Gönderen Konu: Maliyet hakkında tecrübe akıl danışma  (Okunma sayısı 5283 defa)

chnckn

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: cihan çakın
  • Bulunduğu İl: altınoluk
  • Doğum Yılı: 1985
Maliyet hakkında tecrübe akıl danışma
« : Mart 08, 2015, 09:15:11 ÖS »

5 metreye kadar bir tekne yapma planı ve hevesi içindeyim amacım eşimle balığa çıkmak evden çalıştığım için ve altınolukta oturdugumdan dolayı bolca vaktim oluyor fakat maliyetleri daha önceden tekne yapma çabasına girmediğimden ön görememekteyim teknede bi yaşam alanı yaratma çabasında deilim sadece ufak bir kamara teknemi limana bırakma gibi bi niyetimde yok arcımın arkasına aldımmı çeker getirrim :)  bu anlamda  bana toplam maliyet ne çıkabilir  ilk yapıcagım tekne olucagından çok büyük bir projeye girmekte istemiyorum bu konuda tecrübelerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum

İyi Akşamlar.

cenkguney

• Çırak Rehber
Ynt: maliyet hakkında tecrübe akıldanışma
« Yanıtla #1 : Mart 09, 2015, 02:31:45 ÖS »
Ben 4.30 x 1.50 kayik  yapiyorum su ana kadar 300 tl harcadim tahminim motor haric 1000 - 1500 tl civarina maal olucak.
Fakat ben dut agacina para vermedim
Takim taklavata para vermedim sizin cevrenize ve imkanlariniza bagli bu is ama bence en fazla 2.500 tl olur gibi geliyor.
Malzemeyi nekadar ucuza alicaginiz disarda iscilik ucreti vericekmisiniz ornegin cnc kesimmi dekupaj ile sizmi kesiceksiniz vs vs gibi cok degisken etkenler var
Yeriniz varsa bence hic dusunmeyin hemen baslayin derim 3 ayda bitecegine 6 ayda biter sonucta ufak bir sey yapcaksiniz bir sekilde biter
Kolay gelsin

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

chnckn

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Mart 09, 2015, 09:22:58 ÖS »
yer olarak bahçe de yapmayı planlıyorum alt kısmı sonra üst kısma geçip ağırlaşmaya başılycagından bahçenın dışına karşımda boş arsa var orda devam etmek planım takım taklavat bolca var :)) sadece iç omurgayı oluşturma konusunda düşünceliyim okadar yoksa gerisi kolay olucana eminim motoruda  dert etmiyorum tekne bitince elbet bi 9 hp motor alırız :)
buna benzer bişey düşünüyorum lobsterdan buna geldim bakalım :)

cenkguney

• Çırak Rehber
« Yanıtla #3 : Mart 09, 2015, 09:28:14 ÖS »
Ustadim bence zevkine uygun hosuna giden bir tekneyi sec ve basla nasilsa biter yerde varmis

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #4 : Mart 09, 2015, 10:01:35 ÖS »
Ben maliyet soranlara herzaman 'maliyet sizsiniz' derim.Çünkü gerçek böyledir. Şimdi biz burada aynı tekneyi yapan 3 kişiyiz.Yavuz abi,İbrahim abi ve ben. Tekne aynı tekne,metre aynı tekne ama hepimizin maliyeti birbirinden farklı.İbrahim abinin bölgesi farklı,Yavuz abinin koşulları farklı,benim farklı.Ama hepimiz ayrı ayrı kendi kurallarımız çevresinde maliyetimizi çalıştık. Ben 6 mm kontrplak kullandım,İbrahim abi 8 mm kullandı çoğu yerde ki bu bile plaka başına 10 lira maliyet farkı demek.15 plakada 150 lira fark şimdiden çıktı bile. Veya ben sanayi şehrinde ikamet ediyorum ve bazı şeyleri çok uyguna çözümlüyorum,belki de İbrahim abi bazı şeylere kolay ulaşamayacak ya almak yada başka yerde yaptırmak zorunda kalacak buda fark olacak.O yüzden biz burada maliyetle ilgili birşey konuşmak istemiyoruz. Neden 1 e bitireceğiniz tekneyi 2 diyerek sizi bu işten soğutalım ki ? Maliyet sizi üzmez merak etmeyin,planınızı seçtikten sonra sıkıca çalışın yeter.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

chnckn

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Mart 10, 2015, 01:21:18 ÖS »
içeme su serptiniz valla her nekadar istediğim plana ulaşamamış olsamda sürekli bir araştırma içerisindeyim olmadı rihno da çizicem çok yüksek bi maliyet beklemiyorum zaten motoru da tekne bittikten sonra seçmeyi düşündüğümden bunu maliyete sokmuyorum bile 5 metre de nekadar maliyetim olucak ki zaten :)

H@K@N

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: HAKAN HİLMİ KAVAKLIOĞLU
  • Bulunduğu İl: İZMİR
  • Doğum Yılı: 1973
« Yanıtla #6 : Mart 23, 2015, 02:10:05 ÖS »
Maliyeti hic kafaniza takmayin.Zaten parca parca ilerledikce harcama yapiyorsunuz.
AMA !!
Tekne cizim isinin dibi baya agır.Bazi teirileri anlamak icin yat yapimi isminde bir kitap aldim okuduklarimdan bir halt anlamadim.Birsuru prensip ve etkeni gesaba katmak gerekiyor.
Bence gordugunuz begendiginiz denenmis bir plan satinalin.
Yapima basladiginizda iyi bir planda bile sizi zorlayacak noktalar oldugunu goreceksiniz..

daruga01

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Yavuz Daruga
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1972
  • Tekne Adı: NAZDAL AS
« Yanıtla #7 : Mart 27, 2015, 07:45:23 ÖÖ »
Volkan'ın yazdığına katılıyorum. Buna bir örnek Volkan şu depoları belki 200 liraya çözdü benimki 2000 liraya mal oldu. Gerçekten maliyet sizsiniz. Kesinlikle hayallerini ertelemeyin.  Saygılar kolay gelsin.

mka.mka

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: Mesut Kerim Arıkan
  • Bulunduğu İl: ankara
  • Doğum Yılı: 1978
Ynt: Maliyet hakkında tecrübe akıl danışma
« Yanıtla #8 : Mart 29, 2015, 11:08:47 ÖS »
Bende baslamis  bitirmis biri olarak kesinlikle baslayin derim cunku baslayinca bitiyor ;)

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
Ynt: Maliyet hakkında tecrübe akıl danışma
« Yanıtla #9 : Mart 30, 2015, 05:47:26 ÖS »
Maliyet , hayallerinizi ertelediğine değmeyecek kadar az olur. Hiç merak etmeyin.