Gönderen Konu: Tekne Yapımında Autocad Kullanımı Video Serisi -Başlangıç ve Posta Çizimi  (Okunma sayısı 14569 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo

Biraz zor oldu ama çok karmaşık görünen,herkesin ayak bağı olan cad dosyası işine bir çözüm getirmek için bu video serisini çekip yayınlama kararı aldım. :tur

Bu video serisinde sizlere basit olarak autocad kullanarak çizimlerinizi yapmayı göstermek istedim.Teknesine parça çizmek isteyenlerde olabilir,veya küçük teknesinin postalarını çizip cncde kestirmek isteyen olabilir. Cnc tekne yapımında gerek ahşap gereksede metal olarak çok büyük kolaylık. Takip edenler bilir bende bazı detay parçalarımı (ahşap + paslanmaz) cnc de kestiriyorum. Gerçekten çok kolaylık oluyor ve maliyet düşüyor.

Bu video serisi ile kendi temel bilgimi sizlere aktarmak istedim. Gerçekten bir zorluğu yok biraz kurcalama ile iş çözülür ve yararlı hale gelir. Kurcalamaktan,google'a yazmaktan,denemekten çekinmeyin.

Sorularınız,sorunlarınız olursa bu sayfa altında müsait oldukça cevap vermeye çalışacağım.

Artık postalarını cnc'de kestirmek için kimseye muhtaç değilsiniz !!!

Cad dosyası olmayan teknelerin çizimlerini yapıyorsanız eğer burada paylaşmayı ihtmal etmeyin  :47

Video işi zor bir işmiş bir hatam,kusurum olmuşşa affola,keyifli seyirler..

UYARI: Burada sıfırdan tekne tasarlamayı anlatmıyoruz ve önermiyoruz,anlatmaya çalıştığımız şey hazır planların sanal ortama aktarılması ile cnc'de kesime hazır hale getirilmesidir.

Autocad programının tanıtımı ve basit olarak kullanımı

Autocad programında komutların Sztrandek 650 teknesinin salma yaprağı çizimi ile uygulanması

Autocad programı ile Kuzey 420 teknesinin örnek postasının taslak çizimi

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
Eline sağlık :)
Gerçi autocad'i hiç sevmediğimden ve nerdeyse 17 - 18 yıldır 30 bin çeşit programda çizim yaptığımdan videoları izlemedim.

Cnc'ciler de cinstir. ota b*ka bi sürü para isteyebilirler. Doğru düzgün bilgileri de olmaz.
Memleketin ustaları metre tutup ölçmek yerine sigara yakıp göz keserek ölçü alır.
Uygun bıçak çoğu zaman kullanmazlar. Çizimlerinizdeki kontraplağın fiberlerine dik olan kesimlerde doğru cnc bıçağı, doğru hız ve devir kullanılmadığından en üst ve en alt tabakaları yer yer kaldırabiliyor.. kenar boyunca en üst ve en alt kontraplak tabakası zayıflamış oluyor.

kontraplağınız 9mm ise 6mm gibi bir fonksiyonu kalıyor kenarlarda. Buna dikkat etmek lazım. Yavaş, yüksek devirde kör olmayan, en fazla 2 ağızlı bir bıçakla kesim yapılması lazım.

1 - ilerleme hızı yavaş. 2000 - 2500 mm/ dakika maksimum. 1500 - 2000 mm/dakika muhtemelen sağlıklı olur.

2 - yüksek devir. En azından 10.000 devir.
3 - 2 ağızlı bıçak ( 3 veya 4 ağız olmaz. yeterli miktarda talaşı dışarı atamazlar. bu da talaş sıkışmasından fiber kalkmasına yol açıyor )
4 - Bıçak malzemesi olarak HSS bıçak kullanılmalı. Bir çok cnc operatörü karbür bıçağın daha doğru olduğunu düşünür. Bu metal keserken daha doğrudur. Ancak ahşap keserken doğru değildir. Karbür Çok az esner. Daha çok fiber kalkmasına sebep oluyor. HSS esnek bir bıçak, malzemeyi esnetemezse kendi esner biraz. daha temiz ve rahat kesim yapar.

Cnc kesim için en iyi seçim cnc router'ı olan reklamcılar olacaktır. Makineleri ahşap işlemeye uygundur. sıkı bi pazarlıkla epey uyguna yaptırılabilir. Es kaza sanayilerde tornacılara filan cnc'ci sormayın. Sadece boşa zaman harcar,  olayı hiç anlayamamış adamın ömrünüzü tüketmesinden ileri gidemezsiniz :)

Cnc işi çok kolaylaştırır. Ancak yanlış operatör, yanlış seçim insanı bezdirir. zaman ve malzeme kaybettirir. deneme kesim yaptırmadan da toptan kesim yaptırmayın sakın. Kesimin de başında mutlaka durun. sen bırak biz keseriz diyene bırakmayın.

fatihmichel

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: fatih michel
  • Bulunduğu İl: izmir
  • Doğum Yılı: 1976
  • Tekne Adı: ROTA prenses 575
volkan bey autocad konulu eğitici videolarınız için çok teşekkür ederim videoları bilgisayarımı indirdim bende cnc yok ama alet edavat var (şerit testere yatar planya vb...)evimde küçük bir marangoz atölyesi kurdum sorum şu ben bu autocad de teknenin 1/1 yani gerçek ölçülerde parçaların yazıcıda çıktılarını alıp bu çıktıları kontra veya ahşaba yapıştırıp bir nevi kalıp şablon misali parçaları kesip montajını yapılabilir mi?
 tekne imalatında autocad çok kritik bir  yere sahip bir program ise sizce bornova HEM nin düzenlediği haftasonu autocad kurslarına katılmalıymıyım ? yoksa autocad olmazsa olur mu?
 yanıtızı 4 gözle ve autocad eğitici videoların devamınıda sabırsızlıkla bekliyorum....
MİNİMUM GİDER MAXİMUM KAZANÇ

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
Baskı maliyeti nasıl olur bilemedim. Eskiden mimarlar mühendisler projelerini Kağıda çıktı almak için baskı merkezlerine gidiyordu. bu merkezler hala varsa, autocad çiziminizi götürürseniz A0'a kadar büyük kağıtlara 1/1 çıktı alabilirler sanırım. A0 kağıt 84 x 118cm ebatlarında oluyor.

Bunun haricinde ev tipi yazıcı ile çok sorun yaşarsınız. Daha önceden tekne olmayan dev modeller yapmak için benzer bir yol denemiştim. O A4 kağıtları asla yan yana hizalanmıyor :) ne kadar ince çalışırsanız çalışın.

Reklamcılarda tabelacılarda cnc olur. Genellikle çok hassas olmayan, ahşap vs kesimine yönelik makinaları olur. konuşup sıkı pazarlık yapıp fena olmayan bir fiyata kestirebilirsiniz.
En azından, çıktı maliyeti üstüne sizin ahşaplara yapıştır kes işçiliğinizin toplamından ucuza halledebilirsiniz diye düşünüyorum. Sanırım izmirdesiniz. ortalama 2-3 tabelacıdan birinde cnc router var. Cnc router'ları da genelde çok meşgul olmuyor. Şansınızı bence bu yönde deneyin. Hepsinden olmasa da kesim işinin çoğunu kolaya getirmiş olursunuz.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
volkan bey autocad konulu eğitici videolarınız için çok teşekkür ederim videoları bilgisayarımı indirdim bende cnc yok ama alet edavat var (şerit testere yatar planya vb...)evimde küçük bir marangoz atölyesi kurdum sorum şu ben bu autocad de teknenin 1/1 yani gerçek ölçülerde parçaların yazıcıda çıktılarını alıp bu çıktıları kontra veya ahşaba yapıştırıp bir nevi kalıp şablon misali parçaları kesip montajını yapılabilir mi?
 tekne imalatında autocad çok kritik bir  yere sahip bir program ise sizce bornova HEM nin düzenlediği haftasonu autocad kurslarına katılmalıymıyım ? yoksa autocad olmazsa olur mu?
 yanıtızı 4 gözle ve autocad eğitici videoların devamınıda sabırsızlıkla bekliyorum....

Autocad olmazsa olmazmıdır ? bence değil. Olmasada olur ama olduğunda eşşeğe biniyorken sizi arap atında taşır :).
Dediğiniz gibi olur normal yazıcı bir işe yaramazda baskı merkezlerinde ki genellikle bu imar-plan çıktılarını alınan yerler var. Buralardan plotter denilen cihazlardan çıktı alabilirsiniz.Çıktıyı alıp kontplağın üzerine yapıştırdınız mı da olur.Ancak videoları izleyincede fikriniz oluşacak cnc de kestirmek size başka avantajlarda katacak.
Kursa katılmanız kadar ciddi ve profesyonel bir desteğe ihtiyacınız yok bence. Ama zamanınız bol ve kurs ta ücretsizse değerlendirilebilir :)
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

fatihmichel

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: fatih michel
  • Bulunduğu İl: izmir
  • Doğum Yılı: 1976
  • Tekne Adı: ROTA prenses 575
yanıtlarınız için çok teşekkür ederim....

halk eğitim merkezi olduğu için ücretsiz sayılır çok cüzi bir rakam veriyorsunuz volkanbey...ama esas sorun zaman cumartesi full çalışıyorum pazar ise bir tek dinlenmek için pazarım var ama yinede gideceğim kaybedecek bir şey yok ama kazanacak çok şey var eğer 3 haftasonu sıkılıp yarım bırakmazsam devamını getiririm sertifikayı alırım gibime geliyor...

tekrar verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim volkan bey......
MİNİMUM GİDER MAXİMUM KAZANÇ