Gönderen Konu: Sanal Ortamda Tekne İmalatı Denemesi - Sztrandek 495DR  (Okunma sayısı 20508 defa)

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
Sanal Ortamda Tekne İmalatı Denemesi - Sztrandek 495DR
« : Aralık 11, 2018, 12:13:56 ÖÖ »

Selamlar,

Bu konuyu daha önce biraz "Yabancı Kaynaklı Sztrandek 495 Yapımı-Capivara" başlığı altında açmıştım. Orayı daha fazla işgal etmeden yeni bir başlık açmaya kaar verdim.

Bu sanal imalat sonucu gidip sanal denizlere yelken açacak falan değilim.

Amacım imalat sürecini öğrenmek. Elbette gerçek ortamda işin başına geçince çok daha fazla ve çok daha farklı sorular ve sorunlar çıkacaktır. Ama burada da olayın başında işin adımlarını, sırasını, hatta belki yapılış şeklini düşünmek, sormak, tartışmak gerekebiliyor. "Maket"i yapmak çok kolay aoldu, ama videosunu hazırlarken bir sürü soru geldi aklıma.

Sizler videoyu seyredince de bir sürü eksik yanlış görüyor olabilirsiniz. Zaten benim de istediğim tam bu. Bu eleştirilerle ben doğrusunu öğrenip düzelteceğim. Hiç olmazsa işin büyük kısmını elimi kirletmeden anlamış / planlamış olacağım.

Burada kullandığım program AutoCAD veya benzeri bir program değil. Oturup satır satır kod yazıyorum. AutoCAD ve benzerlerinde de mutlaka vardır sanırım, MACRO yazarak bazı işleri otomatik hale getirmek mümkün olmalı. Yani postaları o tabloya bakıp elle çizmek yerine, o macroya verince postalar otomatik olarak çizilebilmeli.

Benim yaptığım o. Tabloyu verince tüm profiller kendiliğinden ortaya çıkıyor. Plandaki tarifleri de kural olarak ekleyince - örneğin kaplama 8mm olacak, bunu dış ölçülerden düşün dediği için sonraki hesaplarda tablodakinden 8mm eksik alıyorum. Ya da stringerler için kullanılacak çıtanın kesitine göre ve de verdiği kurala uyrarak, oradaki oyuntuyu (derinlik, genişlik, açı) otomatik olarak çizdiriyorum.

Şu an yok ama, oturup DXF formatı öğrenirsem DXF çıktısı alabilirim. Şu an eç çok işe yarayacak kısmı, gerçek inşaata geçildiğinde postaları dizerken hangisi yerden ne kadar yüksek olacak onu görebilmem, böylece hazırlık aşamasında ne yapacağımı biliyor olacağım. Ortaya çıkacak şeyin neye benzediğini görüyorum. Planda şurada bir tutarsızlık var diyebiliyorum, falan.

Bir bakın bakalım beğenecek misiniz. Atış serbest.

https://www.youtube.com/watch?v=EgoHutaB9qg&feature=youtu.be

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: Sanal Ortamda Tekne İmalatı Denemesi - Sztrandek 495DR
« Yanıtla #1 : Aralık 11, 2018, 06:26:27 ÖÖ »
Video kullanılmıyor yazısı çıkıyor..

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #2 : Aralık 11, 2018, 06:34:21 ÖÖ »
Şimdi görünüyor mu?

tcgberk

• Çırak Rehber
  • insanlar 3e ayrlır,yaşayanlar,ölüler ve denizciler
  • Ad Soyad: Tunç Aş
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1974
  • Tekne Adı: CJ 3B WILLYS
« Yanıtla #3 : Aralık 11, 2018, 08:34:22 ÖÖ »
izlenebiliyor
pruvanız neta deniziniz sakin olsun

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #4 : Aralık 12, 2018, 09:52:17 ÖÖ »
Bilgisayardan ancak internete girecek kadar anlıyorum..
Ama autocad,rhino gibi programlarla ofset tablosunun çizildiğini çeşitli yerlerde okudum..
Daha önce burda da konusu geçmişti.
http://www.denizrehberim.com/ofset-tablosu-nedir-ne-ise-yarar-t1154.0.html

şimdi sizin simülasyondan anlayabildiğim kadar, üst,üste 3 omurga var bu omurgaların 2si iç,mavi olan dış omurga..
gördügüm,yada anlıyabildiğim kadarı ile  k.plak kaplamalar omurganın kenarında bitirmişiniz.
k.plak kaplamalar iç omurgayı da kaplamalı,mavi dış omurga k.plak kaplamanın üstüne yapıştırılacak..
Postaları dizerken referans alacagınız  yer postaların su hattı çizgisi ve omurga ortası olacak sanırım öyle de yapmısınız.
,

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #5 : Aralık 12, 2018, 12:34:01 ÖS »

şimdi sizin simülasyondan anlayabildiğim kadar, üst,üste 3 omurga var bu omurgaların 2si iç,mavi olan dış omurga..
gördügüm,yada anlıyabildiğim kadarı ile  k.plak kaplamalar omurganın kenarında bitirmişiniz.
k.plak kaplamalar iç omurgayı da kaplamalı,mavi dış omurga k.plak kaplamanın üstüne yapıştırılacak..
Postaları dizerken referans alacagınız  yer postaların su hattı çizgisi ve omurga ortası olacak sanırım öyle de yapmısınız.
,

Bazı şeyleri kolayıma geldiği gibi yaptım, ama Off-Set Tablosunu temel alıp ve onunla çelişmeden yapmaya çalıştım tabii.

Kullandığım ana ölçüler var. OffSet Tablosu, planda sözü edilen "Dış Ölçüler"i veriyor. Yani kaplama bittikten sonra elde edilecek "en" (geniş - yüksek - vs) değerler. Omurga ve Stringerlerin yerini hesaplamaya başlamadan önce, benim "İç Ölçüler dediğim, kaplama kalınlığı düşülmüş değerleri hesaplıyorum. 8mm kaplama diyor, ben ince bir iç çerçeve çiziyorum, dış ile iç arası 8mm.

Köşe noktalarında omurga veya stringer yuvalarını açarken dış tarafları bu iç ölçüler hizasında olacak kadar içeri giriyorum. Böylece bu elemanlar yuvalarına oturduğunda kabartı olmayacak; kaplama, altında yükseklik olmadan yumuşak bir biçimde örtecek.

Ben çizim yaparken, garanti olsun diye kaplamayı dış ölçülere göre yaptım, çünkü kaplamalar grafik olarak 0 kalınlıkta. Onları da 8mm kalınlıkta yapardım ama, böylesi kolayıma geldiği için böyle yaptım; sonuçta kaplama dış ölçülerde bitmiş oluyor. Yani son çizgiler doğru yerinde olmuş olmalı.

Dış omurga 20mm kalınlıkta, kaplama 8mm. Yani dış omurga gerçekten dışarıda kalıyor. Şu resimde de öyle yapmışlar. Ama fiber kaplarken herhalde o da "içeri" alınmış gibi oluyordur:

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/qNrfWqJ1m9kpnv5R9

Postaları dizerken de, teorik olarak omurga ortası ve su hattı çizgisi kesişmesi doğru nokta. Ama oraya koyacağım destek tahtalarının eni, boyu yüksekliği yapılacak işi biraz etkiliyor. Yani biraz yüksek olsa üstten, geniş olsa yandan kaplama veya stringeri etkiliyor, engel oluyor. Bilgisayarın kolaylığı burada. Ben bir miktar kaydırma yapıp destek tahtaları kimseye dokunmadan ama postalara tutunacak yerlere yerleştiriyroum. Tam teorik nokta olmasa da, program bana tam yerini söylediği için oradan son ölçüyü alıp ona göre kurulum/dizilim yapabiliyorum.

Ben de yukarıdaki kaplamasız iskelet resmini kullanmayı düşünmüştüm bir ara, görsel olarak karşılaştırmak için, sonta vazgeçmiştim.

(bu arada benden başka salonda tekne yapanlar da varmış; bir deli ben değilmişim demek ki)

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #6 : Aralık 13, 2018, 08:20:37 ÖÖ »
Şöyle bir yaptıklarıma, yapamadıklarıma ve de bunların başkasına olabilecek faydasına bir baktım: Yapabildiklerimi epeyce eksik yazmışım. OffSet Tablosunu bir kere girdikten sonra bununla oynayıp birçok şey elde etmek mümkün.

Örneğin, postalar için elde edilen profili olduğu gibi (köşeli) kullanmak yerine, bu noktalardan geçen en uygun eğriyi hesaplayıp, daha yuvarlak hatlı, daha bombeli profiller elde etmek mümkün. Özellikle keskin hatlar istenmiyorsa, kaplama yaparken daha doğala yakın olr, daha sağlam tutunur diye düşünüyorum.

Böyle eğriler oturtunca, teknenin boyunca, istediğimiz noktada kesitler almak mümkün oluyor. Yani sadece posta noktalarında değil, arada herhangi bir yerde. Bunun faydası, bölmeleri yaparken veya eşyaları döşerken posta hizasında olmayan yerlerde duvar nerede olacak - ne şekilde olacak diye düşünmek gerekmiyor. O kesit bu sorunu hallediyor. Benzer şekilde taban döşemesi yapılacaksa, örneğin -100 düzeyinde teknenin yatay profilini çıkarabiliyorsunuz. Taban kaplama parçası keserken şekil hazır olmuş oluyor.

AutoCAD formatında değil, ama başka formatlarda çıktı alabiliyorum.

EPS (PDF benzeri) formatında çıktı alabiliyorum ve CNC makinaları bunu kullanabiliyor. SVG formatında çıktı alabiliyorum; bunu başka bir yazılıma gerek kalmadan doğrudan tarayıcınızda görüntüleyip bastırabiliyorsunuz. CNC makinaları kullanabiliyor.

Ama zurnanın zırt dediğ yer, benim programı benden başkası pek kullanamaz; hiç "kullanıcı dostu" değil. Yani tam programcı işi.

O nedenle acaba bunları EXCEL veya benzeri ortamdan kullanılabilir hale getirebilir miyim diye düşündüm. Bir ara yoğun EXCEL kullanırdım (yani makro yazar, çizim çıkarttırırdım) ama 15 senedir falan EXCEL kullanmamışım. Yine de, OffSet Tablosunu girince tüm postaların en azından dış çizgilerini çizdirebileceğimi görüyorum.

Kendi programımda genelde akademik/bilimsel uygulamalarda kullanılan, yüksek performanslı, hızlı, matematik yazılım kütüphaneleri kullanıyorum. Tabii EXCEL'de bunlar yok. Benzerleri, daha hafif siklet olanları var. Ne kadar yetecek bir bakacağım.

Bir de çok işime yarayan bir geometrik şekil işlem yazılımı var. Mesela bir altıgenin şurasından şu boyda bir kare çıkart diyorsunuz, yeni şekli hemen hesaplıyor. Bunu postaların iç kenarlarının bulunmasında ve omurga/stringer yuvalarının çizilmesinde kullanıyorum. EXCEL'de böyle bir şey yoktur. Onun yerine ne yapılabilir bir bakacağım.

Yani kısacası uygulayı EXCEL ortamına aktarmaya çalışacağım. Ama ne kadarı çalışacak, ne kadar yeterli olacak bilmiyorum.

Yoksa, ben program yazıp şunu yapıyorum - bunu yapıyorum dememin pek anlamı olmuyor.

Biraz bir bakınayım... EXCEL'i hatırlamaya çalışayım... az müsaade...

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #7 : Aralık 15, 2018, 12:14:19 ÖÖ »

Sanırım radius chine denilen gövde şeklini düşünüyorsunuz..
M.Köstekçi bir ara S750 köşeli çenesini yuvarlamıştı,forumun içinde bir yerler de olmalı.

Burda da yuvarlak ve köşeli formlar hakkın da bir tartışma var.
https://www.boatdesign.net/threads/round-bilge-vs-hard-chine.37594/

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #8 : Aralık 15, 2018, 04:08:56 ÖÖ »
Evet sözünü ettiğim bu formlar.

EXCEL'de normal çizim aracını kullanarak, hiç program falan yazmadan, tek tıkla yuvarak hatlar elde etmek mümkün:

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/Bnn3mLjW4gm2qrv16

Tartışmayı da hızlıca okudum, fazla tartışmaya girebilecek bilgiye sahip değilim, gemi mühendislerinin işi; ama keskin köşeli tekneler suya daha iyi tutunuyor, kendi rotasında daha iyi gidiyor, ama aynı nedenden sürtünmesi fazla. Öte yandan yuvarlak hatlı tekneler de kendi yarattıkları dalgayı aşamayıp arkasında debelenip duruyor olabiliyor. Tartışma az kalsın karakolda bitecek gibi oldu, neyse sonra hallettiler. Bir ara da birisi balıklarda keskin köşe yok demiş. Ama balıklar zaten tamamı keskin. Bıçak gibi. Dar formlar suyu daha kolay yarıp kolay ilerliyor.

Sonuçta ben de onu tek tuşla seçimlik yapabilirim. İsteyen istediğini seçer, kullanır.

EXCEL'de bu kolay da diğer işler biraz zor olacak gibi. Daha doğrusu, bende EXCEL yok, OpenOffice denilen onun benzeri birşey var. Onun macrosunun dili biraz farklı. Bir de oturup onu öğrenmem gerekecek. Sanırım biraz daha da zayıf. O nedenle EXCEL'i sadece bilgi girişi için kullanmayı düşünüyorum. Orada girmek çok kolay. Sonra bir tuşla tarayıcıya geçeceğim. Orada SVG denilen vektör grafik olanaklarını kullanarak, iki boyutlu çizimler, yani kesitler üreteceğim. 3D olmayacak. O epey uğraştıracak bir şey. Sonra belki ilave ederim. Ama parçaların üretimi için gerekli tüm çizimler elde edilebilecek.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #9 : Aralık 15, 2018, 10:27:01 ÖS »
Bugünün hasılatı ekteki resimde:

OffSetTablosnu EXCEL'de girip tuşa basınca bilgiler csv formatında saklanıyor. Otomatik olarak tarayıcıda bir uygulama başlatılıyor. Bu uygulama önce gidip saklanan bu csv  dosyasından OffSet Tablosu değerlerini okuyor.

Bu bilgileri kullanarak siz denizcilerin aşina olduğu enine kesit çizimini yaratıyor. Yanına da biz düz mühendislerin anlayacağı enine kesitleri (tümünü) çiziyor. Öndekiler kırmızı, arkadakiler mavi.

En alta da OffSetTablosunu yazılı olarak döküyor. Bu sayfa kontrol amaçlı. Doğru bilgi girilmiş mi? Girilen bilgi doğru aktarılmış mı? Elde edilen kesit çizimler doğru mu? O nedenle ölçekli olarak küçültülmüş. Daha sonra birkaç düğme olacak. Bunlar 1:1 ölçekli çizim gösterecek ve /veya USB çubuğa yazdıracak, sonra gdilip CNC tezgahta kullanılacak.

Tabii bunlar henüz "Dış Çizgiler". Önce bu çizgilerden önce kaplama kalınlıkları düşülüp iç çizgiler elde edilecek. Sonra stringer ve omurga yuvaları çıkartılacak. Sonra posta iç kenarları belirlenecek. Yani sonunda posta çizimleri elde edilecek. Düğmeye basınca çıkacak ve kullanılacak çizimler bunlar olacak.

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/ndmWsN7ivs4LkRyV6

Mesut Ali

• Çırak Rehber
  • Vira Bismillah (Gözyaşım )
  • Ad Soyad: Ali
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Tekne Adı: Vira Bismillah ( Gözyaşım )
« Yanıtla #10 : Aralık 16, 2018, 08:56:37 ÖS »
Ellerinize emeğinize sağlık. Naçizane takip etmeye çalışıyorum. Kolay gelsin.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #11 : Aralık 17, 2018, 07:04:36 ÖÖ »
Çok teşekkürler. Birşeyler yapmaya çalışıyorum, faydalı olursa ne mutlu bana.

İlerledikçe hepinize bazı sorularım olacak. Bu OffSet Tablosunun yapısı ne kadar standard diye. Yani satır sayısı, sütun sayısı, ve de en önemlisi sütunların sıralaması. Normalde tekne boyu ona bölünüp kesitler alındığı için satır sayısı 11 olmalı. Ama mesela bu S495 planında araya bir kesit daha eklemiş - yarım/buçuk bir yerlerde, satır sayısı 12 olmuş. Sütun sayısını da belirleyen kaç tane stringer var, ve üst güverte detayı. Bir de bunların tam / yarım olması gibi durumlar var... Sıralama daha önemli gibi duruyor. Belki onların yerini belli yerlere zorlamam gerekebilir.

Bunlarla da iş bitmiyor, planda birçok ek tarif / kural var. Bir kısmını standard veya standardlardan seçimlik yapabileceğim. Mesela stringerlerin kalınlığı, açısı gibi. Bir kısmı ise tamamen tekneye özel olacak. Mesela üst güverte nerede bitiyor, gibi. İç bölmelerin iç detayı ise olduğu gibi kapsam dışı kalacak gibi. O noktalarda çözüm bulmak biraz zor olacak. O zaman biirlikte kafa yoracağız.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #12 : Aralık 17, 2018, 12:46:04 ÖS »
Dünden çıkan çizimler de ekte. Bunlar da kontrol çizimleri aslında. Yandan ve üstten çizimler. Öncelikle doğrulama amaçlı. İleride posta kesitleri dışında herhangi bir yerden kesit isterken de yardımcı olacak.

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/7zqcnTYFVyABkejq9

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #13 : Aralık 24, 2018, 06:50:21 ÖS »
Biraz geri dönüp programa çeki düzen verdim. Olası değişiklik gereksinimlerine karşı daha modüler, daha esnek bir hale getirdim. Biraz da geometrik işlemler konusuna baktım. SVG ile bu geometrik işlemler olmayacakmış. Bir iki başka hazır program buldum denedim. Aslında paket program kullanmak istemiyorum ama kendim yapmam da kolay değil. Biraz denedim baktım. Basit birşeyler de yaptım ama sonuçta tekerleği baştan icad ediyor olacağım ve eksik / yanlışı fazla olacak En uygun geleni seçip kullanmaya karar verdim.

Henüz oldukça başlarda ama, basit bir posta çizimi yaptım.
Dış çizgiler OffSet tablosundan gelen bilgilerle otomatik çiziliyor. 4 numaralı postayı çiz diyorum. Diş çizgileri çiziyor.  Köşelerden stringer yuvalarını çıkart diyorum, otomatik çıkarıyor. Şu an henüz açılandırmayı yapmıyor. O kolay. her köşede açılara bakıp genel olarak açıortaya dik olacak şekilde ve içeri gömülecek şekilde oyuk açıyor. Planda 4 farklı durum vermiş. Onları kural gibi kabul edip hangi köşe olduğuna bağlı olarak oyuk açısı farklı olacak. Ama seçimlik olarak da kullanıcı istediği açıyı kullanabilecek. Onlar en son makyaj kısmında.

İlk sayfada OffSet Tablo var, artık onu tekrar eklemedim. İkinci sayfaya dört resim koydum. Biri o meşur standard yarı profil. Sonra boyuna kesitler var yandan ve tepeden. Yeni olarak da örnek bir posta koydum.

Bilmiyorum ilginizi çekiyor mu? İşe yarar görünüyor mu? Kullanlır mı? Ben yapmaya çalışıyorum. Bir süre sonra meraklısına verip denemesini isteyebilirim.

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/T46xwKvuNukWg6ZVA

Mesut Ali

• Çırak Rehber
  • Vira Bismillah (Gözyaşım )
  • Ad Soyad: Ali
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Tekne Adı: Vira Bismillah ( Gözyaşım )
« Yanıtla #14 : Aralık 24, 2018, 08:17:38 ÖS »
çizimler otomatik olarak çenelimi oluyor?
yoksa yuvarlak yada çeneli olarak seçim yapılabiliyormu?