Gönderen Konu: Plan Tavsiyesi?  (Okunma sayısı 5966 defa)

ozngms

• İleri Üye
  • Ad Soyad: ozan gümüş
  • Bulunduğu İl: Aydın
  • Doğum Yılı: 1984
Plan Tavsiyesi?
« : Kasım 17, 2012, 07:41:21 ÖS »

Öncelikle herkese merhabalar.. 2012 yazında Aydın sıcağında kavrulurken kendi teknesini yapanlar belgeselinde Ömer Kırcalın Evrensel adlı teknesini görmemizle "Bizde bir yelkenli yapmalıyız " fikri oluştu...İlerleyen gün ve aylarda sürekli araştırma yaptık ve bu işin altından kalkabileceğimize inandık...Roberto Barrosun MultiChine 31 isimli teknesini yapmaya karar verdik ..Firmayla yazışmalarımız oldu aklımızdaki sorularıda sorduk cevaplarıda aldık...Bu hafta içinde planı almaya hazırlanırken  aklımıza takılan "acaba daha iyi bir plan varmıdır ?" sorusu içimizi kemirmeye başladı.. Bizde sizlere danışmaya karar verdik..  :-\

İstediğimiz  28- 34 feet arası gezi (keyif :D) sınıfı bir yelkenli yapmak .... Epoksi / Kontraplak kullanılarak yapılabilecek sizlerin tavsiye edebileceği  planlar nelerdir... Şimdiden teşekkürler...
YAPIM MACERAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN www.facebook.com/RBMC31

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
Ynt: Plan tavsiyesi......
« Yanıtla #1 : Kasım 19, 2012, 10:15:48 ÖÖ »
Öncelikle aramıza hoş geldiniz.

Nasıl bir plan seçersin bilmiyorum ama şiddetle tavsiye edeceğim şey , mümkün olduğunda Türkiyede daha önceden yapılmış bir plan seçmen doğrultusunda olacaktır. Satın alınsa dahi planlarda bir çok detayın verilmemiş olduğunu , verilse dahi aklımıza takılan şeylerin tüm cevaplarının hazır planda olmayacağını göreceksin. Şöyle örneklemek isterim Ünsalan abilerimiz Kavalier800 yapmışlardı , mesela şimdi bu tekneyi yapmaya çalışsan hem resimlerle neler yaptıklarını görürsün , hemde deneyimlerini seninle paylaşırlar. İzleyeceğim yol hakkında bilgi sahibi olursun... diye düşünüyorum. Kolay gelsin.

ömeRR

• Yeni Rehber
  • **
    • http://www.facebook.com/omer.hepbicer
  • Ad Soyad: ömer Hepbiçer
  • Bulunduğu İl: Sakarya/AdapazaRRı
  • Doğum Yılı: 1982
« Yanıtla #2 : Kasım 19, 2012, 01:12:42 ÖS »
Selamlar,
Osman beye kesinlikle katılıyorum....Daha önce yapılmış bir örneği incelemek büyük bir avantaj ve birde yapan kişiyle bilgi alışverişinde bulunuyorsanız şanslısınız....
Ben kendimden örnek verecek olursam,dediğiniz şahıstan plan satın aldım...Daha önce bitmiş bir örneği olmadığı için hatamı geç fark ettim,bu bana extra maliyet ve moral bozukluğu getirdi....sadece postaların şekil ve cnc kesimlerinde 23 ayrı noktada hata tespit ettik....Planı çok iyi anlamadan başlamamanızı tavsiye ederim....Sonuçta bu planlar kul yapımı ve hataya açık,birileri hataları buldukça düzeltiliyor....Şimdiden kolay gelsin....

ozngms

• İleri Üye
« Yanıtla #3 : Kasım 19, 2012, 02:09:59 ÖS »
Kısmetse multi chine 31in planlarını alıcaz . Bir problem çlkmazs Mayıs 15- Ağustos 15 7/24 çalışarak belli bir seviyeye getirmek niyetimiz .Türkiyede bildiğiniz üzere Ömer Kırcalın multichine 26 modeli yapılmış durumda' sağolsun kendileride sorularımızı cevapsız bırakmıyor.Deniz Rehberim aileside yalnız bırakmayacaktır.Bu modeli CNC çizimleri yok.Çizimleri kendimiz yapacağız.Becerebilirsek tabi:)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #4 : Kasım 19, 2012, 09:38:44 ÖS »
Ozan Bey inşallah teknenizi bir an önce bitirip su ile kavuşturursunuz.
Bu aşamada birşey eklemek isterim. Kesinlikle yanlış anlamayın olumsuzluk olsun diye söylemiyorum ancak planınızı tekrar gözden geçirin. Eğerki 15 mayıs 15 ağustos 7/24 diye yola çıkıp bir yer falan kiralayacaksanız planınızı daha düzgün yapmanız için söylüyorum.
İlk heves ve ilk aşkla insana yaparmış gibi geliyor. Ancak günde en fazla 5-6 saat çalışabiliyorsunuz oda gün aşrı veya 2 günde bir çalışırsanız. Bu süre içerisinde hergün 3- 3,5 saaten fazla çalışmanız çok zor. Günler geçtikçe psikolojik olarak çok zorlanıyorsunuz. Elleriniz yapıyor ancak konsantre olamıyorsunuz beyniniz yoruluyor ve hatalar yapıyorsunuz. Bu konuda uyarmak isterim.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #5 : Kasım 19, 2012, 09:39:37 ÖS »
Ayrıca becerisiniz neden beceremeyesiniz. Becerenler insan değilmi ? :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

ozngms

• İleri Üye
« Yanıtla #6 : Kasım 20, 2012, 12:00:19 ÖS »
 Yerle ilgili sıkıntımiz yok volkan kardeşim erik incir ve nar ağaçları içnde bir atölyemiz Olucak  kısmetse<.3 aylık donemde sürekli atölyede olacağız .3 ay tatilimiz var anlıyacağınız  ;D

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #7 : Kasım 23, 2012, 05:05:25 ÖS »
Bence de ön hazırlığı çok iyi yapın, şimdiden kolay gelsin :)

daruga01

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Yavuz Daruga
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1972
  • Tekne Adı: NAZDAL AS
« Yanıtla #8 : Kasım 24, 2012, 11:59:19 ÖÖ »
Ozan bey bir çoğumuzun (en azından benim) hayalim olan bir şeye başlıyorsunuz. umarım tam hayal ettiğiniz bir tekne olur sağlıkla sıhhatle gezersiniz. sizden ricam yaparken fotolarını çok çekin altına açıklamalarını yazın. (emin olun sevabı çoook) bizde oradan bir şeyler öğreniriz sizin sayenizde. saygılarımla kolay gelsin. :))