Gönderen Konu: Paslanmaz Kaynağında Elektrot Tercihi ?  (Okunma sayısı 2578 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Paslanmaz Kaynağında Elektrot Tercihi ?
« : Haziran 08, 2020, 08:45:09 ÖS »

Herkese selamlar.
Bu aralar yoğun iş üzerindeyim tekneyi sezona hazırlamaya çalışıyorum  :ofof
Hızlı bir sorum olacak yıllarını kaynağa vermiş abi ve kardeşlerime.

Ben şimdi motor braketini,dümeni vs güçlendimek için kaynak yapıyorum. Paslanmaz malzeme (muhtemelen 304) kaynağını yaparkende inox elektrot kullanıyorum. inox elektrot açık olarak sadece 3.25 bulabiliyorum. Bazı ince yerlerde normal 2.5 elektrot kullanılabilir mi? Kullanılırsa yapısal olarak sorun olurmu ? Yoksa sadece kaynak yerleri paslanır mı ? Parçalara zımpara yaptığımız için zaten kaplamaları kalktı ve boya yapılacak.
Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.
Bu arada kaynak makinesi parasını çoktan çıkardı  <>
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
Ynt: Paslanmaz Kaynağında Elektrot Tercihi ?
« Yanıtla #1 : Haziran 08, 2020, 09:23:56 ÖS »
Paslanmaz çelik kaynağı elektrod malzemesi kaynatılacak malzeme ile hiç bir zaman tutmayacağından sorunludur ve korozyon neredeyse kesindir. Paslanmaz çelik zincir imal edenler bile bunu çaresini tam bulmuş değiller, sadece bir Alman firmasının zincirlerinin kaynak yerinden paslanmadığını biliyorum ama nasıl becerdiklerini bilmiyorum. Elektrodla paslanmaz kaynağı malzemede dönmeye neden oluyor, çok usta kaynakçılar tam olmasa da değişik noktalardan nokta kaynağı yaparak kaynaklanan parçaların dönmesini kısmen engelleyebiliyor. Mümkünse gaz altı paslanmaz çelik kaynağı yapan bir atölyeye verin ve onların yapmasına izin verin, paslanmanın tam önüne geçemeseniz bile dönme çok az olacaktır.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #2 : Haziran 08, 2020, 09:25:03 ÖS »
Kesinlikle paslanmaz elektrod dışında elektrod kullanmayın.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #3 : Haziran 08, 2020, 10:06:27 ÖS »
Kesinlikle paslanmaz elektrod dışında elektrod kullanmayın.
Teşekkürler Ahmet abi  <>
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Fırat

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Fırat
  • Bulunduğu İl: Yıldırım
  • Doğum Yılı: 1982
« Yanıtla #4 : Ağustos 05, 2020, 06:45:52 ÖS »
Kaynak makinanızın tig kaynak yapma özelliği varsa ve rüzgar almayan bir ortamda çalışacak iseniz kaynak yapılacak profillerin birbirine tam oturması koşuluyla, tel kullanmadan kaynak yapabilirsiniz. Korozyona dayanıklı diye satılan elektrodların dayanımı açık havada oldukça düşük oluyor. Paslanmaz elektrodun korozyon direncinin yüksek seviyede olmasını istiyorsanız bilindik markaların ürünlerinden şaşmayın.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #5 : Ağustos 05, 2020, 09:09:08 ÖS »
Selam volkan,

Normal elektrotla kaynak tutar mi emin degilim, hic boyle birsey denemedim. Ancak kaynak tutsa bile cok zayif olmasi muhtemel.

Kaynak elektrotlari, kaynak yaptigin metalle ayni alasim olmuyor. Hatta benzer bir alasim bile olmuyorlar. Oldukca farkli malzemeler oluyor. Cogunlukla da kaynak yaptigin metalden zayif alasimlar oluyor ve kimyalari tamamen kaynak yapacagin malzemeye gore hazirlaniyor. Yani A metali icin olan elektrot, B metalini ya hic tutmaz ya zayif tutar, ya malzemeyi asiri gevreklestirir. Bir cok olumsuzlukla karsilasirsin. Dolayisi ile, dogrudan kaynak yapilacak metal icin hazirlanmis elektrot kullanman gerek. Isin dogru yolu bu.

Yani asil amacin guclendirmek iken malzemeyi daha da bozup zayiflatman yuksek olasilik.

Kaynak makinesi alma konusunda zaten elektrot kaynagi ile ince malzeme kaynatmanin sorun oldugunu kesin dile getirmisimdir diye dusunuyorum.

Normal celik ( demir diye de adlandirdigimiz malzeme ) kaynaginda kullandigimiz siradan elektrotlarin kalitesi cok ciddi derecede onemli degil.  Cunku normal celikler bu tarz islerde oldukca toleransli malzemeler.
Ancak paslanmaz, aluminyum gibi daha janjanli metaller cok nazlidir. Elektrot kalitesi sonucu cok degistirir. Kaynak yontemi ve ustaligi da sonucu cok degistirir. Normal ark kaynaginda ( senin makine ) Elektrot'un nem almamis olmasi ve uzun sure rafta kalmamis olmasi da cok onemlidir.

Taze, neme maruz kalmamis ve kaliteli elektrot kullanmaya bak. Iki kat paraysa bile, emin ol degiyor.

Paslanmaz çelik kaynağı elektrod malzemesi kaynatılacak malzeme ile hiç bir zaman tutmayacağından sorunludur ve korozyon neredeyse kesindir. Paslanmaz çelik zincir imal edenler bile bunu çaresini tam bulmuş değiller, sadece bir Alman firmasının zincirlerinin kaynak yerinden paslanmadığını biliyorum ama nasıl becerdiklerini bilmiyorum. Elektrodla paslanmaz kaynağı malzemede dönmeye neden oluyor, çok usta kaynakçılar tam olmasa da değişik noktalardan nokta kaynağı yaparak kaynaklanan parçaların dönmesini kısmen engelleyebiliyor. Mümkünse gaz altı paslanmaz çelik kaynağı yapan bir atölyeye verin ve onların yapmasına izin verin, paslanmanın tam önüne geçemeseniz bile dönme çok az olacaktır.

Kaynak isinde oksijen ve inert olmayan ortam gazlarinin etkisi buyuktur. Kaynak sicakliklari cok yuksek oldugundan,  eriyik metal havadaki elementlerle bilesik/alasim kurma derdine girer. Cogu zaman da bunu basarirlar. Bunun olmamasi icin kaynak ortaminin ve kaynak sisteminin uygun kosullarda olmasi gerekir.

Zincir imalatlarinda elektrotlu kaynak tercih eden var midir bilmiyorum. Punta kaynagi ile kaynatilirlar. Yani kaynatilacak yuzeyler birbirine bastirilir ve iclerinden yuksek amperli akim gecirilir. Metalin yarattigi direnc isiya donuserek erimelerine, bu da kaynamalarina sebep olur. Ortada elektrot yok. Ancak, Bu punta kaynagi genellikle fabrika ortaminda, fabrika atmosferine maruz sekilde yapilir ve kaynak bolgesi acik atmosfere maruz kaldigi icin, kaynak bolgesine alasimin kalitesini dusuren istenmeyen oksijen, azot, karbon gibi elementler dahil olur. Bu da bu bolgenin zayif ve korozyona acik hale gelmesine sebep olur.

Punta kaynaginda orjinal alasim metali birebir yakalamak icin metalin tamamen yagdan ve kirden arindirilmasi ve argon gazi gibi inert bir atmosferde yapilmasi gerekir. Bu sartlarda punta kaynagi ile yapilan kaynak, orjinal alasima en yakin kaynak bolgesini veren yontemdir.|
Tabi argon gazi pahali, metali butun yagdan kirden arindirmak pahali... argon atmosfer yuzunden ortamda insan calisamayacagi icin otomasyon pahali... Bunu dunyada cok az yapan olmasi cok normal.

Bu kadar tatava yaptiktan sonra  ;D ;
Normal elektrotla, normal celigi paslanmaz celige kaynatanlar gordum. Dolayisi ile isini gorecek kadar tutmasi muhtemel.
Benim bakis acimdan her ne kadar bir isin dogrusu neyse oyle yapilmasi gerekiyor olsa da, bazen hayatta isler oyle yurumuyor ve boyle olmaz denilen seyler de gayet olabiliyor.

Bu sebeple sana onerim, hurda bir malzeme de deneme yapman. Sonuc seni tatmin ederse neden olmasin diyorum.

Normal celik elektrodu kullanirsan muhtemel sonuclar soyle olacaktir :
Paslanmaz elektrota gore daha zayif bir kaynak bolgesi olacaktir.
Muhtemelen kaynak bolgesi daha kirilgan olacaktir. Kirilgan malzemeler titresimi sevmez. Bu sebeple paslanmaz motor braketini normal elektrotla kaynatmak kotu bir fikir gibi geliyor bana.

Dumen gibi asiri titresime ve asiri yuke maruz kalmayan yerlerde cok sorun gormuyorum. Ancak paslanma epeyce sorun olacaktir. Mutlaka cok iyi temizleyip boyamalisin.

Malzemeler korozyona dayansin diye icine malzemenin yuzde bir, binde bir oraninda farkli malzemeler koyarak ozelliklerini degistiriyorlar. Sen dogrudan 100% farkli malzeme ile kaynak yapinca, muhtemelen korozyon direnci diye birsey kalmayacak... Kesinlikle iyi temizleyip boyamalisin.

Motor braketlerini elektrot kaynagi ile kaynatmak yerine yeni malzeme kesim bukum ile mumkunse bence daha iyi bir fikir. Bukum isini gormuyorsa, kaynagi paslanmaz konusunda uzmanlasmis birisine yaptirmanda buyuk fayda var.  Eger daha pratik bir cozum lazimsa, normal celikten kes kaynat. Guzelce boya. civata yerlerine koli bandi yapistirirsan civatayi sabitlerken boya cizilmez. Rondela kullanman lazim zaten, bu da boyayi korur. Neticede duzgun civatalama neticesinde iyi boyanmis celik de uzun yillar isini gorebilir.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #6 : Ağustos 05, 2020, 09:19:34 ÖS »
Zincirde punta kaynağı pek olası görünmüyor. Punto için bir biri ile elektriki teması olmayan iki parça lazım, parçalara elektrik verip bağlantı noktasında erimelerin isağlıyorsunuz, zincirde ise tek parça metalin açıkta kalan ucunu birleştirmeye çalışıyorsunuz. puto kaynağı bu durumda pek uygulanabilir görünmüyor.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #7 : Ağustos 05, 2020, 10:12:00 ÖS »
Zincirde punta kaynağı pek olası görünmüyor. Punto için bir biri ile elektriki teması olmayan iki parça lazım, parçalara elektrik verip bağlantı noktasında erimelerin isağlıyorsunuz, zincirde ise tek parça metalin açıkta kalan ucunu birleştirmeye çalışıyorsunuz. puto kaynağı bu durumda pek uygulanabilir görünmüyor.

Punta kaynaginda onemli olan elektrigin belirli bir direncten akmasidir. Elektrik her zaman en kisa yolu tercih edecegi icin. butun bir metalin iki ucunu birbirine dayayip bu uclara yakin akim verirseniz, elektrik metalin gerisini dolasmaktansa bu aralikta akmayi tercih eder.

Asagidaki videoda uygulamasini gorebilirsiniz.

Daha once de kaynak yapmak ve sekil vermek icin eski usul punta kaynak makinelerine birkac defa otomasyon yapmisligim var. Dusuncenizin aksine, Zincir baklalarini kaynatmak icin punta kaynagindan daha iyi bir yontem yok. Paslanmaya sebep olan elektrot alasimi degil, ortam atmosferinin kaynak alasimina karisarak alasimi bozmasidir. Bu etkiyi azaltmak icin en uygunu ortam atmosferinin argon gazindan olusmasidir. Argon gazi gamsiz bir gaz oldugundan hic bir malzeme ile bilesik kurmaz. Inert bir gazdir. Dolayisi ile kaynak alasimina karismaz ve normalde punta kaynagi ile kaynattiginiz metalin alasimi neyse, kaynak bolgesinin de alasimi odur. Paslanma karakteri de malzemenin geri kalani gibi olur.

Gaz alti kaynaklarinda oldugu gibi surekli akan argon gazi kullanimi oldukca pahaliya gelir. Makineyi komple kapali argon atmosferinde calistirmanin da ayri buyuk maliyet ve zorluklari oldugundan hemen hemen hic bir ureticinin bu yola gidecegini dusunmuyorum. Dolayisi ile kaynak bolgesinde oksijen, nitrojen, karbon gibi istenmeyen katkilar olusup paslanmazlik karakterini etkiler.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #8 : Ağustos 05, 2020, 10:18:19 ÖS »
Su video'da 1:35'den sonra da gorebilirsiniz:

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #9 : Ağustos 06, 2020, 09:11:12 ÖÖ »
Konu biraz hortlamış,ozaman bende yaptigimi yazayim.

Hem paslanmaz hem normal elektrotla motor braketini guclendirdim. Bir güzel boyadım ve tekneye taktım. 1-2 aydır tekne üzerinde simdilik bir sıkıntı yok zaman gösterecek artık ne olacagini  :halay

9.9 motor 35-40 kg civari idi simdi motoruda degistiyoruz 27 kg 6 bg ‘e eçiş yapiyoruz. O yuzden oradaki yük biraz daha hafifleyecek.
Tabi 95+95 kg sıçramalı insan testlerinden de basari ile geçtigini söylemeden edemeyeceğim  :tav
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com