Gönderen Konu: Acaba evde şişme bot yapabilirmiyiz  (Okunma sayısı 13361 defa)

selim

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: selim ozdil
  • Bulunduğu İl: mugla
  • Doğum Yılı: 1955
Acaba evde şişme bot yapabilirmiyiz
« : Ekim 20, 2017, 09:47:50 ÖÖ »

Evde şişme bot yapanlar var ama tecrübe seferi nasıl, akibeti ne oldu bilemiyoruz. TEHLİKELİ bir proje. Bilgi alışverişi yapabilmek için böyle bir konu açtım. Ben bazı araştırmalara başladım, bu konuda başka bilgili arkadaşlar da var. Youtube'da konu ile ilgili pek bilgi yok. Ben başlangıç için araştırdım ve bu videoyu buldum.

Bakarsınız bir sonraki projemiz ŞİŞME BOT olur.

selim

• Çırak Üye
Ynt: Acaba evde şişme bot yapabilirmiyiz
« Yanıtla #1 : Ekim 20, 2017, 10:26:51 ÖÖ »
Tabii eğer yapmaya niyetlenirsek, EVDE yapacağımız için evdeki olanaklar ile yapılabilen videoları koymaya çalışıyorum. Sizleri bilmiyorum ama benim için İŞLEVSELLİĞİNDEN çok fazla taviz vermeden ekonomik ve bulunabilir malzemeler ile yapılması.

Ben bu videoları dikkatlice izlemedim, sadece bazı yerlerine bakarak MUHTEMEL projemize örnek olabilecek bilgiler içerdiğini düşünerek ekledim.

selim

• Çırak Üye
« Yanıtla #2 : Ekim 20, 2017, 12:01:20 ÖS »
Tabii sonunda şişme bota geldik, ama konunun başlangıcı bezden bir kano yapmak fikri idi. Sn. Khbilenin muzlarını görünce konu şişme bota döndü, Hikayemiz şöyle.
Şu anda kontraplak bir tekne yapımına başlamak için hazırlık yapıyorum. Planını kendim çizdim ve düzenlenmemiş halde burada yayınladım. Senelerdir hep aynı döngü içinde döner dururuz, BİRŞEYİ NETİCELENDİRMEDEN BAŞKA BİRŞEYE BAŞLAMAK. Yine öyle oldu, sanki kontraplak tekneyi bitirmişiz gibi ikinci olarak ne yapacağımızı araştırmaya başladık.
Ben emekliyim ve Köyceğizde oturuyorum, 200 m uzağımda da Köyceğiz gölü var. Madem model uçak, model gemi yapıyoruz bir de gerçek tekne yapalım dedik.
İkinci proje ÇOK UCUZ ve KOLAY YAPILIR bir şey olmalıydı. Hani biri biterken ikincisi de bitsin diye. Kuzey Amerika yerlilerinin 1000 senedir deri veya ağaç kabuğundan, ağaç dallarından ve bunları ağaç köklerinden yapılmış iplerle bağlayıp ve diktikleri gibi bir bilgim vardı. Ağaç kabuğu veya deri yerine ben de kumaş kullanayım, yerlilerin kumaşı olsaydı eminin kumaş kullanırlardı diye düşündüm. Aklıma da POLYESTER KUMAŞ geldi.
Başladım araştırmaya:
Bir sürü insan bezden kano yapıyor, bezin en mütekamili de BALİSTİK NAYLON (veya kurşun geçirmez naylon), bu malzeme bavul ve çanta yapımında kullanılıyor. Polyesterden yapanlar da var, malzemeyi bulmuştuk, POLYESTER KUMAŞ.
Geldik kanonun iskeletine. Herkes kalıp yapıp tahtaları ısıtıp büküyordu, yapılabilir tabii, bir ara kalıpsız tahta bükme ve aliminyum iskelet arasında gittim geldim, sonunda dedim ki ALİMİNYUM. 3 mm kalınlığında T6 veya T7 aliminyum levhayı 25 mm genişliğe doğrarız istediğimiz şekli verip, perçinle ekleriz dedik.
Kano küçük ve dengesizdi ama planının kendimiz çizeceğimiz için İLK DENGESİ İYİ bir şey çizeriz, yani altı olabildiğince düz ve geniş bir şey çizeriz dedik.
Sonra yaşlandık kürek çekemeyiz deyip yelken koyalım dedik. Devrilmemesi için de HAWAİ kanosu usulü kenarlara şamandra koyarız dedik, ve geldi sıra kumaşın sızdırmazlığına ve darbelere karşı mukavemetine.
Balistik naylondan yapılan kanoları birisi tek bileşenli poliüretan reçine ile kaplıyordu, biz de camyünü epoksi yaparız dedik ama epoksinin polyestere yapışabileceği konusunda endişelerim vardı.
Sonra başladı olumsuz düşünceler, kano küçük dedik, arkada destek olmadan perçinler için bu sert aliminyuma delik delmek zor dedik, epoksi yapışması yetersiz olursa ne olacaktı, vs vs ve kanodan cayıp madem bu kadar epoksi camyünü kullanacağız, bari bez yelkenli yapalım dedik fakat bez yelkenli ile bir tek büyüklük konusunu çözebiliyorduk.
Aklıma köpük (strafor) geldi. kesmesi kolaydı, model uçak kanadı kestiğim için düzeneğim de vardı, yakışıklı bir şey de yapılabilirdi. Başladık düşünmeye ve araştırmaya. Yakışıklı birşey için çok köpük kullanmak gerekecekti, az köpük kullanırsak şablon gerekecekti veya bükmek zorunda kalacaktık, bükerken köpük kırılır dedik, düşük yoğunlukta köpük kullanalım dedik sonra o da inşaat esnasında pıtır pıtır dökülür dedik ve şişme bot şeklinde bir şey yapalım dedik.
Ve tam bu esnada Sn.Khbilenin Muzdan  Katamaran projesini gördük.
Kafama takıldı, acaba şişme bot yapabilirmiyiz diye, yapanlar var ama akibeti belli değil. Biraz araştıralım dedik ve bu konuyu açtık.
Gördüğünüz gibi hikaye çok ama İCRAAT YOK.
Şu anda az miktarda kauçuklu çatı izolasyon boyası veya alternatifini bulmaya çalışıyorum.
Bulmayı becerebilirsek polyester kumaş, polichloropren (veya silikon) yapıştırıcı ile bir takım testler ve neticede küçük bir model yapmayı düşünüyorum. Hava sızdırmazlığı sağlamamız lazım, bunu da bu kauçuklu boya veya alternatifi ile becerebilirmiyiz diye merak ediyorum, bir de polyester kumaş yapıştırılınca nasıl bir mukavemet sağlayacağız onu bulmak lazım.
Tenteden tutun TIR brandasına kadar herşey polyester kumaştan yapılıyor, bunların bazıları kaplanmış, biz kaplanmamışını bulmaya çalışacağız, buluruz herhalde, Ama ilk aşama sızdırmazlık için bir malzeme bulmak.

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #3 : Ekim 20, 2017, 01:20:29 ÖS »
Selim Bey,

Aşağıdaki adreste evde şişme bot yapmaya niyetlenen bir meraklının sayfası var:

http://www.instructables.com/id/Homemade-Inflatable-Boat/

Ama daha işin başında evde bezden bot yapanların sayfasını görmüş, şişme bottan vazgeçmiş.

http://www.instructables.com/id/Cozy-Boat/

Bu da ilginç ama, üstteki bağlantıdaki yarım bırakılmış işe gelen yorumların birkaçında kendisi şişme bot (PVC) yapanlar var. Birisi Dyna Bond diye bir yapıştırıcı kullanmış. Türkiyede yok. e-bay veya Amazondan alınabilir. İşe yarar birşey gibi görünüyor.

Kolay gelsin.

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #4 : Ekim 20, 2017, 01:33:49 ÖS »
Bir de şöyle çatı yalıtım membranları var:

http://teranyapi.com/urun/pvc-membran-ggv-uv-donatili/

sıcak hava ile yapışıyor. Belki biraz ağırdır bilmiyorum, gramaj bilgisi verilmemiş, ama olursa Zodiac gibi birşey olur herhalde.

selim

• Çırak Üye
« Yanıtla #5 : Ekim 20, 2017, 02:58:14 ÖS »
Biligiler için teşekkür ediyorum, Sn. Sessizsakin de bahsetmişti, araştırıp bulamadım, bunların içinde ne kadar geotextil (kumaş) ve camtülü olduğunu bilmiyoruz, ben bunlardan tesis inşaatlarında çok kullandım, tabii o zamanlar şişme bot yapacağız amacı ile bakmadığım için özelliklerini tam bilmiyorum ama bunlar bizim işimizi görmez düşüncesindeyim. Volkan bey de yelken için pilsa önermişti, o da geotextilli bir malzeme, polyester elyaflı pvc veya polietilen olabilir. Bunlar zayıf kalır diye düşünüyorum.
Normal sürat yapan botlara ben 4-5 psi hava basılıyor diye biliyorum, oto lastiğine de bakkal hesabı 30 psi dersek, göz kararı bizim ciddi bir kumaşa ihtiyacımız olduğu izlenimi çıkar. Tabii bu çapa da bağlı. Tek kat yapacaksak yani zırhsız, 400-500 gr/m2'lik polyester bir kumaş iş görür diye düşünüyorum. Birisi biryerlerde yazmıştı, sakin sularda kullanacaksanız 12-16 oz'luk polyester (350-400 gr/m2) iş görür, denizde sürat yapacaksanız 22-26 oz (600-750 gr/m2) mertebelerine çıkmanız gerekir diye.
Verdiğiniz bağlantıları biliyorum, daha önce gördüm, zaten bu aralar kitap ve video manyağı olduk, hababam birşeyler seyrediyoruz.
Bir bilgi daha vardı, şimdi bulamıyorum, o da boyacı örtüsü kullanmış, (painters drop cloth), gavuristandakiler 150-200 gr/m2'lik kaplı polyester bir kumaş, bizde varmıdır diye araştırdım, herkes HIŞIR BOYACI ÖRTÜSÜ diye bir şey satıyor ama sanıyorum bu örgülü bir kumaş değil bir bakmak lazım.
Bilinen firmaların hepsi, zodiac, mettzeler gibi bu işe HYPALON ile başlamışlar fakat sanıyorum dupont üretimi kesince veya hypalon çok pahalı olduğu için  hepsi pvc kaplı naylon kumaşa geçmişler. Bunlar çok pahalı kumaşlar, bize uymaz, HYPALON buldum m2 fiyatı 150 USD. kaba bir hesapla 15-20 m2 kumaş gider.  Biz bu botu 250-300 USD'ye (4-5 m)yapabilirsek bir anlam taşır. Biz kontraplak teknemizi de 1000 TL'ye yaparız diye yola çıkmıştık, 1500 TL'yi geçtik.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #6 : Ekim 20, 2017, 03:23:02 ÖS »
Naylon ucuz. PVC de ucuz. dolayısı ile fiyat performans olarak çok iyi.
İnşaatta özellikle yalıtım amaçlı üretilen malzemeler çoğunlukla kendini taşıyacak kadar sağlam üretiliyor. Yani düşünün, çatıya serip üzerine kiremit koyduğunuz bir malzeme çekerek kopmaya dayanıklı yapmanın ve maliyetini artırmanın anlamı var mı?

Özellikle keçe türü kırkıp elyaflar mukavemet olarak çok sağlam olmaz. Fiberli şeylerde mukavemet için gerekli olan şey, fiberin olabildiği kadar bir yönde uzun olmasıdır. böylece aldığı darbeyi gövdey yayabilir. bir elin nesi var, 100 fiberin sesi var durumu.

Brandaya gelirsek. Ben reklam, tente ve tır brandalarıyla çalıştım. Hepsinde de ağırlığı veren genel olarak içindeki elyaf örgüsü.
Pvc, çoğunlukla yağan yağmuru diğer tarafa geçirmeyecek kadar kaplanıyor yüzeyine. yani çok çok ince bir katman. Bana göre, elyaf 1kg ağırlığındaysa, pvc'nin de 1 kg ağırlığında kaplanması gerek en azından ki denize uygun olsun.

Şöyle bir durum var. Normal botla bir kayaya sürttünüz diyelim. kaya elyafın dış tarafında kaplı olan pvcyi zedeledi ve mikro çatlaklar oluşturdu diyelim.  Ama elyafı yırtmadı. Elyafın diğer tarafında da hala yeterince pvc olduğundan ve darbe görmediğinden botunuz delinmemiş olacak ve siz de belki uzun süreler kayanın sebep olduğu bu durumu farketmeyeceksiniz bile.
Ancak tır brandasında, brandanın bir tarafında yüzeyi boyayacak kadar, diğer tarafındaysa düzgün görünecek kadar pvc oluyor. Herhangi bir malzeme zedelese suyu dışarda , havayı içerde tutucak birşey kalmaz.

Tır brandasını kesip incelemişliğim var ama şişme bot malzemesi kesip görmüşlüğüm yok. Mantığım çerçevesinde ve brandalarla olan tecrübelerim ışığında birşeyler söylüyorum.

Bence elle manuel yapıştırma büyük sıkıntı. Zaten bu esnek malzemeleri yapıştırmak sıkıntıdır. hele sağlam ve su geçirmez yapmak bence çok kasvetli. pvc lamine kumaş kullanılacaksa kesin  olarak bu işe özel alete para yatırmak lazım. bu da bir iki bot yapmaya değmez sanırım.

Bir ihtimal, bahsettiğiniz gibi polyester kumaş gibi birşeyden komple dikip içini dışını uygun bi malzeme bulup kaplamak olabilir. yeterince kalın kaplama katmanı yapılabilirse muhtemelen iş görür.

Bu şekilde kaplamalık malzemelerin de ucuza çıkacağını sanmıyorum. zira nitelikli sınıf malzeme oluyor genelde. onlar da pahalı hep.

Heykeltraşlar poliüretanların çeşitli türlerini kullanır. bunların kimisi esnek ve yırtılmaya dayanıklı olabiliyor. bir araştırıp kumaş kaplama için uygun mu, fiyatı böyle bir iş için makul mü diye bakılabilir. müsait bir ara bakarım hatta ben.

Kaplama malzemesi muhtemelen poliüretan bazlı olması gerek. çünkü pvc gibi plastikler sıvı olarak döküp kürleşme durumları yok. sıvı olarak bulunup kürleşen malzemeler arasında da hem yeterince esnek olup hem deniz suyu ve ortam şartlarına dayanıklı malzemeler genelde poliüretan tipinde oluyor.

selim

• Çırak Üye
« Yanıtla #7 : Ekim 20, 2017, 04:56:42 ÖS »
Kemal bey, bilgiler için teşekkür ediyorum, zaman zaman da bazı tabirleri bilmediğim için anlamakta güçlük çekiyorum.

Birkaç hafta önce yelken için buralardaki bir tenteciye kumaş bakmaya gittim. Volkan bey PİLSA'dan bahsetmişti, ne diye merak ettim. Tenteci genç bana PİLSA'yı gösterdi, ben bu arada bir kumaş gösterip "BU BRANDANIN DAHA İNCESİ VAR MI"? diye sordum. Çocuk güldü ve dedi ki "ABİ O BRANDA DEĞİL Kİ" dedi. Ne bu diye sorduğumda "KUMAŞ" dedi. Brandayı göstermesini istedim, PİLSA'yı gösterdi. Rahmetli babam askeri kamyonlara CEMSE derdi. Ben senelerce askeri kamyonlara CEMSE dendiğini düşündüm, meğerse bu ifade araba markası olan GMC'den geliyormuş, yani CİP'in JEEP markasından geldiği gibi.Herkes MYLAR der aslında bu isim Dupond firmasının polyester filme koyduğu isimdir, naylon torba deriz, torbaların naylonla hiç alakası yoktur, PVC veya polietilenden yapılırlar. Ben çocukken naylon gömlekler vardı, hala var mı bilmiyorum ama onlar naylondan yapılırdı ve naylon torbanın malzemesi ile hiç alakası yoktu. Piyasada sıcak silikon derler, malzemenin silikonla hiç alakası yoktur, düşük yoğunluklu bir polietilendir. Herkes alman çobanı polis köpeklerine "K9" der. Köpeklerin "K9" ile hiç alakaları yoktur. ABD'de köpek bölümünde köpeği latince/ingilizce ismi olan "CANINE" bölümü derler, bu "canine" ile "k9"un ingilizcede okunması arasında bir fark yoktur, amerikalılar bunu yazarken kısa olsun diye "k9" olarak yazdıklarından aslen adı "KÖPEK BÖLÜMÜ" olan yeri herkez "K9 BÖLÜMÜ" zanneder, vs vs

O nedenle yanlış anladığım bir şey olursa şimdiden özür diliyorum.

Konumuza dönersek,

El ile yapıştırmak konusundaki sıkıntıda Kemal bey son derece haklı, biz de bu nedenle projeye TEHLİKELİ diyoruz,
ama yapılabilir. Amaç ekonomik olarak nasıl DOĞRU yapılabileceğini bulmak, tabii biz ZODİAC'la rekabet için bunlara niyetlenmedik, HF kaynak makinası alacak halimiz de yok. Neticede yöntemini bulursak, iyi yapan güzel balık avlar, kötü yapan yüzerek sahile çıkar. Tahta teknelerde de aynı riskler vardır emin olabilirsiniz.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #8 : Ekim 21, 2017, 02:58:57 ÖS »
Bu arada aklıma geldi. Plastidip denen bişey var.  Bi çeşit sıvı kauçuk. oto boyası gibi atılıyor. donduğunda tatlı yumuşak bir katman oluşturuyor. İster kalıcı, ister sökülebilir yapılabiliyor. Teknelere yaptıklarını görmedim ama duydum.
şişme botunuzu kumaştan imal edip üstüne plastidip attırsanız bence gayet güzel bir iş ortaya çıkabilir. Muhtemelen poliüretan bazlı bir malzemedir ve  deniz suyundan etkilenmez diye tahmin ediyorum. Ama bunlar hep tahmin. Bir plastidip yapıcısıyla konuşarak netleştirebilirsiniz.
İnternette baktım baya yaygınlaşmaya başlamış. 200 - 400 TL arası bir otomobil için fiyatlar. Pazarlık ve mucitlik dahilinde epey yardımcı olurlar diye düşünüyorum.

selim

• Çırak Üye
« Yanıtla #9 : Ekim 22, 2017, 02:29:19 ÖÖ »
ben de ondan arıyorum, bazıları sıvı kauçuk, bazıları kauçuk membran diye satıyorlar. %700 uzayabiliyormuş, sadece büyük 18-20 kg teneken bulabildim, daha küçük bir şey arıyorum. Yönlendirmeniz üzere bi de otoculara bakalım. Silikon ile polyester kumaş yapıştırması denedim, yapışıyor ama iyi mi kötü mü diye daha kapsamlı testler yapmak lazım, eksenel olarak dayanıklı ama ayırmaya çalıştığınızda kolayca ayrılabiliyor.
Ayrılacak tabii, ilk videoda da tamir için botu ayırarak söküyorlar, onda da hypalon kumaş ve poliklhropren yapıştırıcı var, o da kolay ayrılıyor, bir de ben harbi muslukçu silikonu ile denedim bir de kullandığım polyester kumaş çok ince herhalde 30 gr/m2 civarında. Şu testleri bir geliştirelim.

selim

• Çırak Üye
« Yanıtla #10 : Ekim 22, 2017, 10:27:50 ÖÖ »
Ben bazı şeyleri unutuyorum. Şimdi hatırladım, yapıştırma için silikondan vazgeçmiştik, sebebine gelince kuruduktan, kürlendikten veya donduktan (hernasıl isimlendiriyorsanız) sonra silikona bir şey yapıştıramıyorsunuz. Dolayısı ile yapıştırılan birşeyi tamir şansınız olmuyor. Denemeyi de polyester kumaşı nasıl yapıştırıyor diye merak için yapmıştık.
Sn.Sessizsakinin bahsettiği PLASTİDİP, sıvı kauçuk veya sıvı silikon tabir edilen bir şey olabilir. Dipart diye bir rakibi de var, başkaları da olabilir. Hobi sektöründe harcıalem birşeye isim veya tabir icat edip, yeniden paketleyip satmak çok yaygındır, oto bakım ürünlerinin birçoğunda da bu böyledir hatta kunazlar içine lüzumsuz bir şey katıp formülasyonunu kendileri yaptıklarını da reklam ederler. Oto sanayiinde dış kısımda kullanıldığı için silikon olma ihtimali var, birkaç video seyrettim, çok katlı uygulayan da var, ama katların arasında ne kadar beklendiğini videodan çıkaramıyorsunuz. Eğer kürlenmeden uygulanırsa silikon birbirine yapışır ama kürlendikten sonra yapışmaz.
Ben gençken dalardım, deniz sıcak olsa bile vücut ısınızdan düşük olduğu için bir süre sonra hareketsiz veya çok az hareketli olduğundan üşümeye başlarsınız. 1970'li yıllarda dalgıç elbisesi bulmak, bulduğunuzda satın almak bizim için hayaldi o nedenle üşümeyi azaltmak için küçülmüş, ve vücudumuza tam oturan yün kazak giyerdik. Kazak üzerindeki su devridaimini azaltmak için kazağı o zamanlar SOLUSYON tabir ettiğimiz, şimdiki BALY türü oto iç lastik tamiri için kullanılan polikhhloropren bir yapıştırıcı ile boyardık. Hatta bir seferinde bir traktör iç lastiği bulup onu kazağa yapıştırmayı denemiş fakat çok şekilli oldığu için becerememiştim.Yani bir çeşit lastik kaplanmış yün kazak dalgıç elbisesi yapardık. Çok da faydalı olurdu, ben hiç lastiğin yünden ayrıldığını hatırlamıyorum ama tabii yün ile polyester kumaş çok farklı malzemeler.
Neticede plastidip veya benzerlerini de silikon olsa bile kullanılabilecek malzeme olarak portfoyümüze aldık. Uygulamada birçok şeye yapışma özelliği olduğu için tamir gerektirmeyecek yerlerde SONKAT sızdırmazlık tabakası olarak uygulanabilir ama şişme botun her yerinin her zaman tamir görebileceğini de göz ardı etmiyoruz.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #11 : Ekim 22, 2017, 10:33:10 ÖÖ »
Plastidip deniz kullanimina uygun bir malzeme olmaz.Yani sisme botun su yalitimi konusunda.Tırnakla biraz zorlandiginda aracın üzerinden cıkan bir malzeme.Denizde su yalıtımı konusunda beklediginiz etkide olcagını sanmıyorum.
Yada çok çok kalın katman atılması gerekir.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #12 : Ekim 22, 2017, 07:57:15 ÖS »
Plastidip'i sprey boya şeklinde satıyorlar. Denemelik alınabilir. Plastidip farklı şekillerde uygulanıyor diye biliyorum ben de. Sizin bahsettiğiniz geçici yapılan. yani istenirse aracın üstünden komple sökülerek, araç orjinaline geri döndürülebiliyor. Bir de permanent yapılanlar da var diye biliyorum. Onu sökemiyorsunuz.
Ama ben hiç uygulamadım yada uygulatmadım. Kulaktan dolma, internetten görme bilgiler. bi ara incelemiştim sadece.

Benim eşim airbrush sanatçısı. Geçenlerde bi araç üzeri boyamada, adam sonradan satmak istersem sıkıntı olmasın dediği için plastidip kaplama yaptırdı. Üstüne de benim hatun çalışmayı yaptı. verniklendi filan. Netekim, boya ve vernik yapışıyorsa başka şeyler de yapışır muhtemelen. Bir de kumaş metal veya plastik gibi değil. Kuru ve temiz olduktan sonra çok girintili çıkıntılı. kimyasal bağın yanında mekanik olarak da çok iyi tutunması muhtemel :) kendinden zımparalı :D.

selim

• Çırak Üye
« Yanıtla #13 : Ekim 23, 2017, 10:35:44 ÖÖ »
Sevgili arkadaşlar ben bu konuda kıvırmaya karar verdim.
Elimde olan malzemelerle bir kısım testler hala yapıyorum ama düşününce birsürü sorun ortaya çıkıyor.
İnternette birkaç yer daha buldum, özellikle nehirde "RAFTİNG" yapanlar bu şişme bot konusunda daha aktifler ama hiçbirinin neticesini bulamadım. Ya yapmaktan vazgeçmişler ya da konuyu bırakmışlar yani sonuç yok.
Biliyorsunuz birkaç yüz liraya çıkar mı diye başlamıştık, bir hesap yaptım doğru malzeme ve teknikleri bulmak için zaten bu parayı harcıyorsunuz, bir sıvı kauçuk bir de su izolasyon boyası alayım dedim 350 TL tuttu. Bir kaç çeşit kumaş alayın dedim, onlar da 100 TL'yi buldu, birkaç çeşit yapıştırıcı alayım dedim, onlar da 250 TL civarında tuttu.
Hadi diyelim bu aldığımız malzemeler ve yaptığımız testler ile ilgili şişen kısmı hallettik gerçi onun da garantisi olmadığı gibi birsürü de riski var, şişen kısımla iş bitmiyor ki?  şişen kısmın üzerine de birsürü şey yapmanız lazım, onların nasıl yapılacağı kafamda hiç yok.
Pek mantıklı bir iş değilmiş.
Bir site buldum. Burası RAFT için evde bot yap malzemesi satıyor.
https://www.diypackraft.com/diy-packraft-overview/
Okuyunca şişen kısmın yapılabilir bir şey olduğuna karar veriyorsunuz ama daha önce söylediğim gibi, kürek takacak yer gerekli, tampon gerekli, yelkenli yapacaksanız direk takacak düzen yapacaksınız, takma motor takacaksanız ayna yapacaksınız vs vs derken TAHTANIN GÖZÜNÜ SEVEYİM dedim.
Neyse Allahtan konunun adını "EVDE ŞİŞME BOT YAPABİLİRMİYİZ?" koymuştuk.
Yapılabilir ama çözümleri bulmak için bir miktar para harcamanız gerekiyor.

selim

• Çırak Üye
« Yanıtla #14 : Ekim 23, 2017, 11:29:51 ÖÖ »
Kıvırdıktan sonra belki niyetlenenlere faydası olur diye biraz bilgi verelim.
Kumaşı belirlemiştik, NAYLON veya POLYESTER, biz polyester daha ucuz olduğu ve amaçladığımız iş konusunda aralarında çok fazla bir fark olmaması nedeni ile POLYESTERDE karar kılmıştık. Polyesterdeki NASIL YAPIŞTIRACAĞIZ sorununu henüz çözmemiştik.
Önceki mesajda verdiğim sitedeki adam, üzerine ısı ile aktive edilen yapıştırıcılı bir yırtılmaya mukavim (ripstop) PVC ile kaplanmış naylon bir kumaş kullaniyor. Yapıştırma da bildiğimiz ÜTÜ ile yapılıyor, denemeler yapmış videoları var, yapışma gayet güzel kumaşın PVC ile kaplanmış olması da sızdırmazlığı sağlıyor.
Türkiyede PVC ile kaplı kumaş bulmak mümkün, örneği TIR BRANDASI ama yapıştırdığınızda siz PVC'yi yapıştırıyorsunuz yani ortada niteliğini bilmediğiniz bir kumaş kaplama yapışması var. Bu fabrikasyon yapışma iyi değilse, sizin ne kadar iyi yapıştırdığınız bir işe yaramaz.
Bu kumaş THERMOSET bir poliüretan yapıştırıcı ile kaplanmış, biz hernekadar kaplı kumaş bulsak bile bu PVC olduğundan yapıştırmak için ÜTÜ'den daha fazla sıcaklık gerek, yani KAYNAK. Benim Plastik kaynak makinam var, ve plastik kaynağını iyi bilirim, yapmışlığım da vardır. BİZ BU KAYNAĞI YAPAMAYIZ. Bot için mutlaka proses parametrelerinin (sıcaklık, süre hız gibi) iyi kontrol edilmesi lazım.
Bu nedenle TERMOSET bir malzeme bulup sürmek lazım diye düşündük. Dikkat ederseniz kumaşın fabrikasyon riskini yok edemedik, sadece kumaşları birbirine yapıştırmaya çalışıyoruz.
Biz model uçakları, arkası böyle termoset malzeme ile kaplanmış polyester film ile kaplarız, kaplarken de ütü kullanırız. Isıyı görünce bu malzeme erir ve yapışır. Bu termoset malzeme bir çeşit poliüretandır.
Ben UHU, BALLY, SELÜLOZİK VERNİK, beyaz ağaç tukalı, saç spreyi gibi malzemeleri model uçakta denemiştim, ütü ile iş görmüştü ama buradaki iş görme ile bizim ŞİŞME BOT arasında çok fark var.
Biliyorsunuz daha önce sorunları olmasına reğmen silikon denemiş, beğenmemiştik. Bu sefer de sıvı köpük, UHU, selüozik tiner denedik. UHU hiç yapışmadı, ısı ile de yapıştıramadık, selülozik vernik biraz yapıştırdı ama kırılgan oldu, ısı uyguladık, beceremedik, en iyi sıvı köpük yapıştı ama arada kalan köpüğü iyice ezemediğimiz için yapışma değil de köpüğün kendi mukavemeti dayanamadı. Gidip bir yat (marin)tutkalı, ağaç (beyaz) tutkalı, derby alıp deneyeyim dedim ve kendi kendime MUCİTMİSİN ULAN deyip KIZDIM.
Denememiştik ama sızdırmazlığın sıvı kauçuk, sutut veya en kötüsü bir boya ile sağlayabileceğimiz konusunda inancımız vardı ama gördüğünüz gibi vazgeçtiğimiz için bu denemeleri de yapmadık.
Şu sonuca vardık, EVDE ŞİŞME BOT YAPILAMAZ.
Yapılabilirlık konusu tabii bizim seçtiğimiz kriterler çerçevesinde değerlendirildiği için böyle dedik, şişme bot atölyelerde yapılabildiğine göre nerede yapıldığı çok önemli değil, evde de yapılabilir.