Gönderen Konu: Gece Seyrinin Püf Noktaları  (Okunma sayısı 4508 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Gece Seyrinin Püf Noktaları
« : Mart 12, 2012, 11:47:23 ÖS »

?Sıkı bir hazırlık, bir B planı, sıcak ve kuru kalmak, başarılı ve zevkli bir gece seyrinin anahtarlarındandır? diyor David Pugh.

Gece seyrine çıkmadan önce bir seyir planı hazırlamanın önemini, daha birkaç hafta önce Poole?dan Dartmouth?a durmaksızın seyretmek için yola çıkmışken, kararımızı değiştirip Weymouth?a bağlanmak zorunda kaldığımızda anladım. Dorsetli denizciler için Weymouth, sevilen bir liman ve günübirlik seyirlerde kullanılan bir rotadır.   Ayrıca girişi de çok rahattır ama yaklaştıkça, sahip olduğum bilginin, gece pek işe yaramayacağını fark ettim. Liman fenerleri, dalgakıranın hemen içinde bağlı feribotun ışıkları ile karışıyor, hareketli sahil ve lunaparkın ışıkları dışında hiçbir şey görünmüyordu. Kuzey mendirekteki dikey yeşil fenerler bulanık bir yeşim taşı gibiyken, hafızamın beni yanıltarak güney mendireğinin ağzında diye hatırladığım iki kırmızı fener ise girişin bir gomina(1/10deniz mili) kadar içindeydi.

Neyse ki, içeri girmeden önce güvenli bir mesafeden, kafamdaki gündüz görüntülerinden neyin nerede olduğunu hatırlayıp
gerçekle çakıştıracak kadar tedbirliydim. Fakat kırmızı ışıkları takip etme gafletinde bulunmam halinde, doğrudan mendireğe bindirecek olmanın düşüncesi bile tüylerimi diken diken ediyordu. Ama dersimi çalışıp, o iki kırmızı ışığın limana güvenle girmeye yaradığını öğrenseydim çok işime yarardı; nitekim son derece rahat tamamladığım bir hafta sonraki gece seyrimde yaradı da.

Amatör Denizcilik Bülteninden Alıntıdır.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

mobilekaan

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: kagan topaloglu
  • Bulunduğu İl: sakarya
  • Doğum Yılı: 1983
Ynt: Gece Seyrinin Püf Noktaları
« Yanıtla #1 : Şubat 06, 2015, 04:03:49 ÖÖ »
Gece seyrinde gerek gemilerin gosterdigi isiklari gerekse liman/marina giris cikislarindaki samandiralama sistemlerini bilmek onemlidir. Bunun icin varsa haritadan once bir goz atmak gerek yapabiliyorsaniz seyir planlamasi gemi trafigi, ticaret rotalari akinti ruzgar vs yani bu konu cok kapsamli kucuk tekneler icin :)