Gönderen Konu: Ofset Tablosu Nedir? Ne İşe Yarar?  (Okunma sayısı 42820 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Ofset Tablosu Nedir? Ne İşe Yarar?
« Yanıtla #45 : Ekim 11, 2013, 02:55:12 ÖS »

Tekneleri orantılı olarak büyütme konusunda matematiksel bilgileriniz buradaki birçok kişiye gerçekten rehber olacaktır. Bu konuda amatör yapımcılar arasında değişik fikirler var. En doğru yanıtı ancak siz söyleyebilirsiniz.Açıkçası bende merak ediyorum teknik açıdan bir tekne orantılı olarak büyütülürmü? Büyütülürse ne gibi avantajlar veya dezavantajlar oluşur. Hangi oran en idealidir? Hangi orandan sonrası risk oluşturur vs gibi benim aklıma gelen sorular şimdilik :) :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

aksamcinet

• Kıdemli Üye
  • Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: kaan kurt
  • Bulunduğu İl: çanakkale
  • Doğum Yılı: 1982
« Yanıtla #46 : Ekim 11, 2013, 03:42:13 ÖS »
Tekneleri orantılı olarak büyütme konusunda matematiksel bilgileriniz buradaki birçok kişiye gerçekten rehber olacaktır. Bu konuda amatör yapımcılar arasında değişik fikirler var. En doğru yanıtı ancak siz söyleyebilirsiniz.Açıkçası bende merak ediyorum teknik açıdan bir tekne orantılı olarak büyütülürmü? Büyütülürse ne gibi avantajlar veya dezavantajlar oluşur. Hangi oran en idealidir? Hangi orandan sonrası risk oluşturur vs gibi benim aklıma gelen sorular şimdilik :) :D

büyütme konusu biraz  karışık ama basit olan şudur küçük teknelerde 2/5 en boy yada 1/4 arası en boy iyidir bunun dışında büyütme yaparken önce ofset tablosundaki yarı genişlikleri en büyük yarı genişliğe yada tekne yarı genişliğine bölün bu size 0-1 arası değerler verecek yüksekliği ise su çekimine(kesimine) göre oranlayın boya gelince başta ve kıçtaki uzatmaları posta arasına göre oranlayın daha sonra istediğiniz boyda ve yükseklikte aynı forma sahip tekne yapabilirsiniz ama tabi bunları önce kağıda çizmek gerekir hataları kontrol etmek için

birde bir arkadaşın pdfleri çevirme ile ilgili bir sorusu var offset tablosu var ise pdfle uğraşmasın bence yada mikyasla ölçüm yapılıp tekrarda cad programlarla çizilebilir

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #47 : Ekim 11, 2013, 08:09:46 ÖS »

büyütme konusu biraz  karışık ama basit olan şudur küçük teknelerde 2/5 en boy yada 1/4 arası en boy iyidir bunun dışında büyütme yaparken önce ofset tablosundaki yarı genişlikleri en büyük yarı genişliğe yada tekne yarı genişliğine bölün bu size 0-1 arası değerler verecek yüksekliği ise su çekimine(kesimine) göre oranlayın boya gelince başta ve kıçtaki uzatmaları posta arasına göre oranlayın daha sonra istediğiniz boyda ve yükseklikte aynı forma sahip tekne yapabilirsiniz ama tabi bunları önce kağıda çizmek gerekir hataları kontrol etmek için

birde bir arkadaşın pdfleri çevirme ile ilgili bir sorusu var offset tablosu var ise pdfle uğraşmasın bence yada mikyasla ölçüm yapılıp tekrarda cad programlarla çizilebilir

Öncelikle hoşgeldiniz :)
Yazınız bir hafta erken olsaydı ziyaretinize gelmiş konuyu bizzat sizden dinlemiş olurdum. Tekirdağdan yakındı ama şimdi  ühüüüüü mesafede :) Kısmet...

Bu oransal büyüme konusu ben dahil sanırım tekne konusu ile amatörce ilgilenen herkesin ortak ilgi alanı. Çünkü bakıp beğendiğimiz planların modifikasyonu "genellikle ücretsiz olanlar" ya enden, yada boydan veyahut ta kübik olarak; keşke ile başlayan genellikle konuyu orta yada ileri düzeyde bilen "yada bildiği düşünülen" insanların aman ha! sakın yapmayın cıssss! diye uyarılarıyla biten ve sarfedilecek emek ve malzeme bedeli bizim kırk tilkinin kuyruklarını birbirine bağlayarak biriktirdiğimiz bir bütçe olduğundan uyarılardan tırsıp genellikle vazgeçmek zorunda olduğumuz bir konu.

Bu konuda elbetteki yabancı kaynaklarda doyurucu bilgiler vardır ve etraflıca tarif ediliyordur. Ancak benim gibi yabancı dil hususunu belli bir çizginin ötesine götürememiş amatörler için google amcanın yarım yamalak türkçesiyle yapabildiği yardımla okuyup anlayabilmek deveye hendek atlatmaktan daha bir güç.

Şayet konu hakkında daha kapsamlı, ders tadında belki somut bir örnekle destekleyerek anlatabilirseniz şahsım adına minnettar olurum. Mesela işaretlediğim kısmı biraz açarmısınız? Bu oranlama sonucu çıkan 0-1 arasındaki değere neden ihtiyaç var, hangi işlem için kullanacağız gibi...

Bu konuda "oransal büyütme" Türkçe bir yayın varsa adını paylaşırmısınız. Tamda S750 yapmak için hazırlık yaptığım şu dönemde bana ilaç gibi gelir :D
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

aksamcinet

• Kıdemli Üye
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #48 : Ekim 12, 2013, 12:08:31 ÖS »
mehmet bey eğer s750 offset tablonuz var ise onun üzerinden çalışabiliriz yerli yayınlar daha çok teknik bilgi içerir hemde ders olur herkese

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #49 : Ekim 12, 2013, 01:59:14 ÖS »
Malesef. Ben S750 nin yuvarlak karinalı olanını "strip plank lamination weener" tekniğini kullanarak yapmayı planlıyorum. Elimde karelaj'a çizilmiş 4 adet pdf dosya var ve bunlardan sadece birinde 1/40 ölçekle çiizilmiş olduğu bilgisi var. Diğerlerini birebir print ettiremedim ama sanırım üzerindeki değerlerden salaya çıkartılabilir.

Ancak diğer gerek duyacağım detaylar için: Gerek S650 nin, gerekse S750 nin çeneli form planlarından izdüşümsel olarak; ayrıca bulabildiğim salmaydı, direkti, donanımdı v.b. detayları gerek aynı mimarın, gerekse benzer boydaki tasarımların planlarından bulabildiğim formüllerle kontrol yoluyla faydalanmayı umuyorum.

Mukavva ile yaptığım http://www.denizrehberim.com/s750-model-calismasi-t1975.0.html model çalışması ile üç boyutlu formu gördüm beğendim ve kararımı verdim.

Sırada ahşap kullanarak 1/5 oranında ikinci bir model çalışması yapmak istiyorum " gerçi bir çok insan gereksiz buluyor" bu çalışmamda hem inşaa aşamasını birebir simüle ederek ve bu arada iç tasarımı planlayacağım, hemde S750 için tersten giderek salaya sını çizip sonrada ofset tablosu çıkartmayı böylece yapacağım çalışmaların gelecekte S750 yapacak benim gibi amatör dostlarada belge olmasını umut ediyorum.

S750 yi bir çok açıdan yeterli bulmama rağmen; yinede boyunun 8,00 - 8.90 M. civarında olmasını arzu ediyorum. Mimarın 8,5 M. planı da var sipariş için yazdım ancak cevap yok, adama ulaşmak mümkün görünmüyor. Bir başka açıdan: S650, S750 ve MJ850 yi dikkatle inceleyince bunlar birbirlerine göre % 5 le % 15-20 arasında oranlarla kübik büyütülmüş plan olduklarını gözlemleyebiliyorsunuz.

Bu nedenle sizden öğreneceklerimiz büyük önem arzediyor. Lütfen bu konu yarım kalmasın bir şekilde sonuçlandıralım.

Elimde yine ücretsiz bir planın ofset tablosu var; dilerseniz O'nun üzerinden, yada dilerseniz S750 için ofset tablosu oluşturmayı hızlandırayım O'nun üzerinden nasıl arzu ederseniz hemen başlayabiliriz. Kendi adıma minnettar olurum. :) Çalışmalarıma vereceğiniz her bir katkı altın değerinde olacaktır. Şimdiden çok çok teşekkür ederim.
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

aksamcinet

• Kıdemli Üye
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #50 : Ekim 13, 2013, 09:23:10 ÖS »
öğrenmeniz açısından o da olur

tembel reis

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Sinan Ay
  • Bulunduğu İl: Çanakkale
  • Doğum Yılı: 1976
  • Tekne Adı: Tembel Reis
« Yanıtla #51 : Aralık 19, 2013, 08:36:52 ÖS »
Merhaba, öneriniz ile incelemeye bu konudan başladım, ama malesef çok birşey anladığımı söyleyemeyeceğim, acaba bu konunun bir videosu yapılsa ders anlatır gibi konuya hakim biri anlatsa daha verimli olurmu

selim

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: selim ozdil
  • Bulunduğu İl: mugla
  • Doğum Yılı: 1955
« Yanıtla #52 : Ekim 29, 2017, 08:58:11 ÖS »
Offset tablosundan multichine teknelerde panel açılımlarının nasıl çıkarıldığı hakkında bilgisi olan var mı?

Bir kaynak adresi de olabilir açıklama da. Ben ihmal edilebilir bir hata miktarı ile bir şekilde yapıyorum, bugüne kadar iş gördü ama doğrululuğundan tam emin değilim bunu açıklayan bir şey de bulamadım.

Lütfen kimse bunu yapabilen yazılım ismi vermesin aradığım YAZILIM DEĞİL, bu işin nasıl hesaplandığı.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #53 : Ekim 29, 2017, 09:20:06 ÖS »
Offset tablosundan multichine teknelerde panel açılımlarının nasıl çıkarıldığı hakkında bilgisi olan var mı?

Bir kaynak adresi de olabilir açıklama da. Ben ihmal edilebilir bir hata miktarı ile bir şekilde yapıyorum, bugüne kadar iş gördü ama doğrululuğundan tam emin değilim bunu açıklayan bir şey de bulamadım.

Lütfen kimse bunu yapabilen yazılım ismi vermesin aradığım YAZILIM DEĞİL, bu işin nasıl hesaplandığı.
Ben teknemi yaparken ne yazılım kullandım nede hesapladım abi  :gk Gazete kağıtları şablon görevi gördü,sşablon çıkartıp kestim.

Sanırsam sen autocad ile çalışıp direk hepsini routerda kestirmek istiyorsun ve sana sadece kurulum işinin kalmasını istiyorsun. Bu konunun nasıl olabileceğini bende çok merak ediyorum,olabilirse bizim açımızdan burda bir devrim olur. Şimdilik sadece posta veya diğer basit parça çizimleri konusunda bilgi sahibiyiz. Paneller yan ve düz alanlarda kolay hesaplanabilir aslında.
-Maximum kontrplak uzunluğu 220 cm ise bunuda dikkate almak gerekir. Onun dışında kontrplak ölçüsünü baz alarak posta aralıkları-stinger aralıkları ve burada kullanılan ahşapların kalınlıkları kombine edilerek hesaplanma yoluna gidilebilirmi ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

selim

• Çırak Üye
« Yanıtla #54 : Ekim 30, 2017, 08:48:15 ÖÖ »
Benim bulduğum bir yöntem var ama bazı hataları kabul etmek gerekiyor. Bunlar çok ciddi hatalar değil, kabul edilebilir ölçülerde, ama bu iş için OFFSET tablosu yetmiyor, AUTOCAD'de postaları çizmek gerekiyor. Yaptığım teknede, panel açılımlarını bu şekilde çıkarmıştım.
Basitçe anlatmaya çalışayım:
1. Postaları çizdikten sonra, paneldeki tüm postalardan geçebilecek biz çizgi çiziyosunuz.
2. Bu hattın postalar ile kesiştiği, "X" ve "Y" koordinatlarını, yani yatay ve dikey ölçülerini buluyorsunuz.
3. Postaların mesafe aralıklarına göre, FİSAGOR teoremi ile her iki posta arasındaki belirlediğiniz hattaki DOĞRUSAL mesafeyi buluyorsunuz. Bu mesafe belirlediğimiz hat üzerindeki postaların aralık mesafeleri.
Kabul edilebilir dediğimiz ilk hatamız bu. Aslında burada bir yay var, bunun uzunluğunu bulmak gerekiyor ancak biz bu yayın kiriş uzunluğunu buluyoruz. Daha doğru uzunluk istenirse bir yay çapı TAHMİN edilerek hata bir miktar daha azaltılabilir.
4. Bir yatay çizgi ve bu çizgi üzerine bulduğumuz posta aralıklarına göre dikey çizgileri çiziyorsunuz.
Kabul edilebilir değimiz ikinci hatamız da bu. Bu dikey çizgiler aslında belirlediğimiz hatta gerçekte DİK DEĞİL.

5. Yine FİSAGOR teoremi veya postaları çizdiğimiz için ölçerek, bu referans çizgisinden her posta için PANEL KENARI mesafesini bularak, bunu madde 4'de çizdiğimiz şekil üzerine taşıyorsunuz. Yani referans çizgisi üzerindeki her posta yani dikey hat için referans cizgisinin altında ve üst kımında bir noktanız oluyor. Bu da sizin o posta istasyonundaki PANEL GENİŞLİĞİNİZ.
6. Bu noktaları bir SPLİNE veya YAY'LAR ile birleştiriyorsunuz, bu da size panel alt ve üst şeklini veriyor.
Tabii, madde 4'de belirttiğimiz hata nedeni ile panellerin uç kısınları DİK oluyor yani HATALI.

İlk başlarda bu hatayı düzeltmek için panelleri bir miktar uzun yapardım ve montaj esnasında bu fazlalığı keserdim fakat sonra yine fisagor teoremi ile kenardan bir önceki istasyondan, refererans çizgisi ile alt ve üst köşe mesafelerini bularak düzeltmeye başladık. Böylece doğruya yakın bir şekil elde ediyoruz ama TEORİK OLARAK DOĞRU DEĞİL.

Ben bunu yaparken OFFSET TABLOSU diye birşeyin varlığını bilmiyordum, postaları ENDAZE çıkararak şekillerini belirliyordum ama bu tablonun GERÇEK TEKNE işinde çok yaygın olarak kullanıldığını gördüm. Matematiksel olarak OFFSET TABLOSU, ENDAZENİN rakkamlara dökülerek kağıt üzerine çizilebilecek şekle getirilmiş hali, yani konu PRATİKLEŞTİRİMİŞ.

Çok araştırdım ama bu offset tablosundan panel açılımı elde edilmesi ile bir bilgi bulamadım, Sadece bir yerde adamın biri, bunu ancak bazı yuvarlamalarla yapılabileceğini söylemiş ama neleri yuvarlayacağınızın bir açıklaması yoktu.

selim

• Çırak Üye
« Yanıtla #55 : Kasım 01, 2017, 09:52:03 ÖÖ »
Bizim bu açılım tekniği ile inşaa ettiğimiz en büyük tekne 65 cm idi. Hatırladığım kadarı ile burada 0.2-0.3 mm civarında hatalar oluşuyordu, bunları da İHMAL EDİLEBİLİR diye düşünüyorduk. Ben şu anda tahtaları kesilmiş olan teknenin panellerini de bu yöntemle çizmiştim. Çizdikten sonra basit kontroller haricinde kontrol etme gereği de duymamıştım.
Fakat JETON DÜŞTÜ, 65 cm teknede 0.3 mm hata 3.5 metre teknede yaklaşık 2 mm yapar.
Hemen tekniği inceleme altına aldım, 3 panelli (toplamda 6 panel), 4.5 m boyunda bir kano çizdim, alıştığımız teknikle panellerin açılımını çıkardık ve çizdik. Tabii korktuğumuz başımıza geldi. Panellerin kenar boyları arasında 3 mm civarında fark var.
4.5 m boyda 3 mm, inşaa esnasında kesilerek veya zımparalanarak düzeltilebilir, hatta kabul edilip olduğu gibi de bırakılabilir ama bu bulduğumuzu sandığımız yöntemin tekne büyüdükçe İŞE YARAMAYACAĞINI gösteriyor.

Başka bir yöntem geliştirmeye çalışıyorum, tabii kafa iyi çalışmadığı için yavaş gidiyor, bir de ortalıkta dolaşan rakkamlar çok fazla olduğu için oraya yaz buraya yaz derken 63'ü 36 veya 48'i 84 yazabiliyoruz. Mehter marşı usulü iki ileri bir geri gidiyoruz ama bir şey buldum gibi gözüküyor. Bu daha önce kabul edilebilir diye bahsettiğim hatalardan DİK'lik sorununu çözüyor gibi ancak eskisine göre 2 misli daha hesap kitap yapıp ölçü alıyorsunuz.

Hadi hayırlısı.

Not: MORALİM BOZULMASIN diye tahtalarını kestirdiğim teknenin planını İNCELEMİYORUM, herkes cetvelle ölçüp, çıta mastar ve kurşun kalemle, tahta üzerine çiziyor, en doğru çizende bile bu kadar hata vardır deyip, inşaata başlamak için tahtaların gelmesini bekliyoruz.
Bir not daha, ProCHİNE yazılımını kullanan varsa DOĞRU ÇİZMİYOR. Kimsenin şikayet ettiğini okumadım, herhalde yaptığı hata inşaa esnasında farkedilecek boyutta değil. Belki de programı yazanın pratikten gelen bir tecrübesi var, bu tecrübeye göre bazı teorik hesaplamaları, program pratik tecrübeye göre düzeltiyor olabilir.

ErsanAkpınar

• İleri Üye
  • ersanakpinarr@gmail.com
  • Ad Soyad: ersan akpınar
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #56 : Kasım 01, 2017, 10:51:05 ÖÖ »

Selim abi selam bende bir dönem kafayı takmıştım tabloyu okumak ile ilgili.
Biraz çözdüm olayı ama hep çizgiler düz olduğu için tekne formu keskin hatalara sahip oluyordu.
Ana hatların kesişti noktaları bulduktan sonra DWL WL gibi verilerde bu radiusları veriyor.

0. Postanın keskin Offsets tablosundan çizimi

0. Postanın Radius düzeltilmiş versiyonu.

Offset table

Playboy Runabout 14'
İnstagram @playboyrunabout

https://goo.gl/photos/NzWfiTrDyQxR5z3J8

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #57 : Kasım 01, 2017, 12:02:46 ÖS »

http://meraklisinateknikbilgiler.blogspot.com.tr/p/3-plandan-gercege.html
http://endazeuzmani.blogspot.com.tr/p/blog-page.html

Belki işinize yarar Selim bey,açıklamalar var ama..

selim

• Çırak Üye
« Yanıtla #58 : Kasım 01, 2017, 02:39:09 ÖS »
Offset tablosundan posta şekli çıkarmak veya bağlantılarda verdiğiniz ENDAZE ile ilgili bir sorun yok, bunlar gayet iyi bildiğim konular. Mesele ekte resimde göreceğiniz gibi OFFSET tablosundan panel şekil ve ebatlarını çıkarmak.

Siz tabloyu resimde görmüyorsunuz ama kullandığım autocad'de ben istediğim yerin koordinatlarını görebiliyorum. Yani bir şekilde OFFSET tablosu var.
Yeni bulmaya çalıştığım yöntem daha yanlış şekiller verdi. Birşeyleri yanlış düşünüyorum ama ne olduğunu hala bulamadım.

Bu bir kano, her iki eksende de simetrik olduğundan siz her iki eksen itibarı ile kanonun ve panellerin yarısını görebiliyorsunuz.

Panelleri offset tablosundan çıkarmanın bir şekli olması lazım. Biz sadece yeteri kadar matematik bilmiyoruz herhalde.

selim

• Çırak Üye
« Yanıtla #59 : Kasım 02, 2017, 02:55:57 ÖS »
Aslında hedef OFFSET tablosundan panel açılımı çıkarmaktı ama konu daha önce panel açılımı ile bulduğumuz yöntem ne kadar hata yapıyora geldi. Birkaç değişik yöntem daha denedim, çok yanlış çıktı, bizim yöntem İDARE EDER.

Cevap olmadığına göre konu hakkında fikir sahibi olan yok sanıyorum. Birkaç forum okudum, adamlar ŞAŞIRMIŞLAR, garip garip şeylerden bahsediyorlar. Bence konunun sinüs, arktanjant kosinüs vs ile falan alakası olmaması lazım. Gençken, matematiğim ve geometri bilgim FENA DEĞİLDİ. Çok şey unuttuk ama hala birşeyler var.

OFFSET tablosunda bütün düğüm noktalarının ölçülerini (veya koordinatları) BİLİYORUZ. O zaman bu açılımı çizmenin MÜMKÜN OLMASI lazım. Ama NASIL?? ://