Gönderen Konu: S-650 Posta( Tekne) Kurulumu Yardım  (Okunma sayısı 26420 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
S-650 Posta( Tekne) Kurulumu Yardım
« : Mart 22, 2012, 08:01:39 ÖS »

Hayırlısı ile bu ay sonunda tekneyi kuruyoruz.

18 kg epoksimi aldım.

100 mt (50 kg ) Elyafım tamam. 500 gr/m2  olarak aldım. Kontraplaklarımı tamamlayacağım ve çıtalarımıda. Yani durumlar tekneyi kurmak için çok ideal :)

Şimdi siz değerli abilerimden bu konuda yardım istiyorum çünkü inanın plandan hiç bir şey anlamadım. Tekne kurulumu ile ilgili plan resimlerini aşağıya ekliyorum. Bana yol yordam gösterirseniz çok sevinirim ne yapmam gerekecek ? Nasıl kurayım ? Tam ölçü işle detay verirseniz çok sevinirim. Yapmam gerekenler neler ?

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

aslankaya35

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: Aslan KAYA
  • Bulunduğu İl: İZMİR
  • Doğum Yılı: 1980
  • Tekne Adı: ÖZDEMİRHAN
Ynt: S-650 Posta( Tekne) Kurulumu Yardım
« Yanıtla #1 : Mart 22, 2012, 11:09:24 ÖS »
tekne kurmanın 1. kuralı düz zemin üzerine düz bir biçimde inşaa iskelesini yapıp kurmak. o projede iskelenin ölçüleri var önce iskeleyi kuracaksın sonra bu iskele üzerine kıçtan başlayarak kıç taraf 0 cm transom yani kıç aynalık atıyorum 40cm ilerisine 1. posta 69cm sonra 2. posta seklinde sıralayacaksın ve bu postaları doğal olarak iskele üzerine tutturmak inin ortadan destek atacak ve o detekten 2 dikme ile iskeleye sabitleyeceksin ancak herpostaya atacağın destek yüksekliği çok önemli yada dikmelerin iske ile olan mesafesi çok önemli bu tekneye alt ovalliğini verecek...kolay gelsin

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #2 : Mart 23, 2012, 12:09:08 ÖÖ »
  19 no'lu resimde sol altta görülen taban iskeleyi kur ve bunu enine ve boyuına teraziye al. Sonrasında aynı resmin en üst kısmında ön, yan ve üstten görünümleri verilen teknik resme göre meşe omurgaya gelecek uç 165 cm olacak şekilde o+ postayı bağla; teknede tam boy 650 cm, 0 ile 0+ arası 20 cm olduğuna göre kalan boy 630 cm; 16 nolu remin sol üst köşesindeki şekilden anladığımıza göre baş bodoslamanın üst ucuyla (Dz noktası), omurgaya gelen ucu arasında 39 cmlik fark baş bodoslamanın eğimini veriyor (124 derce), buna göre baş bdoslama parçasını bağla.bu nokta ile ilk bağladığın 0+ nın arası 630- 39 = 591 cm olacak. Şekilde başbodoslama parçasının nasıl tutturulacağını zaten göstermiş, 0+ yı da taban iskeleye göre 90 derece teraziye alarak geçici ahşaplarla sabitle. Bu durumda iskele üzerinde iki noktan oluştu, bu iki nokta arasına bir ip ger. bu gerili ip,şekilde yeşil çizgi olarak gösterilmiş olan KLW (su hattı) çizgisi. autocad posta planlarında her birinde KLW çizgileri belirtilmiş, planlardaki bu KLW ölçülerinin yerlerine göre (postalarda bu KLW çizgilerinide iple belirlersen rahat olur) boyuna gerdiğin KLW ipiyle, postalardaki KLW iplerinin çskıştığı noktaya göre postaların yüksekliğini ayarlayıp teraziye alarak postaları sabitle, şekilde çapraz şekilde gösterilen geçici ahşaplarla teraziden kaçmamaları için geçici olarak vidala. Ölçüleri tekrar tekrar kontrol et. Önce 7 cm lik küpeşte kısmına gelen şeritleri her iki tarafa da (iskele-sancak) işkencelere tutur, ölç. ölçülerin tam doğruluğuna emin olduktan sonra vidala ama yapıştırma. yine aynı şekilde 5 cm lik diğer şeritleri de önce işkence sonra kontrol ve emim olduktan sonra vidalama yöntemiyle yerlerine bağla. teknenin kaba şekli çıktı, tekrar ölç. her şey normal,olması gerektiği gibiyse ve bundan artık eminsen çıtaları birer birer sök- yapıştır- kuruması için işkencele ve vidala.
   Kolay gelsin.

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #3 : Mart 23, 2012, 12:20:32 ÖS »
Su hattının (KWL) düz olması en öemlisi, birde sizin postalar kalıp olarak yapılmadığından biraz ince çaprazlarla destekle bence kurarken "yampeş- çaplı" hale gelmesin su hattı kadar dikkat etmen gereken bir şeyde ana omurga hattı. su terazisi felan kullan ama "gez göz arpacık" gözüne de güven :D

Fotoğrafların birinde adam "nivo" kullanıyordu :)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #4 : Mart 23, 2012, 05:34:10 ÖS »
İbrahim abi postalarda su hattı çizgisini nasıl belirleyeceğim o sorun birde o postaları iskeleye sabtlerken geçici tahtaları nasıl monte edeceğim ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #5 : Mart 23, 2012, 05:34:53 ÖS »
tekne kurmanın 1. kuralı düz zemin üzerine düz bir biçimde inşaa iskelesini yapıp kurmak. o projede iskelenin ölçüleri var önce iskeleyi kuracaksın sonra bu iskele üzerine kıçtan başlayarak kıç taraf 0 cm transom yani kıç aynalık atıyorum 40cm ilerisine 1. posta 69cm sonra 2. posta seklinde sıralayacaksın ve bu postaları doğal olarak iskele üzerine tutturmak inin ortadan destek atacak ve o detekten 2 dikme ile iskeleye sabitleyeceksin ancak herpostaya atacağın destek yüksekliği çok önemli yada dikmelerin iske ile olan mesafesi çok önemli bu tekneye alt ovalliğini verecek...kolay gelsin

Aslan abi çok teşekkür ederim yardımın için. Alt ovalliğini vermek şuan için en büyük sorun
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #6 : Mart 23, 2012, 05:35:19 ÖS »
Su hattının (KWL) düz olması en öemlisi, birde sizin postalar kalıp olarak yapılmadığından biraz ince çaprazlarla destekle bence kurarken "yampeş- çaplı" hale gelmesin su hattı kadar dikkat etmen gereken bir şeyde ana omurga hattı. su terazisi felan kullan ama "gez göz arpacık" gözüne de güven :D

Fotoğrafların birinde adam "nivo" kullanıyordu :)

Yampeş-çaplı nedemek hemen açıklama bekliyorumm :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #7 : Mart 23, 2012, 05:37:19 ÖS »
Yoksa Autocad çizimlerinde görülen kıç postalarının en küçüğünde altta bir çizgi var sadece bir postada o su hattaı çizgisimi acaba ? :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #8 : Mart 23, 2012, 07:43:07 ÖS »
Yoksa Autocad çizimlerinde görülen kıç postalarının en küçüğünde altta bir çizgi var sadece bir postada o su hattaı çizgisimi acaba ? :D

Volkan, sen postaların çıktısını alırken tek tek posta cizimlerini aldın; Benim çıktımda bütün postalar üst üste çıktığı için postaları tekrar çizerken bu suhattı çizgisini de posta çizimlerine çizdim. Autocad de çizimi açarsan göreceksin,KLW yi bir çizgi olarak vermiş ama her postada ayrı yerlere denk düşüyor. orjinal çizimi bir incele sanırım yerlerini orada görebilirsin. Benim bilgisayarda o çizimi açamıyorum, daha evvel açabiliyordum DWG wiewer programıyla ama benim harddisk yandı 80 Gb hard disk yerine Mordoğanda bulduğunuz 20 Gb hard disk takıldı onun kapasiteside hemen doldu programı çalıştıramıyorum. Ezbere konuşmak istemiyorum ama alttaki kirişlerden biri su hattı çizgisine denk gelebilir, orjinal çizimi bir daha incele.

msceylan

• Usta Rehber
« Yanıtla #9 : Mart 23, 2012, 08:51:57 ÖS »
Sizi gidi CAD'ciler sizi

Lofting tablosuna bakmayanlar nasıl meydana çıkıyor :D :D

Ustaları kızdıracağız, Salaya çekmeyi bilmeyen adamlar tekne yapıyor diye :D

Şaka bir yana postaların üzerinde su hattınıbir şekilde işaretlemen lazım, montaj iskelesini kurunca baş bodoslama ile 0+ bostasından geçen doğru su hattı doğrun şekil 19, postaların su hatlarını işaretleyebilirsen eğer bu çizgiye göre dizeceksin,

Su hattının yerini bulmak için postalarda şu aşamada yapabileceğin bence, sayfa 6 ve 7 deki tablodan yerini tekrar işaretlemrk, tablodaki tüm değerler su hattı ile dikine tekneyi ayıran çizginin kesişim yerinden uzaklıkları veriyor.Başatan bu tablo kullanılarak çizilse çok kolay olurdu ama şimdi de çözülür.

Ustalara tablo nasıl kullanılıyor bir daha danışalım da yanlışlık yapmayalım :D

msceylan

• Usta Rehber
« Yanıtla #10 : Mart 23, 2012, 09:23:02 ÖS »
Yanılmıyorsam tablodaki C değerleri,postaların omurga altı ile su hattı arasındaki farkı veriyor.

Mesela iskeleye ters olarak kurduğunda 0 postası su hattından 50 mm. düşük, 0+ postası 10 mm yüksek, 1 postası 142mm yüksek, 2 postası 263 mm yüksek...baş bodoslama 15 mm yüksek gibi, (tekne normal suda düzken, 0 postası su hattından 50 mm yukarıda, 0+ postası postası 10mm su hattından yukarıda, 1 postası su hattından  142mm. yukarıda.... diye gidiyor)

Yampeş-çaplıya gelince senin postalar biraz ince olduğundan :D postaları iskeleye dizdiğinde her yönden baktığında düz durmalı Şekil 19 üstteki çizimde postalar arasına ili tahtayı çapraz atarak bunu engellemeye çalışmış dizayner zaten, sen biraz daha fazla at :)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #11 : Mart 23, 2012, 10:53:04 ÖS »

Volkan, sen postaların çıktısını alırken tek tek posta cizimlerini aldın; Benim çıktımda bütün postalar üst üste çıktığı için postaları tekrar çizerken bu suhattı çizgisini de posta çizimlerine çizdim. Autocad de çizimi açarsan göreceksin,KLW yi bir çizgi olarak vermiş ama her postada ayrı yerlere denk düşüyor. orjinal çizimi bir incele sanırım yerlerini orada görebilirsin. Benim bilgisayarda o çizimi açamıyorum, daha evvel açabiliyordum DWG wiewer programıyla ama benim harddisk yandı 80 Gb hard disk yerine Mordoğanda bulduğunuz 20 Gb hard disk takıldı onun kapasiteside hemen doldu programı çalıştıramıyorum. Ezbere konuşmak istemiyorum ama alttaki kirişlerden biri su hattı çizgisine denk gelebilir, orjinal çizimi bir daha incele.

Abi ben tek tek çizim aldığım için o çizgi sadece en arka postada yanılmıyorsam ya 0 yada 0+ da çıktı. Allah allah bu ne diyip ona özel ne olur ne olmaz diye kereste dahi kestiğim oldu :D Bende Autocad 2008 yüklü olduğu için açmada bir sıkıntı yok abi şiddetle öneririm. Ben ölçüleri kesin olarak burdan ölçerek kesim yaptım. Ayrıca postaları benim gibi yapmak isteyenler için kesin kereste uzunluklarını yazacağım. Toplamda 8 cm genişliğinde 2mm ve 75 metre kereste gerekiyor.Bunuda ekleyeyim arayan için bilgi olur.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #12 : Mart 23, 2012, 10:55:30 ÖS »
Sizi gidi CAD'ciler sizi

Lofting tablosuna bakmayanlar nasıl meydana çıkıyor :D :D

Ustaları kızdıracağız, Salaya çekmeyi bilmeyen adamlar tekne yapıyor diye :D

Şaka bir yana postaların üzerinde su hattınıbir şekilde işaretlemen lazım, montaj iskelesini kurunca baş bodoslama ile 0+ bostasından geçen doğru su hattı doğrun şekil 19, postaların su hatlarını işaretleyebilirsen eğer bu çizgiye göre dizeceksin,

Su hattının yerini bulmak için postalarda şu aşamada yapabileceğin bence, sayfa 6 ve 7 deki tablodan yerini tekrar işaretlemrk, tablodaki tüm değerler su hattı ile dikine tekneyi ayıran çizginin kesişim yerinden uzaklıkları veriyor.Başatan bu tablo kullanılarak çizilse çok kolay olurdu ama şimdi de çözülür.

Ustalara tablo nasıl kullanılıyor bir daha danışalım da yanlışlık yapmayalım :D

Abi postalarda işaretlemek en kolay iş keşke iş bukadar kolay olsa.

Autocad ile o çizgiden postalara bir dik doğru çizerim.Her postanın o yatay ile birleşimini autocad ile ölçer kağıt planlarda aynı mesafeyi işaretler ordada bir doğru yaparım. Sonra yapılmış postayı üzerine koyar aynı doğruyu ip ile geçerim. O konuda sıkıntı yok. Teknoloji çıktı mertlik bozuldu :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #13 : Mart 23, 2012, 10:59:43 ÖS »
Mehmet Abi yampeş çaplıyı hala anlamadım düz durması nasıl olacak.

Ben kafamda kabaca şöyle kuruyorum. İskeleye dik olarak keresteler monte edicem bu postaların koyulacağı yere su terazisi ile bunları direk 90 derece yapacağım.Sonra postaları bunlara monte edeceğim. Aynı düzlüğü sağlamazmı ?

Ayrıca İbrahim Abi sanada hemen bir soru soruyorum Baş bodoslama ve o üçgen baş posta arasındaki bağlantının nasıl yapılacağını ve en arka postadaki o eğimin nasıl verileceğini hala anlamadım.

S650 de en arka biraz eğimli lüküs :D tekneler gibi yanılmıyorsam.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

msceylan

• Usta Rehber
« Yanıtla #14 : Mart 23, 2012, 11:18:40 ÖS »
Yahu Volkan 3 bir tabaka ince kontrayı dik olarak tutturmaya çalış ne olur sağa sola eğilmez mi ? yampeş yumpeş :D Normalde designer kalıpları 200-250 mm genişlikte tahtalar yapmış, köşelerinde tekrar "gusse" ler var takviye amaçlı. Yani daha "rijit"ler sende bunu sağlamak için daha fazla takviye etmelisin, keresteler bu iş için yeter elbette, 5X10 felen olmalı hehalde ince çıtalarla zor. Ha bu dediğim stingerları yapana kadar Omurga ve yan çıtalar tutturuldu mu korkma artık :D

16. sayfa sağ alttaki çizimde baş bodoslama için lamine edilecek tahataların eğimli ölçüleri verilmiş. 3 parçadan yapılıyor. 3 tanesinin boyuda 1020 mm alttan hepsi 64 mm.
Ancak yukarıya doğru pahlı olacak şekilde, 1. si (bu 40.mm kalınlığında)160'dan 204mm'ye 2.(20mm.kalınlığında) 204'ten 226mm.'ye 3. sü(20mm. kalınlığında)226mm.'den 248mm.'ye RENDELENECEK.

Yada en kolayı 1020 mm boyunda 40+20+20 mm kalınlığında alttan 64 mm. üstten 248 mm olan tahtaları lamine et, alt sabit kalıp üstün kalın tahtadan taraf olan kısmı 160 mm kalana kadar RENDELE.

Çıkan ürün kesinlikle yampeş :D tabir ettiğim türden olacak ;D ;D

Şimdi farkettimki bunu sormamışsın o kadar yazdım silmem artık >:(