Gönderen Konu: Ofset Tablosu Nedir? Ne İşe Yarar?  (Okunma sayısı 42840 defa)

dijiman

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: korhan yalçın
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1976
Ynt: Ofset Tablosu Nedir? Ne İşe Yarar?
« Yanıtla #15 : Temmuz 18, 2012, 10:20:51 ÖS »

Herkese merhaba malum yaz hava sıcak özellikle istanbulda oturanlar için boğaz keyfi kaçınılmaz bir fırsat tabii olarak çalışanlar için pazar günlerinin ayrı bir istisnai bir durum oluşuyor fazla uzatmayım hafta sonları beykoz'dan tekne kiralayıp hem balık hemde dinlenmek acısından denize açılıyorum. Fakat şu son zamanlarda bir tekne sahibi olma fikri ağır basmaya başladı. Hazır tekne fiyatları çok olmamakla beraber bu işin yabancısı olarak araştırmalar sonucu sitenize rastladım. Sıcak bir ortam, eğitici, konulara verilen önem olağanüstü. Hazır alınan bir tekne yerine kan ve ter dökerek kendi tekne yapma fikri bana daha ilham verici geldi. Bu yüzden ilk giriş sayfanızdan okumaya başladım. Fakat yukarıda anlatılan konularda kullanılan terimlere doğal olarak yabancıyım bu işin gerçekten ABC si yani terimlerin anlatıldığı bir bölüm açıp (Mazur görün mutlaka sitede vardır ancak bulamadım) biz acemileri bu konuda bilgilendirirseniz oldukça müteşekkir olacağım şimdiden tüm site sakinlerine projelerinde ve hayatlarında başarılar dilerim. SAYGILARIMLA

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #16 : Temmuz 18, 2012, 10:51:50 ÖS »
Korhan Bey öncelikle sitemize Hoşgeldiniz. Aramıza,ailemize katılmanız bizleri çok mutlu etti. :)
İşin Abc si kısmını tam anlamayadım ancak :(
Kısaca şöyle özetlemem gerekirse tekne yapma kıvılcımı içersinde çakmış olan bir insan;

- Öncelikle kendisinin beklentilerini bir kağıda güzelce yazar.
ii) Ben bu tekneden ne bekliyorum,ne için kullanacağım,yelkenmi,motormu ? Bütçem nekadar olacak? nekadar sıklıkta kullanacağım vs gibi sorulara cevap bulur.

- Daha sonrasında tekne yapımında karşılaşabileceği zorlukları bir kağıda yazar ve bunların üstesinden gelip gelemeyeceğini kendi kendine dürüst bir şekilde sorgular. Çünkü tekne yapımı gerçekten emek isteyen bir işmiş ve zaman gerekiyormuş. (Muş demekteyim çünkü kendi tecrübelerim.)

-Bunlar tamamlandı ise asıl kısımlara geçilir. Amaçlara uygun bir plan araştırması yapılır. Ücretli bir planmı ücretsiz bir planmı karar verilir ve sahip olunur.

-Artık tüm rehberiniz bu plandır. Bu plan içersinde neyi nasıl yapacağınız size anlatılır. Bu planı iyice öğrenmeye çalışılır. Eksik yerler Denizrehberim'e sorulur :D Sorulara mutlaka bir cevap bulunur.

-Sonrasında uygulayacağınız aşamalar bir plana oturtulur. Mesela ben kendi teknemi yaparken kendi işleyiş planımı yapmıştım. Bir zamana yaymadım ancak nasıl işlemler yapacağım az çok belliydi.

-Daha sonrasında malzeme temini ile işe başlanır. Malzeme temininde hemen herşeyi bir seferde almanız gerekmez. Öncelikle gerekli ekipmanlar ve aletler temin edilir. Daha sonrasında teknenizin ilk yapı taşları. Bunlar genellikle Kereste,kontraplak,epoksi ve elyaf olur.

-Bismillah çekilerek tekne yapımına başlanır :) İlerledikçe aşamalar yine Denizrehberim'de paylaşılır. Bizler bazen başınızı ağrıtırız,moralinizi bozarız ama bunların hepsi sizin ve teknenizin iyiliği içindir.

-Teknenin bitimindede hep beraber gururlanıp sanki kendimiz geziyormuş,yapmış gibi keyif alırız :)

Saygılarımla
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #17 : Ocak 21, 2013, 03:50:18 ÖS »
Servet abinin anlatımı ile baktım yine anlamadım birşey. Mutlaka o doğru söylemiştir ama ben çıkmadım işin içinden , varmı arkadaşlar anlatabilecek biri.

makgun34

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: mehmet akgün
  • Bulunduğu İl: çanakkale
  • Doğum Yılı: 1950
  • Tekne Adı: DELGEÇ
« Yanıtla #18 : Ocak 21, 2013, 05:10:33 ÖS »
Servet abinin anlatımı ile baktım yine anlamadım birşey. Mutlaka o doğru söylemiştir ama ben çıkmadım işin içinden , varmı arkadaşlar anlatabilecek biri.

Osman resimleri takip edersen adam önce 1. postanın offset çizelgesinden salaya çıkarttı ve sonra 1. postayı yaptı.
Dikkat edersen bir yatay birde dikey kırmızı çizgi var.
yatay olan waterline dikey olan centerline çizgileri.
senin offset çizelgenin bir yarısında bir kısım postalar diğer yarısında diğer kısım postalar var. valla böyle anlatmakta zor oluyor :) bende yeni öğrendim ustalardan biri resimlerden anlatsa daha iyi olacak  ;D

resimlerde açık koyamıyorum fakat sağolsun Volkan kardeşim düzeltiyor herhalde :(
ARTIK SADECE DENİZ VE DENİZCİLİK VAR

makgun34

• Çırak Üye
« Yanıtla #19 : Ocak 21, 2013, 05:14:16 ÖS »
Birde 077 planı alan arkadaşlar bana özelden mail adreslerini yazarlarsa onlara posta ve döşemelerin autocad çizimlerini yollayabilirim.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #20 : Ocak 21, 2013, 05:18:46 ÖS »
http://whisstock119.clanmeets.de/k-HPIM5728.JPG
http://www.whisstock.com/images/119w/slide_119w/slideImg1.jpg
http://www.whisstock.com/images/119w/slide_119w/slideImg2.jpg
http://www.whisstock.com/images/119w/slide_119w/slideImg3.jpg
http://www.whisstock.com/images/119w/slide_119w/slideImg4.jpg
http://www.whisstock.com/images/119w/slide_119w/slideImg5.jpg

Osman resimleri takip edersen adam önce 1. postanın offset çizelgesinden salaya çıkarttı ve sonra 1. postayı yaptı.
Dikkat edersen bir yatay birde dikey kırmızı çizgi var.
yatay olan waterline dikey olan centerline çizgileri.
senin offset çizelgenin bir yarısında bir kısım postalar diğer yarısında diğer kısım postalar var. valla böyle anlatmakta zor oluyor :) bende yeni öğrendim ustalardan biri resimlerden anlatsa daha iyi olacak  ;D

resimlerde açık koyamıyorum fakat sağolsun Volkan kardeşim düzeltiyor herhalde :(

Evet Mehmet Abi ben zaman buldukça düzenliyorum :D Sorun yok abi sana nasıl kolay geliyorsa ekle ben düzenlerim :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

osmanuysal

• İleri Rehber
« Yanıtla #21 : Ocak 21, 2013, 05:45:06 ÖS »
Teşekkür ederim Mehmet abi , anlar gibi birşey oldum bakalım , bu arada İbrahim Karanlık abimizede gönderdim oda bir örnek ile anlatım yapacağını söyledi bana.

Mehmet abi ilgi ve alakan için gerçekten çok teşekkür ederim. Ben 123 nolu planı satın aldım abi , biraz daha büyük diye. Benim bir sorum daha olacak bu planlarda sayfalar ölçekli verilmiş bu ölçekleri ozalit olarak baskı almak istesek ve 1/10 ölçeği örneğin 1/1 yapsak , baskı aldığımız posta bire birmi çıkar , bu sayfalardaki ölçekler bu işemi yarıyorlar?

makgun34

• Çırak Üye
« Yanıtla #22 : Ocak 21, 2013, 06:37:49 ÖS »
Ben denemedim osman ama mantıklı. Bilgisayarı ve PDF yi iyi bilen bir kişi tarafından 1/10 ölçekten 1/1 ölçeğe yükseltip print edilirse büyük kolaylık olur. Bu işi iyi bilen birinin fikrini almak lazım. PDF dosyadan DWG veya DXF dosyaya çevrilebiliyor.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #23 : Ocak 21, 2013, 06:47:01 ÖS »
  Osman, beni ara. Telefonları özelden yazdım.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #24 : Ocak 21, 2013, 08:10:31 ÖS »
postaların oldugu bölümü usb'ye yükle git bir dijital çıktı yapan yere 1/1 kağıt çıktısını al 40-50 tl birsey tutar..kafa yormanada,hata yapma olasılıgında ortadan kalkar..numaraları  birleştirmek için triz denilen esnek bir cetvel kullanıyorlar onuda aramaktan kurtulursun hem :)..

serkanavci

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Serkan Avcı
  • Bulunduğu İl: Kocaeli
« Yanıtla #25 : Ocak 21, 2013, 09:49:05 ÖS »
İnternette pdf'ten dwg'ye çeviri programları var ama demo sürümleri olduğundan çok güzel sonuçlar vermiyor. İyi sonuç verenleri ise pahalı. Aldığına değmez Osman kardeş. Ama her türlü ozalitçi senin işini çözer. Sen ona ölçeği söyle. O çıkartırken istediğin boyuta getirir.
İ.Serkan AVCI
1976-Körfez/KOCAELi

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #26 : Ocak 21, 2013, 09:59:20 ÖS »
Pdf yi büyütmek ölçü konusunda sıkıntı yaratır düşüncesindeyim ben. Programlarda sağlıklı çevirirmi ondada şüphelerim var. Çünkü pdf formatı ile autocad formatı çok farklı.

Autocad de birimler pdf de resimler mevcut.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

osmanuysal

• İleri Rehber
« Yanıtla #27 : Ocak 21, 2013, 10:02:14 ÖS »
Pdf yi büyütmek ölçü konusunda sıkıntı yaratır düşüncesindeyim ben. Programlarda sağlıklı çevirirmi ondada şüphelerim var. Çünkü pdf formatı ile autocad formatı çok farklı.

Volkan bende öyle düşündümde , o zaman bu planların yanındaki ölçekler ne işe yarıyorki dediler bana bu gün...

serkanavci

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Serkan Avcı
  • Bulunduğu İl: Kocaeli
« Yanıtla #28 : Ocak 21, 2013, 10:04:32 ÖS »
Pdf'i çevirdiğinde ölçüler ilk başta tutmuyor. Ama ölçüsünü bildiğin bir yeri ölçerek pdf'i büyüteceğin ölçek ortaya çıkıyor. Dwg'deki her yeride seçerek ölçeklendir dediğinde gerçek boyutlara geliyor.

Pdf'teki ölçü konusunun sıkıntı yaratacağında sana katılıyorum. Çünkü pdf formatında ölçüleri pdf dosyasına sığsın diye uzatıp kısaltabiliyorlar.
İ.Serkan AVCI
1976-Körfez/KOCAELi

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #29 : Ocak 21, 2013, 10:06:01 ÖS »

Volkan bende öyle düşündümde , o zaman bu planların yanındaki ölçekler ne işe yarıyorki dediler bana bu gün...

Ee abi ölçek belirtmek zorundaki. Mesela atlaslarda,haritalardada ölçek mevcut olur. Ama sistem onu direk algılayıp büyütemez diye düşünüyorum. Yanı resimden sayısal birim çıkaramaz. Atıyorumki pdf de üçgenin bir kenarı 10 cm dir bu 1/10 ölçekle çizilmiştir. Bunun 1:1 ölçeklisi 100 birim olması gerekir ama resimde birim girilmediği için bunu algılayamaz bence. Algılasa bile cm sel bazda hatalar oluşur. Autocad gibi sağlıklı olmaz. Ölçülere göre yeniden çizim yapmak bence en güzeli olur. Hıı illa gerçekte değilde autocadde cizdirebilirsin.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com