Gönderen Konu: 4.25 Fiber Tekneye İçten Takma Motor Takma?  (Okunma sayısı 23307 defa)

samatyalı

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: bozkurt kaytar
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1968
Ynt: 4.25 Fiber Tekneye İçten Takma Motor Takma?
« Yanıtla #15 : Mayıs 31, 2020, 01:02:51 ÖS »

Arkadaşlar ilginize ve cevaplarınızı teşekkürler konuya cevap yazdım ama nereye gitti anlamadım tekrar yazayım resimler ve konuyu buraya açıklayınca bodrumdan bir balıkçı arkadaş aradı hunth marka bir şanzıman varmış kendisinde olur dedi 2/1miş pervaneside mevcutmus aldım bu hafta şanzımanı tekneye takacağım tek sorun pervane benim şaft çıkışına takılmıyor 15 cm geliyor bende 14.5 cm e yer müsait gerekirse pervanenin uçlarından biraz aldiricam 0.5 cm gelen şanzıman  ve pervane 9 hep pancardan cikmaymis devir farkı var bakalım onu nasıl cözecegiz

samatyalı

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #16 : Mayıs 31, 2020, 01:10:41 ÖS »
Gerçekten hiç yapilmamişı yapmak baya yoruyor insanı herşeye çare bulmak zor oluyor bittiğinde resim paylaşırım inşallah benden sonra yapmak isteyenlere bir örnek teşgil eder 3600 devir 9hp motora 2200 devir pancar şanzımanı(hunth) ve pervanesi bakalım uyacakmi

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #17 : Mayıs 31, 2020, 01:15:42 ÖS »
Sanzımanın devri 4000 vb vardır sanırım..sizin sorununuz motorun sanzımansız olmasından mı kaynaklanıyor? peki sanzımanın flanşı,motora uyacakmı? Kabaca bildiğim jenaratör motorlarının degişken degil,sabit devirli oldugudur..Bizler  fikir yürütüyoruz sadece,bir deniz motor ustasına danışırsanız daha dogru bilgilere ulaşırsınız..motor,sanzıman,saft,pervane hesaplarını ,pervane dökümcüleri yapıyorlar ama...bildigim düşük devirli makinalarda pervane büyüyor,yüksek devirlerde küçülüyor,sanzımanın redüksiyon oranlarıda önemli..Teknenin su altı yapısı,boyu,agırlıgı bu hesap,kitap işlerinde rol oynuyor..Başlı,başına bir hesap kitap işi aslında..

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #18 : Mayıs 31, 2020, 06:37:35 ÖS »
Pervane sığmıyor dediğinize göre pervaneyi ucu ucuna takıyorsunuz, pervane yuvası pervane çapından wn az %10 daha büyük olmalıdır, bu boşluk olmazsa pervaneden verim alamazsınız, siz bir de pervane çapını küçülteceksiniz

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

samatyalı

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #19 : Ağustos 08, 2020, 06:21:11 ÖS »
ZORLUKLAR ZORLUKLAR BİLGİ BULAMAMAK ALAMAMAK NE ZOR. Arkadaşlar motoru monte ettim şaftı takıp denedim verimli olmadı tamam dedim yılmak yok gittim hurt marka şanzıman aldım tekneye taktım kaplinler için tornacılarla akraba olucaktık az daha tam iş bitti dedik şanzımanın üzerindeki frezeli kaplin midir flanşmıdır onu yaladı döküm dayanmadı hadi frezeci bulup o parçanın çelik olanını yaptırdım taktım düzenek mükemmel sekilde oturtuldu uyumsuzluk salıntı vs kalmadı denize cıktık boş viteste çalışıyor vitesi attıgımız anda motor istop ediyor öte ara beri ara hiçbir yerde sorun yok sonunda bir usta pervane büyük geliyor motor kaldıramıyor dedi kafayı yememek elde degil 9 hp motor hurt şanzıman 16cm yarı caplı pervane yürümüyor tekne peki motor gücüne göre nasıl hesaplanacak bu pervane bilen yok şimdi tek bir yolum kaldı bu pervaneyi kesip küçültecegim

samatyalı

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #20 : Ağustos 08, 2020, 06:44:59 ÖS »
teknenin son geldigi hal

samatyalı

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #21 : Ağustos 08, 2020, 07:40:04 ÖS »
şimdiki planım pervanenin kanatlarını küçültmek şanjıman yok iken küçük bir pervane takılıydı 2 kanat o pervane 11- 12cm birşeydi yarı çapı bende bu üç kanatlı pervaneyi 12 cm e düşürücem bakalım sonuç ne olacak

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #22 : Ağustos 08, 2020, 07:59:33 ÖS »
Motor gücü, şanzımanın redüksiyon oranı, teknenin yapabileceği hız dikkate alınarak pervane hesabı yapılır. Tüm pervane üreticileri bu verilerl esas alarak pervaneyi belirlerler. İçten takna bir motorda şaft kalınlığı, kaplinden sonraki şaft boyu, pervanenin çalışacağı yerin ölçüsü gibi başka ölçüler de vardır. Ben yaptım oldu ile iyi sonuç alamazsınız, en azından pervane boyutunu (çap ve hatveyi) doğru hesaplamanız gerekir.   

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #23 : Ağustos 08, 2020, 08:01:07 ÖS »
Resimlerden gördüğüm kadarı ile pervane ile tekne karinası arasındaki mesafe oldukça az.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #24 : Ağustos 08, 2020, 11:33:58 ÖS »
''düzenek mükemmel sekilde oturtuldu uyumsuzluk salıntı vs kalmadı denize cıktık boş viteste çalışıyor vitesi attıgımız anda motor istop ediyor ''

Konu hakkında ahkam kesecek teknik bilgim yok..Tamamen analitik ve düz mantıga dayanarak yazyorum..
Eger sorun sanzıman,şaft,pervane,kaplin vb de olsa..motor vitese atıldıgında bir müddet sarsıntılı,düşük hızlarda  da da olsa çalışması lazım,aynı anda stop etmesi pervane yada saftla bagdaşmaması lazım..bence motoru iyi bir ustaya gösterin..

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #25 : Ağustos 09, 2020, 01:11:27 ÖS »
''düzenek mükemmel sekilde oturtuldu uyumsuzluk salıntı vs kalmadı denize cıktık boş viteste çalışıyor vitesi attıgımız anda motor istop ediyor ''

Konu hakkında ahkam kesecek teknik bilgim yok..Tamamen analitik ve düz mantıga dayanarak yazyorum..
Eger sorun sanzıman,şaft,pervane,kaplin vb de olsa..motor vitese atıldıgında bir müddet sarsıntılı,düşük hızlarda  da da olsa çalışması lazım,aynı anda stop etmesi pervane yada saftla bagdaşmaması lazım..bence motoru iyi bir ustaya gösterin..

Bu motor daha once calisiyordu yanlis hatirlamiyorsam. Bana sorun daha ziyade sanziman ve sonrasinda gibi geliyor.

Konu sahibi arkadasim, bilgiye ulasamiyorsunuz. Cunku bilgi ve tecrube bizim ulkemizde saygi goren birsey degil. Hayatini torna atolyesinde gecirmis ancak iki kitap okumamis ustalarimiz, yuzlerce muhendisin kafalar patlatip omurlerini curuttugu teknolojiler konusunda sacma salak bir prototip yapip bu insanlar bosa yasiyor diyecek cahil patavatsizligina sahip olabiliyor. Bir diger sorun da ustalarimizin tas devrinde yasiyor olmasi. Babadan komsudan gorme bilginin uzerine hic birsey insa etmeyen, ustalik mertebesini haketmeyen insanlarla dolu olusu. Yasadiginiz problemler oldukca basit mekanik problemler gibi gorunuyor halbuki.

Sisteminiz bu hali ile duzgun calisa bile onemli bir hataniz var. Motor ve sanziman arasinda kaplin yok. El yordami ile bir yerlere sabitlenen iki unite var. Motor ve sanziman. Bunlarin saftlari mumkun degil birbirini tam hizalamaz. ceyrek milimetre bile aci ve hiza kacikligi olsa, bu cok ciddi sorun yaratir. Motorun stop ediyor olusu buyuk ihtimal bundan kaynaklidir. Mutlaka, motor ve sanzimani birbirine bir kaplin ile baglamalisiniz. Kaplin hiza ve aci kacikliklarini tolere eder.  Sizin tesisatta motor ve sanziman arasina kaplin sart.  Su anki sistemde tesisati elle cevirdiginizde bir sorun yok gibi gorunebilir. Ancak isin icine biraz devir girdiginde o hiza kacikligi buyuk bir soruna donusuveriyor. Elle cevirerek bunu anlayamazsiniz.  Ustalara egitim, bu sisteme kaplin sart. Kaplinsiz verim alsaniz bile, goze gorunmeyen saft kacikliklari saft yataklarinda rulmanlarinda cok ciddi stres olusturur. Kisa surede yataklari ve rulmanlari yersiniz.

Bence parcalari birbirinden ayirip ayri ayri test edin. sanzimani pervane saftindan ayirip pervane saftini cevirmeyi deneyin. Yeterince yumusak ceviremiyorsaniz bu bir sorun olmali.
Sanziman, bostayken ve vitesteyken sanziman giris saftini elle rahatlikla cevirebilmeniz lazim. Cikis safti da ayni sekilde yumusak bir sekilde verdiginiz hareket'e gore donuyor olmali. Eger motor da kendi basina rahatlikla calisip devir alabiliyorsa, o zaman sorun kesinlikle sadece kaplin kullanmamak diyebiliriz. Ancak pervane saftini veya sanzimani elle rahatlikla donduremiyorsaniz, bunlarda da bir sorun vardir demektir.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #26 : Ağustos 09, 2020, 03:27:40 ÖS »
9 hp motor o pervane ve saftı rahat cevirir,o tekneyi de götürür...teknenin,pervanenin saftın agırlıgını toplasan 500 kg çıkar veye çıkmaz..o güçte motoru 2-3 tonluk balıkçı kayıklarna takıyorlar sorun olmuyor da,4.5 metrelik fiber bir teknede mi sorun olacak? Bazen sorunun kökeni karmaşık gibi algılanır bulunmaz oysa basit,basit oldugu için göze,akla gelmeyen bir meseleden de olabiliyor arızalar..her ne kadar kara motoru da olsa,iyi bir deniz motoru ustasına göstermekte fayda var..

samatyalı

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #27 : Ağustos 09, 2020, 04:50:27 ÖS »
9 hp motor o pervane ve saftı rahat cevirir,o tekneyi de götürür...teknenin,pervanenin saftın agırlıgını toplasan 500 kg çıkar veye çıkmaz..o güçte motoru 2-3 tonluk balıkçı kayıklarna takıyorlar sorun olmuyor da,4.5 metrelik fiber bir teknede mi sorun olacak? Bazen sorunun kökeni karmaşık gibi algılanır bulunmaz oysa basit,basit oldugu için göze,akla gelmeyen bir meseleden de olabiliyor arızalar..her ne kadar kara motoru da olsa,iyi bir deniz motoru ustasına göstermekte fayda var..

Haklı olabilirsiniz romork üzerinde karada sistemi çalıştırdıgımda gayet güzel çalışıyor saft ile şanjımanı ayırdıgımda tam gaz bile yapabiliyorum vitesteyken ne oluyor sanzımanın yag tapasından geri yag atıyor yüksek devirde normal bu dediler saftı baglayınca karada gene sorun yok ama uzun çalıştıramıyorum arkadaki saft salıntısını alan kısım erime yapıyor mecbur cobuk kapatıyorum ama sorunsuz denize indiriyorum boşta calıştırıyorum gazı kesip rolantınin az uzerinde vitese takıyorum motor cok bagırdıgında yani devir yüksek oldugunda vites geçmiyor tam vitesi atıyorum 2 3 saniye sonra gıvvvv istop ediyor hadi akıllıllık yapalım viteste calıştıralım diyoruz nasılsa marşlı bu seferde çalışmıyor marşın cevirdigi ile tekne cok güzel gidiyor 100 amper akü var üzerinde rahat marş basabiliyoruz ama motor çalışmıyor bu motor jeneratör motoru oldugundan mı bir farkı var çözemedim

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #28 : Ağustos 09, 2020, 06:47:52 ÖS »
     Yüksek devirde vitese geçmemesi normal, vitese  rolantide geçireceksiniz. Jenaratör motoru diyorsunuz, cjeneratörde fazla bir sürtünme yani direnç yoktur; teknede ise bir yük, direnç var. Bir motorcuya gösterin, aşırı yükte motoru korumak için bir koruma sistemi olabilir.

samatyalı

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #29 : Ağustos 09, 2020, 07:13:58 ÖS »
     Yüksek devirde vitese geçmemesi normal, vitese  rolantide geçireceksiniz. Jenaratör motoru diyorsunuz, cjeneratörde fazla bir sürtünme yani direnç yoktur; teknede ise bir yük, direnç var. Bir motorcuya gösterin, aşırı yükte motoru korumak için bir koruma sistemi olabilir.

TAM SÜPHELENDİGİM şeyi sizde dile getirdiniz zorlanmaya karşı bir korunması var bu motorun inanın şarjı ve marşı olmasa kaldırıp atıcam bu motoru ama mecbur ugraşıyorum