Gönderen Konu: kafam karişik  (Okunma sayısı 2793 defa)

BiGqUaKe

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: tayyip karali
  • Bulunduğu İl: Ümraniye
  • Doğum Yılı: 1996
kafam karişik
« : Temmuz 22, 2022, 11:17:18 ÖÖ »

abiler bu diştan ve içten takma ikinci el motorların cogu evraksız faturasız el değişiyor teknelerde evraği olmayan motor ciddi bir sorun değilmi boşamı kasıyorum ben anlamadım

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
Ynt: kafam karişik
« Yanıtla #1 : Temmuz 22, 2022, 02:45:43 ÖS »
Cok sukur bu gune kadar evrak eksikli is hic yapmadim, yapacagimi da dusunmuyorum. Ancak devletin de isini 4x4 yapmadigini dusunursek, evraksiz kayitsiz is yapanlara da insan asiri da kizamiyor.

Yani evet, cevrenin korunmasi adina senin benim kafamiza gore elimize gecen motoru teknemize takamamamiz oldukca guzel bir uygulama. Ancak, bunu yapan kanun ve sistem kalkip sonra dagin birisini ortadan ikiye bolup, koca bir ormani yok edip bir suru eko sistemi tahrip edince bu kanunlarin hakliligi da baltalaniyor.

Bence evraksiz yasal olmayan is yapmayin. Neticede bir gun birisi sorarsa "bu motor ne?" diye cevap veremezsiniz.

Ha, cevap veremediginizde ne olur. Ona bakmak lazim. Sadece para cezasi mi keserler? motora el mi koyarlar? Motorun kaydi olmadigi icin size bu motoru calmissiniz muamelesi mi yaparlar... Motor gercekten calinti cikarsa o muameleyi zaten yaparlar, orasi ayri :D...

Denizde tekneleri cevirip evrak kontrolu yaptiklarina hic denk gelmedim. Ancak neticede teknenizin adi sani ustunde yaziyor. Uzaktan gorup inceleniyorsa, tekne motorsuz kayitliysa ama siz masallah yaka yaka gidiyorsaniz tabi kizabilirler :)...

Teknelerin de yillik veya belli periyotta muayenesi oldugunu da duymadim gormedim.

Zannimca, insanlar teknelerini kaydettirebildikleri herhangi bir motorla kaydettiriyor. Sonra da islerine gelen motoru alip takip geciyor. Yani uzun vadede ozel bir sebeple tekneleri sorgulanmadikca kimsenin bakmaya geldigini dusunmuyorum.

Bence evraksiz motor kullanmanin en buyuk sorunu kayit ettirmek yada teknede kullanmak degil. Buyuk ihtimalle calinti olmasi. Bunu da evraksiz oldugu icin tespit edemeyeceginizden dolayi, birilerinin alin teriyle almis oldugu motoru calanlarin pazarini canli tutarak onlara ortak olmus olmaniz. Ki bence bunun o motoru calanlardan cok farkli bir tarafi kalmiyor. Cunku calinti olma ihtimali olan bir mali almaya razi oluyorsunuz... Bu da hirsizlari daha cok calmaya tesvik eden bir konu. Insanlar sag duyulu davranip calinti olma ihtimali olan motorlari almasa, zaten satamayacaklari bir motoru kimse calmaya kalkmazdi diye dusunuyorum... Biz de distan takma motorumuza dost kandirmalik kilit takip orda burda birakabilirdik. Ama cogu insan distan takma motoru ozellikle tekne ustunde biraktiginda %50 dondugunde bulamama ihtimaliyle birakiyor...

Olabildigince tarafsizca degerlendirmeye calistim konuyu.
Ben sahsen, yasanin izin verdigi en kucuk en ucuz motoru takar, yine de evraksiz ise girmem... Tamam devlet en dogrusunu yapmiyor. Ama "dag basi mi burasi" deme hakkimiz icin boyle yapmamiz gerektigini dusunuyorum :)...

Bir de olayin cevre tarafi var. Cogu kayitsiz motor eski, bakimsiz, iki zamanli vs. Dolayisi ile  cocuklarimizin gelecegini kirletiyorlar...

BiGqUaKe

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #2 : Temmuz 22, 2022, 03:37:31 ÖS »
bende ayni şekil düşünüyorum diştan takma ufak motorlarda calinma olayı cok oluyormuş bu yüzden acıkcası istemiyorum bir şekilde içten motor takma peşine düşücem gibi duruyor
kafami kariştranda şu ben şimdi  örnegin genel maksat 2 silindir bir dizel motor aldım  adıma fatura kestirdim sadece fatura ile tekneye kaydede bilirmiyim alacagım motor min 10 bg olacak bir model kestirmedim gözüme daha.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #3 : Temmuz 23, 2022, 08:46:52 ÖÖ »
Satış sırasında liman motor numarasının olduğu plakanın fotoğrafını istiyor yani zayıf olsa da bir denetim mekanizması var.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

BiGqUaKe

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #4 : Temmuz 23, 2022, 10:11:59 ÖÖ »
Satış sırasında liman motor numarasının olduğu plakanın fotoğrafını istiyor yani zayıf olsa da bir denetim mekanizması var.

5 yıl uzun bir zaman ama ginede işi doğru yapmak gerekli beliki adımıza fatura yeterli oluyormu motor için amatör bir teknede .

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #5 : Temmuz 23, 2022, 08:15:47 ÖS »

5 yıl uzun bir zaman ama ginede işi doğru yapmak gerekli beliki adımıza fatura yeterli oluyormu motor için amatör bir teknede .

Benim bildigim motorun CE belgeli de olmasi lazim. Ama o konu tam nasil calisiyor bilmiyorum. Ben yurt disinda yasadigim icin daha fazla yorum yapmam mumkun degil. Ancak aslinda en saglikli bilgiyi liman baskanliklarindan alirsiniz diye dusunuyorum. Neticede kaydi yapanlar onlar. Net cevap verirler diye dusunuyorum. Bir kisi gidip sorsa ne guzel olur :)

BiGqUaKe

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #6 : Temmuz 24, 2022, 01:01:00 ÖS »

Benim bildigim motorun CE belgeli de olmasi lazim. Ama o konu tam nasil calisiyor bilmiyorum. Ben yurt disinda yasadigim icin daha fazla yorum yapmam mumkun degil. Ancak aslinda en saglikli bilgiyi liman baskanliklarindan alirsiniz diye dusunuyorum. Neticede kaydi yapanlar onlar. Net cevap verirler diye dusunuyorum. Bir kisi gidip sorsa ne guzel olur :)

bi yorumda gerekmediğini yazan birisini görmüştüm forumda nekadar doğru bilinmez tabi berki biri sormuştur diye yazıyorum bende kolay yolda bilgi peşindeyim :D