Gönderen Konu: Cad Çizimleri Ne İşe Yarar ?  (Okunma sayısı 9853 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Cad Çizimleri Ne İşe Yarar ?
« : Şubat 26, 2012, 12:58:42 ÖS »

Her tekne planında olmasada çoğu planda bulunan cad çizimleri ne işe yarar ? Hangi program ile açılır ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
Ynt: Cad Çizimleri Ne İşe Yarar ?
« Yanıtla #1 : Mart 04, 2012, 11:04:42 ÖÖ »
Cad çizimleri tekne postalarının sanal ortamda birebir ölçülerde olan çizimleridir. Bu formattaki dosyaları sadece bu dosyaları çalıştırabilecek programlarda açabilirsiniz. Örnek olarak bu programların en ünlüsü Autocad'i söyleyebiliriz.

Eğer tekne planlarınızda cad dosyası mevcutsa şanslısınız çünkü bu dosya ile bir baskı merkezine/özalitçiye gidip teknenizin postalarını basılı olarak birebir ölçüde alabilirsiniz. Veya kağıt yerine kontraplak kullanırsınız özalitçi yerine de cnc kesim yapan bir yere gidip postalarınızı hazır olarak kesilmiş şekilde alabilirsiniz.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

ruhadam

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: yıldırım
  • Bulunduğu İl: MERSİN
  • Doğum Yılı: 1976
« Yanıtla #2 : Mart 21, 2016, 10:21:13 ÖS »
arkadaşlar elimizdeki dwg ve dxf dosyasından çıktı alıp maket yapabilirmiyiz? yoksa kesinlikle bir ozalitçiyemi gitmemiz gerekir? ben internetten temin ettiğim planlardan evdeki yazıcıdan bir çıktı alıp maket yapmak kendimi bir tekne yapımına hazırlamak istiyorum

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #3 : Mart 21, 2016, 10:34:13 ÖS »
arkadaşlar elimizdeki dwg ve dxf dosyasından çıktı alıp maket yapabilirmiyiz? yoksa kesinlikle bir ozalitçiyemi gitmemiz gerekir? ben internetten temin ettiğim planlardan evdeki yazıcıdan bir çıktı alıp maket yapmak kendimi bir tekne yapımına hazırlamak istiyorum

Tabikide alınabilir ama program içerisinden oranını ayarlamak gerekir. Ozalitçide 1:1 çıktı alır. Yazıcıdan ise normal a4 e sığabilecek,sizin inceleme yapabilceğiniz bir boyutta çıktı alınır yani o boyutlar maket için küçük kalabilir. oranı ayarlarsanız çok rahat çıktı alıp maketinizi yapabilirsiniz.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

ruhadam

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Mart 21, 2016, 10:54:55 ÖS »
üstadım ben bu linkteki http://www.tdem.nz/blackfly planları autodwg progarmında açıyorum. ancak nasıl bir çıktı alacağımı anlayabilmiş değilim. yazdır değimde hiç bir değişiklik olmuyor yani parçalar kesip yapıştıracağım şekilde değil. aylardır ineleme ve araştırma içindeyim ancak işin içinden çıkabilmiş değilim

mertbese

• İleri Üye
  • Ad Soyad: Mert BEŞE
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Doğum Yılı: 1989
  • Tekne Adı: ŞAKA
« Yanıtla #5 : Mart 22, 2016, 09:25:32 ÖÖ »
Autocad programı mevcut bilgisayarımda olmadığım için plana bakamadım ama şunu söyleyebilirim:

Postalar eğer iç içeyse onları tek tek ayırın. Her bir posta ayrı ayrı görünsün. Çıktısını siz alamıyorsanız özalitçiye gidin, orada mevcut dosyanın 1:10 oranında çıkartılmasını istediğinizi belirtin. Onlar çıktı işini hallederler. Ben bu şekilde hareket ettim, herhangi bir sorun olmadı.

ruhadam

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Mart 22, 2016, 09:30:19 ÖÖ »
üstadım tamda dediğin gibi bir birine geçmiş çizgiler ve rakamlardan ibaret. bense kesip yapıştıracağım şekilde almak istiyorum. işin aslı hiç bir bilgimde yok ama aylardır inceliyorum ve nihayet maket yapmalıyım dedim gerçeği ise nasip kısmet.

mertbese

• İleri Üye
« Yanıtla #7 : Mart 22, 2016, 10:15:57 ÖÖ »
Bunları ayırmaya gerek yok ki, bütün planın 1:10 çıktısını alın yeterli olacaktır. Body plan resmi zaten postaların çizimini gösteriyor. Size yarısını vermiş, diğer yarısını simetri olarak siz çizebilirsiniz. Body plan resmindeki çizimleri direkt olarak kontrplak üzerine işlerseniz postaları elde edebilirsiniz.

ruhadam

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Mart 22, 2016, 10:30:36 ÖÖ »
üstadım ilk iki resim (aynı resmi atmışım ) siyah olanlar plandan aldım  son resimse başka bir planın resmi ben son resimdeki gibi çıktıyı bu planlardan alabiliyormuyum? dwgsee ve libre cad  programlarında açıp yazdır dediğim zaman  o siyah resimlerin çıktısını veriyor bana eğer olması gereken buysa  aldığım çıktıları  bir karton üzerine nasıl çizip keseceğim? yardımcı olabilirsen çok memnun olurum

mertbese

• İleri Üye
« Yanıtla #9 : Mart 22, 2016, 10:46:06 ÖÖ »
Belirttiğiniz programlara hakim olmadığım için ilk sorunuza yanıt veremem. İkinci sorunuz için ise henüz bu planı uygulamaya geçirmeye hazır olmadığınızı görüyorum. İlk önce plan okunup, anlaşılıp daha sonra hayata geçirilmelidir. Siz plan okumaya/uygulamaya tam olarak hakim değilseniz -ki anlaşılan değilsiniz- epey bir araştırma-öğrenme periyodundan geçmeniz gerekir. Forumda plan okumayla ilgili bölümler mevcut. Yapılan teknelerin resimlerine bakın. Bol bol fotoğraf göreceksiniz. Çok sayıda video var. Hobi amaçlı maket tekne yapım sitelerinde de bolca döküman var. Bizim anlatmamızla sizin araştırıp öğrenmeniz arasında fark olacaktır.

ruhadam

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Mart 22, 2016, 10:56:53 ÖÖ »
üstadım dediğiniz gibi konuya kesinlikle hakim değilim maalesef o yüzden netteki ücretsiz  ve detaylı planlarla şuan sadece kartondan maketler yapmak niyetindeyim, aksi halde kesinlikle bir kayık yapabilecek bilgi ve deneyimden tamamen uzağım. Ancak anladığım kadarıyla tam bir plandan çıktı alabilirsem yada bu çıktıyı bir başka kaynaktan elde edersem izlediğim videolar ve görüntülediğim resimler rehberliğinde rahatlıkla montaj yapabilirim.