Gönderen Konu: Uzun zamanlı merakım  (Okunma sayısı 2899 defa)

bascan

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Musti
  • Bulunduğu İl: İSTANBUL
  • Doğum Yılı: 1981
Uzun zamanlı merakım
« : Temmuz 18, 2016, 10:11:59 ÖÖ »

Merhaba Deniz Severler

Ben önlisan elektronik haberleşme bölümü mezunuyum. 1999 yılından bugüne Elektrik-Elektronik ARGE sektöründe birçok firmada, sayısız elektronik alt kollarında; askeri, sivil, otomotiv, endüstriyel sektörde birçok elektronik tasarımda, tasarım destem sorumlusu ve arge tasarım uzmanı olarak görev aldım. şuan bir özel firmada yine askeri elektronik tasarım uzmanı olarak görev almaktayım. Kablosuz haberleşme sistemleri, kablosuz (RFID) lokasyon belirleme (RTLS), sinyalizasyon, güç elektroniği, yenilenebilir enerji ( Güneş enerji ve Rüzgar enerji sistemleri) gibi sayısız projede tasarım uzmanı olarak tasarımda, saha testleri ve kurulumunda görev aldım. Sanırım deniz elektroniği eksik kaldı :)

Yaşım 34 İstanbul pendikte ikamet ediyorum. şuan çalışmama rağmen içimde hep deniz elektroniğinde çalışma, tekne-yat elektrik elektronik bakım onarım montaj, radar, elektronik ve elektrikli cihaz montaj servis kurulum işlerinin toplamını yapmak, ortak çalışmak yada kendi işimi kurma diye adlandırabileceğim ciddi bir düşüncem var. Mekanik montaj ve tasarımı, kablolama sistemleri hakkında da epeyce tecrübem oldu.

Nette ve marinalarda biraz arastırma yapınca tüm elektronik ve elektrik işlerinin tamamını yapan tek başına kişi yada kurum pek göremedim. Herkes kendi alanında uzman ve o alanda hizmet ve destek veriyor.

Benim düşüncem tekne ve yatlarda elektrik-elektronik olarak tüm bu işlerde hizmet ve destek vermek istiyorum. birçok sayfa blog takip ettim, sayısız bakım onarım kurulum videoları izledim.

fakat bu düşüncemi gerçekleştirmek için nereden nasıl başlayacağımı bilemiyorum.
 Tekne-Yat sektöründe deneyimli siz değerli Ağabeylerden, Arkadaşlardan yorum ve önerilerinizi rica ediyorum.

Saygılarımla

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
Ynt: Uzun zamanlı merakım
« Yanıtla #1 : Temmuz 18, 2016, 12:21:39 ÖS »
Servis işi deniz elektroniğinde cihaz ve marka çeşidinin bolluğu nedeni ile çok kolay görünmüyor, özellikle onarım konusunda yeteli bilgi  ve beceriye sahip olsanız bile bunu piyasaya yansıtmanız oldukça zor olur düşüncesindeyim.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

bascan

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Musti
  • Bulunduğu İl: İSTANBUL
  • Doğum Yılı: 1981
« Yanıtla #2 : Temmuz 19, 2016, 01:02:42 ÖS »
Teşekkür ederim Ahmet Bey, deniz elektriği-elektroniği hakkında önerileriniz nelerdir.
hangi iş kolu yada hangi alanlarda faydalı işler yapabilirim.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #3 : Temmuz 19, 2016, 01:33:28 ÖS »
Özellikle eski cihazların onarımı iş yapar. Öncelikle bir veya iki markaya yoğunlaşıp, yedek parçalarını bulundurmaya çalışmalısınız ve bu markaların onarımını firmanın desteği olmadan yapabilmelisiniz. Örneğin b ir rüzgar göstergesinin yön ve hız ünütesi kuşlar yüzünden veya rüzgar yüzünden hasar görebilir ve firmaların bu konudaki tutumları sanırım 5 yıl yedek parça tutmaktır. Yeni bir cihazın bozulması ise genellikle ya ilk günlerde olur veya eskiyince our.

Onarılacak elektronik cihazlar programlanabilir yongaları olmadığı sürece onarılabilir. Yongada arıza varsa yapabilecek pek bir şey kalmaz ama programlanabilir chip olan cihaz oldukça azdır. Bir veya iki maka ile başlayın ve belirli ürünlerini seçin, daha sonra farklı markalar  veya sizin seçtiğiniz markaların  değişik ürünlerine yönelin. İlk baktığımda VHF telsizler en klayı gibi görünüyor, herkes yapıyor diye düşünmeyin, şirketler genellikle gemilere yöneliyorlar, yat sektöründe fazla uğraşan yok.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71