Gönderen Konu: Tekne Planı İsteğim Lütfen İlgi  (Okunma sayısı 8845 defa)

murat irez

• Yeni Üye
  • *
Tekne Planı İsteğim Lütfen İlgi
« : Eylül 16, 2011, 09:52:08 ÖÖ »

SEVGİLİ DOSTLAR BENİM EN BÜYÜK İSTEĞİM VE TEK HAYALİM EN AZ 12 METRE VEYA 14 METRE UZUNLUĞU TEK DİREKLİ TAMAMEN TÜRK İŞİ
BİR TEKNE YAPMAK AMA İNTERNETTE NEKADA ARARSAM ARAYAYIM KARŞIMA ÇIKAN HEP DIŞ ÜLKELERDE DİZAYN EDİLMİŞ ABUK SABUK TEKNE MODELLERİ BENİM SİZ DEĞERLİ DOSTLARDAN RİCAM ELİNDE BAHSETTİĞİM ÖLÇÜLERDE BODRUM YAPIMI OLABİLİR KURUCAŞİLE OLABİLİR AYNA KIÇ BİR TEKNEYE AİT DATAYLI ÇİZİMLERELE BİR PLAN ŞİMDİ BİRÇOK ARKADAŞ BUNU NASIL YAPABİLECEĞİMİ MERAK EDİYORDUR BEN DAHA ÖNCEDE DENİZDE VE TERSANEDE ÇALIŞTIM MARANGOZLUĞADA POLYESTER SARMAYADA ELİM YATKINDIR AYRICA DC ELEKTRİK AKIMINDA DA GEREKLİ BİLGİYE SAHİBİM VE BÜTÜN ALET EDAVATIMI ŞİMDİDEN HAZIRLAMIŞ DURUMDAYIM YARDIMDA BULNABİLECEK ARKADAŞLARIMA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM SAYGILARIMLA
MAİL :murat.irez@hotmail.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: TEKNE PLANI İSTEĞİM LÜTFEN İLGİ
« Yanıtla #1 : Eylül 16, 2011, 11:48:27 ÖÖ »
Malesef ki söylediğiniz gibi internette bulunan planlar belirli kalıpla sınırlı.İstediğiniz gibi bir tekne planı bulmak özellikle Türk yapımı için tabiri caizse kıyıda köşede bu işin ustaları olan kişileri bulup onlardan yararlanmanız gerekir.Ve gerçekten 12-14 metre tekne arası tek başına yapım için biraz büyük değilmi ? Yanlış anlamayın lütfen merak ediyorum ben olsaydım cesaret edemezdimde.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #2 : Eylül 16, 2011, 02:52:28 ÖS »
internette türk yapımı amatör yapımcıların serbest kullanımına açık tekne planına rastlamadım,duymadımda..ancak gemi mühendislerine çizdirmen lazım buda 7-8 bin liradan asagı olmaz sanırım..iki yıl önce 8 metre için dört bin lira fiyat almıstım..

ismailoruc

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Oruç
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: Devekuşu-2
« Yanıtla #3 : Eylül 16, 2011, 04:27:11 ÖS »
12 metreyi  yapmak yerine satın almak bana daha mantıklı geliyor

murat irez

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Eylül 16, 2011, 06:19:50 ÖS »
12 METRE TEKNE ALMAYI BENDE DÜŞÜNDÜM AMA KENDİ EMEĞİNİN YERİNİ TUTMAZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM ZENGİN BEBELERİN KEYİF ÇATMASI MİSALİ PARAYI BASTIRIP ALIR VE GEZİLİR AMA ONA EMEK HARCAYIP HER ANINI YAŞAMAK VE İŞ BİTİMİNDE ONUNLA GEZMEK BENCE ASIL GÜZELLİK BURADA TEKNE YAPMAK BİRŞEY DEĞİL ONA BAKARSANIZ BİR AÇIK DENİZ FİLİKASI ALIP ONU KESİP UZATARAK ÜZERİNDE DEĞİŞİKLİKLER YAPARAK TEKNEYE SAHİP OLABİLİRİM AMA AHŞABIN SICAKLIĞI BAŞKADIR TEKNEDE ÇALIŞANLARIN BUNU ANLAYACAĞINI UMUYORUM ÇOK ŞÜKÜR ALET EDAVATIM HALA DURUYOR TEKNİK BİLGİYE GELİNCE ZATEN VAR SADECE O BAŞBELASI PLANA İHTİYACIM VAR AMA NE MÜMKÜN YİNEDE ALAKANIZA TEŞEKKÜR EDERİM

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #5 : Eylül 17, 2011, 10:19:50 ÖÖ »
murat bey
kendi yapma isteğinize kesinlikle katılıyorum.
ancak yerli tasarım bulmak yanılmıyorsam zor.
düşünüzün gerçekleşmesi dileğiyle
saygılar

Gökalp Yağcı

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #6 : Eylül 20, 2011, 08:46:30 ÖS »
sevgili abilerim bende 8 metre ayna kıç bi plan arıyorum ama yok malesef elinde olan varsa sevinirim
Gökalp Yağcı
Çanakkale/Merkez
gklp_mine@hotmail.com
Çanakkale İl Temsilcisi

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #7 : Eylül 20, 2011, 09:17:00 ÖS »
gökalp kardeş yelkenlimi?

eğer yelkenli düşünüyorsan www.svensons.com da starlite isimli bir model var.
incelemeni öneririm.    http://www.svensons.com/boat/
saygılar

murat can

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Ocak 04, 2012, 08:57:12 ÖÖ »
 ücretli 6-7m boyunda kamaralı yelkenli planı almak isteyen arkadaşlar,
 projeyi ortak alalım, masrafları ve tecrübeyi paylaşalım...
 zira ücretsiz planlar veya çok ucuz olanlar anlaşılması ve yapımı çok güç...
 nuhnebiden kalma projeler.

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
Ynt: Tekne Planı İsteğim Lütfen İlgi
« Yanıtla #9 : Ekim 11, 2012, 04:36:34 ÖS »
İyi günler , Saygılar.

Arkadaşlar burada paylaştıklarınıza saygı duyarak anlamadığım birşey soracağım.

Kavalier 800 planı var , yapanlarda var , anlaşılırda , ücretsizde üstelik... Neden bu plan değilde başka bir 8 metrelik tekne planı düşünüyorsunuz?

İkinci husus 6-7 metre civarı düşünenler içinde bunu sormak istiyorum Volkanın ve forumdan bir çok arkadaşın yapmış olduğu s650 modeli var aynen buda anlaşılır ve ücretsiz bir plan.

Sorum şu olacak ki Türk işi dediğiniz husus acaba salma ile ilgilimi , yani omurga salma ile ilgilimi?

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #10 : Ekim 11, 2012, 05:06:32 ÖS »
İyi günler , Saygılar.

Arkadaşlar burada paylaştıklarınıza saygı duyarak anlamadığım birşey soracağım.

Kavalier 800 planı var , yapanlarda var , anlaşılırda , ücretsizde üstelik... Neden bu plan değilde başka bir 8 metrelik tekne planı düşünüyorsunuz?

İkinci husus 6-7 metre civarı düşünenler içinde bunu sormak istiyorum Volkanın ve forumdan bir çok arkadaşın yapmış olduğu s650 modeli var aynen buda anlaşılır ve ücretsiz bir plan.

Sorum şu olacak ki Türk işi dediğiniz husus acaba salma ile ilgilimi , yani omurga salma ile ilgilimi?

Bundan bende birşey anlamadım, hangi konu içinde geçiyor, yani cümlede kullanılış biçimi nedir ne anlatılmak istenmiş.

volkantura

• Kıdemli Üye
  • Yeni Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Volkan TURA
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1964
« Yanıtla #11 : Ekim 11, 2012, 06:26:26 ÖS »
Sevgili Murat bey,

Madem Türk işi tekne istiyorsunuz ve de kendi el emeğiniz de olsun diyorsunuz neden istediğiniz özelliklere uygun eski bir tekne alıp onu restore etmiyorsunuz? Bence böylesi daha uygun olur. Eski bir bodrum işi balıkçı teknesini kendi yeteneğinizi de kullanarak yenileyebilir ve üzerinde gerekli modifiyeyi yaparak istediğiniz ve kendi emeğiniz olan bir tekneye plana da gerek kalmadan ulaşabilirsiniz. Eğrilerin ve su hattındaki tahtaların büyük bir kısmını değiştirmiş, Salma eklemiş ve de yat tarzı kamara yapıp, yelken direklerinide dikmiş olduğunuzu düşünürsek hepsi sizin eseriniz olur zaten.  Üzerini polyester de kapladınızmı tamamdır :)

Saygılar.
Volkan TURA
Bursa

kuzguncuklu

• Yeni Üye
  • *
  • DENİZİ SEVİN VE SAYGI DUYUN......
  • Ad Soyad: mustafa kamil coşkun
  • Bulunduğu İl: bursa-gemlik-küçükkumla
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: maalesef son teknem battı.....meşhur fırtınada....
« Yanıtla #12 : Şubat 08, 2013, 06:22:46 ÖS »
herkese merhaba ;eski bir tersaneci ve yaklaşık 50 yıllık bir balıkçı olarak(tüm boş zamanlarım denizde diyebilirim)ne yazıkki yurdumuzda arkadaşın arzu etiiği gibi bir plana rastlamak olası değil.son yıllarda isim yapan bazı özel tersanelerde mevcuttur eminim ama verirlermi onu bilemem.kurucaşilede ve güneyde bu konuda uzmanlaşan çok iyi myerler var arkadaşımın ilgililerle temasa geçmesini tavsiye ederim....bende yeniyle uğraşmaktansa eski bir tekneyi canlandırmadan yanayım esasen ancak bu zevk ve duygu meselesi saygı duyarım...sevgilerimle.....

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
« Yanıtla #13 : Temmuz 10, 2020, 08:14:15 ÖÖ »
Avrupa ve Amerika'nın tekne işinde iyi olmasının sebebi, biz hala keser sapı ölçüsüyle ve ustanın eğri kalıbıyla tekne yaparken onların bu işi planlı projeli hale getirmiş olmasıdır. Bu nedenle Türk, Ege, Karadeniz bir teknenin planları neredeyse hiç çizilmemiştir. Plan konusunda zayıf olduğumuz için çizilip uygulanan teknelerde de genel tasarım iyi olmasına rağmen, yerleşim, elektrik, tesisat gibi sorunlar halledilmediği için başarılı olamamışlardır. Türkiye 20 m ve üstü teknelerde başarıldır çünkü bunlar seri üretimden daha çok tek tek yapılan ürünlerdir ve plandan daha çok el emeğine ihtiyaç duyarlar. ahşap bir tirhandil veya Karadeniz yapısı bir takanın planını bulabileceğinizi sanmiyorum, zaten tamamen Türk malı bir tekne yapapmazsınız, motorunu, vinçlerini ve diğer bir çok donanımını mecburen yabancı kullancaksınız.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #14 : Temmuz 10, 2020, 12:23:14 ÖS »
Turk tasarimi ve Turk yapimi bir tekneye, oncelikle guzelim Turkce'yi katletmeyerek baslayabilirsiniz bence. Henuz ana diliniz olan dili okunakli yazmakta zorlaniyorsunuz. Ana diliniz degilse bile, belli ki dile yeterince hakimsiniz.

Aslinda Turkcenin basina gelen seylerle ayni sebeplerden insanlarimiz gecmis yuzyillarda denizcilikte basarili olmasina ragmen gunumuzde oldukca gerideler. Birseyi duzenle, hesap kitapla yapmayi sevmiyoruz. "Hadi abi sunu yapiverelim", "Hadi abi sunu aradan cikariverelim" lerle oluyor hep. Sonra Orjinal isi bilen kisi olunce yada calismaktan yorulunca kimse artik o isin nasil yapilacagini bilmiyor. Sagolsun o kisiler de sunu bir kagida dokeyim, planli projeli yapayim da kulturumuz yasasin dememis. Ulkemizde bir cok guzel eski el sanati isler oldugu halde bu gun hepsi yok oluyor. Gencler ilgi gostermediginden degil. Eskiden o isi yapan adamlar babasindan ogrendigi seyi yapmaya devam etmis. Oglu yapmak istemedigi zaman sunun nasil yapildigini bir dokuman haline getireyim dememis. Baskalari ogrenir kultur gelenek devam eder denmemis. Acikcasi cogu pek umursamamis da. Aynen sizin ana diliniz olan Turkce'yi yazarken umursamadiginiz gibi. Bunun neticesinde ayni butun o el sanatlarina oldugu gibi, ne yazikki sizin de katkilariniz la dunyanin en koklu dillerinden ve kulturlerinden birisi olan Turkce de zaman icinde curumeye ve  yozlasmaya mahkum.

Venedikte hala 200 - 300 yil oncesinin yontemleriyle gondol yapiliyor. Devlet ve ustalar birlikte yeni ustalar yetistiriyor ve gondol yapim tekniklerini ozenle koruyorlar. Norvecliler eski viking tekne yapim yontemlerini korumak ve gelistirmek icin universitede bolum aciyor.

Bizim insanimiz daha dilini duzgun yazma zahmetinde bile bulunmuyor. Aradiginiz teknelerin planlarini bulmaniz imkansiz gibi birsey. Hali hazirda uretilen cok iyi tekneler var. Ancak o tekneleri ureten firmalar, o eski ve guzel teknelerin guzelligini yakalamak, orjinalligini korumak ve gelistirmek icin muazzam para harciyorlar. Urunlerini de muazzam paralara satiyorlar. Size tabiki vermezler.

Yapabileceginiz sey, arkadaslarin da dedigi gibi, eski, gozden ve kondusyondan dusmus bir tekne alip onu tadilat yapmak olabilir.