Gönderen Konu: 12L Benzin Deposu Onarımı  (Okunma sayısı 10352 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: 12L Benzin Deposu Onarımı
« Yanıtla #15 : Şubat 01, 2017, 08:59:05 ÖS »

Birde aklıma geldi..deponun yakıt çıkış hortumu usttemi kalıyor,depoyu yerleştirdiğin de?
Eger öyleyse deponun içine giren hortumun ucuna sarı ağırca bir emiş ağzı takılıyor..
Sebebi hortumun sallantı yada vurmalar da dipten ayrılmaması...
Sanayi de oto parçacılarında görüyorum,bulursun..

Abi biraz yukarida kaliyor acikcasi resim varmi sari agizla ilgili? Ona gore ne aradigimi bileyim?

Birde bu kapaklarda dis olayi nasil oluyor bir standardi veya dikkat etcegimiz bir sey varmi nette buldum baya kapak çesitide.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #16 : Şubat 01, 2017, 10:36:47 ÖS »

İmdi meretin tam adını bilmediğimden 1/1 resmini bulamadım..
Koydugum resim üzerinden tarif edeyim..
Hortum takılan kısmı yukardaki gibi..
Alt kısmı böyle köşeli degil tabi.
Yuwarlak biraz çaplı,ortasında yakıtın geçeceği ufak bir delik war..
Tankın içine giren yakıt hortumuna takıyorsun,agırlıgı sayesin de yalpa we baş,kıclar da hortum depo dibinden ayrılmıyor..
Yuwarlagın çapı biraz geniş olduğundan ağırca we ortadaki delikte deponun tam dip sewiyesine gelmediğinden,dipteki pisliği çekmiyor...Depo kapakları perşembe pazarında gördüğüm kadarı ile depo hacimleri farklılık gösterse de aynı..
Puarın kauçuğunun sertleştiğini yazmışın,kaucuk sertlesmisse pert olmaya yakındır..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #17 : Şubat 02, 2017, 10:30:01 ÖS »
Bu hortum rakoru abi.Tamamdır bundan bende bolca var zaten. Bunun alt kısmına birde pislik engelleyici küçük bir filtre gibi birşey koyabilirim içten.

Kapağıda ölçtüm. 63 mm miş. İnternette biraz araştırma yaptığımda standart ölçü olduğunu gördüm. Yani 63 mm kapaklar bolca var piyasada. Sorun şimdi o kapakları satan yer bulabilmek. Netteki firmalara mail attım ama umutsuz bir şekilde 1 kapak için beni sallıcak halleri yok heralde :D Bazen çöp kutularının yanınada bakıyorum 30 lt lik 60 ltlik bidon kapakları tam olucak gibime geliyor.
Kauçuk puarı birazcık sıcağa koyup,birazcık yağlayıp birazda sık-gevşet yaptım. Biraz kendine geldi gibi o sertliği gitti biraz daha yumuşadı. Zeytinyağı her derde deva :dedv

Bu arada aliexpressten de impeller lastiği ve buji bakınmaktayım galiba ilk alışverişimi yapıcam :tav
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #18 : Şubat 03, 2017, 12:27:12 ÖÖ »
Bu hortum rakoru abi.Tamamdır bundan bende bolca var zaten. Bunun alt kısmına birde pislik engelleyici küçük bir filtre gibi birşey koyabilirim içten.

Kapağıda ölçtüm. 63 mm miş. İnternette biraz araştırma yaptığımda standart ölçü olduğunu gördüm. Yani 63 mm kapaklar bolca var piyasada. Sorun şimdi o kapakları satan yer bulabilmek. Netteki firmalara mail attım ama umutsuz bir şekilde 1 kapak için beni sallıcak halleri yok heralde :D Bazen çöp kutularının yanınada bakıyorum 30 lt lik 60 ltlik bidon kapakları tam olucak gibime geliyor.
Kauçuk puarı birazcık sıcağa koyup,birazcık yağlayıp birazda sık-gevşet yaptım. Biraz kendine geldi gibi o sertliği gitti biraz daha yumuşadı. Zeytinyağı her derde deva :dedv

Bu arada aliexpressten de impeller lastiği ve buji bakınmaktayım galiba ilk alışverişimi yapıcam :tav

http://www.denizmar.net/Yakit-Tank-Kapagi,PR-36932.html
Bir kapağa 41 lira fiyat veren bile site bile var,ulan 41 liraya bidonun kendisi alınıp iki delik delinip yapılır..
Linkteki daha insaflı 14 lira koymus fiyatı..Nalburlara,Bidon satan yerlere bak,para bile almazlar valla..20 litrelik bidonların kapağı uyar sanırım..yaz olsa yollardım ,yazlığın havuzuna 20lt bidonlar da ilaç geliyor..4 boş bidonu yıkayıp mazot bidonu yaparım diye ayırmıştım kenara..
Rekor meselesine gelince,benim söylediğim şey bu iş için uretilmiş orijinal bir parça..ama uydur kaydır rekordan da yapılabilir..

serdarcik

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: serdar SAYIN
  • Bulunduğu İl: antalya/alanya
  • Doğum Yılı: 1983
« Yanıtla #19 : Şubat 04, 2017, 08:39:44 ÖÖ »
Volkan elindeki kapagi 20 litrelik bidonlara bi dene. Eger uyarsa sana bedava yollarim kactane istersen.
Yakininda hurdaci varsa onlardada bulunur. Biz bu bidonlari hurdacilara veriyoruz.
serdar sayin
Alanya/antalya

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #20 : Şubat 04, 2017, 09:44:54 ÖÖ »
Volkan elindeki kapagi 20 litrelik bidonlara bi dene. Eger uyarsa sana bedava yollarim kactane istersen.
Yakininda hurdaci varsa onlardada bulunur. Biz bu bidonlari hurdacilara veriyoruz.
Abi elimde veya yakinimda o tarz bidon olmadigi icin deneyemiyorum ama kapagin iç çapi 63 mm onu ölçebildim.Ayrica 3 büyük dişi var.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

serdarcik

• Çırak Rehber
« Yanıtla #21 : Şubat 04, 2017, 07:21:40 ÖS »
Koye gidince bi olceyim. Eger uyarsa ben yollarim sana.
serdar sayin
Alanya/antalya

serdarcik

• Çırak Rehber
« Yanıtla #22 : Şubat 07, 2017, 10:10:36 ÖÖ »
Volkan dun kapagi olctum ama bizim kapaklar 5.6 cm ic cap.
Ama bu bidonlarin daha buyuk kapaklisi var diye biliyorum. Baska yerde bulursam  haber veririm.
serdar sayin
Alanya/antalya

ssb

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Barış
  • Bulunduğu İl: Çanakkale
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #23 : Şubat 07, 2017, 06:53:41 ÖS »
Selamlar ,
  Aradığınız parçaları oto sanayide ki hırdavatçılarda yada motosiklet parçası satan yada tamiri yapan yerlerde bulursunuz. Depo içi hortum için motosiklet bezin hortumu kullanılabilir. filtre konusunda da motosikletçi yardımcı olacaktır. Çeşidi çok.
  Pompayı değiştirmenizi öneririm. Yırtılırsa ortada kalınıyor   ::)

Kapak konusunda şöyle bir durum var. Bu kapakların üzerinde basit bir çekvalf var diye biliyorum. Depoda bir şekilde basınç oluşursa yada benzin buharı artarsa tahliye etsin diye. Valf olmadan sıcaklarda vs sıkıntı olabilir diye düşünüyorum.
Saygı ve sevgilerimle.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #24 : Şubat 07, 2017, 08:37:49 ÖS »
Volkan dun kapagi olctum ama bizim kapaklar 5.6 cm ic cap.
Ama bu bidonlarin daha buyuk kapaklisi var diye biliyorum. Baska yerde bulursam  haber veririm.

Tamamdır abi bende arayış içindeyim irtibat halinde olalım  :onay

Selamlar ,
  Aradığınız parçaları oto sanayide ki hırdavatçılarda yada motosiklet parçası satan yada tamiri yapan yerlerde bulursunuz. Depo içi hortum için motosiklet bezin hortumu kullanılabilir. filtre konusunda da motosikletçi yardımcı olacaktır. Çeşidi çok.
  Pompayı değiştirmenizi öneririm. Yırtılırsa ortada kalınıyor   ::)

Kapak konusunda şöyle bir durum var. Bu kapakların üzerinde basit bir çekvalf var diye biliyorum. Depoda bir şekilde basınç oluşursa yada benzin buharı artarsa tahliye etsin diye. Valf olmadan sıcaklarda vs sıkıntı olabilir diye düşünüyorum.
Saygı ve sevgilerimle.

Yardımınız için çok teşekkürler. Fotolarınıda koyayım hortum işini hallettim tabikide yine Bursa'dan. Koç hortumdan fotodaki 0.8 cm iç çaplı yakıt hortumunu sipairş ettim.3 Metrecik 18 Tl   :A  Bir tek paslanmaz veya galvaniz hortum kelepçesi bulmak kaldı 6 adet,hortumu bağlamak için. 1.5 metreden ikiye böleceğim ortasına pompa gelecek. 1,5-1,5 ideal ölçü olur herhalde başka kombinasyonlara gerek yoktur diye düşünüyorum.

Depo içi için yarın bir motosikletçi var yolumun üzeri ona uğrayayım. Filtreyi anlamadım yani depo içi hortumun ucuna takılan filtre değilmi?

Pompa şuan için iş yapıcak gibi görünüyor yani baya yumuşadı o sertliğinden pek eser kalmadı.Yırtılacak bir sertlik yok gibi.Evet zaten sadece kapak aramıyorum sade kapak olsa dahi ufak bir delik deleceğim mecburen. Nette çekvalfli 63 mm kapaklar var ama tek olarak ciddiye alınıp gönderim yapılırmı o yüzden cesaret edemiyorum sormaya :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

ssb

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Barış
  • Bulunduğu İl: Çanakkale
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #25 : Şubat 08, 2017, 03:00:19 ÖÖ »
Hortum güzelmiş . Şu Koç hortuma bende bakayım . Şaka maka piyasada kaliteli hortum bulmak mesele.

Filtre isteği bağlı sonuçta. Ama motorcularda vardır. Hortum ucuna takılanlar hepsinde bulunmayabilir ama hortum arasına takılanlar hepsinde vardır. Paslanmaz kelepçe teknik hırdavat satanlarda bolca görüyorum. Bu tür krom vs malzeme bu tür yerlerde uygun fiyatlı oluyor. Deniz malzemesi satan yerlerde fantastik fiyatlar istenebiliyor.

Kolaylıklar dilerim.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #26 : Şubat 08, 2017, 11:06:26 ÖÖ »
Hortum güzelmiş . Şu Koç hortuma bende bakayım . Şaka maka piyasada kaliteli hortum bulmak mesele.

Filtre isteği bağlı sonuçta. Ama motorcularda vardır. Hortum ucuna takılanlar hepsinde bulunmayabilir ama hortum arasına takılanlar hepsinde vardır. Paslanmaz kelepçe teknik hırdavat satanlarda bolca görüyorum. Bu tür krom vs malzeme bu tür yerlerde uygun fiyatlı oluyor. Deniz malzemesi satan yerlerde fantastik fiyatlar istenebiliyor.

Kolaylıklar dilerim.

Koç hortumun aktif bir internet sitesi yok beşevlerdeki küçük sanayi sitesinde cigerci şaban'in (baya ünlüdür  <> ) hemen karsisinda.Hortum ici filtre de tikanma olmazmi hortum ucunda olsa daha iyi olur sanki ?
Evet deniz malzemesi dükkanlari sagolsunlar citayi yukseltiyorlar.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

serdarcik

• Çırak Rehber
« Yanıtla #27 : Şubat 08, 2017, 12:14:19 ÖS »
Pompa motora yakin baglanirsa kullanimi daha kolay olur. 240 - 60 gibi. Ben o sekilde kullanmistim. Motora uzak olursa kullanissiz olur.
serdar sayin
Alanya/antalya

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #28 : Şubat 08, 2017, 12:20:14 ÖS »
Perşembe pazarına inecem bugun..tek kapak satıyorlarsa alacam sana bir tane 63mm..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #29 : Şubat 08, 2017, 12:23:52 ÖS »
Perşembe pazarına inecem bugun..tek kapak satıyorlarsa alacam sana bir tane 63mm..

Valla abi çok makbule geçer  O:-)
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com