Gönderen Konu: Tekne Romork ve Tip Onay Belgesi  (Okunma sayısı 19156 defa)

andersen

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Selçuk YILDIZ
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1976
  • Tekne Adı: Voyager
Tekne Romork ve Tip Onay Belgesi
« : Mart 27, 2013, 06:16:10 ÖS »

Tekne için kullanılan romorklerde, Tip Onay Belgesi olması zorunluluğu olduğunu öğrendim. Piyasada üretilen ucuz romorklerin hiç birinde de Tip Onay Belgesinin olmadığı söyleniyor.
Aramızda araç çeki demirine bağlı aktif romork kullanan arkadaşlar bu konudaki fikirlerini yazabilirler mi? Trafikte bu konuda sıkıntı yaşayanlar oldu mu? Tip Onay Belgeli uygun fiyatlı romork üreticileri var mı?
Selçuk YILDIZ
Sarıyer / İstanbul

andersen

• Çırak Üye
Ynt: Tekne Romork ve Tip Onay Belgesi
« Yanıtla #1 : Mart 28, 2013, 09:37:11 ÖÖ »
Aşağıdaki linkten bir alıntıyı sizlerle paylaşmak istedim. Durum böyleyse çok kötü.

http://www.balikpesinde.com/tekne-romorku-alacaklar-icin-onemli-uyari/

Artık maksimum 750 kg’ye kadar olan römorklar içinde römorkun kendi ruhsatı ve ayrı plakası olma zorunluluğu getirildi.

Lakin sıkıntı burada ortaya çıkıyor.İlgili römorkun ruhsat sahibi olabilmesi için,sanayi bakanlığı ilgili römork üreticisinden birçok belge ve yeterlilik istiyor.Bu belgeleri sanayi bakanlığına vermekte yeterli değil.sonrada onay süreci başlıyor.Eğer evraklar ve yeterlilik mevcut ise imalatçı ürettiği römorklara ruhsat çıkarttırabilecek yeterliliğe yaklaşık 8 ay gibi bir sürede ulaşabiliyor.Buda,bu yaz sezonu için birçok römork imalatçısı için zor günler demek.
Türkiye’de ki bu tip römork üreten imalatçılarının neredeyse %95′si şuan bu belgeye sahip değil.Ender sahip olan firmalar ise ortalama 1500 tl değerindeki römorka 3000 tl gibi fahiş fiyatlar vermekteler.

İşin ilginç yanı,trafik uygulamalarında ceza kesen otoritede de mevcut,buna müsahama gösterende,

Şu dönem bir römork almayı planlıyor iseniz,imalatçıdan bu belgeyi isteyin.Size yok öyle birşey ne ruhsatı tepkisi verecekler ama konuya vakıf olduğunuzu anladığınızda belge için başvurduklarını beklediklerini vs anlatacaklar.

Dolayısı ile şu dönemlerde römork almayı planlayan arkadaşlarımızın bu konuya dikkat etmeleri,yarın itibarı ile hukuksal sorun yaşamamaları için çok önemlidir,
Selçuk YILDIZ
Sarıyer / İstanbul

andersen

• Çırak Üye
« Yanıtla #2 : Nisan 08, 2013, 04:28:39 ÖS »
İEM 'e göndermiş olduğum bilgi alma yazıma cevap geldi. Aşağıda ekledim.

28/03/2013  tarih ve ***  sayılı  bilgi edinme  başvurunuz  incelenmiş olup;
750 KG ve altı römorklarda tescil zorunluluğu yoktur ve römorku aracın plakası ile kullanılır
Bilgilerinize.

Sonrasında gittim bir romork aldım.  ;D ;D ;D

Bu arada bir bilgi daha. Romork ile otoyol'da ve köprü geçişerinde yapılan geçişlerde, 750 kg altı romorklar araç ile birlikte ücretsiz geçiyor. Ek bir ücret taep edilmiyor.
Bu bilgiyide Karayolları OGS biriminden aldım.
Selçuk YILDIZ
Sarıyer / İstanbul

göksu

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Serkan Ceylan
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #3 : Nisan 08, 2013, 04:46:44 ÖS »
Bilgilendirme için teşekkürler Selçuk bey. Hayırlı olsun römorkunuz, güzel günlerde kullanmanız dileğiyle.
Serkan Ceylan
Beykoz / İstanbul

andersen

• Çırak Üye
« Yanıtla #4 : Nisan 11, 2013, 11:36:13 ÖÖ »
Çok teşekkür ederim.
Selçuk YILDIZ
Sarıyer / İstanbul

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #5 : Mayıs 21, 2013, 10:40:01 ÖS »
Bilgilendirme için çok teşekkürler. Acaba kendi yapım römorkler içinde bu belgeler gereklimi bende onu merak ettim.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

andersen

• Çırak Üye
« Yanıtla #6 : Mayıs 22, 2013, 05:50:45 ÖS »
Tekne ile birlikte toplam ağırlığı 750 kg'mı ve romork boyu 6 metreyi geçmemek şartı ile belge zorunluğu olmadığı belirtiliyor. Bu ölçülerin üzeri için Tip Onay Belgesi şartı var.
Yaptığınız romorke tip onay belgesi çikartma maliyeti 20.000 TL civarındaymış. Ayrıca yaptığınız romork belge alma sırasında çarpma testlerine maruz kaldığı için, ilk romork çöp oluyor.  Bu belge Sanayi Bakanlığı'ndan alınıyor. Yani romork üreticisi olmanız gerekmekte. Ve aldığınız belge ile seri üretim yapmalısınız.
Ayrıca büyük romorkler plan proje ile, muayneden geçirilerek, aracın plakasına işleniyor. Ruhsat değişiyor. Çeki demiri işlettirmesi gibi. Aracın bir parçası oluyor. Başka araçta kullanamıyorsunuz. İşin kanuni boyutu malesef böyle. Şaçmalık üzerine, saçmalık.
Ben yapma konusunda ileride başıma bir iş gelmesin diye ve istanbul da kullanacağım diye hazır aldım. Araç arkasından kopar gider ise ben sorumlu olmamayım diye. Anadolu da bu belgeleri kimse sormaz. Polislere de sorarsanız kimse bu bilgileri bilmiyor. Sorup deneyebilirsiniz. Yaşlı bir polise denk gelirseniz, bir şekilde ortayı bulup anlaşırsınız :)

Selçuk YILDIZ
Sarıyer / İstanbul

andersen

• Çırak Üye
« Yanıtla #7 : Mayıs 22, 2013, 05:54:28 ÖS »
Bu arada romork için planınız yok ise, aldığım romorkün ölçülerini fotoğraf üzerinde göstererek mail gönderebilirim.
Elimdeki romork 5 metreye kadar tekneler için... Yapımıda oldukça basit.
Selçuk YILDIZ
Sarıyer / İstanbul

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #8 : Mayıs 22, 2013, 08:46:20 ÖS »
Bu arada romork için planınız yok ise, aldığım romorkün ölçülerini fotoğraf üzerinde göstererek mail gönderebilirim.
Elimdeki romork 5 metreye kadar tekneler için... Yapımıda oldukça basit.

Bilgilendirmeniz için çok teşekkürler. Anladığım kadarı ile şuan tip onay belgesi ile ilgili beni bağlayabilecek bir sıkıntı yok. Planım var Mehmet Abi sağolsun hazırladı ve verdi 5 metre toplam boyu var römorkun.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

andersen

• Çırak Üye
« Yanıtla #9 : Mayıs 23, 2013, 11:18:20 ÖÖ »
Evet. Sizin romork için tip onay belgesi zorunluluğu yok. Şimdiden kolay gelsin.
Selçuk YILDIZ
Sarıyer / İstanbul

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #10 : Mayıs 23, 2013, 11:42:50 ÖÖ »
"Bilgilendirmeniz için çok teşekkürler. Anladığım kadarı ile şuan tip onay belgesi ile ilgili beni bağlayabilecek bir sıkıntı yok. Planım var Mehmet Abi sağolsun hazırladı ve verdi 5 metre toplam boyu var römorkun."

Bir şeyi gözardı ediyorsun Volkan. Moralini bozmak istemem ama sadece 5 metre boyda olması yetmez. Tescilsiz taşınabilecek romorkların yüklü ağırlığının 750 kg mı geçmemesi gerekir. Zaten arkadaş ta açıklamasında bunu beilirtmiş. Senin romorkunun yüklü ağırlığı 1550 kg tekne  + x kg romork ağırlığı = x+1550 kg. Ve tescili gereklidir. Bu konuda ayrıntılarıyla bir bilgi alma mesajı da sen yolla bakalım cevapları ne olacak.

andersen

• Çırak Üye
« Yanıtla #11 : Mayıs 24, 2013, 05:07:46 ÖS »
Çok haklısınız tekne+romork 750 Kg'mı geçince kanunen tescil gerektirir. Bunun maliyetine katlanılırmı tartışılır.

İkinci önemli bir konuda 1550kg tekneyi tek dingille taşıyamazsınız. işin içine çift dingil girince de sıkıntılar artıyor. Romork ağırlığı en az 200 kg olur. Toplam 1750 kg yüküde çekecek araç, rampalarda kamyoncularla arkadaş olur :-) Yollarda hız limitide bu tip araçlar için 70 km diye biliyorum. 70 km hızla rampaya girip, 30-40 km hızla rampayı çıkmak, araçtaki baskı balatayı zorlayacaktır. Tam tersi durumda da rampa aşağı inerken frenin iyi tutabilmesi için, romorke firen sistemi yapmanız şart. Aksi taktirde balatalarınız ısınacak ve fren fonksiyonunu tam olarak yerine getiremeyecektir.  :(
Romorkü kaçak olarak bile kullansanız trafikte riskiniz çok fazla.  :-\

Bunun yerine bir tane Dodge kamyonet almak ve tekne için revize etmek daha ucuz olabilir :-) Hemde ticari olarak tekne taşımacılığıda yapabilirsiniz. ;)

Selçuk YILDIZ
Sarıyer / İstanbul

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #12 : Mayıs 24, 2013, 06:06:11 ÖS »
Gidilecek mesafe 30 km kadar ve traktorumuz var insaat zamani onunla 3 ton harfiyat romorku cekmisligimiz var. Romorku yapmaya mecburum sizin gorusleriniz nedir?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

andersen

• Çırak Üye
« Yanıtla #13 : Mayıs 24, 2013, 06:29:09 ÖS »
Traktör konusu hiç aklıma gelmemişti. 30 km traktör için hiç uzun mesafe değil. Çok rahat götürürsünüz. Teknik olarakta hiç sıkıntı yaşamazsınız.
Traktörler de romork kullanım prosedürü var mı bilmiyorum. Tarım amaçlı kullanım olan bir iş makinesinde tekne taşımayaya trafik bir şey dermi onuda bilemiyorum. Ben ce bu konuyu emniyetin bilgi edinme kısmına yazarsanız daha iyi olur.
Bende çok merak ettim doğrusu. Emniyetten gelen cevabı paylaşırsanız bizde öğrenmiş oluruz.
Selçuk YILDIZ
Sarıyer / İstanbul

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #14 : Mayıs 24, 2013, 11:40:28 ÖS »
Traktör konusu hiç aklıma gelmemişti. 30 km traktör için hiç uzun mesafe değil. Çok rahat götürürsünüz. Teknik olarakta hiç sıkıntı yaşamazsınız.
Traktörler de romork kullanım prosedürü var mı bilmiyorum. Tarım amaçlı kullanım olan bir iş makinesinde tekne taşımayaya trafik bir şey dermi onuda bilemiyorum. Ben ce bu konuyu emniyetin bilgi edinme kısmına yazarsanız daha iyi olur.
Bende çok merak ettim doğrusu. Emniyetten gelen cevabı paylaşırsanız bizde öğrenmiş oluruz.

Emniyeti tıklattım bakalım sonuç ne gelicek :) Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Kısa mesafede taşımanın bir sorun olacağını sanmıyorum ayrıca anayollarada çıkmayacağım güzargahımda anayol yok. Gece taşımacılığıda yapabilirim. Bir sorun çıkacağını düşünmüyorum. Ayrıca benim teknem 1500 kilo olmaz gibime geliyor. Taş çatlasın 1 ton olur.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com