Gönderen Konu: Ofset Tablosu Nedir? Ne İşe Yarar?  (Okunma sayısı 42613 defa)

serkanavci

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Serkan Avcı
  • Bulunduğu İl: Kocaeli
  • Doğum Yılı: 1976
Ynt: Ofset Tablosu Nedir? Ne İşe Yarar?
« Yanıtla #30 : Ocak 21, 2013, 10:08:49 ÖS »

Osman kardeş plan bizimki gibi köşeli mi yoksa yuvarlak hatlı mı?
Köşeli ise ve ister isen autocad'de çizmeye çalışayım?Yuvarlağı da hallederizde doğruluğunu birisinin kontrol etmesi gerekir.
İ.Serkan AVCI
1976-Körfez/KOCAELi

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #31 : Ocak 21, 2013, 10:42:29 ÖS »
Çok sağolasın Serkan yuvarlak hatlı , yarın bir fotokopi merkezine gidip fikirlerini soracam bakalım ne çıkacak. Yoksa bana seyahat görünüyor yine , gidecem bir abimizin dizinin dibine anlat abi diyecem , nerde keramet... İbrahim abi , İsmail abi , Servet abi , Cem abi duyun bu garibin sesini.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #32 : Ocak 22, 2013, 11:27:45 ÖS »
  Osman, dün akşam biraz inceledim. Yarın   İzmir'e gideceğim ve öbür gün karaburun'da  biraz işim var, erken dönebilirsem perşembe yoksa cuma günü en ufak postayı 1/1 çizmeye çalışacağım.  Çizdiğim resmi ayrıntılarını anlatarak sana postalayacağım. Al hanımını çocuğunu gel misafirim ol. 

E.TAŞKOY

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #33 : Ocak 23, 2013, 12:09:08 ÖÖ »
Merhaba Arkadaşlar.
Üstatları bir arada yakalamışken bir sorum olacak.
Planların teknik çizimlerinde Batok 1,2,3,4 diye 4 ölçü çizgisi var.Bu çizgilerin teknenin su kesimi ile ilgili olduğunu anladım ama işlevini çözemedim.
Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.
İstanbul da yardıma ihtiyacı olan arkadaşlar varsa elimden geleni yapmaya hazırım.
İyi çalışmalar.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #34 : Ocak 23, 2013, 12:29:55 ÖÖ »
Merhaba Arkadaşlar.
Planların teknik çizimlerinde Batok 1,2,3,4 diye 4 ölçü çizgisi var.Bu çizgilerin teknenin su kesimi ile ilgili olduğunu anladım ama işlevini çözemedim.
İstanbul da yardıma ihtiyacı olan arkadaşlar varsa elimden geleni yapmaya hazırım.
İyi çalışmalar.

burda ofset,batok,endaze ile ilgili bir yazı var..
http://www.supermeydan.net/forum329/thread43855.html

E.TAŞKOY

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #35 : Ocak 23, 2013, 12:42:49 ÖÖ »
Üstat,
Hızır Acil gibisiniz.Çok teşekkür ederim.

osmanuysal

• İleri Rehber
« Yanıtla #36 : Ocak 23, 2013, 10:49:13 ÖS »
Bu gün fotokopi merkezine gittim ve orda ölçekli çıktıları alabilmek için bir uğraş içerisine girdim , kısmetime merkezde o an Çukurova Üniversitesinde makina bölümünden bir hoca vardı , tekne falan diyince ilgisini çekti galiba , bir bakayim falan derken adam oturdu ofset tablodan salaya çıkarmayı bana iyice anlattı yaklaşık 1 saat kadar özel ders aldım sayılır. Kısmi ekisiklikleri olmakla beraber bu işi çok kafamı karıştırmasına rağmen mantıksal olarak çözdüm arkadaşlar.

Bir diğer çözğümüz konu ise tekne planlarımız ölçekli verilmiş ise ve bu ölçekler üzerinde herhangi bir oynama yapılamış ise , 1/1 çıktı aldığımız zaman baskı merkezlerinde tam ölçülü planların şablonları elimizde oluyor arkadaşlar. Şöyleki Whisstock'tan almış olduğum 123 nolu plan için benim tüm parçaların 1/1 çıktısını alabiliyorum  :)

Ölçekle oyanama ise şöyle bir durum arkadaşlar , A3 kağıda çizilmiş olduğu belli olan ve ölçeği örneğin 1/10 verilen bir teknik çizimin 1/1 baskısını almak mümkün ama o A3 olan kağıt formatı çeşitli proğramlarla değiştirilmiş ve A4'de sığacak hale getirilmişse bu mümkün değil.

osmanuysal

• İleri Rehber
« Yanıtla #37 : Ocak 23, 2013, 10:58:35 ÖS »
  Osman, dün akşam biraz inceledim. Yarın   İzmir'e gideceğim ve öbür gün karaburun'da  biraz işim var, erken dönebilirsem perşembe yoksa cuma günü en ufak postayı 1/1 çizmeye çalışacağım.  Çizdiğim resmi ayrıntılarını anlatarak sana postalayacağım. Al hanımını çocuğunu gel misafirim ol.

Çok teşekkür ederim İbrahim abi , bir gün teknelerimiz bitince birbirimize bol bol misafir olacağız inşallah. İbrahim abi ben olayı çözdüm , sen zahmet etme hiç abi. Yani en azından bendeki plan için çözdüm abi. Ama yinede yaparsan çalışmayı burda hepizin faydalanacağı şekilde yayınlarız. Muhakkak çok işimize yarayacaktır. Elimizde çalışılmış bir malzeme olması çok iyi olur.

mertbese

• İleri Üye
  • Ad Soyad: Mert BEŞE
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Doğum Yılı: 1989
  • Tekne Adı: ŞAKA
« Yanıtla #38 : Nisan 20, 2013, 11:12:55 ÖÖ »
Ofset tablosunda postaların birbirine olan uzaklıklarını görebilir miyiz ? Sordum ama @650 ofset tablosunda alt notları çevirince orada yazıyormuş.0 postasına kadar posta aralıkları 630 mm 0 ve 0+ arası da 200mm diye anladım ama doğru mu anladım bilmiyorum. Bir de tablodaki su hattı değerlerine göre postları dizsek ve nottaki postaların birbirine uzaklıklarını dikkate alarak yerleştirsek, işlem tamam olur mu ?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #39 : Nisan 20, 2013, 11:29:59 ÖÖ »
Ofset tablosunda postaların birbirine olan uzaklıklarını görebilir miyiz ?
Postalarin birbirine uzakligi ozel durumlat haric genellikle esittir ve kurulum planinda belirtilmisir. Ofset tablosuna gerek kalmaz.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

mertbese

• İleri Üye
« Yanıtla #40 : Nisan 20, 2013, 12:27:17 ÖS »
Teşekkür ederim Volkan açıklaman için.Bir sorum daha olacak. İletide değişiklik yaptım ama sana yetişmemiş :) @650 de 0 a kadar her posta arası 630mm 0+ ile 0 arası 200 mm sanırım. Su hattı yüksekliklerine göre postaları dizsek -@650'de C sütunu sanırım- doğru yapmış olur muyuz ?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #41 : Nisan 20, 2013, 12:44:24 ÖS »
63 degil 65 cm olmasi lazim yanlis hatirlamiyorsam.Aynen oyle diziliyor postalar C sutunu baz aliniyor.en onde bodoslama 39 -26 cm diye ayriliyor.En arkadada 40-25 cm diye. Bunu soyledigine gore olayi cozmussun :D Atolyeye beklerim :)
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

mertbese

• İleri Üye
« Yanıtla #42 : Nisan 20, 2013, 12:59:48 ÖS »
İlk 2 satırda yazanlar kafamı kurcaladı aslında. İlk satırda 650mm yazıyor.2. de 200 mm yazıyor 0+ için. Ben de geriye 6300mm kaldığı için toplam posta sayısına böldüm. Bir de bodoslama ve en arka ayrılıyor dedin ya,onu hesaplamayı bilmiyorum :)

aksamcinet

• Kıdemli Üye
  • Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: kaan kurt
  • Bulunduğu İl: çanakkale
  • Doğum Yılı: 1982
« Yanıtla #43 : Ekim 11, 2013, 01:12:04 ÖÖ »
Tekne planlarında bulunan ofset tablosu nedir? Ne işe yarar ? Bu tablodan bizler nasıl faydalanabiliriz ?

uzun zamandır böyle yerli  bir site arıyordum mesleğim gereğide tekne imalatı ile ilgileniyorum. offset tablosu bir teknenin en değerli planını oluşturur formları
mesela elinizdeki ofset tablosu ile gerekli oranlamaları yapıp tekne boyu ve genişliğini değiştirebilirsiniz

ingiliz ölçülerini çevirmeye gelince  cem beyin yazdığı gibi eğer son rakamda kesir verilmediyse 4-4-4  4 feet+ 4 inch + 4/8 inchdir

aksamcinet

• Kıdemli Üye
  • Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: kaan kurt
  • Bulunduğu İl: çanakkale
  • Doğum Yılı: 1982
« Yanıtla #44 : Ekim 11, 2013, 09:40:19 ÖÖ »
Merhaba Arkadaşlar.
İyi çalışmalar.

hocam batoklar boyuna kesitlerdir bizim tülani dediğimiz parçaları gösterir nasıl postalar aralıklıysa batoklarda aralıklı
batok mesafeleri verilmiş mi planda

ben sana bir örnekle açıklayayım 3 metre ayrı genişliği ola bir teknen olsun her 60 cm bir batok var diyelim 4 tane olduğu için (ölçü varsa ölçüyü kullan bir posta kesiti için hem yatay hem düşey mesafe lazımdır. buna göre   batok karşısında yazan değer senin postanın 60 cm genişliğinde kaide hattından yüksekliği verir  batoklar bu işe yarar teknenin boyuna formunu toplar