Gönderen Konu: El Yapımı Elektrikli Deniz Motoru  (Okunma sayısı 30004 defa)

mehmet şasi

• İleri Üye
  • Ad Soyad: mehmet şasi
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1964
Ynt: El Yapımı Elektrikli Deniz Motoru
« Yanıtla #15 : Mayıs 17, 2013, 09:23:26 ÖS »

bu yaptıgım mekanizmanın bana maliyeti 150 tl yi geçmedi ama boyamsı car daha hadi 180 tl olsun iki günden beri dene aşamasındayım içi su dolu bidona monte ettim yanınada benim arabanın aküsünü taktım 2 saat boyunca çalıştı akü bitti ısınma ptoblemini de çözdüm  çabuk akünün bitmesinin nedeninide bulduk hele şükür büyük bi ihtimalle ısınmada ondan dolayı oluyormuş   bakın neden hiç aklımıza gelmedi kimsede demedi
    matorla pervane arasındaki iki makarayı saran kayış çok gergin olmuş motoru zorluyor zorlayınca motor ısınıyor çok güç hatcuıyor akü çabuk bitiyor oh be rahatladım valahi arkadaşlar 2 günden beri kafa patlatıyordum yagrın tekrardan deneme yapıcam saygılar
TOLGA BEY

Evet aklımıza gelmedi ama burada yardımcı olmaya çalışan arkadaşlar ki bende buna dahilim sizin anlattıklarınızdan yola çıkarak çözüm bulmaya çalışılıyor elbet cir sorunun bir çok sebebi olabilir sistemi görmeden ancak bu kadar olabilir

V tipi kayışlarınızın gerginliğini ayarlarken 1 cm esneyecek şekilde ayarlayın çok germek yataklamalrın çabuk bozulmasınada sebeb olur

mehmet şasi

• İleri Üye
« Yanıtla #16 : Mayıs 17, 2013, 09:28:32 ÖS »
TEŞEKKÜR EDERİM MEHMET BEY.  STASYONER AKÜ BAYAĞI KALİTELİ ANLAŞILAN. AMPERİ YÜKSEK MODELLERİ DE  VAR.FİYAT ARAŞTIRMASI YAPTIM SAĞLIKLI CEVAP BULAMADIM.BENİM ÇALIŞMAM İÇİN ÖNEMLİ OLAN AKÜNÜN  ENERJİSİNİN DE KENDİSİNİNDE UZUN ÖMÜRLÜ OLMASI .BİRDE NE TİP BİR MOTOR KULLANACAĞIMI BİLMİYORUM ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE ONUN ARAŞTIRMASINI YAPACAĞIM.BU ÇALIŞMADA MALİYET FAZLA OLURSA Kİ FAZLA OLACAK GİBİ VAZGEÇEBİLİRİM.ONUN YERİNE 3-5 BEYGİRLİK BİR BENZİNLİ MOTOR UYGULAMASI YAPABİLİRİM.
Akın bey
Kaliteli demek tam doğru bir tanımlama olmaz yapılış amaçları farklı starter aküler ilk anda yüksek amplere dayanacak şekilde yapılır ama uzun süreli kullanıma uygun değildir kullanırsanız çalışmaz mı elbet çalış ama ömrü kısalır stasyoner aküler yüksek ampere gelmezler onlarda uzun süreli kullanımlar için yapılırlar

tolga3010

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: tolga yılmaz
  • Bulunduğu İl: isparta
  • Doğum Yılı: 06.11.1977
  • Tekne Adı: ( HURİ )
« Yanıtla #17 : Mayıs 18, 2013, 01:35:35 ÖÖ »
şimdi gerçekten tam bir profsyonel bir yardım almadım yataga yattım gözümün önüne geleni yaptım hesap kitap ölçme biçme yok sadece göz kararrı ve burda siz degerli arkadaşların yardımlarıyla yorumlarıyla bişeyler yaptım inşallah yapacak biride çıkar  bende yardımcı olmaya çalışırım yorumlarınız için teşekkürler  ayrıca benim arabanın aküsü amperi düşük ben buna kaç amper akü alsam daha iyi olur

mehmet şasi

• İleri Üye
« Yanıtla #18 : Mayıs 18, 2013, 10:01:12 ÖS »
şimdi gerçekten tam bir profsyonel bir yardım almadım yataga yattım gözümün önüne geleni yaptım hesap kitap ölçme biçme yok sadece göz kararrı ve burda siz degerli arkadaşların yardımlarıyla yorumlarıyla bişeyler yaptım inşallah yapacak biride çıkar  bende yardımcı olmaya çalışırım yorumlarınız için teşekkürler  ayrıca benim arabanın aküsü amperi düşük ben buna kaç amper akü alsam daha iyi olur
Tolga bey
Akünün küçük olduğuna nasıl karar verdiniz anlayamadım imlat aşamasında hiç bir parça biz bunu şuraya koyalım olsun bitsin düşüncesi ile yapılmaz bütün testleri yapılıp sonuçlarına göre kara verirlir maliyet önemli bir etkindir ama performansıda göz ardı edilmez ama illada büyütmek istiyorsanız 60 amper bir akünüz varsa 75 ampere kadar birşeler seçebilirisiniz diye düşünüyorum

tolga3010

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: tolga yılmaz
  • Bulunduğu İl: isparta
  • Doğum Yılı: 06.11.1977
  • Tekne Adı: ( HURİ )
« Yanıtla #19 : Mayıs 19, 2013, 02:56:40 ÖÖ »
pervneyi aküde çalışır vaziyette bıraktım 2 saatede bitti aki ama kayış çok gergindi şimdi biraz bolarttım ama denemedim akü çabuk bitmesin diye amperi yüksek tutmak istedim
,

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #20 : Mayıs 19, 2013, 11:24:58 ÖÖ »
    Akünden iki saat boyunca motor çalıştırıyorsun. Daha ne istiyorsun.  :D :D :D   Gücu 6-8 HP ye denk olursa ben RÜZO da düşünebilirim.

basriacar

• Yeni Rehber
  • **
    • Türkiye Amatör Serbest Enerji Çalışmaları (Face)
  • Ad Soyad: Basri ACAR
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Nazlı (Yelkenli Şişme Bot)
« Yanıtla #21 : Kasım 20, 2014, 09:48:05 ÖS »
Tolga Bey,
Tebrikler, güzel bir çalışma çıkarmışsınız. Motorun dikey hareketini pervaneye yatay olarak aktarmış olduğunuz parçanın adını ve nereden bulabileceğimizi söylerseniz, çok sevinirim.
acarkaptan

mobilekaan

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: kagan topaloglu
  • Bulunduğu İl: sakarya
  • Doğum Yılı: 1983
« Yanıtla #22 : Kasım 20, 2014, 11:13:57 ÖS »
Oncelikle mucit arkadasimizi tebrik ediyorum.Ama maalesef pratikte isler oyle yurumuyor genelde elektirikli motorlar en az enerjiyle maksimum itis gucu uretmek icon tasarlanirlar burda pervane dizayni elektrik motorun verimi saft icindeki surtunme ve besleyici gucun yani akunun secimi cok onemlidir. Genelde elektrikli motorlar itme kuvveti ile olculur lbs:pound olarak hesaplanir ve surat hesaplari genelde botun/teknenin agirligi ile verilir.Elektrikli motorlar icin en uygun tekneler ruzgarsiz ortamda sisme botlar yada kano gibi hafif teknelerdir.Ayrica  normal sivi yakitli motorlari elektrikli motora cevirecek kitlerde piyasada satilmaktadir onlarda kullanilanilir. Bu projeniz icin hali hazirda piyasada satilan su sogutmali yada hava sogutmali elektrik motorlarini tercih edebilirsiniz.Yada bi matkap motoru gibi elektrikli ev aleti motorlarinida deneyebilirsiniz.Burda normal piyasa bu isi profesyonel olarak ureten firmalar motoru pervanenin arkasinda su gecirmez olarak muhafaza ediyorlar bu da motorun guc aktarimini maksimuma cikariyor yani sizinde motoru bu sekilde su gecirmezlik saglayarak takabilme imkaniniz varsa sizde oyle yapin derim.Eger olmuyorsa aradaki kayisi iptal ederek motoru safta direk ters baglayada bilirsiniz. Projeniz icin basarilar

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #23 : Kasım 21, 2014, 11:33:49 ÖÖ »
matkap motoru,fan motoruyla olmaz bu işler..bu motorlarla ancak deneysel proje yapabilirsiniz...denizde hiç bir işe yaramaz 100 metre gitmeden o motorlar iflas eder..

serdarcik

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: serdar SAYIN
  • Bulunduğu İl: antalya/alanya
  • Doğum Yılı: 1983
« Yanıtla #24 : Kasım 21, 2014, 04:41:10 ÖS »
Tolga Bey,
Tebrikler, güzel bir çalışma çıkarmışsınız. Motorun dikey hareketini pervaneye yatay olarak aktarmış olduğunuz parçanın adını ve nereden bulabileceğimizi söylerseniz, çok sevinirim.

basri bey aletin adı köse mandren
https://www.evidea.com/dremel-575-kose-mandren/p/116353
buda bir örnek.
kolay gelsin
serdar sayin
Alanya/antalya

basriacar

• Yeni Rehber
  • **
    • Türkiye Amatör Serbest Enerji Çalışmaları (Face)
  • Ad Soyad: Basri ACAR
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Nazlı (Yelkenli Şişme Bot)
« Yanıtla #25 : Kasım 21, 2014, 10:38:39 ÖS »
Teşekkür ederim, Serdar Bey.
acarkaptan

carta

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: ali dursun
  • Bulunduğu İl: izmir
  • Doğum Yılı: 1979
« Yanıtla #26 : Kasım 22, 2014, 12:42:56 ÖÖ »
çalışma çok güzel olmuş tebrik ediyorum. Servet beyin dediği gibi denizde teknelerde çok sağlıklı olacağını zannetmiyorum ama bot kano vs. kullanılabilir ayrıca kendi yaptığınız tekne gibi kendi yaptığınız bir motor -cihazın vereceği haz hiçbir şeye değişilmez. Denemeye üretmeye devam.
İyi geceler.

alperserkan01

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: serkan sezgin
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
« Yanıtla #27 : Kasım 29, 2014, 01:25:01 ÖÖ »
Guzel ve gelistirilebilir bir calisma emegi ize saglik
Serkan SEZGİN
ace boat projemizi burdan takip edebilirsiniz
https://www.facebook.com/pages/SANDE-ACE/1528841117334190

ATIF

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: ATIF SALMANSAR
  • Bulunduğu İl: DENİZLİ
  • Doğum Yılı: 1977
« Yanıtla #28 : Aralık 18, 2014, 03:46:50 ÖS »
ELİNİZE SAĞLIK GÜZEL OLMUŞ.BENDE BUNA BENZER BİR ÇALIŞMA YAPMAK İSTİYORUM.YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM. BOTUN MOTORUNU 220 İLE ÇALIŞAN BİR SİSTEM YAPACAĞIM .EKİPMAN OLARAK 12 VOLT 105 AMPER BİR AKÜ  500 WATT LIK VEYA 1 KW LIK BİR İNVERTER BUNA BAĞLI OLARAK TABİKİ BİR MOTOR. FAKAT ELEKTRİK DEĞERLERİ  HAKKINDA FAZLA BİLGİM YOK.ÖRNEĞİN 1 KW LIK BİR MOTOR KULANDIĞIMDA MAX GÜÇTE İKEN AKÜMÜN ENERJİSİ NE KADAR ZAMANDA BİTER.VE MOTORUM DENİZDE İYİ DERECEDE GİDERMİ?YARDIMCI OLUSANIZ SEVİNİRİM.

suya yakın yerde 220 V olması biraz tehlikeli olabilir ayrıca invertör güç tüketeceği için akünüz boşu boşuna erken bitecektir, emin olmamakla birlikte invertörlerin yaklaşık kayıpları %15 civarında diye biliyorum, 12V Motor kullanmak daha mantıklı olabilir

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti