikinci evi olsun 12 metrelik bir tekne yapmak gerçekten zor olabilir 70 bine biter diye düşündüm yelken diregi yelken ve motor hariç tabiki ama genede ilk tercihim bu degil samoa 34 adlı bir tekne var  link :   http://www.yachtdesign.com.br/ingles/projetos/sm34/samoa33_2.php    sizce bu 10 metrelik tekne nekadara çikar bilemiyorum ama 70 bin ile 100 bin arasnına 10  veya 12 metrelik bir tekne alınamaz olmazsa tek başima samoa 34 dü almayı düşünüyorum fikirlerinizi bekliyorum maliyet için

H@K@N

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: HAKAN HİLMİ KAVAKLIOĞLU
  • Bulunduğu İl: İZMİR
  • Doğum Yılı: 1973
« Yanıtla #6 : Haziran 01, 2015, 10:26:31 ÖS »
1- Bahsedilen rakam ABD doları değil AUD .Kur enson hatırladığım1 AUD yaklaşık 2 TL
2- Alınan plan sadece bir tekne inşaası içindir  planı alırken bunu taaüd edersiniz uymamanız durumunda yüklü tazminat ödersiniz(karşı tarafın tespit etmesi durumunda)
3- Bahsettiğiniz tekneyi belirttiğiniz rakamların en az iki misline yapabilecek babayiğit yoktur.
4-Bu  boydaki bir tekneyi tek başına profesyonel yardım almadan dört yıldan önce bitirebilecek babayiğit tanımıyorum(haftada enaz 30 saat çalışmak kaydıyla)
5- Mutlu sonu görmek istiyorsak iyi araştırma yapıp gerçekçi hayal kurmak zorundayız aksi halde sonu hayal kırıklığı olur..
6-Sevgiler saygılar  ;-)

serdaraysun

• Çırak Rehber
« Yanıtla #7 : Haziran 02, 2015, 01:55:41 ÖÖ »
200 binden aşşagi çikmaz diyorsunuz yani ..üstat verdigin bilgiler için saol bu arada

H@K@N

• Çırak Rehber
« Yanıtla #8 : Haziran 02, 2015, 09:25:26 ÖÖ »
Rica ederim.
Ömer Kırcal ile konustugumda Multichine 26 yı 50 000 civarinda malettigini söylemisti.
Unutmayalım !
4 yıldır denizlerde ve 5 yılda tamamladı..
Bundan 8-9sene öncesinin rakamları.Bugünkü malzeme ve kur  artışlarını düşünürseniz , o bile neredeyse iki misline çıkar.Üstelik bu fiyata aldığı ekipman dahil değil.
Bir diger konu da kendisinin yaptiğı ilk tekne değil.Tecrübeli ve daha da önemlisi çok becerikli bir insan..

H@K@N

• Çırak Rehber
« Yanıtla #9 : Haziran 02, 2015, 09:26:55 ÖÖ »
Düzeltiyorum..
Ekipmandan kastım tekne ekipmanı değil yapımda kullandığı alet edevat..

serdaraysun

• Çırak Rehber
« Yanıtla #10 : Haziran 02, 2015, 03:35:42 ÖS »
ilk yaptıgı tekne 2buçuk metre  ikincisi ise 26 c demişti kendisi bu arada bir uyarıda daha bulunmuştu bu forumdan kendisiyle konuşurken yapabileceginizin en büyügünü yapmaya çalişin tabiki kastettigi 12 m degildir :) ama demir iskelet ve çelik tekne yapmanın daha konforlu oldugunu belirtti sanırım uzun yolculuklar için demir çok daha iyi bir seçim birde salma şekli tam boy salma işide hep kafamı kurcalıyor sadun boranın kısmet adlı tekneside tam boy salma ve ne bileyim dünya turu bile olmasa uzak mesafelerde daha konforlu gidilir o tekneyle ama ne bu sitede nede nette tam boy salmalı planlar ücretli ücretsiz pek raslamadım agır ve yavaşlar ama çok saglamalar

serdaraysun

• Çırak Rehber
« Yanıtla #11 : Haziran 02, 2015, 03:37:37 ÖS »
anlıyacagınız benim bu tekne işinde kafa bir tirilyon oldu :) 

H@K@N

• Çırak Rehber
« Yanıtla #12 : Haziran 08, 2015, 12:48:32 ÖS »
anlıyacagınız benim bu tekne işinde kafa bir tirilyon oldu :) 
Yaptığı tekneler  bu kadarla sınırlı değil.

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #13 : Haziran 08, 2015, 03:10:06 ÖS »
Planlar da ceket gibidir. Bir tane alırsınız ve kullanırsınız. Aynı ceketi aynı anda nasıl iki kişi giyemiyorsa bir plan sadece bir tekne içindir. İndirim için müracaat edip ben iki tane veya x tane yapacağım derseniz sonrakiler için büyük olasılıkla daha düşük bedel talep ederler.

Amatörlüğün sınırı yok ama bu boyda bir tekne inşa etmek sanırım bu sınırın oldukça üst seviyelerinde kalıyor. Ben amatör tekne inşası ile tekneye binmeyi iki ayrı hobi olarak görürüm. Niyetiniz bu boy bir tekneye sahip olmaksa ikinci el veya hazır kabuk olarak alternatifler bulabilirsiniz. Eski de olsa sağlamsa üstündekileri elden geçirmek daha kolay olur.
İki amatör tekne yapmış, az da olsa tecrübe edinmis biri olarak ikinci paragrafa aynen katılıyorum.
Ne mutlu Türküm diyene.

Cerenimo

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Ümit Sazak
  • Bulunduğu İl: Denizli
  • Doğum Yılı: 1980
« Yanıtla #14 : Mayıs 22, 2016, 04:20:10 ÖS »
ben varım. alalım. yapmak mesele değil.