Gönderen Konu: Polietilen Rotasyon Kalıplama - Ucuz tekne seri üretimi - Türkiye için ideal  (Okunma sayısı 5125 defa)

osman topcu

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: osman topcu
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1971
  • Tekne Adı: OSMAN TOPCU

Polietilen rotasyon kalıplama 35 yılda bulabildiğim Türkiye ye en uygun tekne üretim yöntemi. Bu yöntemle 4 metrelik tek kişilik kano gövdeli başı ve kıçı aynı yani tekneyi 2 ye bölüp sadece 2 metrelik kısmından pek çok üretip sonra 2-2 birleştirebileceğimiz bir yöntem.

Polietilen çok hijyenik , hem içi hem dışı kir tutmayan , yırtılmaz , eskimez , imha olmaz , malzeme yorulmasına uğramayan , çevreci , ucuz , renklendirilebilir veya ışık geçirecek şekilde beyaz yapılabilen , katkı malzemeleriyle ultravioleye dayanıklı yapılabilen , ısı geçirmeyen ve içerde ısıyı tutan , bu yüzden , kışlık bir malzeme.

rotasyon kalıplama , kalıbın çelik levhalarla çok ucuza mal edildiği , Türkiye de bu kalıbı yaptırabileceğiniz onlarca yer olan , kalıp bittikten sonra elektrikle ısıtılıp granül seklinde polietilen boncukların içine döküldüğü ve kalıbın 2 eksende çevrilip içindeki erimiş plastiğin her noktada eşit kalınlığa ulaştığı ve soğuduktan sonra kalıptan çıkarılan parçanın başka işlem istemediği bir yöntem

işte gerçek bakım gerektirmeyen malzeme bu.

Kokusu yok , zehirli kimyasal salgılamıyor.

Kano gövdeli , tam kapalı , isvecten antarktikaya giden teknenin planını yrvind 4 metre adıyla ücretsiz tekne planlarında bulabilirsiniz.

bu tekne bas ve kıç aynı , 2 parcadan , 1 kalıptan üretilebilir yani 2 ye bölüp öyle kalıptan 2 parca cikarip yapiyorsunuz.

Eşe dosta tekne imal edip , kalıpçıya kalıbı satabilirsiniz

libgen.io sitesi dünyanın en büyük ücretsiz teknik kitap kaynağı, kayıt olmadan , boat, boat plan , boat building , boat design , sailboat diye aratın , binlerce kitap bulursunuz , mustafa umut ve benim tekne planlarımız orada , kat kat var , hidrodinamik , yat hidrodinamiği binlerce kitap , 4321 hangi linkte varsa

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
Rotasyon kalibi ucuza maledilir. Ama isi bilene ucuz ve kolaydir. Gorundugunun aksine, cekme hesabi, malzemenin esit soguyabilmesi icin dogru uygun kalip tasarimi, isitma sogutma suresi, denizde cort diye ikiye ayrilmasin isteneceginden, endustriyel, hassas isi kontrolu. Malzemenin boyutuna ve sekline uygun devirde ve muntazam donme hareketi...

Kaliteli netice almak icin baslangicta harcanacak para cok fazla. Isi bilen birisi bile duzgun sonuc alana kadar 8 - 10 urun dokmesi gerekir.
Amatorce girisilecek is degil. Ustelik kalipci kalibi almaz. belki sizin kaliptan uretmek isteyecek bir rotasyoncu cikar. o da sizin kaliba verdiginiz paranin yarisindan fazlaya almaz. zira bakar bakar gider kendi yaptirir.

Amacim moral bozucu olmak degil. Ama rotasyon fazla asiri endustriyel. Cok fazla bilgi, tecrube, emek ve para harcamak lazim baslangic icin. sonra belki yuzlerce satmak lazim ki yaptiginiz yatirim mantikli olsun.

Bir zamanlar cocuk parklarindaki unitelerin urun tasarimlarini yapip rotasyon kaliplarini tasarlamistim. celik sac duzensiz isinip sogudugundan cok sorunlar ciktigi icin daha pahali olsa da, duzgun sonuc almak icin aluminyum kaliba gecti firma.  Bilgisayarla isi yayilim analizi filan yaptik ki kalibi uretmeden sorunlari gorup temiz bir netice alalim.

osman topcu

• Çırak Rehber
Kadir Bey , madem tecrübeniz var , konuşalım, benim istediğim 2 metreye 95 cm e 95 cm gibi bir yarım tekne.

Yani şu piyasada satılan 1000 liralık kanolardan hallice. 4 tarafıda kapalı , kışlık isvec antartika yapmış bir tekne

Alüminyum uyarınızı not ediyorum. Böyle bir parçanın kalıp büyüklüğü ne olur , kalıbın ağırlığı ne olur ? Sizin park oyuncakları çok büyük , mutlak uğraştırır , bu nasıl olur ?
libgen.io sitesi dünyanın en büyük ücretsiz teknik kitap kaynağı, kayıt olmadan , boat, boat plan , boat building , boat design , sailboat diye aratın , binlerce kitap bulursunuz , mustafa umut ve benim tekne planlarımız orada , kat kat var , hidrodinamik , yat hidrodinamiği binlerce kitap , 4321 hangi linkte varsa

osman topcu

• Çırak Rehber

osman topcu

• Çırak Rehber
Kadir Bey , resimlerde bir plan var 405 cms
diğerleri aynı teknenin 490 cms olanı

belki , dilerseniz bu planlardaki tekneyi 2 ye bölüp , üretmek adına kalıbını tasarlarsınız ?

size ödemede yaparım , her şeyi buraya koyalım , kim yaparsa kalıbı yapsın.

osman

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
Teklifiniz icin tesekkur ederim. Ama ben su an baska ulkeye yerlesmek, kendi teknemi nasil yapsam acabalar sorulari gibi seylerle full doluyum. Yas da 35. azcik da bos kalip hayatin tadini cikarmak istiyorum :D....

Isin asli, ben bir ara rotasyon mamul isine girmeyi dusunmedim degil. Ama az da sanatci insanim, oyle bir masa basina oturup musteri geldi musteri gitti tedarikci firma patronunun arabasini asagilayacak araba al adami yemege gotur teselli et isleri hic bana gore degil :D

Neysem, Gelelim sizin ise. Bilgim dahilinde yardimci olayim.

Benim tasarladigim oyun parki ekipmanlari cogunlukla bundan hep kucuktu. bu boyuttakileri zaten herkes fiber yapiyor turkiyede. Cunku arkaplanda bilgisayar destegini cozen insan pek yok. Ben tasarimlari yaparken hile yapip mumkun oldugunca yassi urunler tasarliyordum. Dolayisi ile aluminyum dokum masraflari dusuyordu.
Cogunlukla 70 x 100 cm civarinda bir urunun kalibi kabaca 100 - 150 kg oluyor.

Eger guvenlik %100 dikkate alinmayacak, agirlik onemsenmeyecekse celikten kalip uretirsiniz. Cikan 5 malzemeyi yan yana koydugunuzda gorsel olarak ufak tefek farklari olacaktir. Birlesme yerini de ozenip bezenip duzenli soguyacak sekilde tasarlanirsa %100 degil de %80 kalitede urun celik kalipla ucuza cozulebilir. dayanikliligi da fazladan et kalinligi ile cozersiniz. bu da size gereksiz agirlik olarak geri doner .

Ama yok %100 guvenli olacak, cikan sonuc temiz yeterince hafif olsun dersen, kalip aluminyum olacak...

Nasil yapilir :

1 - Konuya hakim ( ben bu derece guvenli urunler icin yeterli degilim malesef ) iyi bir tasarimci / muhendis CAD cizimlerini yapmali. Muhendis rotasyon konusuna ayri, plastik konusuna ayri hakim olmali. Bilgisayarda analiz yapabilme yetenegine sahip olmali.

2 - Kalibin incik boncuk cok detayi var. Mesela plastigin erirken kalip yuzeyine muntazam dagilmasi icin yapabileceginiz ve yapamayacaginiz geometrik detaylar var. Bunlar, kalibin da yapilma yontemine gore iyice dusunulup final tasarim yapilmali. Boyle bir is icin, sekli ve ehemmiyeti bakimindan aluminyum sac kaynagi ile o is olmaz. ( yukarda yazdigim %80 guvenli olsun yeter dedigimiz durumda sac ve kaynak dusunulebilir ) Turkiyede iyi aluminyum kaynakcisi bulamazsin. Bulacagin da isini iyiyi yapiyorsa boyle bir is icin ne bilim sadece kaynak isine 5 - 10.000 arasi birsey soyler. Onun yerine CAD cizim ve analizlerden sonra kalip tasarlanip CNC isleme merkezlerinde disina 10mm tabaka kaplanmis sekilde kabartilarak  ahsap kutukten islenir. Bu kutugu verirsin aluminyum dokumcuye. Ama geridonusum materyal cok dengesiz oldugundan aluminyum malzeme secimimizi anlamsiz kiliyor. Sifir hammadde doken yer bulman lazim. Bulamazsan bu is yatar. Celik sactan kaynakla kaliplamaya donmek daha mantikli olur.

Ahsap modelin aynisi aluminyum dokuldukten sonra tekrar cnc isleme merkezinde disinda birakilan 10mm tabaka alinarak hassas sekilde islenir. Hem ici, hem disi. boylece kalibin et kalinliklari ayni tasarlandigi gibi kalir. Bu isin maliyeti aluminyum dokum cnc isleme vs derken muhtemelen 25000 tl civarinda olur.

3 - kalip yapildiktan sonra firina sokulup isitilir. sogurken termal kamera ile izlenir. dengesiz soguyan yerlerden manuel elle talas alarak veya malzeme ekleyerek mumkun oldugunca dengeli soguyan bir kalip yapilir. Dengeli soguma bu is icin sundan onemli. Plastik malzeme de her isinan soguyan malzeme gibi molekuler olarak gerilim yasar. Nasil cama ince bir cizik attik mi ufak bir darbede ordan kirabiliyorsak, sivi halden katilasirken duzensiz sogumus plastik malzemeye de aynisi olur. sogumadaki duzensizlikler molekuler gerilim olarak geri doner ve darbelere karsi buralar malzemenin kalanina gore epey zayif olur.  Bu genellikle ic bukey koselerde ve dis bukey koselerde cok olur. Tasarimcinin kalibi bu sorunlari minimize edecek sekilde yapmasi lazim. Yada iste, celik sactan kalip yapip kalibin icine basicaksin 3 kat malzemeyi :). ucuz olucak, agir olucak, guvenlik de dert olmayacak. Bu denemeleri ve isleri yapacak tesisi sifirdan kurmak yerine halihazirdaki bir tesiste yapmak cooook daha ekonomik olacagindan, bu tesisin kirasi, sahiplerinin ve calisanlarin emekleri de masraflara ekleniyor. Ustune sen daha kalibindan urun almadan kalibinin kopyasinin yapilip senin haberin yokken piyasaya girilmesi de cabasi :)

4 - Hic urun alinirken fabrikada olmadim. sureleri kestiremiyorum. O konuda deneyimim olmadigindan boyle bir ise girmek zaten hic mantikli degil benim icin.

5 - Bu adimlari izlerseniz dunya kalitesinde guzel bir urun elde edersiniz. Ama buraya ben duz hesap yazdim. yediniz ictiniz. benzin yaktiniz derken 100.000 i gecer kalibi bitirip iki urun almaniz. Sonra en az 1000 - 1500 urun satmalisiniz ki bu ise girdinize degsin. Onun icin de 200 - 300 bin hazirda paraniz olmazsa bu isin altindan kalkamazsiniz.  Butun bunlara ragmen piyasada satilan urunler kadar ucuza uretememeniz muhtemel. Cunku 20 yildir bu konuda deneyimli usta kalibi 4000 TL ye cozer. ama ben cozemem. siz de cozemezsiniz. size 25000e malolur.

Celik kalipla yapacaginiz urun daha kalitesiz olabilir. Ama en azindan cuuza cikar. Celigi iyi kotu kaynatacak cok insan bulursun. daha az naz cekersin. Celigin kilosu 2.5 lira. aluminyum 10 lirayi gecmistir. Bu is icin 250 - 400 kg gibi bir kalip agirligi olabilir. Ama o kalibi almak icin 500 kg gibi bir aluminyum dokum lazim. Aluminyum 10 liraysa dokumcu yaklasik 17 - 18 tl alir kilosuna. iyimser bakis acisiyla kalibin sadece dokum maliyeti 8000 - 9000 tl. Celikten yapsaniz 1 ton gelse, kaynagi dahil 3500 civarina halletme ihtimaliniz var. Ama kaynaktan sonra kalibin ic yuzeyi cok iyi hazirlanmali, polisaj yapilmali, koseler orjinal kalip tasarimina uygun radiuslara kivrilmis olmali. Bu da cok iscilik. Elinizden geliyorsa ekmek simit masrafina yapilir. Gelmiyorsa bu isi iyi yapacak modelci bulursunuz. 1500 - 2000 gibi ona verirsiniz. Hallolur. Celik size kabaca 8000 civarina malolur. Aluminyum 25000

Sadece ilk denemeler icin cuval cuval hammadde gidecek. muhtemelen 2000 tl kadar prototip denemelerinde sadece plastik masrafi var.

Tekrar soyluyorum. daha sonra satma sorununuz hala var.

Mumkun oldugunca objektif yazmaya calistim. Umarim isinizi gorur. Rotasyona urun tasarlamakla rotasyon isine girmek farkli. Urun tasarlamak sadece ilk adimi. O yuzden butun yolu ben gosteremem. Tek basima da yapamam. Mutlaka rotasyon tecrubesi iyi bir usta / sef bisey bulmak ve ona odeme yapmak lazim. fikir almak lazim. Hersey tasarimcinin bildigi gibi de olmayabiliyor. gercek dunya cogunlukla kagittan farkli calisiyor.

osman topcu

• Çırak Rehber
Kadir Bey , elinize emeğinize sağlık , peki bu kalıbın tasarımını çelikten yaptırsam , bunu kullanacak ve bu kalıbı üretecek birileri için tekne için harcanacak polietilenin de bilinmesi lazım. Sizce kartalplast gibi şirketler bu işe girer mi ?
Bir teknenin , çelik kalıp ve çok güvenli olması için , et kalınlığı ve harcanacak polietilen miktarı ve bunun ısıtma ile birlikte maliyeti ne olur ? Bu ürünü ürettik diyelim , yüzde kaç vergi veririz ? Alıcı yüzde kaç vergi verir ?
Bir de böyle bir ürüne CE sertifikası da isterler. CE sertificalı ürünler ISO standartlarına ve stix hesaplamalarına bağlı
Teknenin içinde yangın güvenliği , su geçirmez bölmeler de olmalı . CE sertifikası nasıl alınır ?

Bunları da konuşalım lütfen.

osman topcu

• Çırak Rehber
inşallah yurtdışında bütün hayalleriniz gerçek olur , ben de benelux e gitsem diye düşünüyorum ama yaşarsak 50 yaşından önce olmaz.

Bir de polietilen teknede yangın çıksa 3 dakika sonra batarsınız , buna bir çözüm var mı ?

osman topcu

• Çırak Rehber
Ben çelik rotasyon kalıbı çizdirip , internete koymak istiyorum , sonrada gidip şirketlere anlatmak.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
Valla o konularda hicbirsey diyemem :). Kalibi baskasina uretimi baskasina yaptirmak beladan baska bisey olmaz. verim alamazsan kalipci sucu ureticiye atar. uretici kalipciya atar. Insani pinpon topuna cevirirler. paranla rezil olursun.

Butun bunlari en iyi firmalarla iletisime gecerek cozebilirsin. CE sertifikasi hakkinda da hic birsey bilmiyorum malesef.

Benim gorusum dunyadaki her yerin bir artisi bir eksisi mutlaka var :) size ne lazim onemli olan o. Umarim sizinde bu hayalleriniz gercek olur.

Ben de 20 yasimda kendi tasarladigim arabami yapmak icin yola cikmistim.  Araba yapamadim. Ama bende dunyanin bilgi birikimini birakti :)

Celik rotasyon kalibi cizdirip internete koymaniza gerek yok. yukardaki ornek teknenin resmiyle sirketlere gidin. illa ilgilenen bir sirket cikar. Ama kafalarindan su gecer ( bunu biz kendimiz yapariz sunu basimizdan savalim )
Soyle girersen konuya anlasirsin ama. 1000 tane urettirecegim deyip bir de sozlesme yaparsan o zaman aglaya aglaya da olsa yaparlar. Yarparsin bi sozlesme, adam is yapip cebine para girecegini gorunce yapar. satmakti pazarlamakti ugrasmayacagi icin isine gelir. Tabi bunun anlami topluca para vermek demek.
Ciddi oldugunuzu gosterirseniz firmalardan kalip icin, birim urun icin maliyetleri ogrenebilirsiniz.