Gönderen Konu: Polietilen Katamaran  (Okunma sayısı 9343 defa)

torvan

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: halil duygu
  • Bulunduğu İl: izmir
  • Doğum Yılı: 07/12/1962
Polietilen Katamaran
« : Mart 06, 2014, 08:58:48 ÖS »

arkadaşlar üzun zamandır katamaran yapmak için alternatifler arıyorum yaptığım araştırmalar sonucunda hdpe 100 denilen bir malzeme var
bu malzeme çelikle aynı dayanıklılığa sahip 1/7 oranında hafif su tutmama özeliği kaynak olma özeliği sayesinde olan bir malzeme zor tutuşan
- 260 dereceye kadar  + 80 dereceye dayanma özelliği var kolay onarılan bir malzeme şuanda balık çifliklerinde kulanılan malzemeden bahsediyorum malzeme sudan hafiftir
 Çok yüksek aşınma direnci vardır..
 Özgül ağırlığı ve sürtünme katsayısı düşüktür
 Kimyasal ve elektriksel dayanımı iyidir
 Su emmez.
 Düşük sürünme katsayısı nedeniyle yağlama gerektirmez
 Darbeye son derece dayanıklıdır
 Mekanik işlemesi kolaydır
 Bakteri üretmez
tek dez avantajı kaynak makinesinin pahalı olması 10.000 tl ile 15.000 tl arası bunların ufaklarıdavar 1.500 tl.
fakat yapacağınız katamaran yada yelkenli farketmez ufak kaynak makinesiyle çok uzun süre alır
bana soracak olursanız boyama yok renk alternatifi fazla yok siyah beyez yeşil beyaz ultraviyole ışınlar için çok zararlı olduğu söyleniyor
levhalar şeklinde satın alabilirsiniz + levhaları eyerek geminin iki bedenini düzgün ve eşit bir şekilde birleştirebilirsiniz  pılaka halinde kiloyla satılıyor en küçük ölçüden başlayıp en büyük 6.20 cm boy 2.01 mm. en inde plakalar  kalınlık 3 mm.den başlıyor  500 mm.kadar  daha kalın larıda var burada ben herkesin katamaran planı aradığını görüyorum bir evi olmasını isteyen herkes önce ailesinin sığacağı yada gücünün yeteceği bir eve bakar yada bir arsaya bakar
katamaran yapmakta böyle birşey gücüne göre bir ölçü belirlersin kendin maketini yapar sonra maketin kaçta kaç büyüğünü ve oranını belirler
ve başlarsın sonuçta katamaranlar iki eşit teknenin  birleştirilmesinden meydanagelen bir ailenin kulanımına uygun ortam sağlayan yat türüdür
      kendi katamaranımı yapmaya başladığımda tüm arkadaşların bilgilerinden ve deneyimlerinden istifade etmek için yardımlarınızı bekliyeceğim
          herkese bol şanslar 

FrazyRocher

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Kaya
  • Bulunduğu İl: Ordu Ünye
  • Doğum Yılı: 1991
Ynt: POLİETİLEN KATAMARAN
« Yanıtla #1 : Mart 06, 2014, 09:49:42 ÖS »
Hayırlısı olsun Halil bey umarım en kısa sürede hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz ayrıca Denizrehberim forumundaki üstadlarımız size her zaman yardımcı olacaktır,saygılarımla...

PİLTEN

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Adnan Şakir PİLTEN
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1964
Ynt: Polietilen Katamaran
« Yanıtla #2 : Mart 07, 2014, 12:16:28 ÖÖ »
pe 1000 ile tekne yapmak fikri çok ilginç. Kaynak için sıcak hava tabancası ve ince çubuk kullanılabilir sanırım.
Fakat eğimli yüzeyler sorun olabilir. Ayrıca kaynak yerlerinin düzeltilmesi de uğraştırabilir.
İstanbul İmesde satıcılar var. Malzemeyi inceleyeceğim.
Fikriniz çok hoşuma gitti.
Ben de şu anda poliürea ile tekne yapmayı planladım.
Bir makina ile iki komponent ayrı nozullardan aynı anda püskürtülüyor. 3 sn ile 20 sn arasında tamamen donuyor.
Her katı yaklaşık 1mm kalınlıkta. Cam yünü ile de güçlendiriliyor. Ateş yürümez bir malzeme. Donunca polyester görünümünde.
Genel kullanımı su ve kimyasal madde izolasyonu.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #3 : Mart 07, 2014, 07:03:01 ÖÖ »
pe 1000 ile tekne yapmak fikri çok ilginç. Kaynak için sıcak hava tabancası ve ince çubuk kullanılabilir sanırım.
Fakat eğimli yüzeyler sorun olabilir. Ayrıca kaynak yerlerinin düzeltilmesi de uğraştırabilir.
Bir makina ile iki komponent ayrı nozullardan aynı anda püskürtülüyor. 3 sn ile 20 sn arasında tamamen donuyor.
Her katı yaklaşık 1mm kalınlıkta. Cam yünü ile de güçlendiriliyor. Ateş yürümez bir malzeme. Donunca polyester görünümünde.

tuzlada bu teknikle tekne yapan yerler var,geçmiş yıllarda fuarlarada getiriyorlardı..römork tarzı 8-10 metre arası acenta botu yapıyorlar daha çok..internet sayfalarıda var bazı firmaların inceleyin derim..
http://www.orfimarine.com/polhdpetk.htm

torvan

• Yeni Üye
  • *
Ynt: POLİETİLEN KATAMARAN
« Yanıtla #4 : Mart 07, 2014, 08:16:56 ÖS »
Hayırlısı olsun Halil bey umarım en kısa sürede hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz ayrıca Denizrehberim forumundaki üstadlarımız size her zaman yardımcı olacaktır,saygılarımla...
kaya bey temeninizden dolayı teşekür ederim

torvan

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Mart 08, 2014, 02:22:49 ÖÖ »
Genel kullanımı su ve kimyasal madde izolasyonu.
      Bahsettiğiniz malzeme kırılgan polietilen esnek yani MAVİ ASİT  bidonları varya onlarla aynı malzemenin ateşe dayanıklı olanı ve mavi asit bidonları kalınlıkları 0.5 mm. benim kulanmak istediğim 150 mm. sağlamlık olarak sağlam esneklik olarak çok esnek
      sizede fikrinizden dolayı başarılar dilerim hayırlı akşamlar

torvan

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Mart 08, 2014, 02:43:33 ÖÖ »

tuzlada bu teknikle tekne yapan yerler var,geçmiş yıllarda fuarlarada getiriyorlardı..römork tarzı 8-10 metre arası acenta botu yapıyorlar daha çok..internet sayfalarıda var bazı firmaların inceleyin derim..
http://www.orfimarine.com/polhdpetk.htm

barbaros bey teşekürler bahsetiğiniz siteleri 3 yıl önce kendime tekne almak için bir çoğuyla görüştümfakat fiyatları çok uçuk olduğu için bende araştırmaya başladım ve ata sözündeki gibi kötü komşu ev sahibi yapar demişler boşuna değil araştırmalarımın sonucunda onlara vereceğim  4 metrelik bir tekne parasıyla 11.50uzunluğunda 8 metre eninde bir katamaranın yarısını yapabileceğimi anlayınca 4 metrelik bir tekne almaktan vazgeçip hayalimdeki lüküs olan katamaranı yapmaya karar verdim niyet etmek bir işin yarısıdır
 şuanda ben ikinci yarıdayım denizi ve özgürlüğü seven bütün arkadaşlara bol şans en kötü gününüz hayalinizdeki mutlu gününüz olsun

csrtrkmn

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: cesur
  • Bulunduğu İl: gaziantep
  • Doğum Yılı: 1982
« Yanıtla #7 : Nisan 14, 2014, 08:46:01 ÖÖ »
Halil abi öncelikle saygı ve sevgilerimi sunuyorum size taaaa Gaziantep ten.

Çalışmalarınız nasıl gidiyor acaba ögrenebilirimiyim ?

İyi gunler diliyorum sizlere
Cesur

torvan

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Nisan 26, 2014, 03:15:35 ÖS »
Cesur kardeşim şuanda katamaran yapmak için malzeme arıyorum malzemeyi Çin'den getirmek için araştırma yapıyorum Çin deki fiyat ile ülkemizdeki fiyatlar arasında sadece polietilen PE 1000 kilogram fiyatları yarıyarıya fark ediyor artı levhaları 10 x 2.5  metre ebatlarında 1 cm kalınlığında en az 10 adet levha siparişi için Çin deki birkaç firma ile görüşüyorum görüşmelerim devam ediyor birkaç farklı firma ilede kaynak makineleri için görüşüyorum fiyatlar çok cazip görünmeye başladı fakat bizdeki gibi çindede üçkağıtçı firmalar oluşmuş çok dikat etmek gerekiyor inşallah hayırlısı son aşama bu oulup ilgi gösteren arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

csrtrkmn

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: cesur
  • Bulunduğu İl: gaziantep
  • Doğum Yılı: 1982
« Yanıtla #9 : Mayıs 12, 2014, 10:59:09 ÖÖ »
Umarım gidişat iyidir. Çinlide olsa insan insandır çiğ süt emmiştir :) yapım aşamanızı beklıyorum. Saygılar

nuri kongur

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #10 : Temmuz 16, 2014, 02:35:16 ÖÖ »
Cesur kardeşim şuanda katamaran yapmak için malzeme arıyorum malzemeyi Çin'den getirmek için araştırma yapıyorum Çin deki fiyat ile ülkemizdeki fiyatlar arasında sadece polietilen PE 1000 kilogram fiyatları yarıyarıya fark ediyor artı levhaları 10 x 2.5  metre ebatlarında 1 cm kalınlığında en az 10 adet levha siparişi için Çin deki birkaç firma ile görüşüyorum görüşmelerim devam ediyor birkaç farklı firma ilede kaynak makineleri için görüşüyorum fiyatlar çok cazip görünmeye başladı fakat bizdeki gibi çindede üçkağıtçı firmalar oluşmuş çok dikat etmek gerekiyor inşallah hayırlısı son aşama bu oulup ilgi gösteren arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim
gelişmelerden bizi haberdar ederseniz çok sevinirim. mesela fiyatlar ne alemde? kalıp gerekiyor mu?
bende polietilen malzemeden filika arayışındayım

can_eren

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: can eren
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1988
« Yanıtla #11 : Temmuz 31, 2017, 11:18:57 ÖÖ »
Konu uzerinden cok gecmis ancak bir bilgilendirme yapayim.evlenince coluk cocuk olunca denizcilige ara verdim ve birkac senedir plastik ile ugrasiyorum.cinden plastik malzeme getirdiginizde kdv+antidamping vergisi koymaniz gerekiyor buda %18+6.5 demek nakliyeyle fiyatlar neredeyse turkiyedekine yakin cikiyor.ayrica plastik sektoru uckagida cok acik bir sektor.pe bidon yapan firmalarla bir gorusun illaki levha olarak ceken vardir.peyi orjinalden degilde geri donusum granulden yaptirirsaniz %30 40 daha uyguna bulabilirsiniz ama icini nekadar guclendirirseniz guclendirin fiber yerini tutmaz sadece kisa mesafede keyif yapmalik kendi yaptigima biniyorum demelik birsey cikar ortaya.ayrica plastik grubunda en sikintili is kaynak olayidir.markette  aldiginiz posetlerin bile kaynaklarinda problem olmaktadir.uygulama olarak daha zor ve masrafli olacaktir.Fikir guzel ancak dezavantajlari suan turkiye sartlari icin fiber polyester vb uygulamalara gore daha zor.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #12 : Temmuz 31, 2017, 03:10:34 ÖS »
Öncelikle net söyleyim. Olmaz. Ama bakkal işi olmaz o iş eğil. teknik olarak olmaz.

Eğer polietilenden bot tekne vs su üstünde yüzen birşey yapıyorlarsa bu mutlaka kalıplı bir teknikle monokog. yani tek parça bütün imal ediliyordur. Bakınız rotasyon kalıplama. Devasa boyutta plastik parçalar rotasyon kalıplama ile bütün ve içi boş olarak üretilebilir. Polietilenden tekne yapmanın tek mantıklı yolu bu olabilir. Bu yöntemle de olsa, açık denizde güvenli olacak bir tekne söz konusu olmaz. ancak kıyıda yada kıyıya yakın size hizmet edebilir.

Neden?

Epoksi ve polyester de bir plastiktir. Epoksi tek başına hemen hemen en iyi mekanik özelliklere sahip plastik türevidir.
Saf olarak epoksiden bir kabuk yaparsanız bunun dayanımı filan olmaz. Bu yüzden fiberler var. Fiberler plastiğe binen yükü, fiber boyunca bütün plastik gövdeye yayar. böylece normalde plastiğin sadece ufak bir kesiminin kaldıramayacağı darbe / yük, çok geniş bir alana yayılarak plastiğin alan başına rahatlıkla kaldırabileceği seviyeye düşürülür.

Polietilene fiber eklemek anlamsız ve zahmetli olur. Hepsini geçtim işlemin tamamı çok pahalı olur. Rotasyon tekniğiyle 2 - 3 metrelik modeller üretilebilir. Ki üretiliyor da, kanolar filan dolu bir sürü seri üretimi kolay olur ve küçük boyutta kalınlık ve ağırlık önemli fark teşkil etmeyeceğinden saçma olmaz. Ancak 5 , 8 metre maksimum sınır olur. ki ona da yelken bağlayıp açık denize çıksanız bi yerlerde çatırt sesinin ardından yüzmeye başlamanız olası.

Bir malzemeye bazı özelliklerine bakıp " bu çelikten daha iyi " demek, bir çok kombinasyonu değerlendirmiş olmayı gerektirir.  Bir iki konuda çelikten iyi olabilir. Ama çelik muhtemelen daha iyidir :)

bir malzemenin mekanik becerisini kaba tabirlerle şöyle belirleriz.

1 - darbe karşısında sıkışması, ezilmesi : çekiçle bir malzemeye geçirin. kaç kg gücünde geçirdiniz. Malzeme çöktü mü? çöküp öyle kaldı mı? çekiç delip geçti mi?
Aynı testi, "AYNI AĞIRLIKTA"  ve üçüncü olarak " AYNI KALINLIKTA " alternatif malzemelerle yapıp, hangi koşulda hangisi iyidir sonucuna varırsın. Zira bazı durumlarda çekici vurduğunda malzemenin ezilip  darbeyi sönümlemesini istersin. Çelik ezilip darbeyi sönümler. Ama polietilen dayanma sınırı geçilmemişse esneyip daha sonra yay gibi geri seker. Belki de bu hiç işimize gelmez :) Tehlikeli işler.

2 - stres altında uzaması : Malzemeyi iki ucundan tutun. yallah zıt yönlere asılın. koptu mu? kaç kg kuvvetle koptu. Aynı testli farklı malzemeleri aynı ağırlıkta ve aynı kalınlıkta olmak üzere tekrarlayın. sonuçlar neler? hangisi işinize daha çok gelir?

3 - ısı değişimlerinde genleşmesi : sıcakta soğukta büyüyüp küçülüyor mu? Su emmesi değişiyor mu?  sıcak soğuk değişimleri malzemenin iç dünyasında depresyona yol açıp mikro çatlaklara sebep oluyor mu?

Hiç bir malzemenin birbirine üstünlüğü yok. Ancak belli yer ve amaçlar için belli nitelikleri daha iyi olan malzemeler var.

Amatör tekne yapımı için hala en iyi malzeme ahşap. En basiti kontraplak. Alternatifini kasmaya çok gerek yok. Hafif sağlam işlemesi kolay.

Katamaranlar geniş gövdeye sahip olduğundan epeyce bir torsiyon ve makaslama kuvvetine maruz kalıyor. Fiber takviyesi olmadan polietilen o kuvvetlere başedebilecek bir malzeme değil.  baş edebilmesi için çılgın kalınlıkta bir kabuk yapmalısınız. ne maliyeti ne ağırlığı kabul edilebilir olmaz. hepsini geçtim içinde yaşanacak büyüklükte bir katamaranı yapacak rotasyon kalıbının maliyeti ile 20 - 25 ahşap tekne yaparsın.
rotasyon harici yöntemle de olmaz. plastikler sevmez öyle yapıştırdım kaynattım. illa kopar, atar. kaynattığın yer gevrek olur. darbeyi yiyince kaynaktan kopar vs.

Normalde yeniliklere kollarım açık atlayan bir insanım :) Ama burada matematik devreye giriyor. Öyle eski usul olmazcı biri değilim yani.

%100 emin olmak istersen benzer ölçülerde bir katamaran çizip sonlu elemanlar analizi yapılabilir. netice muhtemelen yazdıklarımı destekleyecektir.

Çok başınıza dert almak isterseniz, 300 - 500 kg alım yapacak olduğunuzda istediğiniz kalınlık ve uzunlukta levha çeken plastikçiler var istanbulda. Her türlü levha almaktan filan ucuza gelir. genelde termoform ürünler için malzeme sağlarlar. Ve hayır :) termoformla da olmaz. O büyüklüklerde sağlıklı gevrememiş malzeme çıkartacak usta yok. Yapabilecek adam da işçilik arge ve kalıp için bir tekne parası ister. Gerek yok.

Ahşap her türlü döver :D